„Jest taki dzień bardzo ciepły,
choć grudniowy…”
SERDECZNIE ZAPRASZAMY RODZICÓW
NA WIGILIJNY KONCERT KOLĘD,
KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 17.12.2019r.
O GODZINIE 14.30
„Jest taki dzień bardzo ciepły,
choć grudniowy…”
SERDECZNIE ZAPRASZAMY RODZICÓW
NA WIGILIJNY KONCERT KOLĘD,
KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 17.12.2019r.
O GODZINIE 14.30
„ Mój kochany Mikołaju cały rok czekałem
Byłem bardzo, bardzo grzeczny, bardzo się starałem”
Wszyscy lubimy prezenty. Lubimy dawać i lubimy dostawać. Najprzyjemniejszyjednak jest czas oczekiwania na nie. Pełni pozytywnych emocji oczekiwaliśmy więc Świętego Mikołaja, prezentów i niespodzianek towarzyszących spotkaniu z Mikołajem. Pierwszą niespodzianką był Elf pomocnik - Pan Burmistrz Sławomir Bogucki z workiem słodyczy. Nasz gość przeczytał dzieciom wiersz pt. To „Mikołaj Święty” i tym samym rozpoczął Mikołajkowy Tydzień Czytania. Po wysłuchaniu nadszedł czas na drugą niespodziankę. Przy dźwiękach piosenki „Święty Mikołaju” na przedszkolną scenę wszedł bardzo, bardzo zmęczony i strudzony Mikołaj, który szybko położył się pod choinką i …zasnął. Po chwili wpadli złodzieje i ukradli worek z prezentami. Ależ się działo! Rozemocjonowane przedszkolaki patrzyły z wielką uwagą na te wydarzenia. Wszyscy mieli jednak wspaniały humor,bo i Mikołaj i Rozbójnicy i Króliczek oraz Rumcajs z Babą Jagą, to nikt inny jak panie z przedszkola. Brawurowo z wielkim zaangażowaniem wcieliły się w role, dając jednocześnie pokaz swoich aktorskich umiejętności. Dzieci były zachwycone, a brawom nie było końca. Po teatralnych emocjach nadszedł czas na …Mikołaja, ale już tego „prawdziwego”. Przyszedł, a wraz z nim zielony Elfik i duuużo prezentów dla wszystkich. Nieoceniony Pan Sławomir Kawczyński w roli Mikołaja dostarczył dzieciom moc radości i zabawy. W trakcie spotkania dołączył do nas kolejny Elf z prezentami – Pan Dyrektor Stanisław Kwiatkowski. Po Mikołajkowych wrażeniach – kolejna atrakcja – występ artystów z agencji „Cyrkus”. Tę niespodziankę ufundowała dzieciom Rada Rodziców. Wszystkim, którzy zadbali o radość i uśmiech przedszkolaków w dniu 6 grudnia, w imieniu dzieci bardzo, bardzo dziękujemy.
Bogumiła Pawłowska
,, Dzieci przekraczają delikatną granicę poznania tego, co najwazniejsze,
a niewidoczne dla oka, bo dobrze widzi się tylko sercem...”
