Aktualności

 

 

 
 
 
26 maja -Dzień Matki

Matka –  najpiękniejsze słowo w językach świata. 

Dzień Mamy jest obchodzony prawie na całym świecie. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy, oraz że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość. Na świecie święto to jest obchodzone w różny sposób i w różnych terminach. W niektórych krajach Dzień Mamy jest świętem ruchomym.

Historia święta

Swoje źródła Dzień Matki ma, jak się zapewne domyślacie, w starożytności. W antycznej Grecji i Rzymie kobiety-matki-boginie były symbolem płodności i urodzaju. W Grecji obchodzono wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw. Natomiast w Rzymie odbywały się uroczystości na cześć bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów.

Zapomniana nieco tradycja odżyła dopiero w XVII wieku. W Anglii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono Niedzielę u Matki (Mothering Sunday). Był to dzień wolny od pracy, w którym dorosłe pracujące dzieci wracały do domów rodziców, by oddać cześć swoim matkom. To święto zawdzięcza swoje powstanie temu, iż wielu ubogich angielskich chłopców i dziewcząt służyło w tamtych czasach w domach bogatych Anglików. Zazwyczaj była to praca codzienna, łącznie z sobotami i niedzielami, i nieraz trzeba było udać się w dalekie strony. Z tego powodu służba żyła w domach swoich pracodawców i nie mogła sobie pozwolić na częste odwiedziny rodzin. W Niedzielę u Matki dostawali oni dzień wolnego po to, aby mogli odwiedzić rodzinny dom i spędzić choćby trochę czasu ze swoją rodziną. Symbolem święta było matczyne ciasto, które piekły i przywoziły do domu córki na znak szacunku i miłości. Dzieci dawały mamom podarunki, głównie kwiaty i słodycze, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Święto przetrwało do ok. XIX w. a następnie do jego obchodów powrócono po zakończeniu II wojny światowej. W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie.

Dzień Matki na świecie

W zależności od kraju także sposób świętowania jest inny. Czasem związany jest z legendami, czasem nabiera charakteru religijnego, historycznego albo komercyjnego. W Indonezji obchodzone jest 22 grudnia, bo ta data upamiętnia pierwszy kongres kobiet Indonezji z 1928 roku. W Nepalu związane jest legendą o Devaki i obchodzone jest w kwietniu. W Panamie powiązane jest z niepokalanym poczęciem Matki Boskiej (8 grudnia).

Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii na przykład dzień ten zwie się Mothering Sunday, czyli „niedziela u matki“ i wypada w czwartą niedzielę wielkiego postu. Dawniej z okazji tego święta należało udać się do katedry, gdzie dzieci obdarowywały matki kwiatami. Brytyjczycy kojarzą też określenie Simnel Sunday, które pochodzi od nazwy ciasta owocowego o migdałowym aromacie, wypiekanego na Dzień Matki, ale ze względu na post, zjadanego dopiero na Wielkanoc. Tradycja ta zanikła podczas rewolucji przemysłowej w XIX wieku, ale po drugiej wojnie światowej Dzień Matki powrócił do kalendarzy, a wraz z nim zwyczajowe podarunki. Najpopularniejszymi kwiatami wręczanymi Mamom są róże, goździki i chryzantemy.

USA
Z pozoru Dzień Matki wygląda dość tradycyjnie, tak jak w innych krajach są tam oczywiście kwiaty, kartki, pudełko czekoladek, wyrazy wdzięczności. Jest jednak coś jeszcze. Domy oraz budynki instytucji publicznej ubarwiane są flagą narodową ku czci matek narodu. To dowód na doniosłość tego święta, które także ma swoją matkę – Annę Jarvis. Wywalczyła ona ustanowienie Dnia Matki świętem narodowym i dzięki niej co roku druga niedziela maja należy do rodzicielek.

