Aktualności

 

 

 
 
 
Kujawy nasz dom

             Przedszkole „Kujawiaczek” od ponad dwóch dekad promuje wśród dzieci edukację regionalną. Chcemy, aby przedszkolaki poznawały dawne dzieje, tradycje i nauczyły się je pielęgnować, bowiem stanowią one o bogactwie, kulturze naszego narodu, a w tym naszego regionu. Poprzez edukację regionalną kształtujemy właściwy stosunek dzieci do przeszłości i uczymy rozumieć teraźniejszość. Bardzo ważnym elementem nauki o regionie jest poznanie i poszanowanie przyrody.

         W wychowaniu regionalnym chodzi o pomoc w kształtowaniu tożsamości młodego człowieka. Podstawą edukacji regionalnej jest wiedza historyczna o regionie podana w przystępny i ciekawy sposób. Edukacja ta jest powiązana z dziejami miasta, regionu w którym dziecko się urodziło, wychowuje i żyje, poznaje swoją rodzinę, dom, który początkowo jest całym światem. Później stopniowo granice poznania zaczynają się poszerzać, dostrzega elementy otoczenia domu, miasto, napotyka zabytki będące świadectwami przeszłości i piękne miejsca przyrodnicze. Poznaje wreszcie całą swą miejscowość, stara się  utożsamiać z nią. Oglądając pamiątki rodzinne, fotografie odkrywa, że jego życie jest elementem czegoś większego – dziejów rodziny, regionu i narodu. W tych odkryciach chcemy naszym dzieciom pomóc. Program edukacji regionalnej, nie tylko realizuje treści zawarte w podstawie programowej, ale je rozszerza i pogłębia.

        Program ,,Kujawy - nasza mała Ojczyzna" realizowany jest we wszystkich grupach wiekowych z uwzględnieniem  doboru treści do możliwości rozwojowych i umysłowych przedszkolaków. Poznanie otoczenia historycznego, przyrodniczego i geograficznego odbywa się podczas spacerów i wycieczek. Dzieci poznają zabytki naszego miasta, pielęgnują miejsca pamięci narodowej - pomniki miejskie i groby na cmentarzu, odbywają wycieczki do lasu czy nad jezioro Gopło w Kruszwicy, do gospodarstw agroturystycznych, odwiedzają Izbę Regionalną stworzoną przez Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie, goszczą na występach zespołu folkloru Kujaw „Piotrkowianie”. Nieodzownym elementem wystroju przedszkola są elementy regionalne, które na co dzień przypominają nam kim jesteśmy i gdzie jest nasz dom. W każdej sali istnieje kącik kujawski i patriotyczny. Hol główny i półpiętro prezentują zgromadzone przedmioty z dawnych lat ściśle związane z folklorem kujawskim. Dzieci poznają twórczość ludową. Zapraszamy do przedszkola przedstawicieli starych zawodów np.: pszczelarza. W ramach programu poznają przyśpiewki, piosenki i tańce ludowe. Podczas prezentacji organizowanych dla rodziców, lokalnej społeczności czy konkursów np. „Na kujawską nutę” dzieci chwalą się nabytymi umiejętnościami wokalno-tanecznymi. Lubianą formą przyswajania przeze dzieci tradycji i obrzędów jest „Tydzień Kujawski”. Podczas tego wiosennego tygodnia przedszkolaki degustują potrawy regionalne, poznają gwarę, muzykę i sztukę ludową. Często tydzień ten przypada w okresie wielkanocnym, zatem dołączamy elementy tradycji wielkanocnych, czyli malowanie jajek czy szukanie słodkości zostawionych przez zajączka na placu zabaw. Każdy dzień to inne zagadnienie o tematyce ludowej. W tym roku szkolnym również taka forma edukacji najmłodszych zaistniała w dniach poprzedzających Wielkanoc.

