Kujawy nasz dom
Przedszkole „Kujawiaczek” od ponad dwóch dekad promuje wśród dzieci edukację regionalną. Chcemy, aby przedszkolaki poznawały dawne dzieje, tradycje i nauczyły się je pielęgnować, bowiem stanowią one o bogactwie, kulturze naszego narodu, a w tym naszego regionu. Poprzez edukację regionalną kształtujemy właściwy stosunek dzieci do przeszłości i uczymy rozumieć teraźniejszość. Bardzo ważnym elementem nauki o regionie jest poznanie i poszanowanie przyrody.
W wychowaniu regionalnym chodzi o pomoc w kształtowaniu tożsamości młodego człowieka. Podstawą edukacji regionalnej jest wiedza historyczna o regionie podana w przystępny i ciekawy sposób. Edukacja ta jest powiązana z dziejami miasta, regionu w którym dziecko się urodziło, wychowuje i żyje, poznaje swoją rodzinę, dom, który początkowo jest całym światem. Później stopniowo granice poznania zaczynają się poszerzać, dostrzega elementy otoczenia domu, miasto, napotyka zabytki będące świadectwami przeszłości i piękne miejsca przyrodnicze. Poznaje wreszcie całą swą miejscowość, stara się utożsamiać z nią. Oglądając pamiątki rodzinne, fotografie odkrywa, że jego życie jest elementem czegoś większego – dziejów rodziny, regionu i narodu. W tych odkryciach chcemy naszym dzieciom pomóc. Program edukacji regionalnej, nie tylko realizuje treści zawarte w podstawie programowej, ale je rozszerza i pogłębia.
Program ,,Kujawy - nasza mała Ojczyzna" realizowany jest we wszystkich grupach wiekowych z uwzględnieniem doboru treści do możliwości rozwojowych i umysłowych przedszkolaków. Poznanie otoczenia historycznego, przyrodniczego i geograficznego odbywa się podczas spacerów i wycieczek. Dzieci poznają zabytki naszego miasta, pielęgnują miejsca pamięci narodowej - pomniki miejskie i groby na cmentarzu, odbywają wycieczki do lasu czy nad jezioro Gopło w Kruszwicy, do gospodarstw agroturystycznych, odwiedzają Izbę Regionalną stworzoną przez Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie, goszczą na występach zespołu folkloru Kujaw „Piotrkowianie”. Nieodzownym elementem wystroju przedszkola są elementy regionalne, które na co dzień przypominają nam kim jesteśmy i gdzie jest nasz dom. W każdej sali istnieje kącik kujawski i patriotyczny. Hol główny i półpiętro prezentują zgromadzone przedmioty z dawnych lat ściśle związane z folklorem kujawskim. Dzieci poznają twórczość ludową. Zapraszamy do przedszkola przedstawicieli starych zawodów np.: pszczelarza. W ramach programu poznają przyśpiewki, piosenki i tańce ludowe. Podczas prezentacji organizowanych dla rodziców, lokalnej społeczności czy konkursów np. „Na kujawską nutę” dzieci chwalą się nabytymi umiejętnościami wokalno-tanecznymi. Lubianą formą przyswajania przeze dzieci tradycji i obrzędów jest „Tydzień Kujawski”. Podczas tego wiosennego tygodnia przedszkolaki degustują potrawy regionalne, poznają gwarę, muzykę i sztukę ludową. Często tydzień ten przypada w okresie wielkanocnym, zatem dołączamy elementy tradycji wielkanocnych, czyli malowanie jajek czy szukanie słodkości zostawionych przez zajączka na placu zabaw. Każdy dzień to inne zagadnienie o tematyce ludowej. W tym roku szkolnym również taka forma edukacji najmłodszych zaistniała w dniach poprzedzających Wielkanoc.
Kiedy dzieci bliżej poznają region łatwiej im zrozumieć pojęcie Polski- naszej Ojczyzny. Przedszkolaki zaznajamiają się z mapą kraju, poznają inne regiony, góry i morze. Wprowadzamy twórczość literacką o charakterze patriotycznym i obchodzimy święta narodowe. W listopadzie przedszkolaki występują dla rodziców z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości. Jest to doniosłe wydarzanie, śpiewamy hymn, tańczymy poloneza, kujawiaka, mówimy wiersze o Polsce. Wszyscy nosimy z dumą na piersi własnoręcznie wykonane kotyliony. W maju organizujemy Dzień Flagi. Ubieramy się w barwy narodowe, wykonujemy flagi na różne sposoby i prezentujemy je. Oczywiście i w tym roku obchody majowe zostały godnie zaakcentowane przez dzieci i nauczycieli. Zorganizowaliśmy z tejże okazji pokazy mody patriotycznej. Dzieci w pięknych strojach biało – czerwonych, dumnie pozowały do zdjęć na specjalnie na te okazje przygotowanej ściance patriotycznej. W ramach programu regionalnego „Kujawy – nasza mała Ojczyzna”, przedszkole przystąpiło do projektu międzynarodowego „Piękna nasza Polska cała” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i czasopisma „Bliżej Przedszkola”. Projekt ten realizujemy już czwarty rok i jesteśmy dumni z certyfikatów, które nasze przedszkole otrzymuje co roku.
Magdalena Gregor