Dzień Flagi

Miesiąc maj to odpowiedni moment na lekcję patriotyzmu skierowaną do naszych milusińskich. Mimo trudów dnia codziennego nie możemy zapominać o naszej historii i tożsamości narodowej ukształtowanej przez ponad tysiącletnią polską państwowość. Również w tak niecodziennych warunkach jak tego roku, obowiązkiem rodziców i nauczycieli jest mówić o patriotyzmie oraz być przede wszystkim żywym przykładem szacunku i miłości do Ojczyzny i jej symboli czyli godła, flagi i hymnu. Biało- Czerwona Majówka jest czasem osłuchania i podejmowaniem próby śpiewania hymnu, czasem zaznajomienia się z poezją patriotyczną dla najmłodszych i wreszcie wielkim świętem barw narodowych. Flaga jako taka najbardziej przemawia do dzieci, symbol naszego kraju i jej kolory stają się bliskie sercom przedszkolaków. Podczas kolejnych majówek tworzyliśmy loga grup w kolorach narodowych, dzieci przebierały się w barwy biało-czerwone, tworząc żywą flagę lub układały flagę z różnych niecodziennych przedmiotów (maskotek, korków, kwiatów, itp.)

W tym roku realizujemy projekt dla przedszkoli pt: „Piękna nasza Polska cała”. Celem tego przedsięwzięcia o zasięgu ogólnokrajowym jest propagowanie treści patriotycznych i regionalnych. Projekt zatem wpisuje się w założenia programu autorskiego funkcjonującego w naszym przedszkolu od lat, czyli „Kujawy– nasza mała ojczyzna”. Majowe święto zorganizowaliśmy zatem według założeń projektowych i na cześć barw ojczystych odbył się Pokaz Mody Patriotycznej. Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych na specjalnie przygotowanym, wybiegu na terenie przedszkolnym, prezentowały stroje w kolorach biało- czerwonych. Kreacje były ciekawe, przedszkolaki niosły flagi, czerwone maki, czy serduszka, a pokazowi towarzyszyła piosenka pt „Jestem Polką i Polakiem”. Czerwień i biel to były bez wątpienia najpiękniejsze kolory tego dnia.

Magdalena Gregor