Kiedy dzieci bliżej poznają region łatwiej im zrozumieć pojęcie Polski- naszej Ojczyzny. Przedszkolaki zaznajamiają się z mapą kraju, poznają inne regiony, góry i morze. Wprowadzamy twórczość literacką o charakterze patriotycznym i obchodzimy święta narodowe. W listopadzie przedszkolaki występują dla rodziców z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości. Jest to doniosłe wydarzanie, śpiewamy hymn, tańczymy poloneza, kujawiaka, mówimy wiersze o Polsce. Wszyscy nosimy z dumą na piersi własnoręcznie wykonane kotyliony. W maju organizujemy Dzień Flagi. Ubieramy się w barwy narodowe, wykonujemy flagi na różne sposoby i prezentujemy je. Oczywiście i w tym roku obchody majowe zostały godnie zaakcentowane przez dzieci i nauczycieli. Zorganizowaliśmy z tejże okazji pokazy mody patriotycznej. Dzieci w pięknych strojach biało – czerwonych, dumnie pozowały do zdjęć na specjalnie na te okazje przygotowanej ściance patriotycznej. W ramach programu regionalnego „Kujawy – nasza mała Ojczyzna”, przedszkole przystąpiło do projektu międzynarodowego „Piękna nasza Polska cała” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i czasopisma „Bliżej Przedszkola”. Projekt ten realizujemy już czwarty rok i jesteśmy dumni z certyfikatów, które nasze przedszkole otrzymuje co roku.

Magdalena Gregor

Sprzątamy dla Polaki

Bo ziemia to wyspa, to wyspa zielona,

wśród innych dalekich planet.

To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt,

więc musi być bardzo zadbany.”

 

         Dzieci kochają przyrodę, a my nauczyciele od najmłodszych lat uczymy je dbać o przyrodę i środowisko. Dlatego też, jak co roku w kwietniu, kiedy to obchodzimy Dzień Ziemi organizowaliśmy zajęcia dotyczące troski o przyrodę i czystość naszej planety. Przedszkolaki uczyły się segregacji odpadów, urządzały kąciki roślinne w salach, sadziły kwiaty w przedszkolnym ogródku, sprzątały plac zabaw.

      W dniu 25 kwietnia dzieci z grupy „Pszczółki” wzięły udział w akcji „Sprzątamy dla Polski” organizowanej po raz kolejny przez BiOK w Piotrkowie Kujawskim. Tego dnia wybrały się do parku i wraz z pracownikami biblioteki i domu kultury, zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci z zapałem wybrały się na porządkowanie okolicy dawnego przedszkola. Po ciężkiej pracy zostaliśmy zaproszeni do BiOK na zasłużony poczęstunek i czytanie opowiadań o tematyce ekologicznej.

      Cieszymy się, że rosną nam mali przyjaciele przyrody, którzy w przyszłości będą dbać o nasze środowisko, o naszą piękną Polskę.

 

Dorota Kurant

Życzenia

Zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych przepełnionych pokojem i miłością.

Niech radosne Święto Paschy wniesie nadzieję            w każdy nowy dzień.

A budząca się do życia natura będzie natchnieniem     w codziennym życiu.

Wesołego  Alleluja życzą:

Dyrektor i pracownicy przedszkola

Jubileusz 80-lecia Przedszkola Samorządowego w Piotrkowie Kujawskim

Drodzy Rodzice, Absolwenci, Przyjaciele Przedszkola!

    W tym roku Przedszkole Samorządowe w Piotrkowie Kujawskim organizuje szczególną uroczystość z okazji 80-lecia swojego istnienia. Jubileuszowa impreza zaplanowana jest na 26 maja 2025 r o godzinie 12.00. To wyjątkowa okazja do świętowania wieloletniej tradycji i historii placówki. Przez 8 dekad przedszkole stało się nie tylko miejscem zabawy i nauki, ale również miejscem gdzie dzieci odkrywały swoje talenty i nawiązywały pierwsze przyjaźnie. To właśnie tu dzieci od wielu pokoleń stawiają swoje pierwsze kroki na ścieżkach edukacji, rozwoju i budowania świata wartości. To miejsce od 80 lat uczy i wychowuje.

     Jubileusz  służy integracji pokoleń, ponieważ w jednym miejscu spotykają się zarówno dzieci, ich rodzice jak i dawni absolwenci przedszkola oraz pracownicy. To doskonały moment, by pielęgnować więzi między różnymi grupami wiekowymi, podkreślając role przedszkola w budowaniu lokalnej społeczności. To świętowanie radości dzieciństwa w naszym Przedszkolu zasługuje na szczególne uczczenie. Program jubileuszu 80-lecia przedszkola zapowiada się jako wyjątkowe wydarzenie, pełne radości, wspomnień, podsumowań oraz atrakcji dla dzieci i dorosłych.

