Aktualności

 
Życzenia

Drodzy rodzice kochane dzieci

Minął kolejny rok szkolny,

nadszedł czas wypoczynku i radości.

Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę.

Życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości

 

Z okazji długo wyczekiwanych wakacji życzymy wszystkim przedszkolakom bezpiecznych słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do przedszkola :)

 

W tym roku szkolnym mury naszego przedszkola opuści pięćdziesięcioro pięcioro dzieci. Żegnamy się z 5-latkami, które od przyszłego roku będą uczęszczać do klas zero  w Szkole Podstawowej.

Kończycie swój pierwszy etap edukacji i wkraczacie w życie szkolne. Pamiętajcie, że stając się uczniami, nie przestajecie być dziećmi. W Waszej dalszej edukacji nadal towarzyszyć powinny: zabawa, uśmiech, zadowolenie nawet z małych sukcesów.

To, czego nauczyliście się w przedszkolu to pierwszy bagaż doświadczeń na całe życie: pierwsza książka, pierwsze zabawy z rówieśnikami, pierwsza ocena waszej pracy. To niezatarte wspomnienia Waszego dzieciństwa, ważne a może nawet najważniejsze.

Życzymy Wam samych sukcesów na kolejnym „szczeblu” edukacji.

Składam serdeczne podziękowanie RODZICOM, za dobre słowo, za inicjatywę  i zaangażowanie, którym zależy na dobru naszej placówki – na budowaniu jej pozytywnego wizerunku.

Z pozdrowieniami i wyrazami szacunku

 Dyrektor Przedszkola – Katarzyna Ulewicz

i Grono Pedagogiczne

Dzień Dziecka

       Jaki jest jeden z ważniejszych dni w przedszkolu? Tak, tak – to właśnie Dzień Dziecka. Dzień, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. Chciełyśmy, aby święto nie kojarzyło się wyłącznie z prezentami, ale także – a może przede wszystkim – z kreatywnym spędzaniem czasu na świeżym powietrzu dlatego zadbałyśmy, aby w tym roku w naszym przedszkolu dzieci mogły wykazać się kreatywnością i sprawdzić swoich sił w rywalizacji sportowej, zawodach oraz grach zespołowych.

I tak.........

W kąciku sensorycznym maluchy mogły znaleźć pudełka, woreczki wypełnione różnorodnymi materiałami: nasionami, piórkami, makaronem, kaszą manną, a także kamieniami, liśćmi, trawą, szyszkami itp. Taka zabawa pozwalała dzieciom zapoznać się z nowymi fakturami, smakami, zapachami. Ponieważ nie ustalono sztywnych reguł powyższej zabawy, maluchy świetnie się bawiły, wykazując się przy tym ogromną kreatywnością.

Na placu zorganizowano  również kącik plastyczny, przy którym przedszkolaki mogły spróbować swoich sił w przeróżnych formach plastycznych....... a miały ku temu wiele możliwości.

Serca dzieci niewątpliwie zdobyła kolorowa fotobudka. Odpowiednia poza, ciekawy rekwizyt i można tworzyć wspomnienia.
Podczas zabaw przedszkolakom towarzyszyły bańki mydlane i muzyka, a na koniec każde z nich otrzymało balonowe cudo.

W tym radosnym dniu odwiedził nas Pan Burmistrz  Krystian Betliński.  Bardzo dziękujemy za życzenia i słodkości. Pamiętali o nas także zaprzyjaźnieni pensjonariusze z Domu Seniora „Pod topolami”, im również serdecznie dziękujemy. Piękne podziękowania należą się Pani Wioletcie Paczkowskiej za ufundowanie fotobudki oraz owoców dla naszych przedszkolaków.

Na zakończenie tego pięknego dnia na każdego czekał słodki poczęstunek, zdrowe owoce, soczki i woda.

Dzień Dziecka w przedszkolu był pełen radości, nauki i uśmiechu!

Marzanna Czyżniak

WYNIKI KONKURSU ?DOMKI, KARMNIKI i BUDKI DLA PTAKÓW?

      W naszym przedszkolu po raz pierwszy został zorganizowany konkurs techniczny polegający na wspólnym wykonaniu z rodzicami/ dziadkami karmnika/domku/budki dla naszych ptasich przyjaciół. Na konkurs wpłynęło 21 prac – 13 z naszego przedszkola i 8 z przedszkoli w Dobrem, Osięcinach i Wierzbinku. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, wykonane starannie i pomysłowo. Jury miało problem z wyłonieniem zwycięzcy, po wielu naradach postanowiono nagrodzić wszystkie dzieci z uwzględnieniem zwycięzców w dwóch kategoriach: prace wykonane przez dzieci z  naszego przedszkola i prace wykonane przez dzieci z  zaproszonych przedszkoli .

