Zielone światło dla Ziemi

Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona,

wśród innych dalekich planet,

To dom jest, dla ludzi i zwierząt,

więc musi być bardzo zadbany”

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata. Obchodzony jest on co roku 22 kwietnia w 192 krajach. Jego główny cel to promowanie proekologicznych postaw i akcji na rzecz klimatu. Odgrywa on ważną rolę w edukacji społeczeństwa. Święto to uświadamia nam zagrożenia związane z wpływem przemysłu i działalności człowieka na środowisko naturalne. Jest ich wiele: zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby, globalne ocieplenie, nadmierne zużycie surowców naturalnych. W naszym przedszkolu Dzień Ziemi obchodzony były w grupach. Przedszkolaki w trakcie zajęć poznawały zasady troski o środowisko: np.: wybierając produkty w papierowych opakowaniach, ograniczając zużycie plastiku, oszczędzając energię elektryczną i wodę i segregując odpady. Dzieci miały okazję także porozmawiać o tym co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemia aby była szczęśliwa (czysta).  Na co dzień podczas różnorodnych zajęć i zabaw uczulamy dzieci na to, aby dbały o naturalne środowisko przyrodnicze, urządzamy kąciki przyrody, zajmujemy się ogródkiem przedszkolnym. Troską o naszą zieloną planetę należy „zarażać” od najmłodszej grupy wiekowej bo przecież „czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”.

Dorota Kurant