Aktualności

 

 

 
 
 
KARNAWAŁ W POLSCE - ZAPOMNIANE TRADYCJE I ZWYCZAJE

Dawniej karnawał w Polsce był świętowany o wiele bardziej hucznie niż dziś. Czas ten upływał na wielkich ucztach, maskaradach i licznych zabawach. Zwyczaje karnawałowe w Europie są wielu z nas dobrze znane. Czy znamy jednak nasze, rodzime tradycje karnawałowe? Polskie obrzędy noworoczne były nie mniej ciekawe i barwne od innych! Zgodnie z kalendarzem karnawał rozpoczyna się w święto Trzech Królów i kończy tuż przed Wielkim Postem. Jak dawniej nazywano ten okres? Jakie były ulubione zabawy naszych przodków? Jakie potrawy jedzono podczas świętowania? Jeśli jesteście ciekawi – zapraszamy do lektury. Zobaczcie jak dawniej wyglądał karnawał w Polsce.

Karnawał, Zapusty czy Mięsopust?

Zabawy karnawałowe mają podobno swoje początki w starożytnych obrzędach zimowych ku czci bogów urodzaju. W średniowieczu w niemal całej Europie okres ten obchodzono z wielkim przepychem. Najhuczniej świętowana zaś w Wenecji i Rzymie. Nazwa „karnawał” pochodzi prawdopodobnie do słów „carna vale”, czyli „mięso żegnaj”. Dawniej wskazywała na to, by najeść się do syta, nacieszyć smakołykami, aby w okresie Wielkiego Postu spożywać bezmięsne potrawy. Karnawał w Polsce przyjął się szybko i od razu nabrał swoistego charakteru i rodzimego wyrazu. Dawniej zimy były długie, a życie w dworkach i na wsi bywało monotonne, dlatego zwyczaj bardzo przypadł do gustu naszym przodkom. Pierwsze wzmianki o polskim karnawale pochodzą z XVII wieku, choć tradycja była znana u nas wcześniej. Za czasów Sarmatów okres ten nazywany był „zapustami” lub „mięsopustem”.

Grudzień to czas, który sprzyja podsumowaniom……

 

Przy całym tempie życia dziękujemy, że jesteście Państwo z nami. Zaangażowani w sprawy swojego dziecka i gotowi wygospodarować czas na działania na rzecz przedszkola. Staramy się żebyście jako rodzice wiedzieli, słyszeli i czuli, że dziecko przeżywa w przedszkolu dobre, ważne, znaczące chwile i cieszy się zarówno z tego, żejest przedszkolakiem, jak i z tego, że uczy się w zgodnej, przyjaznej grupie.

         Z okazji Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia przepełnionych nadzieją i magią wigilijnej nocy kieruję do Państwa płynące z serca życzenia.

 

Radosnych, spokojnych świąt oraz pomyślności.

Niech Nowy Rok będzie pełen nadziei.

 

Życzy Dyrektor Przedszkola Katarzyna Ulewicz

 

 

    UWAGA RODZICE  !!!


Informujemy, że przedszkole pracuje do dnia 23 grudnia

 W dniu 24 grudnia przedszkole jest nieczynne

W dniach od 27 grudnia do 31 grudnia placówka funkcjonuje na zasadzie dyżuru

 

Dyrektor przedszkola

Katarzyna Ulewicz

Mikołajki w przedszkolu

 

Mikołaj, Mikołaj jedzie samochodem
bo gdzieś zgubił saneczki w tę mroźną pogodę……

 

Wszystko się zgadza jak w wyżej cytowanej piosence. W tym roku Św. Mikołaj faktycznie dotarł do nas samochodem. I to jakim!!!!

 