Prace z przedszkoli w Dobrem, Osięcinach i Wierzbinku:

  1. I miejsce – Juliusz Grzelak, Przedszkole „Żabka” w Wierzbinku;

  2. II miejsce – Wiktor Kulkowski, Przedszkole Publiczne „Kujawiaczek” w Dobrem;

  3. III miejsce – Mikołaj Modrzejewski, Przedszkole „Mali Odkrywcy” w Osięcinach.

Wyróżnienia:

  1. Maja Woźniak, Przedszkole Publiczne „Kujawiaczek” w Dobrem;

  2. Leon Ciesielski, Przedszkole Publiczne „Kujawiaczek” w Dobrem;

  3. Michał Błaszczyk, Przedszkole „Mali Odkrywcy” w Osięcinach;

  4. Bianka Kujawa, Przedszkole „Żabka” w Wierzbinku”;

  5. Piotr Chmurski, Przedszkole „Żabka” w Wierzbinku;

Prace wykonane przez dzieci z przedszkola „Kujawiaczek” w Piotrkowie Kujawskim:

  1. Ksawery Wiliński – gr. „Motyle”;

  2. Anastazja Kołtun – gr. „Biedronki”;

  3. Michalina Kozłowska – gr. „Pszczółki”.

Wyróżnienia:

  1. Ignacy Teskowski – gr. „Motyle”;

  2. Wojciech Mańkowski – gr. „Motyle”;

  3. Aleksander Wrzesiński – gr. „Motyle”;

  4. Karol Bąk – gr. „Słoneczka”;

  5. Elżbieta Paliwoda – gr. „Jeżyki”;

  6. Mateusz Szymczak – gr. „Jeżyki”;

  7. Nikola Staszak – gr. „Jeżyki”;

  8. Nikola Chałaj – gr. „Pszczółki”;

  9. Szymon Mańkowski – gr. „Pszczółki”;

  10. Wojciech Walczak – gr. „Pszczółki”.

 

Dorota Kurant, Katarzyna Dziubich

 

Imieniny Książki

    Tradycją naszego przedszkola od 20 lat jest organizowanie imprezy środowiskowej „Imieniny Książki”. W tym roku rozpoczęła ona Tydzień Czytania Dzieciom, które jest ważnym świętem w ramach  kampanii  społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”.  Tegoroczny XXII Ogólnopolski Tydzień  Czytania dzieciom, organizowany jest pod hasłem  „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie”.

     Jak co rok, dzieci w pięknych strojach ulubionych bohaterów wyruszyły w barwnym korowodzie spod przedszkola, śpiewając bajkowe piosenki w stronę Biblioteki iOśrodka Kultury. Tam  czekali na nas goście, ambasadorowie czytania: Pani Krystian Betliński– Burmistrz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski, Pani Milena Gralak-Kapelińska - Dyrektor Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół w Piotrkowie Kujawskim, Pani Katarzyna Ulewicz - Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Piotrkowie Kujawskim, Pani Iwona Łodygowska - Dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury w Piotrkowie Kujawskim, Pani Renata Woźniak, Pani Iwona Siutkowska, Pani Elżbieta Robakowska, oraz wiele atrakcji i niespodzianek. Największą była inscenizacja bajki „Trzy Świnki” w wykonaniu naszych nauczycielek:pani Hani, pani Doroty, pani Dominiki, pani Wiolety, pani Kingi i zaprzyjaźnionej z naszym przedszkolem pani Patrycji - nauczycielki klasy „0” w Publicznej Szkole Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim. Podczas uroczystości rozstrzygnięty został również konkurs na „Oryginalna Okładkę  Książki. Obchody uwieńczył wspaniały tort. Na zakończenie nasi goście otrzymali tradycyjne piernikowe serca, które są symbolem „Imienin Książki”.

     Serdecznie dziękujemy osobom zaangażowanym w pomoc i współpracę  uroczystości: Pani Iwonie Łodygowskiej – dyrektor BiOK, Panom policjantom, którzy czuwali  nad bezpieczeństwem przebiegiem korowodu, oraz dzieciom i rodzicom  za pięknie przygotowane bajkowe stroje oraz ambasadorom czytania.

     Ten wyjątkowy dzień, przepełniony uśmiechem i radością zapewne na długo pozostanie  w pamięci przedszkolaków.

