Aktualności
Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedni udają się na rodzinne wyjazdy, inni wybierają wyjazdy zorganizowane takie jak kolonie lub kursy językowe. Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwo i zachowaniu odpowiedniej ostrożności.
18 czerwca przedszkole odwiedzili funkcjonariusze policji z Posterunku Policji w Piotrkowie Kujawskim. Policjanci opowiedzieli dzieciom o swojej pracy jak również przypomnieli zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego.
Nad morzem
Morze to potężny żywioł, z którym trzeba się liczyć. Pamiętajmy zatem o kilku istotnych regułach:
- Kąpmy się tylko w miejscach dozwolonych i pod opieką dorosłych. Jeśli miejsca strzeże ratownik – zawsze stosujmy się do jego poleceń.
- Miejsce na kąpiel musi być bezpieczne. Dlatego nie wolno się kąpać przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, zaporach, a także w brudnej wodzie i tam, gdzie są silne wiry i prądy.
- Nigdy nie kąpmy się w rwących rzekach, bo wystarczy poślizgnąć się na kamieniu, żeby porwał nas nurt.Idąc na plażę, nie zapominajmy o kremie z filtrem UV. Ciało nasmarujmy już około 20–30 minut przed wyjściem na słońce, czynność tę powtarzając co 2–3 godziny i po każdym wyjściu z wody.
- Chcąc uchronić się przed udarem, między godziną 11 a 16 ukryjmy się w cieniu.
- Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych i lekkim nakryciu głowy.
- Pamiętajmy, by zabrać ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
- Nie wchodźmy do morza podczas burzy, deszczu lub mgły.
- Jeśli długo przebywaliśmy na słońcu – poczekajmy chwilę w cieniu, zanim wejdziemy do wody. Pozwoli nam to uniknąć szoku termicznego.
- Nie pływajmy w pobliżu wodorostów. Zwracajmy uwagę na dno i ukształtowanie zbiornika.
- Pływajmy wyłącznie w obszarze wyznaczonym przez boje.
- Skoki do wody wydają się świetną rozrywką, ale przy odrobinie pecha mogą skończyć się trwałym kalectwem.
- Wybierając się na kajaki, łódki czy rowery wodne, zawsze zakładajmy kapok. Pamiętajmy też, aby nie pływać wieczorem i po zmroku. To niebezpieczne i łatwo zgubić się na wodzie.
W poniższym linku znajduje się sprawozdanie z realizacja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego
„Z KULTURĄ MI DO TWARZY” 2020/2021 .
Zapraszamy do zapoznania sie z nim.
Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. Staramy się, aby każdy dzień spędzony w przedszkolu był dla dzieci ciekawyi radosny. Jednakże co roku to właśnie 1 czerwca jest nadzwyczajnie ważny. Z okazji Dnia Dziecka dzieci czują się wyjątkowo, a wszyscy dorośli chcą im sprawić radość. Nie inaczej było w naszym przedszkolu. Od samego rana staraliśmy się jak to tylko możliwe, aby naszym dzieciom umilić czas. Najwięcej radości przysporzył jednak przygotowany na tę okazję w kolorowym wydaniu z wieloma atrakcjami plac zabaw. Dzieci miały okazję w plenerze namalować niepowtarzalne dzieła sztuki na przygotowanych specjalnie dla nich i rozwiniętych wokół drzew foliach. W ten sposób powstał ,, Świat oczami dziecka”. Na sztalugach tworzyły się niepowtarzalne arcydzieła malarskie. Na specjalnie przygotowanym kreatywnym torze z wielkim zapałem pokonywały kolejne zadania. A wszystko to działo się przy wesołej muzyce; były „tańce połamańce”, pociąg do krainy radości, itp. Tego dnia nie mogło zabraknąć słodkiej niespodzianki w postaci przepysznego kolorowego deseru przygotowanego przez panie kucharki. Ten dzień osłodził również dzieciom pan Burmistrz Sławomir Bogucki pysznymi cukierkami oraz ciepłymi życzeniami.
Mamy nadzieję, że ten dzień nasze przedszkolaki zapamiętają jako radosny i pełen miłych wrażeń.
Miłym akcentem zakończenia obchodów tego tak ważnego w życiu każdego dziecka święta był występ pana Magika, co prawda z małym opóźnieniem ale najważniejsze, że radość nie miała końca.
Elżbieta Sobieraj
Pod hasłem ”Brzechwa Dzieciom” w dniu 28 maja odbył się przegląd wierszy Jana Brzechwy. Celem przeglądu było:
- - popularyzacja twórczości autora,
- - zainteresowanie poezją,
- - kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,
- - wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań.
Występom dzieci towarzyszyły ogromne emocje, gdyż dla większości z nich było to pierwsze publiczne wystąpienie. Wśród recytowanych tekstów największą popularnością cieszył się wiersz „Skarżypyta”
Uczestnicy zachwycali się interpretacja, inscenizacją, intonacją, dykcją, długością wiersza czy też odpowiednim przebraniem, za które był przyznawany bonus w postaci dodatkowej nagrody. Mimo ogromnej tremy wszyscy wypadli znakomicie na miarę swoich możliwości. To był miło spędzony czas. Mamy nadzieję, że będziemy mogli przeżyć takie emocje jeszcze raz, a zdjęcia i filmy chociaż w części pokażą jak dzieci się starały i świetnie bawiły.
