Aktualności

 
DZIEŃ DYNI

             W ostatnich dniach października świętowaliśmy dyniowy dzień w przedszkolu. Dynia jako warzywo zyskuje na znaczeniu nie tylko ze względów na jej walory ozdobne związane z jesiennymi trendami w dekoracji domu, czy w związku ze znanym świętem Halloween. Jest to zdrowe i odżywcze warzywo, które możemy wykorzystać na wiele sposobów robiąc z niego dodatek do mięs, dżem dyniowy, ciasto dyniowe czy zupę. Dawniej na Kujawach na dynię mówiono „bania” i gotowano ją na mleku podając w postaci zupy.

Przedszkolaki tego dnia wykorzystały dynie zgromadzone w kąciku przyrody jako materiał do świetnej zabawy. Oglądaliśmy różne rodzaje dyni, porównywaliśmy kolory, faktury skórki, wielkości, ciężar, odróżnialiśmy te ozdobne od jadalnych. Odbył się też slalom z dyniami pomiędzy pachołkami, oraz próby utrzymania się w pozycji stojącej na okrągłej dyni. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek na temat dyni na np., że pochodzi  z Ameryki Południowej i że jadalne są też jej pestki.  Zaciekawieni warzywem postanowiliśmy poznać jej wnętrze. Drobne paluszki wyszukały wszystkie pesteczki, choć śliskie i zimne nie każdemu przypadły do gustu. Dynia była też bohaterką prac plastycznych: dyniowe stempelki, dynie z rolek i pasków pomarańczowego papieru. Upieczona największa dynia z przedszkola zmiksowana i zagnieciona z mąka ziemniaczaną stała się dynioliną - wspaniałą, pachnącą masą plastyczną niosąca za sobą doznania sensoryczne.

                                                                                                                                                                                               Magdalena Gregor

JESIENNA WIZYTA W DOMU SENIORA POD TOPOLAMI

            W dniu 20 listopada w mgliste, październikowe przedpołudnie przedszkolaki z grupy „Pszczółki” odwiedziły pensjonariuszy z Domu Seniora „Pod Topolami”. Pięciolatki zaprezentowały program artystyczny, którego tematem przewodnim była „Piękna Polska Złota Jesień”. Dzieci doskonale wtopiły się w kolorową dekorację i bez tremy wystąpiły przed zgromadzoną licznie publicznością. „Idzie jesień” , „Kasztanki”, „Znaki jesieni” i inne utwory wywołały uśmiech na twarzach starszych osób.

           Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy uprzyjemnić czas mieszkańcom Domu Seniora, sprawić radość, wesołymi piosenkami i tańcami rozświetlając ten pochmurny jesienny dzień.

Dorota Kurant

NAWIEDZENIE OBRAZU MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ

Dnia 7 października w Parafii Piotrków Kujawski miało miejsce nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Przywitanie rozpoczęło się na rynku, gdzie licznie zgromadziły się dzieci z miejscowego Przedszkola Samorządowego ,,Kujawiaczek”. Pomimo niesprzyjającej pogody dzieci ubrane w stroje kujawskie z balonami w dłoniach wraz z rodzicami i wychowawczynią maszerowały w uroczystej  procesji razem z obrazem Maryi do kościoła parafialnego. Natomiast następnego dnia również licznie zgromadziły się dzieci przed kościołem, by pożegnać Matkę Bożą. Stojąc w uroczystym orszaku i machając balonami żegnały obraz Matki Bożej Jasnogórskiej . Było to niezapomniane, wzruszające i niezwykłe przeżycie duchowe zarówno dla przedszkolaków jak i zgromadzonych tam ludzi.

Małgorzata Korytowska Wajer

 

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

 

Przedszkole Samorządowe "Kujawiaczek"  juz po raz trzeci bierze udział  w kolejnej edycji projektu międzynarodowego o charakterze regionalnym i patriotycznym " Piękna nasza Polska cała ".