 

                                                                                                                                                                                                 Dominika Kozłowska

 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

           8 maja świętowaliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. To ogólnopolska kampania realizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”, podczas której organizowane są okolicznościowe wydarzenia. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to dobra okazja, żeby nie tylko wypożyczyć lekturę, ale też porozmawiać o tym, jak wygląda praca wśród setek książek. Przedszkolaki z tej okazji odwiedziły Gminną Bibliotekę w Piotrkowie Kujawskim. Panie zapoznały dzieci ze swoją pracą, odpowiedziały na wszystkie pytania i oprowadziły dzieci po bibliotece. Przedszkolaki były zachwycone. W tym ważnym dniu przesyłamy najserdeczniejsze podziękowania za Wasz niezwykły wkład w tworzenie kultury, za całą Waszą nieocenioną pracę dla dzieci i dorosłych. Życzymy wspaniałych warunków do rozwoju które są tak fantastycznymi miejscami! 

Dominika Kozłowska

Mama, Tata i Ja

„Rodzina to słowo najbardziej mi bliskie,

w nim się chowają myśli me wszystkie…”

 

 

          22 maja nasze przedszkolaki: Zofia Strzyżewska,  Blanka Ochocińska z grupy „Pszczółki” oraz  Wojciech  Nawrocki z grupy „Jeżyki”  wzięły udziałw międzyprzedszkolnym konkursie recytatorskim  „Mama, tata i ja”, organizowanym przez  Przedszkole „Mali Odkrywcy” w Osięcinach.  Dzieci wykonały  wierszyki o tematyce rodzinnej. Wszystkie przedszkolaki zdobyły wyróżnienia  a co otrzymały dyplomy i super nagrody.  Udział w konkursie to możliwość rozwijania talentów, zainteresowań, przełamywania obaw związanych z występami przed  publicznością oraz oczywiście promowanie naszego przedszkola  w szerszym środowisku.

Dorota Kurant, Katarzyna Dziubich

Z wizytą w Kruszwicy

W Kruszwicy nad Gopłem w Grodzie Króla Popiela

urządzają w Mysiej Wieży huczne wesela….”

 

      Maj to w naszym przedszkolu miesiąc wycieczek. Odwiedzamy między innymi Gród Piasta i Popiela – Kruszwicę. W tym roku jako pierwsze wybrały się „Jeżyki” i „Pszczółki”. W słoneczny wtorek, 14 maja pięciolatki odwiedziły siedzibę Nadgoplańskiego Parku Krajobrazowego, gdzie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez edukatorkę Panią Dorotę Sajbor. Dzieci obejrzały wystawę muzealną przedstawiającą historię Kruszwicy, a następnie udały się do sali edukacyjnej na zajęcia przyrodnicze, których tematem przewodnim był jeden z pierwszych, wiosennych  ptaków przylatujących do  naszego kraju, a mianowicie  bocian. Pięciolatki obejrzały film, poznały budowę i zwyczaje tego pięknego ptaka, był też czas na wykonanie pracy plastycznej – kolorowanie bociana. Następnie z pięknego tarasu podziwialiśmy cudowną panoramę jeziora Gopło. Był też czas na spacer wokół historycznej Mysiej Wieży i wspólne zdjęcie.

      Kilka dni później Kruszwicę odwiedziły „Słoneczka” i „Misie”, które udały się na długi spacer po Półwyspie Rzępowskim, podziwiając faunę i florę naszej kujawskiej krainy, a w szczególności gęsi gęgawy licznie wygrzewające się na słońcu. Spacer po kruszwickim molo na jeziorem Gopło i zabawy na placu w otoczeniu jeziora i pięknej przyrody były dopełnieniem udanej wyprawy.

    Kruszwica to piękne, historyczne miejsce, które na stałe zagościło w kalendarzu wycieczek naszych przedszkolaków. Odwiedzimy je jeszcze niejeden raz.

Dorota Kurant

Jestem Kujawianką, jestem Kujawiakiem

        Poszanowanie tradycji narodowych i regionalnych – duma bycia Polakiem, mieszkańcem regionu zwanego Kujawami, oto zadania jakie stawiamy naszym małym wychowankom. Chcemy, aby dzieci poznały zamierzchłe dzieje i nauczyły się pielęgnować to co minęło, co stanowi o bogactwie, kulturze naszego narodu, jego odrębności i co nas wyróżnia spośród innych narodów.

