ZDROWY ROZWÓJ DZIECKA A DIETA

6 miesięcy temu

Dziecko w wieku przedszkolnym rozwija się bardzo intensywnie pod względem fizycznym i intelektualnym. Dlatego tak ważna jest odpowiednio zbilansowana i urozmaicona dieta. Kształtowanie nawyków żywieniowych od najmłodszych lat, często przekłada się na to, co jemy przez całe życie. Jeśli nie oswoimy dziecka z zasadami zdrowego żywienia, w późniejszym czasie będzie miało z tym problem.

Nasza pociecha potrzebuje odpowiednich i urozmaiconych posiłków. Powinny być one planowane na bazie produktów naturalnych, wysokiej jakości i jak najmniej przetworzonych. Taka dieta gwarantuje zapewnienie odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Zachęcanie do próbowania będzie łatwiejsze, jeśli potrawy będą podawane w sposób ciekawy i estetyczny.

Jadłospis przedszkolaka powinien uwzględniać zasady zdrowego odżywiania. Posiłki powinny zawierać produkty ze wszystkich grup spożywczych: zbożowe, warzywa i owoce, nabiał, cukry i tłuszcze (są wysokokaloryczne, dlatego należy używać  w umiarkowanej ilości, stosujemy jako dodatek żywnościowy). Wszystkie te produkty są źródłem energii, witamin, składników mineralnych. Urozmaicona dieta chroni przed niedoborami pokarmowymi.

Ważne, aby dziecko spożywało 3 posiłki główne: śniadanie, obiad, kolację oraz 2 uzupełniające: drugie śniadanie i podwieczorek. Podstawą jest spożywanie śniadania. Pominięcie tego posiłku skutkuje spadkiem poziomu glukozy we krwi, co wpływa na utratę koncentracji.

Między czwartym a szóstym rokiem życia tempo wzrostu maleje, aktywność ruchowa dziecka jest dużo większa i tym samym zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Przewlekłe niespożywanie odpowiedniej ilości składników odżywczych grozi niedożywieniem. Wpływa to na upośledzenie wielu funkcji organizmu, zaburzenia rozwoju: niedobory masy ciała i wzrostu, niedokrwistość, zaburzenia odporności, opóźnienie rozwoju intelektualnego, co skutkuje gorszymi wynikami w nauce i dojrzewaniem psychospołecznym. Negatywne skutki ma również spożywanie większej ilości pokarmu niż potrzebuje młody organizm. Wzrost masy ciała to zwiększone ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych: otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy. Spożywanie produktów prostych, zawartych przed wszystkim w słodyczach powinno być ograniczone do minimum lub całkiem wykluczone z diety. Dziecku nie potrzebne są puste kalorie.

Właściwie odżywiane dziecko będzie miało odpowiednio wypracowane nawyki żywieniowe, które zaprocentują w przyszłości prawidłową masą ciała i zachowaniem dobrego zdrowia.

                                                                                                       Dietetyk
                                                                                                      Bernadeta Wudarska