Nasi miejscowi Strażacy dostrzegli zbłąkanego, zmęczonego Mikołaja w okolicach Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak wiemy, Strażacy mają dobre serca więc zaopiekowali się strudzonym Wędrowcem. Wozem strażackim, na sygnale przywieźli go do przedszkola. Miny i zdziwienie dzieci bezcenne. Zszokowane widokiem Mikołaja i obecnością Strażaków nie mogły oderwać się od okien. Kiedy Mikołaj wysiadł z wozu i serdecznie podziękował Druhom za pomoc, rozpoczął wesołe harce po placu zabaw. Ależ dzieci miały uciechę z widoku Mikołaja huśtającego się na huśtawce czy wdrapującego na zjeżdżalnię. Trzeba przyznać, że w tym roku odwiedził nas wyjątkowo wesoły i sprawny Mikołaj. Na koniec największa przyjemność czyli ….prezenty. Mikołaj odwiedził wszystkie grupy przedszkolne wraz ze żłobkową i wręczył wspaniałe upominki. W nagrodę wysłuchał o sobie pięknie zaśpiewanych piosenek i wyrecytowanych wierszyków.
W ten wyjątkowy dzień tradycyjnie odwiedził nas także Pan Burmistrz Sławomir Bogucki, który wierszem „Święty Mikołaj” rozpoczął Mikołajkowy Tydzień Czytania. Swoją wizytę uprzyjemnił dzieciom torbą pełną słodyczy.

Bardzo, bardzo dziękujemy Mikołajowi, Strażakom, Panu Burmistrzowi za atrakcyjny, pełen wrażeń, śmiechu i radości dzień.


                                                                                                            Nauczyciele i Dzieci z Przedszkola „Kujawiaczek”w Piotrkowie Kujawskim

 

 

Choinka dla zwierząt

                                                                                            „Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem”

Arthur Schopenhauer

 

„ Zima, zima, zima mróz i zawierucha a my się śmiejemy od ucha do ucha…”- Dzieci bardzo lubią zimę i wesołe zabawy na śniegu. Puszysty, biały śnieg jest tym na co z niecierpliwością czekają wszystkie przedszkolaki. Jednak czas kiedy dzieci mogą beztrosko hasać po śniegu, jest bardzo nieprzyjazny dla bezdomnych zwierząt, ptaków zimujących w Polsce oraz mieszkańców lasu.

W naszym przedszkolu dzieci już od najmłodszej grupy uczą się, że należy pomagać zwierzętom w tym jakże trudnym dla nich czasie. „Jeżyki” i „Pszczółki” z okazji Dnia Kundelka odwiedziły schronisko działające przy Zakładzie Komunalnym w Piotrkowie Kujawskim, aby przekazać zebraną wcześniej karmę i wspomóc bezdomne psiaki. Następnie dnia 2 – go grudnia postanowiły zorganizować „Choinkę dla leśnych zwierząt” i w „mikołajkowy” czas pojechały do lasu w Jerzycach (tereny Koła Łowieckiego „Budowlani”), gdzie obficie zaopatrzyły paśnik przywiezionym siankiem, marchewką, ziemniakami, kukurydzą, dyniami itp. Przedszkolaki samodzielnie i z zapałem wyłożyły przywiezione pokarmy a następnie udały się na spacer po lesie. Wyjazd ten jest już tradycją w naszym przedszkolu i corocznie przedszkolaki uczestniczą w zimowym dokarmianiu a my cieszymy się, że dzieci tak chętnie pomagają zwierzętom. Gdy zima zawita na stałe czeka nas jeszcze troska o ptaki zimujące w Polsce i odwiedzające nasz plac zabaw. Mamy nadzieję, że zaszczepiona w przedszkolakach miłość do zwierząt w dorosłym życiu zaprocentuje miłością do ludzi.

 

Dorota Kurant

 

 

 

11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości

Ziemia ojców, dziadów i pradziadów należy zastąpić argumentem ziemia dzieci, wnuków i prawnuków.”
– Julian Tuwim

             Urodziny Polski poprzedziło szereg działań, które wykonywane były w naszym przedszkolu. Od najmłodszych lat, kiedy to dziecko przekracza próg przedszkola po raz pierwszy w odpowiedni do jego wieku sposób pobiera pierwsze lekcje patriotyzmu. Prezentujemy symbole narodowe, uczymy wierszyków o Polsce, piosenek i hymnu, wykonujemy ciekawe prace plastyczno-techniczne. Patriotyzmu uczymy również przez umiłowanie regionu- Kujaw, który jest naszą małą ojczyzną. Święta narodowe, szczególnie Święto Niepodległości staramy się uczcić godnie i robimy to od lat. W obecnej pandemicznej sytuacji pamiętamy o święcie, przygotowujemy występy lecz nie możemy zaprosić na nie rodziców i wybranych gości. Nasze popisy wokalne, recytatorskie i taneczne w formie nagrań zostały udostępnione rodzicom poprzez popularny komunikator Messenger.

