Jestem Kujawianką, jestem Kujawiakiem

5 miesięcy temu

Poszanowanie tradycji narodowych i regionalnych – duma bycia Polakiem, mieszkańcem regionu zwanego Kujawami, oto zadania jakie stawiamy naszym małym wychowankom. Chcemy, aby dzieci poznały zamierzchłe dzieje i nauczyły się pielęgnować to co minęło, co stanowi o bogactwie, kulturze naszego narodu, jego odrębności i co nas wyróżnia spośród innych narodów.

Tydzień kwietniowy co roku poświęcony jest folklorowi Kujaw. W tym roku tematykę Kujaw poruszyliśmy już podczas okresu wielkanocnego. Przed świętami zorganizowaliśmy w grupach tradycyjny poczęstunek, czyli śniadanie wielkanocne. Na pięknie udekorowanych wiosennymi dekoracjami stołach, do degustacji przygotowano żurek kujawski z kiełbaską, jajka, gzik ze szczypiorkiem, powidła ze świeżym chlebem, babkę wielkanocna oraz ziemniaki z masłem i solą. Aby tradycji stało się zadość po śniadaniu było malowanie jajek. Podczas realizacji tematyki kujawskiej mieliśmy spotkanie z muzyką ludową na żywo. Do przedszkola zawitał Pan Przemysław Wawrzyniak, który prowadzi zespół folklorystyczny Piotrkowianie. Dzieci podziwiały męski strój kujawski, w którym przybył do nas Pan Przemek, tańczyły do skocznych oberków czy smętnego kujawiaka i śpiewały tradycyjne „Czerwone jabłuszko”. Podczas kolejnych dni przedszkolaki zapoznały się ze sztuką ludową – serwetki z haftem kujawskim, lepienie z plasteliny lub masy solnej dzbanków na wzór fajansu włocławskiego, poznały dawne zabawy dzieci na Kujawach oraz wybrane, stare sprzęty wykorzystywane w gospodarstwie wiejskim. Grupa Misie podczas wycieczki zwiedziła izbę regionalną w Radziejowie, prowadzoną przez Towarzystwo Miłośników Kujaw. Dzieci podczas spacerów odwiedziły także charakterystyczne i zabytkowe miejsca w Piotrkowie, podziwiały piękną, wiosenną przyrodę. Podsumowaniem działań tygodnia kujawskiego jest zawsze pokaz wokalno-taneczny o tematyce regionalnej. Przedszkolaki wystrojone w stroje kujawskie i ludowe prezentowały zaproszonym rodzicom i gościom ludowe piosenki i tańce.

Magdalena Gregor