Integracja w naszym przedszkolu to wspólne ,,bycie razem” dzieci zdrowych i niepełnosprawnych, dzieci o różnych możliwościach, potrzebach i zainteresowaniach jednoczących się we wspólnym działaniu. Nasze przedszkole stwarza przedszkolakom szansę na poznanie osób niepełnosprawnych, kształtując w nich szczególną wrażliwość na drugiego człowieka, na jego specyficzne potrzeby, na jego doskonałości i niedostatki. Przedszkolaki uczą się tolerancji, szacunku, szczerości, przyjaźni i wyrozumiałości. Dzieci zdrowe i niepełnosprawne wzajemnie się poznają, oswajają ze swoją innością, wpływają na siebie, stwarzają sytuacje, które w naturalny sposób modyfikują zachowania. Naturalność reakcji wzmacnia zaufanie i pomaga im w odnajdywaniu własnej tożsamości. Dlatego też tradycją naszej placówki jest udział dzieci, rodziców, zaproszonych gości w projekcie integracyjnym „Inni, ale tacy sami”, realizację którego rozpoczęliśmy od obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka oraz Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Przedszkolaki dowiedziały się, że każdy z nas ma takie same prawa bez względu na to czy jest osobą niepełnosprawną, czy w pełni sprawną, poznały także znaczenie słów życzliwość, przyjaźn i serdeczność. W tym dniu przedszkolaki z pozdrowieniami odwiedziły podopiecznych Domu Seniora „Pod topolami” oraz Domu Pomocy Społecznej w naszym mieście. Kolejnym punktem naszego projektu był wyjazd grupy Muchomorki do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radziejowie, gdzie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie, taneczne i recytatorskie. Miłym akcentem było także spotkanie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej z Nowej Wsi, którzy poprzez piękne piosenki wzbudzili zachwyt wszystkich przedszkolaków oraz pracowników placówki. Następnie odbyły się Andrzejki z udziałem dzieci z klasy Oc Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim. Zabawy nie było końca, a wspólna wróżby andrzejkowe dostarczyły wiele radości i uśmiechu. Razem z naszymi kolegami ze szkoły zorganizowaliśmy także wystawę prac plastycznych na temat „Niepełnosprawność w oczach dziecka”. Wspólne wychowanie i kształcenie integracyjne przynosi więc korzyści zarówno każdemu dziecku jak i całej społeczności przedszkolnej, a w przyszłości pozwoli stworzyć bardziej wyrozumiale, tolerancyjne i pozytywnie nastawione społeczeństwo.
Podsumowaniem naszego projektu niech będzie cytat Marii Grzegorzewskiej:
„Każdy ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie”.
Katarzyna Dziubich
Grudzień to czas, który sprzyja podsumowaniom i ocenom, tego co udało się w mijającym roku dokonać. A co przed nami?
Dom pachnący piernikami i makiem, wspaniały barszcz grzybowy, przepyszny karp w galarecie, pięknie mieniąca się barwami choinka. To tylko niektóre elementy, na które czeka się cały rok. I w końcu nadchodzi - grudzień, który przynosi ze sobą miłość, rodzinne ciepło i piękne, niezapomniane chwile podczas świąt Bożego Narodzenia .
Serdeczne podziękowania dla całej społeczności przedszkolnej, dzieci, rodziców oraz personelu naszego przedszkola za pracę i zaangażowanie.
Na te święta śniegu mnóstwo,
kolorowych bombeczek,
dużo aniołków i gwiazdeczek,
słodkiego lenistwa, błogiego oddechu
od codziennego pospiechu.
Spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2020 roku.
Życzy Dyrektor Przedszkola Katarzyna Ulewicz
bajkę napisała: Agnieszka Galica
3 GRUDNIA Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
6 GRUDNIA Mikołajki - Pokaz cyrkowy dla dzieci
10 GRUDNIA Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
i Dzień Ochrony Praw Dziecka
17 GRUDNIA Koncert kolęd w wykonaniu przedszkolaków
18 GRUDNIA Jasełka w wykonaniu dzieci z grupy Pszczółki
3-20 GRUDNIA Realizacja projektu edukacyjnego "Spotkanie przy choince"
16-20 GRUDNIA Grupowe spotkania z okazji Świąt Bożego Narodzenia
26.11.2019r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie.
Dyplom Małego Czytelnika trafił do przedszkolaka z Piotrkowa Kujawskiego, SZYMONA WĄTROBICZA – GRATULUJEMY!!!
Szymon otrzymał Dyplom za aktywne uczestnictwo w programie "MAŁA KSIĄŻKA-WIELKI CZŁOWIEK".
Zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat. Wyprawki czytelnicze czekają!
Akcją "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK".
Odwiedź z dzieckiem naszą bibliotekę
Zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat do udziału w projekcie "MAŁA KSIĄŻKA-WIELKI CZŁOWIEK" Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie "Wyprawkę Czytelniczą", a w niej książkę "Pierwsze Czytanki dla..." oraz KARTĘ MAŁEGO CZYTELNIKA, do której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki - jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.
http://www.bibliotekaradziejow.cdx.pl/1203/mala-ksiazka-wielki-czlowiek-2-3-4#f-1341-1
Józef Piłsudski powiedział „ Naród który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”
Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny, i my przedszkolaki o tym pamiętamy. Dlatego 13 listopada zaprosiliśmy gości. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego jego kultury i tradycji. Dzieci ze wszystkich grup z dumą zaprezentowały przepiękny montaż słowno-muzyczny. Przygotowana dekoracja, stroje dzieci, patriotyczne utwory muzyczne, wszystko to wprowadziło wszystkich w historyczny i podniosły nastrój U zaproszonych gości można było zobaczyć łezkę wzruszenia, co świadczyło o tym, że z pewnością ta uroczystość zapadnie głęboko w pamięć.
