Zimą pomagamy zwierzętom

2 miesiące temu

    „Zima, zima, zima mróz i zawierucha, a my się śmiejemy od ucha do ucha…”- dzieci bardzo lubią zimę i wesołe zabawy na śniegu. Puszysty, biały śnieg jest tym na co z niecierpliwością czekają wszystkie przedszkolaki. Jednak czas kiedy dzieci mogą beztrosko hasać po śniegu, jest bardzo nieprzyjazny dla bezdomnych zwierząt, ptaków zimujących w Polsce oraz mieszkańców lasu.

      W naszym przedszkolu dzieci już od najmłodszej grupy uczą się, że należy pomagać zwierzętom w tym jakże trudnym dla nich czasie. „Pszczółki” postanowiły zorganizować „Choinkę dla leśnych zwierząt” i 7-go grudnia pojechały do lasu w Jerzycach (tereny Koła Łowieckiego „Budowlani”), gdzie obficie zaopatrzyły paśnik przywiezionym sianem, marchewką, ziemniakami, kukurydzą, dyniami itp. Przedszkolaki samodzielnie i z zapałem wyłożyły przywiezione pokarmy do pasnika, a następnie udały się na spacer po lesie. Wyjazd ten jest już tradycją w naszym przedszkolu i corocznie dzieci uczestniczą w zimowym dokarmianiu a my cieszymy się, żei tak chętnie pomagają zwierzętom. Gdy zima zawita na stałe, czeka nas jeszcze troska o ptaki zimujące w Polsce i odwiedzające nasz plac zabaw.

    Kilka dni po wyprawie do lasu odwiedziła nas pani Dorota Sajbor, edukatorka z Nadgoplańskiego Parku Krajobrazowego w Kruszwicy. Z dziećmi z grup: „Pszczółki”, „Jeżyki” i „Misie” przeprowadziła pogadankę na temat zimowych zwyczajów zwierząt. Pięciolatki wykazały się dużą wiedzą o otaczającej je przyrodzie i przygotowaniu zwierząt do mroźnej pory roku. Dostaliśmy też zaproszenie do siedziby Parku na zajęcia edukacyjne, z którego na pewno skorzystamy.

 

Dorota Kurant