Bezpieczny internet

ponad 7 lat temu

Internet jest nierozerwalną częścią życia współczesnych dzieci. Używają go do komunikowania się, odrabiania lekcji, oglądania filmów czy grania w gry - właściwie do wszystkiego! Dzieci surfują w internecie zręczniej niż dorośli, przeglądając oceany treści cyfrowych. Rodzice czują z kolei, że powinni zatroszczyć się o to, by młodsi internauci nie napotkali na żadne niebezpieczeństwa. Jeżeli twoje dziecko korzysta z internetu, warto zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenia.

Od 2004 roku organizatorami Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce są Naukowa   i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN), tworzące Polskie Centrum Programu „Safer Internet”. Od lat prowadzące szereg kompleksowych działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci online. 

Dzień Bezpiecznego Internetu służy propagowaniu działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.


Organizatorem DBI w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka.

DBI 2018 obchodzony jest 6 lutego pod hasłem Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci.

Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.

Podczas obchodów DBI 2018 podkreśla się to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

            W polskiej sieci działają fundacje dbające o bezpieczeństwo dzieci w internecie. Problem w tym, że niewielu rodziców wie o ich istnieniu. Dlatego staramy się dotrzeć właśnie do tych osób, informując przy tym, jak reagować na przypadki zagrożenia bezpieczeństwa dzieci w internecie.

Na stronie Dzieci w Sieci znajdziemy wiele przydatnych informacji. Serwis zawiera dział „O problemie”, w którym umieszczono pouczające artykuły, wykłady, badania, a nawet słowniczek pojęć. Strona należy do Safer Internet, programu Komisji Europejskiej, realizowanego przez NASK i fundację Dzieci Niczyje.

Bardzo dobrą fundacją jest także Kidprotect.pl, zwłaszcza że strona jest regularnie aktualizowana i można dzięki niej poznać różnego typu zagrożenia.

Rodzice, którzy uznają, że jakaś strona internetowa najprawdopodobniej łamie prawo, powinni możliwie najszybciej powiadomić o tym policję. Co istotne, jeżeli mamy jakiekolwiek dowody przestępstwa, nie należy ich usuwać, nawet jeśli będzie to wulgarny, nieprzyjemny plik lub wiadomość.

Oto kilka rad dla rodziców aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie:

  • Rozmawiajcie z dzieckiem o internecie, interesujcie się tym, co dziecko w nim robi. Traktujcie takie rozmowy jako wstęp do dyskusji o zagrożeniach czyhającychw internecie i sposobach ich unikania
  • W przypadku komputera i internetu wprowadźcie takie same zasady, jakie stosuje się w prawdziwym życiu – przecież nie pozwalacie dziecku grać przez 7 godzin bez przerwy w piłkę ani spotykać się ze znajomymi o trzeciej w nocy! Dlaczego miałoby przez wiele godzin dziennie używać internetu w czasie, kiedy powinno się uczyć czy spać?
  • Tak jak znacie znajomych i przyjaciół Waszego dziecka z podwórka czy ze szkoły, tak starajcie się poznać jako internetowych kolegów. Upewnijcie się, że jeśli dziecko zechce się spotkać z kimś poznanym przez internet, spotkanie odbędzie się w miejscu publicznym,a dziecko nie pójdzie na nie samo.
  • Zwracajcie uwagę na to jakie dane podaje dziecko komunikując się z kimś przez internet.Nie powinny być to: adres, numer telefonu, miejsce pracy i numer do rodziców, miejscei nazwa szkoły, zdjęcie swoje, rodziny i znajomych.
  • Warto zainstalować programy filtrujące w komputerze – dzięki temu uniemożliwicie młodszym dzieciom korzystanie z niedozwolonych treści i stron.
  • Starajcie się, żeby korzystanie z internetu było wspólną rozrywką rodzinną. Dzięki temu szybciej zauważycie niebezpieczeństwo, które może zagrażać dziecku.
  • Dbając o dobro Waszych dzieci poproście je, by informowały Was o każdym przejawie niestosownego zachowania wobec nich w trakcie korzystania z sieci.
  • Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za życie, zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci. W przypadku podejrzenia, że naszemu dziecku zagraża jakiekolwiek niebezpieczeństwo w związku z korzystaniem z internetu, lepiej jest najszybciej powiadomić policję.

Najmłodszym internautom polecamy takie strony jak www.przedszkolaki.sieciaki.pl, www.sieciaki.pl. Można tam znaleźć interaktywne elementy, pouczające informacje i przyjazną, dostosowaną dla dzieci oprawę wizualną. Świetnym serwisem jest również www.lupiko.pl, który zawiera katalog stron dla dzieci, a nawet specjalną wyszukiwarkę. Lupiko.pl pozwala znaleźć gry, kolorowanki, filmy, bajki, piosenki, puzzle czy książki, jak również witryny informacyjne o tematyce dziecięcej
i młodzieżowej.

Na podstawie źródeł internetowych

www. saferinternet.pl

www.tewinning.pl

www.nask.pl