Ewa Staszak
PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI 3-5 LETNICH PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO KUJAWIACZEK
W PIOTRKOWIE KUJAWSKIM
„Pomóżmy dzieciom, by każde z nich stało się tym, kim stać się moze - nie ma godniejszego celu,
niż danie każdemu dziecku lepszej przyszłości"
J. Korczak
Wstęp
Nadrzędnym zadaniem społeczeństwa jest zadbać o to, by dzieci z niepełnosprawnością nie musiały żyć w izolacji, lecz aby ich obecność w codziennym życiu była oczywista. Fałszywa informacja na temat niepełnosprawności lub jej brak uprzedza, a niepewność i niewiedza często skazuje osoby niepełnosprawne i ich rodziny na izolację. Dlatego koniecznością jest wspólne życie już od dzieciństwa oraz uczenie społeczeństwa tolerancji, akceptacji oraz pomocy osobom niepełnosprawnym.
Korzyści płynące z integracji:
Dzieci pełnosprawne:
• uczą się opiekuńczości, współżycia, tolerancji, akceptacji, otwartości na innych, samodzielności;
• właściwie rozwijają pozytywne postawy;
• korzystają w placówce z pomocy specjalistów;
• są bardziej uspołecznione;
• mają kontakt z dziećmi o różnych rodzajach niepełnosprawności.
Dzieci z niepełnosprawnością:
• rozwijają samodzielność i nabywają umiejętności społeczne;
• uczą się przez obserwację dzieci pełnosprawnych;
• mają większą motywację do nauki, samodzielności;
• są bardziej komunikatywne (chętniej nawiązują kontakty z innymi);
• stają się powoli sprawniejsze intelektualnie i fizycznie;
• mają możliwość przebywania w naturalnym środowisku (nie są izolowane).
Projekt przeznaczony jest dla dzieci 3- 5–letnich, nauczycieli, pracowników przedszkola i rodziców.
Nauczyciele realizujący projekt: nauczyciele grup 3-5 letnich.
Współpraca z instytucjami: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowe Wsi, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy wRadziejowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Radziejowie, Dom Pomocy Społecznej w Piotrkowie Kujawskim, Dom Seniora w Piotrkowie Kujawskim, Centrum Terapii, Rewalidacji i Wspomagania Rozwoju w Inowrocławiu, Publiczna Szkoła Podstawowa w Piotrkowie Kujawskim
Okres realizacji: 20.11.2019 r. – 30.11. 2019r.
Idea projektu:
Głównym założeniem projektu jest pokazanie dzieciom, ze ludzie róznią się od siebie, nie wszyscy są w pełni sprawni, ale to nie znaczy, że są gorsi od pełnosprawnych, budowanie od najmłodszych lat przyjaznego stosunku do osób z niepełnosprawnością, aby dzieci nauczyły się tolerować innych rówieśników, różniących się od tych zdrowych - wyglądem czy zachowaniem, włączenie dzieci z deficytami rozwojowymi w życie grupy rówieśniczej na zasadzie równości praw i obowiązków, a także zapewnianie optymalnych warunków do harmonijnego rozwoju we wszystkich sferach życia.
Tak rozumiana integracja przyniesie korzyści dzieciom pełnosprawnym i dzieciom z niepełnosprawnością.
Cele ogólne:
1. Kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz rodziców wobec osób z niepełnosprawnością.
2. Uświadomienie dzieciom, że osoby z niepełnosprawnością to są tacy sami ludzie jak wszyscy inni, odgrywający ważną rolę w społeczeństwie.