 

Harmonogram obchodów 80-lecia

Księga Wspomnień -  zachęcamy do odwiedzin i wpisów na stronie internetowej przedszkola

przedszkolekujawiaczek.dlaprzedszkoli.eu

Wspomnienie z przedszkola - konkurs plastyczno-literacki dla absolwentów przedszkola.

27 kwietnia 2025 godz. 10.30
Msza św. w kościele pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła
w Piotrkowie Kujawskim.

23 maja 2025 godz. 16.00
Cudowne lata - przeżyjmy to jeszcze raz - wieczór wspomnień i koncert.
Spotkanie dla najstarszych absolwentów przedszkola, pracowników obecnych
i emerytowanych.

26 maja 2025 godz. 10.00

Gala z okazji 80-lecia powstania przedszkola.

24 czerwca 2025
Piknik Rodzinny - zakończenie obchodów

Kapelusz Pani Wiosny

      W tym roku w związku ze zbliżającą się wiosną zorganizowano w naszym przedszkolu konkurs plastyczno – techniczny na najpiękniejszy „Kapelusz Pani Wiosny”. Przedszkolaki wraz z rodzicami miały za zadanie wykonanie pracy przestrzennej: jak najpiękniejszego, najbogatszego nakrycia głowy.
W konkursie wzięło udział 29 dzieci. Przecudne, kolorowe kapelusze pomysłowo ozdobione kwiatami, motylami, ptaszkami itp. zostały zaprezentowane podczas uroczystego powitania nowej pory roku. Dzieci dumnie maszerowały po czerwonym dywanie, niczym jak podczas profesjonalnego pokazu mody.

Bardzo trudno było podjąć decyzję, wszystkie kapelusze były cudne, pomysłowe,i wykonane starannie Ostatecznie spośród dwudziestu dziewięciu przepięknych prac wybrano
3 najpiękniejsze kapelusze. Zwyciężczynią została Izabela Wąsowicz z grupy „Motyle”, drugie miejsce przyznano Kornelii Jędrzejczak z „Biedronek” a trzecie zdobył Miłosz Wielgopolan z „Pszczółek”. Pozostałe dzieci zdobyły wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe w postaci książek, dyplomów i drobnych gadżetów.

Dziękujemy rodzicom i dzieciom za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych propozycjach płynących z przedszkola.

Dorota Kurant

My już chcemy wiosnę witać

Za co lubimy wiosnę?

Za przylaszczkę, pierwiosnek,

za sasankę w futerku, za żaby kumkające,

za kukanie kukułki, za kaczeńce na łące.”

 

       W tym roku powitanie nowej pory roku – długo wyczekiwanej wiosny trwało kilka dni. 20 marca, w pierwszy dzień astronomicznej wiosny przedszkolaki odwiedziła „Pani Wiosna” w postaci pani Dominiki, która obdarowała dzieci kwiatkami do sali i słodyczami. Po kilku dniach „Pszczółki” zaprosiły wszystkich przedszkolaków na przedstawienie pt. „My już chcemy wiosnę witać..”, w którym pożegnały zimę symbolicznie „topiąc” kukłę Marzanny i radośnie powitały nową porę roku. Po przedstawieniu przyszedł czas na Wiosenny Pokaz Mody – przedszkolaki zaprezentowały przecudne, kolorowe kapelusze, które wykonały wraz rodzicami na konkurs pt. „Kapelusz Pani Wiosny”. Piękne, ozdobione kwiatami, motylami, ptaszkami kapelusze przez jakiś czas ozdobią hol przedszkola i będą cieszyć oczy dzieci i dorosłych. Powitanie wiosny w naszym przedszkolu to również spacery po okolicy i do parku w poszukiwaniu oznak nowej pory roku oraz wykonywane przez dzieci zasiewy w kącikach przyrody, dzięki którym pięknie zazieleniły się przedszkolne parapety.

