Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jednio z tych świąt nietypowych które są za równo przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.  Początkowo książka w rękach malucha jest tylko zabawką – przedmiotem manipulacyjnej zabawy. Dopiero rodzice mogą zainteresować dziecko jej treścią. Początkowo bardziej opowiadamy, oglądamy obrazki, wskazujemy postacie, naśladujemy odgłosy. Stopniowo koncentracja dziecka rozwija się i z coraz większym zainteresowaniem słucha oraz aktywnie uczestniczy w czytaniu z rodzicami. Głównym celem głośnego czytania jest wspieranie rozwoju zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, zaciekawienie nauką czytania oraz kształtowanie relacji rodzic dziecko. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest w szkołach, przedszkolach oraz blibliotekach, gdzie organizowane są sesje czytelnicze. W rolę czytających wcielają się bibliotekarze, nauczyciele oraz rodzice. Dzieci mogą tez zobaczyć jak wygląda praca w bibliotece, opowiedzieć o swoich ulubionych książkach czy poznać nowe propozycje związane z zainteresowaniami. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie które jest motywem przewodnim święta oraz wspaniałą okazją do budowania więzi i współnego spędzania czasu dziecka z najbliższymi. Święto więc warto obchodzić codziennie a jeśli każdy poświeci na nie choćby 30 minut, bedzie to duzy sukces. Najważniejszą rolę w budowaniu nawyku czytania spełnia dom rodzinny dziecka, a przedszkole uzupełnia domowe czytanie. Naszym zadaniem jest również rozwijać zamiłowanie do czytania. Aby zaszczepić w najmłodszych miłość do książki zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Głośnego Czytania, na który zaprosiliśmy  Panią Irenę Sobczak z Gminnej Biblioteki Publicznej. Pani bibliotekarka  przeczytała wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.  Było to pierwsze spotkanie, a już dostarczyło wiele radości, ponieważ przebiegło w fantastycznej atmosferze i głęboko wierzymy, że na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Opracowano na podst. źródeł internetowych

Dominika Kozłowska