Kolorowanie to nie tylko doskonała zabawa dla dzieci, ale również niezmiernie ważna pomoc w rozwoju malucha. W jaki sposób motywować dziecko do kolorowania? Jakie są najważniejsze zalety takiej zabawy? Odpowiadamy na te pytania! Udostępniamy też różne kolorowanki wraz z pojedynczymi przykładami rysunków do pobrania i wydruku.
Dlaczego warto zachęcać malucha do kolorowania?
Zastanawiasz się, jakie zalety ma kolorowanie? Można wymienić całą ich listę!
- Wydłuża czas koncentracji uwagi, czyli pomaga okiełznać to, co dla dzieci stanowi pewien problem. Kolorowanie wiąże się ze skupieniem na rysunku i wykonywanej czynności, a oprócz tego uczy wytrwałości i cierpliwości.
- Jest receptą na stres oraz pomocą w walce z trudnymi emocjami. Nie tylko wycisza i uspokaja, ale jest także doskonałym sposobem na rozładowanie napięć emocjonalnych. Może być też sygnałem o tym, w jakim nastroju aktualnie jest maluch. Idealnym rodzajem kolorowanek stworzonym właśnie w tym celu są mandale – rysunki na planie koła. Dodatkowo, poprzez malowanie dziecko, uczy się bawić samodzielnie, a rodzic może w tej chwili odpocząć.
- Rozwija wyobraźnię i kreatywność. Aby kolorowanie nie stało się tylko odtwórczą zabawą, należy pamiętać, że malowanka może być bazą do własnego rysunku dziecka. Zachęć malucha do domalowywania na obrazku własnych elementów. Dorysujcie jedzenie w pustym talerzu lub „dopiszcie” zakończenie do historii obrazkowej. Dzięki temu dziecko nauczy się podejmować własne decyzje.
- Pomaga w późniejszej nauce pisania i wpływa na ćwiczenie sprawności manualnej oraz rozwijanie motoryki małej (sprawności dłoni i palców). Dzięki kolorowaniu dziecko ćwiczy chwyt narzędzia pisarskiego, staranność, precyzję oraz koordynację wzrokowo-ruchową.
- Jest doskonałą rozrywką i sposobem na nudę. Kolorowanki dostarczają wiele radości i są nieocenioną pomocą w zajęciu dziecka w podróży czy w poczekalni.
- Pomaga przygotować się do szkoły. Malując, dziecko poznaje różne kolory i kształty, rozwija pamięć, a także pogłębia swoją wiedzę o otaczającym świecie. Kolorowanki edukacyjne, związane z zainteresowaniami malucha (na przykład mapy, reprodukcje słynnych obrazów czy rysunki techniczne pojazdów), pozwalają przyzwyczaić je do szkolnych zadań.
- Inspiruje do tworzenia. Zachęć dziecko do zrobienia własnej malowanki, którą potem może pokolorować ono samo, jego brat czy siostra albo mama czy tata. Możecie też pójść o krok dalej i na podstawie kolorowanki lepić postaci z plasteliny czy modeliny.
To sporo zalet, prawda? Warto jednak pamiętać, że kolorowanki mają pozytywny wpływ na dziecko, o ile idą w parze z innymi formami wspierającymi sprawność manualną dziecka. Badaczka Maria Paula Stasiakiewicz w referacie „Bawienie się i rysowanie we wspomaganiu rozwoju małych dzieci – szkodliwe stereotypy i nieodkryte potencjały” zwróciła uwagę, że podczas malowania kolorowanek dziecko wykonuje dwa najprostsze rodzaje ruchów – ruch wahadłowy i okrężny, jednakże tworząc rysunek spontaniczny, wykonuje ich minimum dwadzieścia. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzic obserwował swoje dziecko i w miarę możliwości zachęcał je do wykonywania własnych rysunków, aby nie ograniczać kreatywności malucha.
Wiesz już, dlaczego warto wprowadzać kolorowanie do codziennych aktywności dziecka. Teraz czas na pytanie…
Jak motywować dziecko do kolorowania?
Grunt to dobrej jakości przyrządy malarskie. Warto wydać trochę więcej na zakup miękkich kredek o intensywniejszych kolorach
i odporniejszych na złamanie, aby maluch czerpał z kolorowania jak najwięcej przyjemności. Dlaczego? Badaczka Małgorzata
Brodacka dowiodła, że „O wiele większe znaczenie mają dla dziecka wykorzystywane środki plastyczne (farby, kredki, masy plastyczne) i kontakt z nimi niż efekt końcowy, co przemawia za zabawową naturą spontanicznej twórczości plastycznej dziecka”. Właśnie dlatego podsuwaj dziecku atrakcyjne dla niego kolorowanki i pozwól mu wybrać, co chce kolorować.
Motywatorem do kolorowania jest również stworzenie galerii w pokoju małego artysty. Kiedy przyjdzie do Was jakiś gość, wybierz jedno z dzieł i pochwal za nie dziecko. To z pewnością zachęci malucha do dalszego kolorowania!
Daj też dziecku przykład i maluj razem z nim. To wspaniały sposób, aby aktywnie spędzić razem czas. Kiedy zatem decydujesz się na kolorowanki, możesz podsunąć swojemu dziecku któryś z poniższych przykładów.
Przykłady kolorowanek, po które warto sięgnąć
W zależności od wieku i potrzeb dziecka, możesz zaproponować mu:
„Poznaję świat. Co jeździ i lata”
Ta kolorowanka jest odpowiednia dla dzieci od 2 do 3 lat. W książeczce, poza obrazkami do kolorowania, zamieszczono krótkie zagadki i pytania. Dołączony jest tu też zestaw naklejek tematycznych. Kolorowanki z serii „Poznaję świat” są umieszczone na sztywnej kartonowej wkładce, tak, by można było zabrać je w podróż. To sprawia, że dziecko może korzystać z nich niezależnie od powierzchni!
„Koloruję i wiem. Jedzenie”
Kolorowanka odpowiednia dla dzieci od 2 do 3 lat. Książeczka zawiera 32 naklejki, duże rysunki jedzenia i picia z podpisami, a także rysunki talerzy, które dziecko może wypełnić własnoręcznie namalowanymi posiłkami.
„Koloruję świat. Pojazdy”
To kolorowanka odpowiednia dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Jest idealna dla małych fanów wszelakich pojazdów – od wózka aż do rakiety kosmicznej. Każdy „wehikuł” jest podpisany, a do książeczki dołączono jest zestaw 64 naklejek. Grube kontury i proste kształty są dopasowane do potrzeb malucha.
„Wodne kolorowanie. Zawody”
Kolorowanka odpowiednia dla dzieci od 3 do 6 lat. Wodne kolorowanie to obrazki z nałożoną już na nie farbą do rozprowadzenia zwilżonym wodą pędzelkiem. Dziecko może dzięki niej poznawać różne zawody.
Śmiało korzystaj z udostępnionych przez nas kolorowanek i baw się z dzieckiem kolorami!
(kolorowanki dostępne na stronie: https://akademiamadregodziecka.pl/)
Tworząc ten artykuł, korzystaliśmy ze źródeł takich jak: Małgorzata Brodacka, Zabawy plastyczne jako forma autorehabilitacji dziecka – na przykładzie terapii ręki [online]; Sprawozdanie z Seminarium Naukowego „Współczesne tendencje we wspomaganiu rozwoju niemowląt i małych dzieci”, Wydział Studiów Edukacyjnych, Poznań,5 listopada 2014 roku.