Inni, ale tacy sami- podsumowanie projektu.

ponad 6 lat temu

Każdy ma prawo do szczęścia
i swego miejsca w społeczeństwie".
Maria Grzegorzewska

 

  Najodpowiedniejszym czasem na kształcenie prawidłowych postaw wobec drugiego człowieka, a więc także niepełnosprawnego, jest okres pobytu w przedszkolu.

Wychowanie integracyjne jest cennym doświadczeniem dla dzieci. Korzystnie wpływa na ich rozwój społeczny i intelektualny. Dziecko pełnosprawne zwykle „podnosi poprzeczkę” dla swoich możliwości, stara się być coraz lepsze, by być wzorem dla swego niepełnosprawnego kolegi. Wspólne przebywanie z dziećmi niepełnosprawnymi uczy je empatii, tolerancji, szacunku i otwartości wobec tego co inne. Sprzyja wzrastaniu wrażliwości emocjonalnej, poszerza wiedzę o człowieku i życiu, uczy dostrzegania innych niż własne problemów, zrozumienia odmienności drugiego człowieka, trudności w jego funkcjonowaniu, a także gotowości niesienia mu pomocy, bycia uważnym i odpowiedzialnym w kontaktach z nim. Dzieci są doskonałymi obserwatorami, znają możliwości i potrzeby swoich kolegów.

Integracja w naszym przedszkolu to wspólne bycie razem dzieci zdrowych i niepełnosprawnych, wesołych i smutnych, dzieci o różnych możliwościach, potrzebach i zainteresowaniach jednoczących się we wspólnym działaniu. Bycie razem daje szansę akceptacji inności w sposób spontaniczny i naturalny, daje szansę na radość, uśmiech, pracę i zabawę. Przebywanie w grupie rówieśniczej umożliwia zdobywanie i wzbogacanie doświadczeń społecznych. Dzieci pełnosprawne łatwiej zrozumieją problemy niepełnosprawnego kolegi, uczą sie tolerancji, szacunku i wrażliwości. Dzieci niepełnosprawne, spotykając życzliwość i zrozumienie, pokonują lęk przed nową nieznana sytuacją, przed nowym środowiskiem. Poprzez wspólne działania dzieci uczą się opiekuńczości i odpowiedzialności za innych. 

 Celem projektu było:


  

  • Kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym i rodziców wobec osób z niepełnosprawnością – tolerancja, wyrozumiałość , wrażliwość.

  • Uświadomienie dzieciom, że osoby z niepełnosprawnością to są takimi samymi ludźmi jak wszyscy inni, odgrywający ważną rolę w społeczeństwie, a często bardziej aktywni niż tzw. „pełnosprawni”.

  • Zintegrowanie osób niepełnosprawnych w najbliższym środowisku i społecznościach lokalnych.

  • Wychowanie do wartości takich jak tolerancja, wyrozumiałość, szacunek, akceptacja.

  • Kształtowanie postawy akceptacji wobec osób z niepełnosprawnością wśród dzieci.

  • Budowanie przyjaznego klimatu integracji osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi od wieku wczesnodziecięcego.

  • Dostrzeganie podobieństw i różnic między ludźmi.

  • Nauka tolerancji wobec osób różniących się od nas między innymi ze względu na niepełnosprawność (np. wygląd, zachowanie). postawy empatii wobec osób niepełnosprawnych.

  • Przedstawienie osób z niepełnosprawnością jako pełnowartościowych ludzi, życiowo, kolegów, sąsiadów, którzy wnoszą w nasze życie wiele różnorodnych wartości. 

  • Eliminowanie zachowań agresywnych w stosunku do osób z niepełnoprawnością.

    Realizację projektu rozpoczęliśmy od obchodów Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu gościlismy podopiecznych Centrum Terapii, Rewalidacji i Wspomagania Rozwoju w Inowrocławiu. Wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane na żółto i pomarańczowo oraz przyniosły swojego ulubionego misia. Wmiłej atmosferze dzieci bawiły się na urodzinowej impezce. Ponadto podczs spotkania ogłoszono wyniki konkursu Mój przyjaciel Miś, którego celem było wykonanie pracy plastycznej, bądź uszycie pluszaka. 27 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Przedszkolaki dowiedziały sie co to życzliwość, przyjażn i serdeczność, a także poznały swoje prawa. Wdniu życzliwość wszystkie grupy z pozdrowieniami i słodką niespodzianką odwiedziła pani Dyrektor Katarzyna Ulewicz. Kolejnym punktem projektu było wykonanie określonych zadań. Aby poznać trudności, na jakie napotykają osoby z niepełnosprawnością dzieci próbowały wykonać różne czynności bez użycia rąk, pokonać tor przeszkód klęcząc na kocyku i odpychając się tylko rękami, dojść do wyznaczonego celu przy pomocy przewodnika, rozpoznać  przedmioty i określone sytuacje po usłyszanych odgłosach.
Następie przedszkolaki wykonywały prace plastyczne na temat:

  • „Pachnąca łąka” – każde dziecko w grupie malowało pastelami fragment łąki z zawiązanymi oczami;

  • „Co potrafią moje usta?” – rozdmuchiwanie plamy tuszu lub farby plakatowej przy pomocy rurki do napojów;

W ramach realizacji projektu nasze przedszkolaki miały także okazję odwiedzić podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi i Środowiskowego Domu Samopomocy w Radziejowie. Dzieci zobaczyły jak wygląda tablica Braille’a dla osób niewidomych i słabowidzących. Był też czas na zabawę swobodną, podczas której dzieci bardzo dobrze się zintegrowały, mimo różnicy wiekowej znalazły wspólny język i świetnie się bawiły.

W dniach 26 listopada – 3 grudnia można było oglądać wystawę, będącą dowodem wrażliwości ich twórców. Prace były kolorowe i ciekawe, a wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przy realizacji projektu.

Katarzyna Dziubich