ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI - DBAJMY O NASZĄ PLANETĘ
„Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona,
wśród innych, dalekich planet.
To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt,
więc musi być bardzo zadbany”.
Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 r. na całym świecie, obecnie w 192 krajach. Celem obchodów, które organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, jest budowanie świadomości jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych. Korzenie Światowego Dnia Ziemi wywodzą się z obserwacji przesilenia letniego. Tym samym Dzień Ziemi obchodzony jest często w dniu równonocy wiosennej - 20 / 21 marca. Bardziej rozpowszechnioną, w wielu krajach, w tym i Polsce, datą jest jednak 22 kwietnia. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 r.
Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.
Jak obchodzić Dzień Ziemi?
Aktualnie, kiedy nie wychodzimy z domu nie są organizowane żadne uroczystości, spotkania a ekologami, akcje zbierania śmieci, porządkowania czy sadzenia las. Co
w takim razie w czasie pandemii możemy zrobić dla naszego środowiska? Jak uczulić dzieci na jego ochronę?
-
Zasadźmy drzewo/krzew. Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy.
-
Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe.
-
Zbierzmy niepotrzebne szkło, puszki aluminiowe itp. i wyrzućmy do specjalnych kontenerów. Przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła a złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
-
Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze najbliższe podwórko (jeśli jest zaśmiecone).
-
Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną
a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych. -
Używajmy toreb wielokrotnego użytku a nie jednorazowych reklamówek.
-
Rozmawiajmy z dziećmi o potrzebie ochrony środowiska i swoim przykładem pokazujmy im jak to robić.
-
W wolnym czasie wykonajmy jakąś pracę plastyczną/techniczną przy wykorzystaniu surowców wtórnych. Pokażmy dzieciom, że w ten sposób również możemy wykorzystać z pozoru niepotrzebne odpady.
Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!
Dorota Kurant