Mikołajkowy Tydzień Czytania

ponad 6 lat temu

Na łąki, na pola, biały śnieżek leci,
Już święty Mikołaj, śpieszy się do dzieci.
Słychać srebrny dzwonek, a wiatr głos ten niesie
Po łąkach, po polach, po szerokim lesie
Czekając cierpliwie stańcie dookoła
Już święty Mikołaj wchodzi do przedszkola.

 

         Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając - nasze przedszkole, w ramach społecznej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” realizuje cykl spotkań z książką. Nauczycielki we wszystkich grupach codziennie, w trakcie poobiedniego odpoczynku, czytają dzieciom bajki. Do akcji włączają się również rodzice, odwiedzają nas również zaproszeni goście.

        6 grudnia do naszego przedszkola przyjechał św. Mikołaj, który przywiózł dzieciom podarunki. Każda grupa śpiewała i mówiła wiersze dla Mikołaja, a Pani Dyrektor Katarzyna Ulewicz czytając dzieciom zabawny wiersz o Mikołaju, rozpoczęła Mikołajkowy Tydzień Czytania. Celem spotkania było rozpowszechnianie czytelnictwa i wprowadzenie dzieci w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Kolejnymi goścmi byli Pani Miranda Małkowska- Kierownik Żłobka, która z radością przeczytała nam bajkę „Bałwanek”, emertytowna Dyrektor przedszkola Pani Renata Woźniak. Czytanie wzbudziło zaciekawienie i zachwyt u naszych przedszkolaków. Malujące się na twarzach dzieci skupienie zdawało się mówić, że zostali przeniesieni w krainę bajek. Odwiedził nas również Tata Gabrysi z grupy Słoneczka Pan Cezary Szymański, który przeczytał  ulubione wierszyki swojej córki oraz Dziadek Kacperka z grupy Jagódki Pan Piotr Dziubich. Głośnemu czytaniu towarzyszyły pogadanki, zgadywanki dotyczące ulubionych książek i bohaterów literackich.

 

WARTO CZYTAĆ!

Czytanie to doskonała forma kontaktu z dzieckiem, znakomity sposób zaspokajania jego potrzeb emocjonalnych. Dziecko słucha wówczas głosu zaangażowanego w czytanie rodzica lub nauczyciela, może obserwować jego mimikę i gesty. Jest to świetny czas do wspólnej zabawy i śmiechu, ale też do prowadzenia rozmów. Często dzieci zadają pytania, aby upewnić się, czy dobrze zrozumiały treść książki, poznają znaczenie słów lub mają skojarzenia z poruszanymi tematami.

 

Beata Królak