      Tydzień kwietniowy co roku poświęcony jest folklorowi Kujaw. W tym roku tematykę Kujaw poruszyliśmy już podczas okresu wielkanocnego. Przed świętami zorganizowaliśmy w grupach tradycyjny poczęstunek, czyli śniadanie wielkanocne. Na pięknie udekorowanych wiosennymi dekoracjami stołach, do degustacji przygotowano żurek kujawski z kiełbaską, jajka, gzik ze szczypiorkiem, powidła ze świeżym chlebem, babkę wielkanocna oraz ziemniaki z masłem i solą. Aby tradycji stało się zadość po śniadaniu było malowanie jajek. Podczas realizacji tematyki kujawskiej mieliśmy spotkanie z muzyką ludową na żywo. Do przedszkola zawitał Pan Przemysław Wawrzyniak, który prowadzi zespół folklorystyczny Piotrkowianie. Dzieci podziwiały męski strój kujawski, w którym przybył do nas Pan Przemek, tańczyły do skocznych oberków czy smętnego kujawiaka i śpiewały tradycyjne „Czerwone jabłuszko”. Podczas kolejnych dni przedszkolaki zapoznały się ze sztuką ludową – serwetki z haftem kujawskim, lepienie z plasteliny lub masy solnej dzbanków na wzór fajansu włocławskiego, poznały dawne zabawy dzieci na Kujawach oraz wybrane, stare sprzęty wykorzystywane w gospodarstwie wiejskim. Grupa Misie podczas wycieczki zwiedziła izbę regionalną w Radziejowie, prowadzoną przez Towarzystwo Miłośników Kujaw. Dzieci podczas spacerów odwiedziły także charakterystyczne i zabytkowe miejsca w Piotrkowie, podziwiały piękną, wiosenną przyrodę. Podsumowaniem działań tygodnia kujawskiego jest zawsze pokaz wokalno-taneczny o tematyce regionalnej. Przedszkolaki wystrojone w stroje kujawskie i ludowe prezentowały zaproszonym rodzicom i gościom ludowe piosenki i tańce.

Magdalena Gregor

 

Dzień Flagi

   Miesiąc maj to zawsze odpowiedni moment na lekcję patriotyzmu skierowaną do naszych milusińskich. Majówka jest czasem osłuchania i podejmowaniem próby śpiewania hymnu, czasem zaznajomienia się z poezją patriotyczną dla najmłodszych i wreszcie wielkim świętem barw narodowych. Flaga jako symbol naszego kraju najbardziej przemawia do dzieci, a jej kolory stają się bliskie sercom przedszkolaków

   Już trzeci rok realizujemy projekt dla przedszkoli pt: „Piękna nasza Polska cała”. Celem tego przedsięwzięcia o zasięgu ogólnokrajowym jest propagowanie treści patriotycznych i regionalnych. Projekt zatem wpisuje się w założenia programu autorskiego funkcjonującego w naszym przedszkolu od lat, czyli „Kujawy – nasza mała ojczyzna”. Majowe święto zorganizowaliśmy na cześć barw ojczystych i z tej okazji odbył się Pokaz Mody Patriotycznej. Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych na specjalnie przygotowanym, wybiegu - czerwonym dywanie i ściance w barwach narodowych, prezentowały stroje w kolorach biało-czerwonych. Kreacje były ciekawe, a przedszkolaki niosły flagi, czerwone maki, czy serduszka. Pokazowi towarzyszyła piosenka pt „Jestem Polką i Polakiem”. Czerwień i biel to były bez wątpienia najpiękniejsze kolory tego dnia.

Magdalena Gregor

 

Konkurs plastyczny Okładka książki

„…Nie zaginaj rogów,
używaj zakładki,
na półce mnie stawiaj,
dbaj o me okładki…”

Z okazji IMIENIN KSIĄŻKI ogłaszamy konkurs na oryginalną Okładkę książki.

Cele konkursu:

  • zainteresowanie dzieci książką,

  • rozwijanie zdolności manualnych, plastycznych dzieci,

  • rozwijanie wyobraźni twórczej dzieci,

  • popularyzacja literatury.

Kategorie:

  • oddziały przedszkolne,

  • klasy 0.

Kryteria oceny prac:

  • pomysłowość,

  • oryginalność ujęcia tematu,

  • estetyka wykonania pracy,

  • samodzielność wykonania.

Ważne terminy:

  • prace prosimy dostarczyć do sekretariatu przedszkola do dnia 20.05.2024 r.

  • ogłoszenie wyników nastąpi w dniu 22.05.2024 r.

Nagrody:

Organizator przewidział nagrody i dyplomy za zajęcie I, II, III miejsca oraz wyróżnienia.

Ważne informacje:

  • zadaniem uczestników jest wykonanie jednostronnej okładki do książki,

  • inspiracją do wykonania pracy może być ulubiona książka wykonawcy,

  • praca może być wykonana dowolną techniką (np. rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane)

  • mogą być użyte dowolne płaskie materiały nie brudzące i nie niszczące książki,

  • każdy uczestnik może dostarczyć tylko jedną indywidualnie wykonaną pracę,

  • na odwrocie każdej pracy należy umieścić następujące informacje: imię i nazwisko autora projektu, grupę.


                                                                                                                                                                                           Organizatorzy: Kozłowska Dominika, Sobieraj Elżbieta.