Przedszkole Samorządowe w Piotrkowie Kujawskim

Aktualności

 
Spotkanie przy choince

               Tegoroczne spotkania choinkowe odbywały się w grupach z nielicznym udziałem rodziców. Choć czas pandemii minął frekwencja dzieci w okresie przedświątecznym była bardzo niska z racji panujących infekcji i szalejącej grypy. Spotkanie ze Świętym Mikołajem i tradycyjne występy oraz słodki poczęstunek w integracji z rodzicami miała grupa Pszczółek i grupa Misie. Pozostałe grupy w porozumieniu z rodzicami uroczystości nagrały i stworzyły na pamiątkę kolorowe galerie zdjęć. Jak co roku zadbaliśmy o świąteczną atmosferę i piękne dekoracje. Oczywiście zgodnie z wieloletnią tradycją śpiewaliśmy kolędy i jedliśmy pierniczki, które zostały własnoręcznie z pomocą pań przez przedszkolaki przygotowane. Zapach pierników i śpiew kolęd niósł się po przedszkolu, a cudowny spokój i radość każdy maluch zaniósł w swoim serduszku wraz z życzeniami dla najbliższych.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Magdalena Gregor

ŻYCZENIA

Życzymy nadziei, własnego skrawka nieba,

zadumy nad płomieniem świecy,

filiżanki dobrej, pachnącej kawy,

odpoczynku, zwolnienia oddechu,

nabrania dystansu do tego co wokół,

chwil roziskrzonych kolędą, śmiechem i wspomnieniami.

Wesołych Świąt  i Spokojnego Nowego Roku.


Społeczność Przedszkola Samorządowego Kujawiaczek

Zimą pamiętamy o zwierzętach

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem”

Arthur Schopenhauer

         Wielkimi krokami zbliża się zima. To lubiana przez dzieci pora roku. Puszysty, biały śnieg daje możliwość radosnej zabawy, na którą z niecierpliwością czekają wszystkie przedszkolaki. Jednak czas kiedy dzieci mogą beztrosko hasać po śniegu, jest bardzo nieprzyjazny dla bezdomnych zwierząt, ptaków zimujących w Polsce oraz mieszkańców lasu.W naszym przedszkolu dzieci już od najmłodszej grupy uczą się, że należy pomagać zwierzętom w tym jakże trudnym dla nich czasie. Od kilku lat organizujemy też „Choinkę dla zwierząt”. W tym roku wyjazd poprzedziliśmy spotkaniem z panem Witoldem Soroko, myśliwym z Koła Łowieckiego „Budowlani”. Gość odwiedził nas 8-go grudnia i opowiedział dzieciom o zwyczajach leśnych zwierząt, zachowaniu się w lesie, przeczytał pouczające opowiadanie o segregacji odpadów. Obdarował również przedszkolaków kolorowankami, książeczkami oraz sprzętem sportowym. Kilka dni później „Pszczółki” wybrały się do lasu w Jerzycach (tereny Koła Łowieckiego „Budowlani”), gdzie obficie zaopatrzyły podsyp przywiezionym siankiem, marchewką, ziemniakami, kukurydzą, dyniami itp. Przedszkolaki samodzielnie i z zapałem wyłożyły przywiezione pokarmy, a następnie udały się na spacer po lesie. Gdy zima zawita na stałe czeka nas jeszcze troska o ptaki zimujące w Polsce i odwiedzające nasz plac zabaw – „Jerzyki” już urządziły „ptasią stołówkę”.

Jeszcze raz dziękujemy łowczemu panu Witoldowi Soroko z Koła Łowieckiego „Budowlani” w Bydgoszczy za podarowane prezenty, które z radością wykorzystamy podczas pobytu w przedszkolu.

Dorota Kurant

 

Przedszkolne Mikołajki

 

6 grudnia to jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku. Przedszkole odwiedza wtedy Święty Mikołaj i przynosi moc prezentów. Nic dziwnego, że dzieci już od rana są podekscytowane i w pełnej gotowości, śpiewając piosenki o Mikołaju, wypatrują oczekiwanego gościa. W pewnej chwili za oknami zauważyły samochódm, a w samochodzie……. tak, tak Mikołaja. Jakież jednak było wielkie zdziwienie przedszkolaków, kiedy z samochodu wysiadł nie jeden, a dwóch Mikołajów. Mikołaje, żeby przedostać się na teren przedszkola wykorzystali drabiny. Po nich wspięli się na ogrodzenie, przeskoczyli je i już byli w przedszkolu. To wszystko działo się na oczach dzieci, które nie mogły uwierzyć w to co widzą. Należy dodać, że Mikołaje do przedszkola przyjechały nadzwyczajnym, czerwonym, wyposażonym w drabiny i węże samochodem. Był to wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej z Piotrkowa Kujawskiego.

