Czytajmy dzieciom
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła?.
Wisława Szymborska
Coraz bliżej wiosna a pogoda rozpieszcza nas ciepłem słonecznych promieni, zapachem łąk i lasów. Oferuje nam leniwe popołudnia i przyjemne wieczory – cudownie sprzyjające okoliczności do czytania książek.
W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” w przedszkolu rozpoczęliśmy „Wiosenne czytanie”.
Czytanie powinno być czynnością wspólną, okazją do przeżywania losów bohaterów, mówienia o nich. Jest duża szansa, że lektura w takiej postaci skuteczniej przekona młodych do czytania niż obowiązkowy zestaw książek do przerobienia w szkole. A przecież czytanie to znakomity sposób, by wzbogacić słownictwo i rozbudzić wyobraźnię. Książki możemy czytać dziecku bez względu na jego wiek. W zależności od tego ile lat ma nasza pociecha, będzie ona czerpać nieco inne korzyści i zwracać uwagę na odmienne aspekty czytanej książeczki.
Maluszki najbardziej zainteresują się książkami z dużymi ilustracjami w kontrastowych kolorach i bez wielu szczegółów. Jak dowodzą wyniki badań – dzieci w pierwszych miesiącach życia nie rozróżniają kolorów, dlatego nie powinien dziwić fakt, że niektóre książeczki dla najmłodszych szkrabów drukuje się w kolorach czarnym i białym.
Malec w wieku do trzech lat z pewnością zainteresuje się książeczkami, w których będzie więcej obrazków niż tekstu. Warto podsunąć mu takie, w których użyto różnych materiałów i faktur. Jeśli jeszcze zdarzy się tak, że któraś ze stron będzie szeleszcząca, książeczka najprawdopodobniej stanie się ulubionym przyjacielem dziecka. Urozmaiceń może być jednak znacznie więcej – efekty dźwiękowe, dołączone zawieszki, futerka, kieszonki czy klapki, a wszystko to okraszone intensywnymi barwami. Dzięki temu maluch ma szansę rozwijać kilka zmysłów na raz.
Kilkulatki są już bardziej świadomymi czytelnikami, którzy oczekują od lektury nie tylko kolorowych obrazków, ale i odpowiedzi na nurtujące pytania. Książki stają się zatem tym przysłowiowym oknem na świat, które jest źródłem wspaniałych opowieści, tajemniczych przygód, magii i fantazji. Z jednej strony spełniają funkcję rozrywkową, z drugiej edukacyjną, a z trzeciej wychowawczą. Dzieci w tym wieku chętnie sięgają nie tylko po baśniowe opowieści, ale i (jeśli nie chętniej) po wszelkiego rodzaju ilustrowane atlasy czy encyklopedie.
Pamiętajmy zatem o korzyściach, które płyną z czytania dla dzieci.
10 powodów, dla których warto czytać dziecku książki :
1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki i czytania.
4. Książki wychowują.
5. Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.
6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
7. Książki rozwijają pasje u dzieci.
8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.
9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.
Dajmy, więc szansę naszym wychowankom, by wyrośli na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi! Czytajmy dziecku 20 minut dziennie, codziennie!!!
Opracowano na podstawie źródeł internetowych.
Beata Królak