DZIEWIĘĆ WAŻNYCH POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ DZIECIOM BAJKI

12 miesięcy temu

1. Porządkują dziecięcy świat – śledząc losy bajkowych o postaci dziecku łatwiej będzie zrozumieć codzienne sprawy. Świat w książkach jest uproszczony: jest wyraźna granica pomiędzy dobrem (pracowity Kopciuszek)i złem (okrutna macocha).

2. Całkiem nieźle wychowują – dzieci widzą w książkowych bohaterach siebie. Jeśli chce się dziecko nauczyć dobrych manier, trzeba sięgać do takiej bajki, gdzie występuje podobne dziecko np. takim, które ma  tyle samo lat i nie lubi mleka(Teletubisie, Ulica Sezamkowa). By dodać dziecku odwagi- można wykorzystać bajkę o Szewczyku Dratewce.


3. Ocierają dziecięce łzy – proste, najlepiej rymowane i zabawne opowiastki pomagają pocieszyć  dziecko. Mądra, dobra bajka przeczytana ciekłym głosem jest niezastąpiona np. gdy dziecko ma iść do przedszkola.

4. Wiele mówią o dzieciach – dzieci uwielbiają słuchać na okrągło tych samych bajek. Często to sygnał, że coś je niepokoi, interesuję albo cieszy.

5. Rozwijają wyobraźnie małego człowieka – nie trzeba czytać bajki „ od deski do deski”. Gdy dziecko zaczyna się nudzić, wiercić, można je zachęcić do wymyślenia swojego zakończenia i rysowania ulubionych bohaterów.

6. Rozwijają inteligencje –głośne czytanie sprawia, że w mózgu dziecka powstają miliony  neuronowych połączeń, które symulują jego pracę i korzystnie wpływają na rozwój dziecięcej inteligencji. Słuchanie bajek wzbogaca słownictwo i zachęca do samodzielnej nauki czytania.

7. Podpowiadają jak radzić sobie z rówieśnikami, rodzeństwem i  rodzicami. Co zrobić, gdy starsza siostra zabiera zabawki?  Dlaczego warto słuchać rodziców?  Na większość tych pytań dzieci znajdą odpowiedź w prostych opowiastkach.

8. Są pretekstem do bycia razem – przez kilkanaście minut dziecko jest przytulane do mamy, wsłuchane w jej głos. Bliski kontakt daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o dniu pełnym napięć.

9. Rozwijają pasje kolekcjonera. Warto dziecku kupować książeczki. Czekanie na kolejny odcinek przygód  bohatera jest dla dziecka  bardzo emocjonujące i rozbudza ciekawość.

W świecie ciągłych przemian zabiegania i ustawicznego braku czasu dosłownie na wszystko, warto na chwilę wyłączyć telewizor, telefon, zatrzymać się, usiąść ze swoim dzieckiem i poczytać mu jego ulubioną bajkę. Nie ma bowiem nic piękniejszego od widoku dzieci zasłuchanych, gdy czytają im rodzice. Czytając dziecku poświęcamy mu czas i zaspokajamy fundamentalną potrzebę bezpieczeństwa. Czytajmy dzieciom, bo tylko w książkach zawarta jest prawdziwa mądrość, którą warto im przekazać. Telewizja i komputery tego nie potrafią. I chociaż też uczą wielu pożytecznych rzeczy, nie zastąpią ani książki, ani rodziców.  „Baśń to elementarz, z którego dziecko uczy się czytać we własnym umyśle, elementarz napisany w języku obrazów. Jest to jedyny język, dzięki któremu możemy rozumieć siebie i innych zanim dojrzejemy intelektualnie”. Baśnie kształtują inteligencję dziecka, wszechstronnie oddziałują na jego osobowość. Jak żaden inny gatunek literacki wzbogacają życie psychiczne dziecka poprzez pobudzanie wyobraźni, porządkowanie uczuć oraz umożliwienie rozpoznania własnych problemów i sposobów ich rozwiązywania.

Opracowała na podstawie źródeł internetowych

Katarzyna Ulewicz