Światowy Dzień Pszczół w naszym przedszkolu

rok temu

Pszczoła to jest owad mały, ale wielce doskonały.

W ulu domek ma i pracuje tam co dnia.

Zapyla kwiaty, daje nam miód,

malutka pszczółka to wielki cud!”

 

         Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest co roku 20 maja. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia a pozyskiwanie miodu to tylko część ich działalności, gdyż zapylającą też  krzewy i drzewa.
Z tej okazji w naszym przedszkolu dzieci z „Pszczółek” i „Jeżyków” zorganizowały wspólny Dzień Pszczół, którego celem było budzenie świadomości u dzieci o pożyteczności pszczół oraz integracja przedszkolaków z obu grup. Podążając za myślą Alberta Einsteina, że „jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia; nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi…” przedszkolaki podjęły działania w celu ich bliższego poznania.

Wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas pytania min:

  • Gdzie mieszkają pszczoły?

  • Jak produkuje się miód?

  • Czy pszczoły żądlą dla zabawy lub ze złośliwości?

  • Czy pszczoła może użądlić wiele razy?

  • Co dzieje się z pszczołą kiedy użądli?

   Dzieci miały okazję spróbować różnych gatunków miodu – każdy był pyszny i zdrowy. Przyjaciółka dzieci maskotka Pszczółka Maja „usłyszała” gromkie 100 lat, została wybujana na chuście animacyjnej, obejrzeliśmy też fragment bajki o jej przygodach i zatańczyliśmy w rytmie utworu „Taniec Mai” a na koniec wykonaliśmy różnorodne prace plastyczno techniczne. Dzień Pszczół był fajną imprezą integrującą dzieci z dwóch grup i stanowi zaczątek powrotu do normalności po długim okresie izolacji i niełączenia się spowodowanej epidemią koronawirusa.

Dorota Kurant,

Katarzyna Dziubich.