Aktualności

 
Mikołajki

        Mikołajki w naszym przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. 6 grudnia przedszkolaki zamieniły się w pomocników Mikołaja i przyszły do przedszkola w czerwonych czapeczkach. Od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały naszego gościa. Czas oczekiwania umilił nam Burmistrz Miasta i Gminy w Piotrkowie Kujawskim Pan Sławomir Bogucki który tradycyjnie rozpoczął Mikołajkowy Tydzień Czytania. Po wysłuchaniu bajki dzieci otrzymały słodki poczęstunek, następnie rozpoczęły wspólną taneczną zabawę przy choince. Ku radości wszystkich Mikołaj zjawił się bardzo szybko, przedszkolaki zaprezentowały przygotowne specjalnie dla Niego wierszyki i piosenki. Podczas spotkania Mikołaj wręczył prezenty,, zadał maluchom kilka pytań dotyczących Świąt Bożego Narodzenia oraz tradycji z nimi związanych. Miłym akcentem były także wspólne zdjęcia. Wizyta wyjątkowego gościa wprowadziła wszystkich w radosny klimat zbliżających się świąt. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

Dominika Kozłowska

Zimą pomagamy zwierzętom

    „Zima, zima, zima mróz i zawierucha, a my się śmiejemy od ucha do ucha…”- dzieci bardzo lubią zimę i wesołe zabawy na śniegu. Puszysty, biały śnieg jest tym na co z niecierpliwością czekają wszystkie przedszkolaki. Jednak czas kiedy dzieci mogą beztrosko hasać po śniegu, jest bardzo nieprzyjazny dla bezdomnych zwierząt, ptaków zimujących w Polsce oraz mieszkańców lasu.

      W naszym przedszkolu dzieci już od najmłodszej grupy uczą się, że należy pomagać zwierzętom w tym jakże trudnym dla nich czasie. „Pszczółki” postanowiły zorganizować „Choinkę dla leśnych zwierząt” i 7-go grudnia pojechały do lasu w Jerzycach (tereny Koła Łowieckiego „Budowlani”), gdzie obficie zaopatrzyły paśnik przywiezionym sianem, marchewką, ziemniakami, kukurydzą, dyniami itp. Przedszkolaki samodzielnie i z zapałem wyłożyły przywiezione pokarmy do pasnika, a następnie udały się na spacer po lesie. Wyjazd ten jest już tradycją w naszym przedszkolu i corocznie dzieci uczestniczą w zimowym dokarmianiu a my cieszymy się, żei tak chętnie pomagają zwierzętom. Gdy zima zawita na stałe, czeka nas jeszcze troska o ptaki zimujące w Polsce i odwiedzające nasz plac zabaw.

    Kilka dni po wyprawie do lasu odwiedziła nas pani Dorota Sajbor, edukatorka z Nadgoplańskiego Parku Krajobrazowego w Kruszwicy. Z dziećmi z grup: „Pszczółki”, „Jeżyki” i „Misie” przeprowadziła pogadankę na temat zimowych zwyczajów zwierząt. Pięciolatki wykazały się dużą wiedzą o otaczającej je przyrodzie i przygotowaniu zwierząt do mroźnej pory roku. Dostaliśmy też zaproszenie do siedziby Parku na zajęcia edukacyjne, z którego na pewno skorzystamy.

 

Dorota Kurant

 

 

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Klawy do zabawy, zwyczajny z wystawy,

łagodny, wesoły, niesforny, mały miś.

Radosny, kochany, maluchom oddany,

odważny i wesoły, nieduży, śmieszny miś.

 

 

       25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”.

    Z tej okazji 28 listopada dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach „Światowego Dnia Pluszowego Misia”. Każde dziecko przyszło ze swoim „pluszowym przyjacielem”. Można było zobaczyć misie małe i duże, brązowe, różowe i białe. Wszystkie były urocze i wyjątkowe. W tym radosnym dniu przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie, poznały historię ich święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, smakowały pyszny miodek, tworzyły własne pluszowe misie, śpiewały i bawiły się przy misiowych piosenkach. Dzień ten był pełen uśmiechu, radości oraz świetnej zabaw, a dzieci były szczęśliwe, że mogły go spędzić ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pochwalić się nimi kolegom i koleżankom w grupie. Zgodnie z tradycją obchodów Dnia Pluszowego Misia przedszkolaki brały udział w konkursie „Miś moich marzeń”. W tym roku do wspólnej zabawy zaprosiliśmy także kolegów z Wierzbinka, Radziejowa oraz Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim. Wszystkie konkursowe misie to pluszaki, pełne kreatywności i inwencji twórczej. 