         Bazując na wieloletnim doświadczeniu w zajęciach o patriotyzmie prowadzonych w przedszkolu przyłączyliśmy się do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska Cała”. W ramach projektu, w który zaangażowane są dwie grupy z wychowawczyniami - Biedronki i Misie musimy wykonać 20 ciekawych, patriotycznych zadań. W przededniu urodzin Polski posadziliśmy w ramach hasła „Zielona Niepodległa” drzewko dla Polski, a w uroczystym zasadzeniu pomógł nam pan burmistrz Sławomir Bogucki. Nieopodal drzewka zakopaliśmy dla potomnych kapsułę czasu. W kapsule każda grupa z wychowawczyniami, pani dyrektor i pan burmistrz umieścili listy dla przyszłych pokoleń. Oprócz występów, które również zalicza się do zadań, wykonana została fotobudka Małego Polaka, gdzie z chęcią wszyscy się fotografowaliśmy.

Przed nami jeszcze wiele zadań, na które nie możemy się już doczekać…

                                                                                                                                                                                                Magdalena Gregor

 

Las najpiękniejszy jest jesienią

 „Za co lubimy jesień?: Za słodkie jeżyny w lesie.
Za nitki babiego lata, jarzębin czerwone kiście.
Żołędzie, szyszki, kasztany, za rdzawe i złote liście.”

 

            Nadeszła piękna polska jesień, mieniąca się kolorami, pachnąca lasem, obfitująca w dary natury. Gdy minął wrzesień i okres pierwszej przedszkolnej adaptacji nadszedł  złoty październik – czas, kiedy to przedszkolaki odwiedzają las w pobliskim Świeszu.

            Jako pierwsze leśne ścieżki przetarły  „Misie” i „Jeżyki”. Wiele frajdy sprawił już sam przejazd autokarem – w dzisiejszych czasach dla większości dzieci do dość rzadki środek lokomocji. Po dotarciu na miejsce przedszkolaki raźno pospacerowały leśnym duktem w poszukiwaniu jesieni i jej darów w postaci kolorowych liści, szyszek, żołędzi. Znalezione dary ozdobiły kąciki przyrody w salach. Dzieci znalazły również kilka czerwonych, nakrapianych muchomorów, które  podziwiały za ich piękne barwy. Harcom, śmiechom, wesołym zabawom nie było końca a świeże powietrze tylko zaostrzyło dziecięce apetyty. Przedszkolaki pamiętały też, że  odwiedziły  dom zwierząt i należy zachowywać się w nim odpowiednio cicho, aby nie zaburzać spokoju sarenkom, jeżom, wiewiórkom  i innym leśnym mieszkańcom. 

Czas spędzony w lesie minął bardzo szybko i pełne wrażeń przedszkolaki wróciły do przedszkola z koszyczkami pełnymi jesiennych darów przyrody. Na swoje wycieczki czekają też pozostałe grupy – miejmy nadzieję, że pogoda pozwoli aby się odbyły.

Dorota Kurant

Pasowanie na czytelnika

          Dzieci z grup: „Jeżyki”, „Motyle”, „Misie oraz „Biedronki” udały się w podróż do świata książek. Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie   Kujawskim była celem tej podróży. Głównym założeniem wizyty było zachęcenie przedszkolaków do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Podczas spotkania z panią bibliotekarką dzieci poznały zbiór zasad panujących w bibliotece, dowiedziały się, że książek nie wolno niszczyć, że zawsze należy je szanować. Wszystkie przybyłe przedszkolaki musiały złożyć przyrzeczenie i zostały uroczyście pasowane na czytelnika przez panią Irenkę, która za pomocą specjalnej księgi. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały czytanej  bajki, każde dziecko otrzymało zakładkę do książki. Radość nowych czytelników była ogromna.

       Zachęcamy rodziców do wspólnego odwiedzania biblioteki. W ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” do codziennego czytania bajek swoim pociechom.  Czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce moralnych zachowań, wzmacnia poczucie własnej wartości. Codzienne głośne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie przemocy. Umiejętność słuchania sprzyja stałemu poszerzaniu słownictwa zarówno biernego jak i czynnego, mobilizuje do poprawnego i swobodnego wypowiadania się. Kontakt z książką wzbogaca wyobraźnię dziecka, rozszerza świat ich uczuć i myśli.

Elżbieta Sobieraj