Po zaprezentowaniu Mikołajom swoich umiejętności, dzieci zostały obdarzone prezentami ufundowanymi przez Radę Rodziców i odbyły sesję zdjęciową z niecodziennymi gośćmi.
W tym dniu dzieci odwiedzili Pan Sławomir Bogucki Burmistrz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski oraz Pan Paweł Betliński Przewodniczący Rady Rodziców. Pan Burmistrz świątecznym opowiadaniem rozpoczął Mikołajkowy Tydzień Czytania. Po dzisiejszym dniu dzieciom pozostały wspaniałe wspomnienia, prezenty oraz słodycze.

Serdeczne podziękowania składamy Druhom miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej:

Panu Kawczyńskiemu Kamilowi

i

Panu Kazimierczakowi Pawłowi

Za twórcze, odważne i z wielkim humorem wcielenie się w role Mikołajów. Wasze kreacje dostarczyły dzieciom bardzo dużo radości i wiele pozytywnych emocji.

Społeczność Przedszkola Samorządowego
w Piotrkowie Kujawskim

 

 

104 rocznica Odzyskania Niepodległości

      Piątek 9 listopada był wyjątkowym dniem w naszym przedszkolu. Dzieci w strojach galowych z dumą wkroczyły do sal przedszkola. Odświętna atmosfera udzieliła się wszystkim od samego rana. Bo w tym dniu obchodziliśmy tak ważną rocznicę, 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości i z niecierpliwością  czekaliśmy na gości. Zaproszenie na naszą uroczystość przyjęli Sławomir Bogucki Burmistrz Miasta i Gminy, Milena Gralak Kapelińska Dyrektor Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego, Lesław Wojciechowski, ksiądz tutejszej parafi, Beata Zielińska przedstawiciel Domu Opieki Społecznej, Paweł Betliński , Przewodniczący Rady Rodziców i nasi kochani rodzice. By uczcić tak ważne narodowe święto przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczno-taneczny. Zaprezentowane utwory, wiersze, pieśni i tańce były hołdem pamięci dla tych wszystkich bohaterów, dzięki którym mamy dziś wolną i niepodległą Polskę. Wzruszeń dostarczyła nie tylko piosenka „ Co to jest Niepodległość” w wykonaniu Oliwii Kanarek, ale i inscenizacja „Pisk Białego Orła” w wykonaniu dzieci z grupy „Misie”. Świadectwo swojego dziecięcego patriotyzmu dzieci dały podczas śpiewania  piosenek o swojej Ojczyżnie.

.     Występy przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami. Cała uroczystość była pięknym świadectwem dziecięcego patriotyzmu. Na zakończenie pani dyrektor Katarzyna Ulewicz pogratulowała i podziękowała  małym artystom i zaprosiła do czynnego włączenia się we wspólny marsz 11 listopada.

                                                                                                                                                                                                                              Ewa Staszak

25 listopada - Dzień Pluszowego Misia

Pokochaj pluszowego misia, On przyjecielem dzieci jest......

        Pluszowy Miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym. W dniu święta Misia każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka. Spotkały się misie małe, średnie i duże, brązowe, szare, czerwone, żółte i różowe, a każdy był kochany, uroczy i wyjątkowy. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, słuchały wierszyków, rozwiązywały zagadki, bawiły się przy piosenkach: „Pluszowy Miś”, „Jadą, jadą misie", wykonywały prace plastyczne. Dzień Pluszowego Misia był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Przedszkolaki  były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi ukochanymi misiami oraz pokazać je koleżankom i kolegom. Mamy nadzieję, że to misiowe spotkanie zostanie w naszych wspomieniach na długi czas.

Drodzy Rodzice, Kochane  Dzieci serdecznie dziękujemy za przepiękne Sensoryczne Misie.

Katarzyna Dziubich

 

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

 

Nie od dziś wiadomo, że
dobre słowo, uśmiech na wagę złota jest.
Chociaż jest to istotne nie tylko od święta,
istnieje dzień, kiedy szczególnie się o tym pamięta......
.


           21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień,. Był to dzień pełen uśmiechów, dobrych uczynków, miłych słów oraz pozytywnych emocji. Rozmawialiśmy z przedszkolakami o tym czym jest życzliwość, dlaczego warto być życzliwym i jak okazywać życzliwość na co dzień. Dzieci przypomninały magiczne słowa: proszę, przepraszam, dziękuję oraz sytuacje w jakich należy ich używać. Wszystkie grupy odwiedziła Pani Dyrektor, która źyczyła przedszkolakom wspaniałego i pełnego dobrych uczynków dnia. Z okazji Dnia Życzliwości grupa Misie i Jeżyki odwiedziła Dom Pomocy Społecznej i Dom Seniora Pod Topolami w Piotrkowie Kujawskim, natomiast grupa Pszczółki udała się do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi. Przedszkolaki zaprezentowały się w montażu słowno- muzycznym, a podopiecznym wręczyły drobne upominki. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy sprawić przyjemność naszym przyjaciołom, na twarzach których malowały się uśmiech, radość, a niekiedy wzruszenie. Dzień ten utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym nie tylko od święta, ale i na co dzień.