 

Dorota Kurant

Dzień kolorowej skarpetki

Kolorowe, różne, nie do pary – takie właśnie skarpetki
wkładamy w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny ......
.

 

       21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki. Data ta nie jest przypadkowa, bo osoby z Zespołem Downa posiadają dodatkowy dwudziesty pierwszy chromosom. Jak co roku nasze przedszkole przystąpiło do tej niezwykle ważnej akcji, której celem jest kształtowanie umiejętności akceptacji i szacunku wobec osób z niepełnosprawnościami. W tym dniu cała społeczność przedszkola założyła kolorowe skarpetki „nie do pary”, jako wyraz solidarności z osobami z Zespołem Downa. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się, że osoby z Zespołem Downa mają takie same potrzeby i prawa  jak osoby pełnosprawne. Mimo, że każdy z nas jest na swój sposób inny, to ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą, a wszyscy jesteśmy pełowartościowymi ludźmi pomomo różnic, które posiadamy. Dzieci opowiadały o swoich kolorowych skarpetkach, uważnie wysłuchały co to jest za dzień i dlaczego jest obchodzony, bawiły się kolorami wykonując prace plastyczne. Przedszkolaki wzięły także udział w konkursie plastycznym, którego celem było wykonanie skarpetki według wasnego pomysłu. Wszystke prace to piękne dzieła pełne kreatywności, pomysłów......i wrażliwości płynącej prosto z serca.

Katarzyna Dziubich

Przedszkolaki o zdrowiu i higienie

        W ramach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej oraz profilaktyki chorób zakaźnych w dniu 20.03.2025r. odbyło się spotkanie przedszkolaków z grup Jeżyki, Biedronki i Pszczółki z Panią inspektor Pauliną Kardasz z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Radziejowie. Podczas spotkania z dziećmi zostały omówione bardzo ważne kwestie dotyczące higieny jamy ustnej oraz higieny rąk. Dzięki Pani inspektor przedszkolaki przypomniały sobie jak prawidłowo szczotkować zęby, aby były zdrowe i mocne, dlaczego warto unikać nadmiaru słodyczy oraz jak ważne są wizyty u stomatologa. Dzieci poprzez zabawę uświadomiły sobie, w jaki sposób poprzez zwykłe podanie ręki przekazujemy sobie wirusy i bakterie. Pani Paulina opowiedziała dzieciom, w jakich sytuacjach należy koniecznie myć ręce oraz, że częste mycie rąk najskuteczniej zapobiega rozprzestrzenianiu się wielu chorób zakaźnych. Dzieci utrwaliły sobie podstawowe zasady higieny  i jej wpływu na zdrowie oraz etapy prawidłowego mycia rąk.

            Dziękujemy naszemu gościowi za bardzo wartościowe i inspirujące spotkanie!

Mamy nadzieję, że dbanie o higienę jamy ustnej i rąk spowoduje, że każdy przedszkolak będzie miał piękny uśmiech oraz czyste i pachnące mydłem ręce.

Wioleta Mańkowska

Spotkanie ze stomatologiem

 

            Wszystkie nasze przedszkolaki wiedzą jak dbać o higienę jamy ustnej, ale tej wiedzy nigdy dość. Dlatego 18 marca 2025r. zaprosiliśmy do naszego przedszkola stomatologa, panią dr Beatę Zachwieję, która przypomniała dzieciom podstawowe zasady dbania o zęby. Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały pogadanki na temat właściwej higieny jamy ustnej, zobaczyły jak powinna wyglądać szczoteczka do zębów.

            Ogromną atrakcją były ćwiczenia praktyczne na modelu szczęki. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez panią dentystkę, a następnie według jej wskazówek, naśladowały szczotkowanie zębów.Pani stomatolog przypomniała również dzieciom o konieczności właściwego odżywiania się, czyli spożywania warzyw, owoców i produktów mlecznych, które są zdrowe dla naszych zębów oraz unikania słodyczy, które powodują próchnicę.  Było to wartościowe spotkanie, podczas którego dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat dbałości i zdrowego, pięknego uśmiechu. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał  książeczkę, która ma zachęcić do dbania o higienę jamy ustnej.

                                               Serdecznie dziękujemy za spotkanie!

                                                                                                                                                                                                                      Wioleta Mańkowska