Wszy? Gnidy? Bez paniki

3 miesiące temu

Wszawica to słowo, które budzi postrach zarówno wśród wychowawców, jak i rodziców. Wraca najczęściej z początkiem  roku szkolnego i potrafi popsuć nawet najlepsze relacje. Choroba mylnie jest kojarzona z brudem, biedą i ubóstwem. Należy zatem podkreślić, iż pojawienie się wszy u dziecka nie jest kwestią ze strony zaniedbań higieny. Wesz głowowa może znaleźć się na głowie każdego , gęstość oraz długość włosów nie ma znaczenia, wystarczy jedynie krótki kontakt z włosami osoby zarażonej..

Według dostępnych badan szacuje się, że wszawica występowała w ok. 45% polskich szkół. Jest to temat wstydliwy, ale wbrew pozorom bardzo powszechny. Początek roku szkolnego jest zatem dobrym momentem do zasygnalizowania problemu i zmniejszenia ryzyka wystąpienia wszawicy. Należy uczulić rodziców, iż to w ich rękach leży profilaktyka i diagnostyka zakażenia. Dlatego powinni regularnie (co najmniej raz na dwa tygodnie) sprawdzać głowy swoich pociech pod kątem ryzyka wystąpienia tam „nieproszonych gości”. Warto jest także przygotować podstawowe fakty dotyczące wszy oraz przekazać rodzicom materiały informujące o zakażeniu i sposobie postępowania.

Jakie są objawy wszawicy?

Pierwszym objawem wszawicy jest Świąd skóry głowy. Jest na tyle uciążliwy, że dziecko drapiąc się powoduje powstanie mikrourazów, strupków na głowie, w skrajnych przypadkach może również dojść do wyrywania sobie włosów. Skąd tak dokuczliwe swędzenie? Wesz odżywia się ludzka krwią. By się do niej dostać, wkłuwa się w skórę głowy narządem gębowym – ssawką. Ssąc krew, wydziela jednocześnie substancje ułatwiające jej swobodny  przepływ, które to powodują nieprzyjemne swędzenie, dochodzi bowiem do powstania odczynu zapalnego. Ponadto u nasady włosów znajdujemy  gnidy – jaja wszy.  Natomiast po przeczesaniu zaś wilgotnych włosów gęstym grzebieniem na jego powierzchni dostrzeżemy dorosłe pasożyty.

Wesz głowowa a gnida – krótko i treściwie

Wesz głowowa występuje najczęściej u dzieci w wieku  od 2 do 15 lat. Dorosły pasożyt osiąga wielkość około 3mm długości, ma kształt ziarna sezamu, a jego ubarwienie  jest zależne od koloru włosów żywiciela. Wszy bytują na owłosionej skórze głowy, w szczególności nad karkiem   i za uszami – jest tu najcieplej i bije puls, odżywiają się ludzką krwią. Żyją  ponad miesiąc  i w tym czasie samice zdolne są do złożenia u nasady włosów 150-300 jaj, czyli gnid. Gnidy są koloru biało-brązowego i maja wielkość ziarenka piasku. Niekiedy bywają mylone  z łupieżem. Łupież ma biały kolor i nieregularny kształt. Ponadto daje się łatwo usunąć przez potarcie włosów  dłonią – gnida już nie. Jajeczka dzięki substancji klejącej przyczepiają się do skóry głowy. Stad jeśli zauważymy gnidy na włosach  znajdujących się ponad centymetr od skóry głowy, świadczy to o „starym zakażeniu” . Po upływie około 7-8 dni z jaj wykluwają się larwy  - nimfy, które kolejno w ciągu 17-18 dni osiągają zdolność do rozmnażania się. W 18-20 dniu składane są już pierwsze jajeczka.

Wszawica! I co dalej?

Gdy pasożyty zostaną wykryte , należy jak najszybciej podjąć leczenie, które przeprowadzone  u wszystkich dzieci jednocześnie  ograniczy możliwość rozprzestrzeniania się pasożytów . rodzice, którzy zauważą „nieproszonych gości” na głowie swoich dzieci, powinni niezwłocznie poinformować wychowawcę, dzięki temu skuteczniej ochronią przed wszawicą także i swoje dzieci. Wychowawca ma obowiązek przekazania informacji pozostałej grupie. TYLKO WSPÓLNE DZIAŁANIE UMOŻLIWI SKUTECZNE OGRANICZENIE PROBLEMU.

Źródło: Wychowanie w Przedszkolu