Indie
W Indiach kult matki zawsze był mocno obecny w tradycji. Hindusi obchodzą w październiku dziewięciodniowe święto Durga Puja ku czci bogini matki Durga. Od 10 lat swoje święto mają hinduskie mamy. W tym dniu, tak jak w wielu innych miejscach na świecie, dostają one kwiaty i drobne upominki. A dodatkowo – zaproszenie na obiad poza domem, żeby chociaż w dniu swojego święta odpoczęły od zajęć w kuchni.

RPA
W Południowej Afryce druga niedziela maja dedykowana jest wszystkim mamom, ale także babciom oraz innym bliskim sercu kobietom. Są one obdarowywane rozmaitymi upominkami i tradycyjnymi goździkami. Tego dnia wszystkie dzieci, małe i duże, wkładają ubrania w kolorach czerwieni i różu. Te barwy są poświęcone żyjącym matkom. Natomiast w biel ubierają się ci, których mamy już odeszły.

Kanada
W tym kraju Dzień Matki jest bardzo popularnym świętem. Przypada w drugą niedzielę maja, jak w większości państw na świecie. Goździki oraz piękne kartki z życzeniami są symbolami święta. Kanadyjskie Mamy obdarowywane są też ręcznie wykonanymi upominkami, biletami do teatru czy bonami markowych sklepów. Tradycyjnie tego dnia organizuje się rodzinne przyjęcie, często poza domem, na przykład w restauracji. Zwyczajowym prezentem są też przyrządzane przez dzieci potrawy, zwłaszcza ciasta i ciasteczka, pieczone według specjalnych, wyłącznie w tym dniu wykorzystywanych przepisów.

Polska
26 maja mamy są zwykle obdarowywane przez swoje dzieci kwiatami i różnego rodzaju drobnymi prezentami, najczęściej własnoręcznie przygotowanymi. Te młodsze pociechy przygotowują w szkołach na lekcjach plastyki piękne, kolorowe laurki, w których piszą życzenia. Starsze dzieci zapraszają mamy na przedstawienia, w których biorą udział i występują specjalnie dla nich.

Francja
Francuski zwyczaj honorowania roli matek został zapoczątkowany przez Napoleona, a od 1950 roku oficjalnie ustanowiono Dzień Matki jako przypadający na ostatnią niedzielę maja. Wyjątkiem są lata, kiedy pokrywa się z Zielonymi Świątkami – wówczas zostaje przeniesiony na pierwszą niedzielę czerwca. We Francji kwiaty nie są aż tak popularnym podarkiem. Starsze dzieci ofiarowują mamom kosmetyki czy książki. Najmłodsze dzieci obdarowują Mamy własnoręcznie wykonanymi laurkami, drobiazgami czy wierszykami. Tradycją jest stylowy rodzinny brunch lub obiad, którego w tym szczególnym dniu nie musi przygotowywać mama. Zamiast bukietu kwiatów ofiarowuje się Mamom samodzielnie upieczone ciasto.

Niemcy
Pierwszy Muttertag, czyli Dzień Matki, miał miejsce w Niemczech w 1922 roku. Dziesięć lat później ogłoszony został świętem narodowym, obchodzonym w drugą niedzielę maja. Poprzez kwiaty, kartki czy drobne upominki dzieci wyrażają swą miłość, wdzięczność i szacunek dla swoich ukochanych mam. Zazwyczaj święto jest obchodzone w drugą niedzielę maja, choć jeśli wypada ona w Zielone Świątki, wówczas Dzień Matki przekłada się o tydzień wcześniej.

Niezależnie od kultury, szerokości geograficznej czy języka dzieci na całym świecie w Dniu Mamy wyrażają swoją miłość do niej najpiękniej jak potrafią. Bukiet polnych kwiatów i własnoręcznie przygotowana laurka są dla każdej mamy piękną pamiątką o magicznej mocy.

Źródło; Internet

   Autorka: Karolina Ślusarczyk

Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie.