Dzień Głośnego Czytania

         29 września w całej Polsce obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania, dzień bardzo ważny dla dzieci i młodzieży. Święto to ma w naszym kraju 20-letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Głośne czytanie uczy dziecko myślenia, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka! Podobnie jak i w poprzednich latach tego dnia odwiedziła nas Pani Irenka z Gminnej Biblioteki w Piotrkowie Kujawskim, która  przeczytała przedszkolakom ciekawe opowiadania. Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania!

                                                                                                                                                                                                                                           Dominika Kozłowska

DZIEŃ CHŁOPAKA

           30 września  obchodziliśmy w  przedszkolu szczególne święto, a mianowicie Dzień Chłopaka.  Dzień ten to wyjątkowa okazja do celebrowania i wyrażania wdzięczności chłopcom za ich wyjątkową rolę w społeczeństwie. To również doskonały czas, aby dzieci miały okazję uczyć się o równości i szacunku wobec płci przeciwnej. Już od samego rana w przedszkolu dało się wyczuć odświętna atmosferę. Nasi chłopcy zostali poddani próbom: wytrzymałości odwagi, powagi i mądrości. Wszystkie zadania wykonali bezbłędnie dzięki czemu zostali odznaczeni medalami „SUPER CHŁOPAK”  W tym wyjątkowym  dniu w każdej grupie przedszkolnej dziewczynki wraz z paniami odśpiewały uroczyste „sto lat” i złożyły bohaterom dnia najserdeczniejsze życzenia!

             Nie zabrakło również drobnych upominków oraz zdjęć w fotobudce. We wszystkich grupach był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

Wioleta Mańkowska

 

DZIEŃ JABŁKA

     29 września obchodziliśmy w przedszkolu „Dzień Jabłka”. Jabłka w Polsce są bardzo popularnym owocem. Jesteśmy jednym z największych producentów tego owocu na świecie. Jest wiele odmian jabłek, mają różne kolory i różnią się wielkością. Dostarczają wielu witamin oraz składników mineralnych, w tym witaminę C, witaminy z grupy B, fosfor, wapń, magnez i żelazo. Stanowią cenne źródło błonnika. Podczas zajęć w „Dniu Jabłka” przedszkolaki dowiedziały się jak zdrowe są te owoce dla naszego organizmu, skąd biorą się jabłka (cykl od ziarenka do owocu), porównywały i opisywały ich wygląd oraz degustowały. W poszczególnych grupach powstały z jabłuszek różne smakowite produkty: sok jabłkowy, kompot, surówka oraz pyszne drożdżowe rogaliki z jabłkami. Oczywiście nie omieszkaliśmy wysłuchać klasyki dziecięcej literatury, czyli wiersza Jana Brzechwy pt: „Entliczek-pentliczek”. Podsumowaniem zajęć stały się piękne prace plastyczne przedstawiające jabłuszka. Pyszne jabłka my przedszkolaki zjadamy i wszystkim polecamy.

Magdalena Gregor

JESIENNE NUTKI

            W dniu 28 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrem odbył się konkurs wokalny „Jesienne nutki” organizowany przez Publiczne Przedszkole „Kujawiaczek”. Naszą placówkę reprezentowali: Kinga Bińkowska i Antoni Rybicki z grupy „Pszczółki”. Pięciolatki zaprezentowały piosenki o tematyce jesiennej: „Idzie jesień” – Kinga i „Kasztanki” – Antek. Nasi reprezentanci bez tremy przepięknie wykonali przygotowane utwory. I choć nie zdobyli żadnego z trzech „medalowych”, miejsc to jesteśmy z nich dumni, bo byli nielicznymi pięciolatkami wśród większości sześciolatków. Kinga dostała pochwałę za najpiękniejszy strój, a Antoś był jedynym śpiewającym chłopcem. Cieszymy się, że dzieci miały możliwość zaprezentować się przed szerszą publicznością i rozwijać swoje talenty wokalne.

Dorota Kurant