Hanna Betlińska
Ewa Staszak
Rodzice pracujący, którzy chcą skorzystać z usług opiekuńczych w przedszkolu w miesiącu sierpniu br., proszeni są o składanie wniosków
w terminie od 21 do 25 czerwca 2021 r.
Przed wypełnieniem wniosku prosimy o zapoznanie się z regulaminem i głównymi zasadami pobytu dziecka.
Wypełnione wnioski można wrzucić do skrzynki pocztowej przy wejściu głównym przedszkola lub złożyć w sekretariacie.
Podczas pełnienia dyżuru wakacyjnego placówka funkcjonuje zgodnie
z obowiązującą procedurą bezpieczeństwa w związku z umożliwieniem zajęć opiekuńczych w czasie pandemii COVID-19.
Druki do pobrania
Wnioski o przyjęcie na dyżur wakacyjny
Dyrektor przedszkola- Katarzyna Ulewicz
Drogie Dzieci!
Z okazji Dnia Dziecka życzymy WamRadości w każdej sekundzie,
Uśmiechu w każdej minucie,
Pogody w każdej godzinie,
Szczęścia przez całe życie.
Dyrektor, grono pedagogiczne i pracownicy przedszkola.
Policjanci z Posterunku Policji w Piotrkowie Kujawskim, zachowując wszystkie środki związane zapobieganiem COVID-19 spotkali się z przedszkolakami. Wizyta związana była z realizacją programu „Bezpieczny i zdrowy przedszkolak”. Mundurowi przypomnieli dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Mali słuchacze utrwalili numery alarmowe, dowiedzieli się jakie zagrożenia mogą ich spotkać w drodze do przedszkola i na co zwracać uwagę, a także czego trzeba unikać. Policjanci wyjaśnili, jak należy zachowywać się w przypadku kontaktów z osobami obcymi. Przedszkolaki dowiedziały się również jak należy zachować się na wypadek ataku psa, ćwiczyły także jedną z najbezpieczniejszych form obrony - pozycję „żółwia”.
Zapamiętaj!
Stań, nie uciekaj.
Nie patrz psu w oczy.
Nie odwracaj się.
Stań do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach. To pozwoli Ci utrzymać równowagę.
Staraj się przyjąć pozycję „żółwia”. Ochronisz te części ciała, które zwykle gryzie pies.
Hanna Betlińska
Poszanowanie tradycji narodowych i regionalnych – duma bycia Polakiem, mieszkańcem regionu zwanego Kujawami, oto zadania jakie stawiamy naszym małym wychowankom. Chcemy aby dzieci poznały zamierzchłe dzieje i nauczyły się pielęgnować to co minęło, co stanowi o bogactwie, kulturze naszego narodu, jego odrębności i co nas wyróżnia spośród innych narodów. Poprzez edukację regionalną i narodowo-patriotyczną chcemy kształtować właściwy stosunek dzieci do przeszłości i uczyć je rozumieć teraźniejszość. Realizacja powyższych treści wiąże się ściśle z udziałem nauczycieli, dzieci i rodziców w wydarzeniach o charakterze regionalnym i patriotycznym. Tak było w naszym przedszkolu dotychczas. Niestety okres pandemii utrudnia dogłębną realizację naszych działań mających na celu zapoznanie dzieci z regionem.
Tydzień kwietniowy co roku poświęcony był folklorowi Kujaw. W tym roku niestety pewne zadania nie mogły być zrealizowane. Spotkanie z artystami ludowymi czy obcowanie z muzyką ludową na żywo. Nie wybraliśmy się również na wycieczki krajoznawcze np. do Kłóbki czy chociażby powiatowego mini muzeum kujawskiego mieszczącego się w dawnej plebani w Radziejowie. Mali Kujawiacy jednak mimo wszystko poznali swój region, chociażby na zdjęciach. Rozmawialiśmy o otaczających nas przyrodniczych krajobrazach i najbliższych miejscowościach, które dzieci znają. Wiemy jak wygląda herb Piotrkowa i poznaliśmy legendę o powstaniu naszego miasteczka. Tańczyliśmy kujawiaka i śpiewaliśmy słynne „Czerwone jabłuszko”. Słuchaliśmy gwary kujawskiej poznając stare wyrazy. Jeden z dni poświęcony został dawnej modzie i mogliśmy przymierzyć piękny strój kujawski. Najlepszym dniem w tygodniu kujawskim jest zawsze ten dedykowany jadłu z dawnych lat. Smaki kujawskie, czyli żurek, gzik, kartofle z masłem i solą oraz deser w postaci drożdżucha z powidłami. Ależ było pysznie. Najbardziej jednak brakuje nam występów „Na kujawską nutę”, kiedy to w pięknych strojach prezentujemy folklor kujawski w postaci tańców i piosenek. Mamy nadzieję, że może już w następnym roku wszystko wróci do normy i ponownie będziemy realizować tematy kujawskie w pełnej formie.
Oczywiście mówiąc o Kujawach nie zapominamy o Polsce. Koniec kwietnia to tematy i działania patriotyczne. Tworząc piękne prace prezentujące barwy narodowe uczciliśmy biało-czerwoną majówkę.
Magdalena Gregor