Uwaga Rodzice!
Rozpoczął się II semestr pracy dydaktyczno-wychowawczej. Jesteśmy po obserwacjach dzieci, znamy więc ich poziom wymaganych umiejętności, osiągnięcia i trudności. Każde dziecko wymaga troski i uwagi. Z przedszkolakiem, który doskonale sobie radzi, pracujemy, aby rozwijać zdobyte już umiejętności. Z dzieckiem, u którego obserwujemy trudności, niepowodzenia, deficyty, poprzez wspomaganie go w domu i w przedszkolu, niwelujemy wszelkie braki. Pozwoli to na wyrównanie dziecku szans i łatwiejszy start w szkole.
Z moich obserwacji wynika, że dzieci mają trudności z ćwiczeniami i zadaniami wymagającymi dobrego słuchu fonematycznego na przykład: powtarzanie i odtwarzanie rytmu słuchowego, powtarzanie rymowanek, dobieranie rymujących się nazw obrazków, analiza prostego zdania, synteza sylabowa i głoskowa, analiza sylabowa i analiza głoskowa. Opanowanie wymienionych umiejętności pozwoli dziecku na bezproblemowe opanowanie nauki czytania w klasie „0”.
W kształceniu logicznego myślenia ważna jest między innymi umiejętność dostrzegania zależności między przyczyną a skutkiem. Wyćwiczymy tę umiejętność poprzez układanie i opowiadanie historyjek obrazkowych z zachowaniem logicznego ciągu. Ważną umiejętnością do opanowania jest swoboda wypowiadania się na temat dowolnego przedmiotu, ilustracji. Umiejętność ta bardzo przyda się dzieciom w szkole na przedmiotach humanistycznych. W przedszkolu jest czas na jej rozwijanie.
Zapraszam Państwa do lektury artykułów, które zawierają wskazówki i ćwiczenia jak rozwijać powyższe umiejętności (artykuły znajdują się w zakładce PUBLIKACJE)
-
Znaczenie historyjki obrazkowej dla rozwoju mowy i myślenia dziecka.
-
Jak wspierać rozwój umiejętności opowiadania.
-
Słuch fonematyczny – ćwiczenia.
Bogumiła Pawłowska