Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych
W tym roku szkolnym ze względu na panującą sytuację epidemiczną związaną z COVID-19 ferie zimowe odbywają się jednocześnie na terenie całego kraju w terminie od 4 do 17 stycznia 2021r. Rekomenduje się, aby w czasie zimowego odpoczynku dzieci pozostały blisko swoich miejscowości zamieszkania. Należy ograniczyć mobilność w tym okresie, przez co zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Musimy pamiętać również o aktualnych zasadach i ograniczeniach związanych z COVID-19, które możemy zaleźć na stronie www.gov.pl.
Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brak czasu. Należy pamiętać, że zima niesie ze sobą szczególne zagrożenia, którym sprzyjają warunki atmosferyczne Mamy nadzieję, że zasady, o których Wam przypomnimy będą doskonałym kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych. Odpoczywajcie, cieszcie się przygodami, jednak zawsze dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz innych.
Przypominamy
1. Zachowujemy dystans.
2. Myjemy często i dokładnie ręce.
3.Zasłaniajmy usta i nos.
4.Klucze od mieszkania zawsze nosimy pod ubraniem.
5. Nie chwalimy się na podwórku o tym, że nikogo nie ma w domu.
6. Nie opowiadamy o wyposażeniu domu i zasobach majątkowych rodziny.
7. Nie podajemy nikomu swego adresu zamieszkania
8. Nie ufamy nigdy osobom obcym – nie podajemy żadnych informacji o sobie ani o członkach swojej rodziny, nie bierzemy od nich proponowanych upominków, nie korzystamy z zaproszeń na spacer lub do domu, nie wsiadamy do ich samochodów.
9. Idąc na górkę czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto wziąć ze sobą ciepły napój w termosie.
10. Kiedy zobaczymy obcego psa:
nie uciekajmy ani nie odwracajmy się do psa tyłem,
nie krzyczymy ani nie machamy rękoma,
opuszczamy głowę i kierujemy nasz wzrok w bok,
należy wycofywać się ustawiając się bokiem do psa.
11. Należy też pamiętać o tym, by być dobrze widzianym na drodze (zwłaszcza po zmierzchu) co zapewni nam wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze.
12. Przebywając w domu z pewnością wielu z Was będzie korzystało z Internetu. Jest on kopalnią wiedzy, należy jednak nie zapominać, że Internet wykorzystywany nieostrożnie może wyrządzić nam i innym ludziom wiele krzywdy.
Musimy więc wszyscy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci:
nigdy nie podajemy swoich danych osobowych, posługujemy się tylko Nickiem, nie podajemy danych tj. imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy,
trzeba mówić, gdy coś jest nie tak, czyli w sytuacji, kiedy ktoś lub coś nas zaniepokoi lub wystraszy koniecznie trzeba powiedzieć o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Można również skontaktować się ze specjalistami od spraw bezpieczeństwa w Internecie pod adresem strony internetowej:Helpline.org.pl lub dzwoniąc pod numer 800 100 100
należy również zabezpieczyć swój komputer – każdy komputer, który jest podłączony do Internetu powinien mieć zainstalowany odpowiedni program antywirusowy tylko wówczas będzie zabezpieczony przed atakiem wirusów lub hakerów.
PAMIĘTAJ!
Ubieraj się „NA CEBULKĘ”.
NIGDY nie zjeżdżaj na sankach lub nartach, jeśli zjazd prowadzi w stronę ulicy, stawu lub jeziora. Upewnij się, że nie ma przed tobą żadnej przeszkody.
NIGDY nie przyczepiaj sanek do samochodu!
Rzucając śnieżkami SPRAWDŹ czy nie są zbyt twarde, czy nie mają kawałków lodu lub kamieni.
NIGDY nie baw się na zamarzniętym stawie lub jeziorze! Lód nie jest jednolity na całej powierzchni wody. W każdej chwili może się załamać!
KILKA POMYSŁÓW NA ZABAWĘ Z DZIECKIEM W DOMU:
Zabawa w teatr
Teraz do teatru nie mamy możliwości pójść, ale możemy pobawić się w domowy teatr. Wystarczy przygotować rekwizyty i scenę. Można odegrać sceny znanej lub wymyślonej bajki lub zagrać samych siebie, ale z zamianą ról. Dzieci wcielają się w rolę rodziców, natomiast rodzice w rolę dzieci. W takiej zabawie możemy zobaczyć siebie oczami dziecka.
Domowa Baza
Dzieci uwielbiają budować bazy z poduszek, kołder, prześcieradeł i krzeseł. To rewelacyjny pomysł na wieczorną zabawę.
Czółko
To świetna zabawa dla całej rodziny. Wystarczy zrobić kilkanaście kartek np. z postaciami z bajek. Usiąść w kółku, wylosować kartkę i “przykleić” na czółko. Każdy uczestnik zabawy zadaje pytanie, a odpowiedzią może być tylko “TAK” lub “NIE”. Jeżeli zgadnie
i usłyszy “TAK” może zadać kolejne pytanie, jeżeli usłyszy “NIE”, kolejka przechodzi na kolejną osobę. Gramy do momentu, aż każdy zgadnie co ma wypisane na czółku. Osoba, która zgadnie pierwsza - wygrywa.
Kalambury
Wystarczy wypisać na kartkach hasła (mogą to być bajki, filmy, książki). Każdy uczestnik losuje po jednej kartce i pokazuje (lub rysuje). Oczywiście nie można nic mówić.
Piraci z Karaibów
Rodzice rysują mapę mieszkania i oznaczają w nim miejsce, gdzie znajduje się skarb, który wcześniej schowali. Skarbem może być drobny upominek, ulubiona słodycz lub po prostu przedmiot z domu, który dzieci muszą znaleźć.
Domowe kino
Oglądanie bajek w telewizji można zamienić na wyjście do kina bez wychodzenia
z domu. Wystarczy poukładać poduchy i koce na podłodze, przygotować popcorn, napoje, zgasić światło. Wcześniej dzieci mogą przygotować bilety do kina.
Wehikuł czasu
Czas w domu może być małym wehikułem czasu. Zbliża się Dzień Babci i Dziadka a to dobry moment aby powspominać i przejrzeć stare fotografie. Dzieci będą miały mnóstwo zabawy z odgadywaniem „kto jest na zdjęciach”.
Życzymy bezpiecznego i radosnego wypoczynku.
Opracowano na podstawie źródeł internetowych
Hanna Betlińska