Spotkania przedszkolaków z teatrem

Zabawy teatralne to ważny element pracy pedagogicznej przedszkola. Teatr będący syntezą sztuk, wykorzystuje wszystkie środki wyrazu artystycznego charakterystyczne dla różnych rodzajów twórczości. Kontakt dzieci z teatrem to nie tylko oglądanie spektakli teatralnych, ale przede wszystkim zabawa w teatr. Rola nauczyciela sprowadza się do rozbudzania i ukierunkowywania aktywności dzieci, ich kreatywności. Cel  ten przyświeca Innowacji Pedagogicznej „MAŁY – WIELKI TEATR” realizowanej w  przedszkolu  w bieżącym roku szkolnym. Pierwsze kontakty dzieci z teatrem poświęcone były zabawom dramowym, w których nie ma gotowych ról, rekwizytów ani scenariusza. Są one oparte na wyobraźni, pantomimie, twórczości ruchowej, a niekiedy na słowie podczas różnych sytuacji w ciągu pobytu dziecka w przedszkolu. Drama jest sposobem poznawania świata za pomocą działania, opiera się na naturalnej skłonności człowieka do naśladownictwa i zabawy oraz umiejętności życia fikcją literacką. Dzięki dramie można zmienić złe nawyki w zachowaniu dzieci oraz uwrażliwić je na problemy otaczającego świata. Wprowadzanie zajęć teatralnych i ćwiczeń dramy w naszym przedszkolu pomaga doskonaleniu języka ojczystego. Dzieci uczą się poprawnie, głośno i wyraźnie wypowiadać słowa, zdania, czemu służą zajęcia i ćwiczenia z profilaktyki logopedycznej.  W miesiącu marcu wszystkie grupy realizowały tematykę dotyczącą teatru. Zorganizowana została sala teatralna z kącikami; teatru cieni, pacynek, kukiełek, żywego aktora ze sceną i garderobą. Dzięki pokazom multimedialnym zostały wprowadzone w świat teatru od kulis. zapoznały się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi teatru. Dowiedziały się jak wygląda scena teatralna i poszczególne jej elementy.  Ponadto dzieci zapoznały się ze sposobem powstawania sztuki teatralnej i wzbogaciły swój słownik o takie pojęcia jak: reżyser, rekwizyty, scenografia, kostiumy, choreografia, drama, pantomima. Oglądały przedstawienia teatralne w różnych formach, co było inspiracją do spontanicznych zabaw. Inicjowały odgrywanie ról znanych postaci bajkowych, wchodziły w role reżysera, posługiwały się kukiełkami, pacynkami, duże zainteresowanie zyskał teatr cieni. Niespodzianką dla przedszkolaków były krótkie scenki teatralne w wykonaniu Pań wychowawczyń: „Rzepka”, „Trzy świnki”, „Jaś i Małgosia”, „Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Zbudź się Misiu”. Starszaki z grupy Biedronki przygotowały przedstawienie pt. „Przyjście Wiosny” na które zaprosiły dzieci z grupy Pszczółki panią dyrektor oraz panią logopedę.
Teatr jest dla naszych przedszkolaków rzeczywistością wyjątkową, w której wszystko może się zdarzyć a odtwórca roli ma okazję realizować swoje marzenia, by stać się kimś innym.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć

Elżbieta Sobieraj