Wioleta Mańkowska

 

DZIEŃ ZYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

Życzliwość to ważne słowo,

napiszę Ci je kolorowo.

Na poranne dzień dobry i cześć,

na słońce i na deszcz

życzliwość przy Tobie jest........

 

                21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień pod hasłem „Wróćmy do Życzliwości”. Dzień ten to wspaniały moment by uświadomić sobie, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, dobrze, że tu jesteś, cieszę się, że Cię widzę. To także okazja do rozmów na temat jak być życzliwym i jak okazywać sobie życzliwość w różnych sytuacjach. W tym dniu wszystkie dzieci i pracownicy przedszkola ubrali się na żółto, aby podkreślić swój udział w wydarzeniu. Podczas zajęć przedszkolaki wysłuchały opowiadań, wierszy oraz odpowiadały na pytania co to jest życzliwość? jak można ją okazywać na co dzień?. Następnie przyszedł czas na zabawę, której motywem przewodnim była uprzejmość i uśmiech. Przedszkolaki chętnie słuchały piosenek o życzliwości, wykonały prace plastyczne. Na koniec każde dziecko otrzymało kotylion „Jesteś super”. Pamiętajmy o tym, aby uśmiech gościł na naszych twarzach nie tylko od święta, aby dobre uczynki, pozytywna atmosfera i serdeczność towarzyszyły nam każdego dnia, bo życzliwość do drugiego człowieka to lekarstwo, którego nie sposób przedawkować.......

Katarzyna Dziubich

20 LISTOPADA- MIĘDZYNNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

Dziecko ma prawo być sobą.

Ma prawo do popełniania błędów.

Ma prawo do posiadania własnego zdania.

Ma prawo do szacunku.

Janusz Korczak

 

           Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto, o którym warto pamiętać i przypomnieć sobie, że każdemu dziecku bez względu na pochodzenie, kolor skóry, miejsce zamieszkania przynależą takie same prawa. Tego dnia wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w ciekawych grach i zabawach, utrwaliły znajomość swoich praw, dowiedziały się, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać. To był radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Wierzymy, że świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem.

                                                                                                                                                                                                                         Katarzyna Dziubich

Pożegnanie lata, powitanie jesieni

                                                                                                                                                                  Dziwne czasy......  Częściej głaszczemy ekrany smartfonów niż dłoni  ludzi,   których kochamy........        

Edyta Tomalik

         Powitanie jesieni rozpoczęliśmy Jesiennym Kiermaszem Książki. Celem tego wydarzenia było uświadomienie rodzicom jak ważną rolę od najmłodszych lat w życiu dziecka odgrywa książka oraz to, że jest ona idealnym pomysłem na prezent dla malucha. Nasze przedszkole bierze udział w kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Realizuje program Czytające Przedszkola, którego jednym z głównych założeń jest codziennie wspólne czytanie. Sprzyja ono budowiu mocnej więzi, a jest ona najważniejszym czynnikiem chroniącym i wspierającym wszechstronny rozwój dziecka.

Drugim działaniem był Jesienny Koncert. Przedszkolaki zaprezentowały występ muzyczno – taneczny. Wykorzystując metody innowacyjne: Betti Strauss, Orffa, Aktywnego Słuchania Muzyki, Marii Tomaszewskiej, wprowadziły widownię w atmosferę jesiennej aury. Przepełniony jesiennym klimatem koncert dostarczył wielu wrażeń dzieciom i ich rodzicom. Dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Przed koncertem w ramach współpracy rodzice mogli skorzystać z warsztatów na temat: Dzieci zagrożone uzależnieniem od smartfona, gier i telewizji. Uzależnienie od telefonu wiąże się z silnymi emocjami. Czas spędzony bez urządzenia mobilnego jest przyczyną złego humoru, rozdrażnienia, smutku, lęku, agresji. Zdarza się też, że osoba uzależniona jest apatyczna i obojętna wobec otoczenia. Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie – codziennie uzależniająć je od książki.

Dla całego przedszkola był to bardzo emocjonujący dzień, wspaniała uroczystość i ogromna przyjemność. Dziękujemy za obecność.

                                                                                                                                                                                                                       Dominika Kozłowska

       


 


 

Piknik Terapeutyczno - Prozdrowotny w Domu Pomocy Społecznej

           Dnia 7 listopada w piękny, słoneczny dzień, na zaproszenie pani dyrektor Haliny Wiśniewskiej grupa „Pszczółki” wraz w wychowawczyniami wybrała się do Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie Kujawskim na Piknik Terapeutyczno – Prozdrowotny, zorganizowany przez Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Przysieku/k. Torunia. W pikniku wzięli udział mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi i Środowiskowego Domu Samopomocy w Radziejowie, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Piotrkowie Kujawskim oraz my – przedszkolaki.