Czytanie książek jest najpiękniejszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

 

Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” rozpoczęła się 1 czerwca 2001 roku. Jej hasło brzmi „Czytaj dziecku 20 minut dziennie, Codziennie” Codzienne głośne czytanie przez dorosłego jest niezwykle skutecznym sposobem zbudowania bogatego zasobu słów, nauczenie bez żadnych formalnych lekcji i ćwiczeń- poprawnej gramatyki i składni, a także doskonalenie mowy. Czytanie dziecku to także najskuteczniejszy sposób wychowania człowieka z wyobraźnią, samodzielnie myślącego i mądrego, który będzie umiał sobie radzić ze zmianami w życiu.

Co roku nasze Przedszkole wspólnie z Biblioteką Publiczną organizowało Imieniny Książki- imprezę dla uczczenia książki. Uroczystość ta rozpoczynała się przepięknym pochodem dzieci, przebranych za bajkowe postacie . Dzieci bawiły się i tańczyły w rytm skocznej, dziecięcej muzyki, goście odczytywali fragmenty wierszy.

W tych trudnych czasach w jakich się znaleźliśmy, niestety nie możemy zorganizować tak wspaniałego przedsięwzięcia, ale w ramach nauczania zdalnego przygotowaliśmy dla dzieci krótkie filmiki, w których czytamy wiersze znanych polskich pisarzy. Chcemy tym samym zachęcić dzieci i rodziców do spędzania wolnego czasu poprzez wspólne głośne czytanie książek, oraz zaszczepić w dzieciach miłość do nich. W przedszkolnej galerii możemy zobaczyć zdjęcia naszych przedszkolaków z ich ulubionymi książkami.

 

Fragmenty tekstu zostały zaczerpnięte ze strony:

https://calapolskaczytadzieciom.pl/

Patrycja Mielcarek

Życzenia dla wszystkich Biblotekarzy

 

           8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Jest to święto służące popularyzacji książki i bibliotek w społeczeństwie i podnoszeniu świadomości na temat funkcji jakiej biblioteki pełnią w naszym życiu. Są one źródłem wiedzy, rozrywki i kultury dla osób w każdym wieku. Dla najmłodszych biblioteka jest początkiem wspaniałej przygody z książką. Jest miejscem magicznym i otwartym dla wszystkich, miejscem spotkań w czasie i przestrzeni, w którym na odwiedzającego zawsze czekają dobrzy przyjaciele- książki. Biblotekarze to strażnicy drukowanego słowa. Jednak są to niezwykli strażnicy. Zamiast strzec zazdrośnie powierzonych im dóbr, rozdają je na prawo i lewo. Im więcej rozdają, tym są szczęśliwsi.
        Dzisiejszy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek stanowi doskonałą okazję  by w imieniu całej społeczności przedszkola Kujawiaczek złożyć wszystkim Biblotekarzom najserdeczniejsze życzenia. Niech praca wśród książek daje Wam moc zadowolenia i satysfakcji.
         Życzymy, aby pasja czytelnicza i zadowolenie z upowszechniania kulturt słowa były zawsze ważnym elementem Waszej pracy. Chcemy także podziękować za wytrwałość w szerzeniu czytelnictwa, a zwłaszcza za dbałość o młodych czytelników, dla których świat książki nie zawsze jest tak atrakcyjny jak rzeczywistość wirtualna. Życzymy dobrego zdrowia, satysfakcji zawodowej z dobrze wypełnianych obowiązków oraz jak najwięcej sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.

Patrycja Mielcarek

 

 

WZNOWIENIE DZIAŁALNOŚCI PRZEDSZKOLA

Szanowni Rodzice!

           Uprzejmie informujemy, że w  związku z  decyzją rządu (wytyczne MEN  oraz Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego) o otwarciu przedszkoli informujemy, że Przedszkole Samorządowe w Piotrkowie Kujawskim zostanie otwarte od 11 maja 2020 roku.

