Szanowni Rodzice !

ponad 5 lat temu

        Od poniedziałku, 16 marca wszystkie żłobki, przedszkola, szkoły w Polsce są zamknięte. Ta decyzja spowodowana jest obecną sytuację epidemiczną dotyczącą koronawirusa SARS-CoV-2. Zdaję sobie sprawę, że zamknięcie przedszkola i przerwa w pracy to dla wszystkich ciężki czas. Postaramy się wspierać Państwa w tym trudnym czasie umieszczając pomysły, zabawy, karty pracy na grupach. Wspólnie możemy wiele nieraz to udowodniliśmy. Mam nadzieję, że teraz w tym bardzo trudnym czasie dla wszystkich tez damy radę.

       Dzieci potrzebują zdrowych granic. Dzięki temu czują się bezpiecznie. Wiedzą, że rodzice ochronią ich przed zagrożeniem. Granice psychologiczne chronią dziecko przed nadmiarem informacji, z którymi nie są w stanie sobie poradzić. Oczywiście
w sytuacji zagrożenia dziecko będzie próbowało sobie poradzić, bo chce przetrwać. Dzieci potrzebują granic od dorosłych niezależnie od stanu zagrożenia. Mam nadzieję, że w obecnej sytuacji jest to dla Państwa bardziej wyraźne. Proszę pilnować się
z tematami, które poruszacie przy dzieciach. Dzieci nie powinny słuchać o Państwa problemach, obawach. Dziecko nie może być Państwa wsparciem. Na czas takich rozmów najlepiej wyjść do innego pomieszczenia.
Warto tez ograniczyć oglądanie informacji do jednej dziennie i najlepiej ze stron rządowych. Śledzenie na bieżąco wydarzeń nasila lęk. Jedyne, co możemy teraz robić to przestrzegać zasad bezpieczeństwa i zadbać o siebie. Będziemy Państwu podpowiadać, jak to robić. Umysł nie odróżnia rzeczywistości od fikcji. Namolne oglądanie wiadomości jest odbierane przez umysł, jako dużo większe zagrożenie. Proszę też zadbać, by dzieci miały mocno ograniczony dostęp do wiadomości.  Będziemy Państwu w tym pomagać.

Strategia pracy z dziećmi zawiera 4 aspekty i zachęcamy Państwa do kontynuowania w domu:

  • nazywanie tego, co może przeżywać dziecko i jak może sobie z tym poradzić,

  • uczulanie na kwestie związane z bezpieczeństwem,

  • przekierowywanie myśli na zajęcia kreatywne (uruchamiamy prawą półkulę – kreatywność, ekspresja emocji, sztuka, ruch – to obniża poziom lęku; nadmierne analizowanie i planowanie nasila lęk),

  • sugerowanie małych aktywności, które są pożyteczne.

Możliwość pomagania daje poczucie wpływu. Proszę prosić dzieci o pomoc w domowych obowiązkach i je za to chwalić!!

     

     Szanowni Państwo, proszę być dobrej myśli i wykorzystać ten czas na budowanie więzi rodzinnych. Dzieci są w Was wpatrzone. To, co robicie ma znaczenie.

 

Opracowano na podstawie art. psycholog Marty Jankowskiej

Dyrektor Przedszkola Katarzyna Ulewicz

Ważne:

  1. Apelujemy o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo
    w serwisach instytucji publicznych, na stronach:
    www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.

  2. W przypadku wystąpienia objawów ostrej infekcji układu oddechowego: gorączka, kaszel, duszność, problemy
    z oddychaniem). należy bezzwłocznie objawów należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną (nr telefonu jak i inne niezbędne informacje można uzyskać w infolinii 800 190 590).

    Pod żadnym pozorem nie można korzystać ze środków komunikacji publicznej ani zgłaszać się do przychodni POZ lub szpitala (w tym SOR-u).

  3. W przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły do 8 roku życia dziecka rodzicowi przysługuje zasiłek opiekuńczy (art.32 ust.1lit. a Ustawy z dnia 26 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, D.U. 2017, poz. 1368;)

  4. Powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna w Radziejowie, Kościuszki 20/22, Radziejów, 88-200, 542853614.

  5. Szpitale w naszym terenie:

Bydgoszcz ul. św. Floriana i Seminaryjna,

Toruń ul. Krasińskiego,

Świecie ul. Wojska Polskiego.