Dzieci miały okazję uczestniczyć w różnorodnych grach i zabawach przygotowanych przez organizatorów. A atrakcji było co niemiara… „Pszczółki” wzięły udział w warsztatach rękodzielniczych wykonując kolorowe breloczki i bransoletki. Mnóstwo frajdy jak zwykle sprawiły dzieciom spacery z alpakami i karmienie ich marchewką. Z kolei zawody sportowe były okazją do wykazania się sprawnością fizyczną. W trosce o zdrowie i profilaktykę zorganizowano również spotkanie z ratownikami medycznymi, lekarzem, fizjoterapeutą i policją. Dzieci miały okazję zobaczyć pokaz pierwszej pomocy przed-medycznej wykonany w profesjonalny sposób na fantomach. Zadbano również o podniebienia uczestników pikniku – korzystaliśmy z pysznych pieczonych na grillu kiełbasek, soków, ciast, słodyczy i owoców oraz wypieków pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Piotrkowie Kujawskim. Na zakończenie natomiast czekała nas super atrakcja: foto- budka. Mogliśmy więc zabawić się w przebieranki i otrzymać pamiątkowe, wesołe zdjęcie.

Obdarowani balonami, grami i słodyczami zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola. Dziękujemy bardzo organizatorom za zaproszenie, miłe przyjęcie, super organizację i świetną atmosferę.

Dorota Kurant, Ewa Staszak

 

 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

            5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, jedno z najsympatyczniejszych świąt. Z tej okazji przedszkole zamieniło się w krainę bajkowych postaci. Od samego rana dzieci przybywały do przedszkola w strojach ulubionych bohaterów, aby wspólnie tańczyć i bawić się. Na bal stawiły się Wróżki,  Czerwony Kapturek, Wilk, Psi Patrol, Mała Syrenka, Spiderman, Księżniczka Elza oraz wiele innych postaci. Oprócz wspólnych tańców przy znanych przedszkolnych rytmach były konkursy i zagadki dotyczące bajek i występujących w nich postaci. Było kolorowo, głośno i radośnie. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe. Był to dzień pełen wrażeń. Dzieci miały okazję wziąć udział w bajkowym pokazie mody, podczas którego zaprezentowały swoje stroje, przedstawiały się i określały z jakiej bajki pochodzą, rozpoznawały i dopasowywały baśniowe atrybuty, składały obrazki z puzzli, rozpoznawały bajkowe postaci na obrazkach, odpowiadały na pytania i rozwiązywały zadania w quizie wiedzy o bajkach. Sami widzicie… w naszym przedszkolu wszystko jest możliwe, bo tu na co dzień dzieje się prawdziwa MAGIA!

Dominika Kozłowska

DZIEŃ DYNI

             W ostatnich dniach października świętowaliśmy dyniowy dzień w przedszkolu. Dynia jako warzywo zyskuje na znaczeniu nie tylko ze względów na jej walory ozdobne związane z jesiennymi trendami w dekoracji domu, czy w związku ze znanym świętem Halloween. Jest to zdrowe i odżywcze warzywo, które możemy wykorzystać na wiele sposobów robiąc z niego dodatek do mięs, dżem dyniowy, ciasto dyniowe czy zupę. Dawniej na Kujawach na dynię mówiono „bania” i gotowano ją na mleku podając w postaci zupy.

Przedszkolaki tego dnia wykorzystały dynie zgromadzone w kąciku przyrody jako materiał do świetnej zabawy. Oglądaliśmy różne rodzaje dyni, porównywaliśmy kolory, faktury skórki, wielkości, ciężar, odróżnialiśmy te ozdobne od jadalnych. Odbył się też slalom z dyniami pomiędzy pachołkami, oraz próby utrzymania się w pozycji stojącej na okrągłej dyni. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek na temat dyni na np., że pochodzi  z Ameryki Południowej i że jadalne są też jej pestki.  Zaciekawieni warzywem postanowiliśmy poznać jej wnętrze. Drobne paluszki wyszukały wszystkie pesteczki, choć śliskie i zimne nie każdemu przypadły do gustu. Dynia była też bohaterką prac plastycznych: dyniowe stempelki, dynie z rolek i pasków pomarańczowego papieru. Upieczona największa dynia z przedszkola zmiksowana i zagnieciona z mąka ziemniaczaną stała się dynioliną - wspaniałą, pachnącą masą plastyczną niosąca za sobą doznania sensoryczne.

                                                                                                                                                                                               Magdalena Gregor