                                                                                                                                                                                                                                                                                Katarzyna Dziubich

OGŁOSZENIE

INFORMACJA DLA CHĘTNYCH RODZICÓW

NA TERENIE NASZEGO PRZEDSZKOLA BĘDZIE MOŻLIWOŚĆ PRZEPROWADZENIA DZIECKU BADANIA NIEWERBALNYM TESTEM  SON-R 2 ½  -7  POZWALAJĄCYM OKREŚLIC M.IN.:

  • NEUROBIOLOGICZNĄ GOTOWOŚĆ DO NABYWANIA SYSTEMU JĘZYKOWEGO;
  • PREFERENCJE PRZETWARZANIA PRZEZ PRAWĄ BĄDŹ LEWĄ PÓŁKULĘ MÓZGU CO JEST ISTOTNE PRZY UCZENIU SIĘ MOWY – CZYTANIA - PISANIA (…)

BADANIE MOŻE BYĆ PRZEPROWADZONE:

  • U DZIECI Z CAŁOŚCIOWYMI ZABURZENIAMI ROZWOJU;
  • U DZIECI Z ZANURZENIAMI ROZWOJU MOWY;
  • U DZIECI Z INNYMI ZABURZENIAMI ROZWOJU;
  • U DZIECI ROZWIJAJĄCYCH SIĘ NORMATYWNIE;
  • U DZIECI ZDOLNYCH.

PO WYKONANIU TESTU RODZICE I TERAPEUCI OTRZYMUJĄ OPIS WYNIKÓW ORAZ SZCZEGÓŁÓWE ZALECENIA DO PRACY Z DZIECKEM W DOMU ORAZ NA INDYWIDUALNYCH ZAJĘCIACH Z TERAPEUTĄ.

PO UPŁYWIE OD 8 DO 12 MIESIĘCY WARTO POWTÓRZYĆ BADANIE, ABY OKREŚLIC POSTĘP W ROZOJU DZIECKA WRAZ Z AKTUALIZACJĄ ZALECEŃ.

BADANIE PRZEPROWADZA MGR BARBARA BAUMAN-BIELAWSKA, CERTYFIKOWANY TERAPEUTA METODY KRAKOWSKIEJ, PEDAGOG, OLIGOFRENOPEDAGOG, LOGOPEDA, SURDOLOGOPEDA.

KOSZT BADANIA: 200,00 ZŁ  CZAS BADANIA OK 1,5 GODZINY

SZCZEGÓLOWE INFORMACJE U PANI DYREKTOR  KATARZYNY ULEWICZ I LOGOPEDY BOGUMIŁY PAWŁOWSKIEJ

Dzień Postaci z Bajek

 

         Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek oraz wiele innych postaci to bohaterowie bajek. W dzieciństwie dzięki nim poznawaliśmy świat, śmialiśmy się i wzruszaliśmy.
        5 listopada obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dla doroslych – bajki są bowiem świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami. Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czyatnia bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów oraz kształtowania właściwych postaw moralnych. W naszym przedszkolu Dzień Postaci z Bajek  obchodziliśmy 7 listopada. Do przedszkola przybyły dzieci przebrane  w piękne stroje bajkowe. We wszystkich grupach przedszkolaki bawiły się wspaniale. Dzieci prezentowały swoje przebrania, słuchały  fragmentów bajek, odgadywały ich tytuły, układały bajkowe puzzle. Na koniec przedszkolaki ozdobiły babeczki. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka oraz sprawił przedszkolakom dużo radości.

Dominika Kozłowska

Dzień Wszystkich Świętych - czas refleksji i zadumy

          27 października 2022r w nawiązaniu do Święta Zmarłych oraz zbliżającego się Święta Niepodległości, dzieci z grupy MISIE odwiedziły cmentarz. Celem było oddanie hołdu żołnierzom, powstańcom i poległym mieszkańcom, a także zapalenie zniczy i chwila zadumy  nad grobami zmarłych pracowników przedszkola. Szczególną uwagę zwróciliśmy na te groby, o których nikt już nie pamięta. Obeszliśmy cmentarz dookoła, oglądaliśmy groby świątecznie ustrojone kwiatami, wieńcami oraz zniczami. Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. Doskonale wiedziały, jak należy się zachować w takim miejscu. Dla dzieci była to bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie  w ich pamięci.

Ewa Staszak