            Główne warunki pobytu dziecka w przedszkolu, określa Procedura bezpieczeństwa w związku z umożliwieniem zajęć opiekuńczych w czasie pandemii COVID - 19.   Rodzice, którzy zdecydują się skorzystać z możliwości opieki zobowiązani są powiadomić Dyrektora placówki o tym fakcie co najmniej dwa dni wcześniej przed przyprowadzenie dziecka do przedszkola, poprzez przesłanie na adres  e-mailowy przedszkole@piotrkowkujawski.pl  wypełnionych poniżej dokumentów.

Przed wypełnieniem wniosku proszę zapoznać się z procedura bezpieczeństwa.

 

- Procedura bezpieczeństwa w związku z umożliwieniem zajęć opiekuńczych w czasie pandemii COVID-19  w Przedszkolu Samorządowym Kujawiaczek” w Piotrkowie Kujawskim.

 - Wniosek

- Oświadczenie odbioru dziecka

- Oświadczenie rodzica

 

 

Biało - Czerwona Majówka

„Biel na górze.

W dole czerwień.

Biel uczciwość w sobie kryje.

A czerwone jest jak serce, które dla Ojczyzny bije”.

 

               Miesiąc maj to odpowiedni moment na lekcję patriotyzmu skierowaną do naszych milusińskich. Mimo trudów dnia codziennego nie możemy zapominać o naszej historii i tożsamości narodowej ukształtowanej przez ponad tysiącletnią polską państwowość. Również w tak niecodziennych warunkach jak tego roku, obowiązkiem rodziców i nauczycieli jest mówić o patriotyzmie oraz być przede wszystkim żywym przykładem szacunku i miłości do Ojczyzny i jej symboli czyli godła, flagi i hymnu. Biało-Czerwona Majówka jest czasem osłuchania i podejmowaniem próby śpiewania hymnu, czasem zaznajomienia się z poezją patriotyczną dla najmłodszych i wreszcie wielkim świętem barw narodowych. Flaga jako taka najbardziej przemawia do dzieci, symbol naszego kraju i jej kolory stają się bliskie sercom przedszkolaków. Podczas kolejnych majówek tworzyliśmy loga grup w kolorach narodowych, dzieci przebierały się w barwy biało - czerwone, tworząc żywą flagę lub układały flagę z różnych niecodziennych przedmiotów (maskotek, korków, kwiatów, itp.)

             W tym roku, kiedy przez pandemię wszyscy zostaliśmy w domu, flagi jednak powstały w zaciszu mieszkań i domów przedszkolaków. Dzięki zaangażowaniu rodziców otrzymaliśmy mnóstwo zdjęć flag w wykonaniu naszych dzieci. Przez ten drobny gest przedszkolaki wyraziły szacunek i radość bycia małymi Polakami i przyszłymi patriotami. Serdecznie Wam dziękujemy i zamieszczamy wasze zdjęcia w galerii przedszkolnej.

 

Magdalena Gregor

 

 

 

 

 

 

 

 

UWAGA

Zapraszam Rodziców oraz Dzieci
do kontaktu telefonicznego celem konsultacji logopedycznej.
Numer telefonu 601564888.

 

Logopeda

UWAGA RODZICE

Dla dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju
i pomocą psychologiczno-pedagogiczną uruchamiamy
w przedszkolu punkt wypożyczeń pomocy dydaktycznych (układanki, gry, karty pracy, pomoce specjalistyczne, książeczki itp.)

W każdy wtorek, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, chętni Rodzice      w godzinach od 11.00 do 13.00 mogą zgłosić się do przedszkola celem wypożyczenia.


Gorąco zapraszamy.

 

Tegoroczną Wielkanoc 
 

obchodzić będziemy inaczej niż zwykle.

 

Większość z nas spędzi ją z dala od rodziny, w izolacji.

 

Zdrowych i odpornych Świąt Wielkanocnych,


smacznego jajka, 


pogody ducha, nadziei na lepsze jutro
 

DYREKTOR,
GRONO PEDAGOGICZNE
I PRACOWNICY PRZEDSZKOLA