3. Zintegrowanie osób niepełnosprawnych w najbliższym środowisku i społecznościach lokalnych.
4. Aktywizacja dzieci i rodziców na rzecz działań wspomagających osoby niepełnosprawne.
5. Wychowanie do wartości takich jak tolerancja, akceptacja, wyrozumiałość, szacunek, wrażliwość.
Cele szczegółowe:
1. Kształtowanie postawy akceptacji wobec osób z niepełnosprawnością wśród dzieci.
2. Budowanie przyjaznego klimatu integracji osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi.
3. Dostrzeganie podobieństw i różnic między ludźmi.
4. Integrowanie dzieci, nauczycieli i rodziców poprzez wspólne działania na rzecz osób niepełnosprawnych
5. Nauka tolerancji wobec osób różniących się od nas między innymi ze względu na niepełnosprawność (np. wygląd, zachowanie).
6. Kształtowanie postawy empatii wobec osób niepełnosprawnych.
7. Przedstawienie osób z niepełnosprawnością jako pełnowartościowych ludzi, zaradnych życiowo,
kolegów, sąsiadów, którzy wnoszą w nasze zycie wiele różnorodnych wartości.
8. Eliminowanie zachowań agresywnych w stosunku do osób z niepełnoprawnością.
Metody i formy realizacji projektu:
a) aktywizujące,
b) słowne,
c) oglądowe,
d) zadań stawianych do wykonania,
e) grupowa,
f) indywidualna,
g) z całą grupą.
PLAN DZIAŁAŃ ZWIĄZANYCH Z REALIZACJĄ PROJEKTU:
Zadania |
Termin realizacji |
Co to jest niepełnosprawność? Pogadanki w grupach, ilustracje, historyjki obrazkowe, wyjaśnienie pojęć: niepełnosprawność, integracja, tolerancja, szacunek, wyrozumiałość; rozmowa nt. różnych rodzajów niepełnosprawności; prezentacja filmów dotyczących aktywnych osób niepełnosprawnych. |
20-30 listopada 2019r. |
Dzień Praw Dziecka zapoznanie z życiem i twórczością Janusza Korczaka, zapoznanie z korczakowskimi prawami dziecka oraz uświadomienie dzieciom że są one aktualne |
20 listopada 2019r |
Dzień Życzliwości i pozdrowień, Dzień Tolerancji drzewko życzliwości, fiszki dla rodziców, przygotowanie kartek z pozdrowieniami dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego,Środowiskowego Domu Samopomcy, CentrumTerapii Rewalidacji i Wczesnego Rozwoju, Domu Pomocy Społecznej, Domu Seniora. |
21 listopada 2019r |
Niepełnosprawność w oczach dziecka zorganizowanie wystawy prac plastycznych w przedszkolu, zaproszenie do udziału dzieci klas młodszych ze szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim. |
20-30 listopada 2019r. |
Spotkanie z nauczycielem języka migowego. |
wg. możliwości |
Stworzenie tablicy informacyjnej dot. niepełnosprawności dla rodziców- rodzaje niepełnosprawności, znane osoby niepełnosprawne (sportowcy, piosenkarze...) |
|
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zaproszenie uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi do przedszkola. |
3 grudnia 2019r. |
Dzień Pluszowego Misia – konkurs dla dzieci i rodziców, zaproszenie do udziału przedszkolaków oraz dzieci z Centrum Terapii, Rewalidacji |
25 listopada 2019r.
|
Wycieczka do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radziejowie- teatrzyk dla dzieci. |
wg. możliwości
|
Wycieczka do Środowiskowego Domu Samopomocy w Radziejowie- warsztaty |
wg. możliwości
|
Andrzejki- zaproszenie klasy 0 ze Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim. |
29 listopada 2019r. |
Opracowała Katarzyna Dziubich
Z OKAZJI DNIA PLUSZOWEGO MISIA SERDECZNIE ZAPRASZAMY DZIECI I RODZICÓW DO UDZIAŁU W KONKURSIE „USZYJ MISIA- PRZYTULISIA”
CELE KONKURSU
PRACA PLASTYCZNA POLEGA NA WSPÓLNYM, RODZINNYM USZYCIU PRZESTRZENNEGO
MISIA-PRZYTULISIA Z DOWOLNEGO MATERIAŁU. WIELKOŚĆ MISIA MIERZONA SERCEM AUTORA.
TERMIN DO 20 LISTOPADA 2019r.