Aktualności

 

 

 
 
 
Bo na świecie nie znajdziecie takich bajek i zagadek, jakie wnukom opowiada moja babcia ...

„Nikt nie jest w stanie zapewnić dzieciom tego,
co mogą im dostarczyć dziadkowie:
to oni obsypują pyłem gwiazd życie swoich wnucząt”.

A. Haley 

         Po włosku nazywają się Nonna i Nonno, po hindusku Nana-ji i Nani-ji, po japońsku Oba-chan i Oji-chan, a po polsku po prostu: Babcia i Dziadek. Dziadkowie to osoby, na które od dziecka można liczyć. To właśnie oni starają się nas rozpieszczać i uczyć. Nawet wtedy, kiedy coś przeskrobiemy, babcia i dziadek uważają, że jesteśmy idealni.
     Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw. Systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny, budzi wrażliwość estetyczną, sprzyja rozwijaniu postaw twórczych oraz wyzwala ekspresję dziecięcą. Nasze działania wspierane są przez zaproszonych do przedszkola gości. Dlatego też w miesiącu styczniu zaprosiłyśmy do głośnego czytania przedszkolne babcie. Celem spotkań była integracja najstarszego i najmłodszego pokolenia oraz budowanie więzi międzypokoleniowej poprzez wspólne aktywne i twórcze spędzanie czasu. Spotkania z tak wspaniałymi gośćmi upłynęły w miłej atmosferze, a czytane bajki przyniosły dzieciom ogromną radość. Pozostawiły ciekawe wspomnienia. Były to niezwykłe dni, nie tylko dla dzieci, ale także dla zaproszonych gości, dni pełne wzruszeń, uśmiechów i radości. W podziękowaniu  dzieci wręczyły wszystkim babciom laurki.

 

Patrycja Mielcarek
 

 
 

REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2020/21
OGŁOSZENIE

Uprzejmie informuję, że w dniach od  12 lutego do 28 lutego 2020 r. będzie można składać wnioski o  przyjęcie dzieci
do Przedszkola Samorządowego „Kujawiaczek’ w Piotrkowie Kujawskim na rok szkolny 2020/2021
Rekrutacją objęte będą dzieci urodzone w latach 2017, 2016, 2015.

Wnioski można  będzie pobrać na stronie internetowej przedszkola w zakładce BIP oraz
w sekretariacie przedszkola w godzinach 8.00-15.00

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka i z pewnością  o randze obchodów święta Babci i Dziadka w przedszkolu nikomu nie trzeba przypominać. Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni, w których obdarzani są Oni szczególnymi dowodami miłości. Obok Dnia Mamy i Taty oraz Dnia Dziecka jest to najważniejsze święto w roku, istotne i bardzo mocno przeżywane przez dzieci – głównych gospodarzy tych uroczystości.

OGŁOSZENIE

 

Informuję rodziców, iż w związku z ogólnopolskim  wzrostem cen
od 1 lutego 2020 roku nastąpi zmiana dziennej stawki żywieniowej o 1,00 zł.

Dzienny koszt posiłków :
 dla dzieci na pobyt 9-godzinny – 8,00 zł.,
 dla dzieci na  pobyt 5-godzinny – 4,00 zł

                                                                                                                                                     Katarzyna Ulewicz - dyrektor przedszkola

 

 

Spotkanie przy choince

Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich ludzi, a zwłaszcza dla dzieci szczególnym przeżyciem. Najbardziej jednak ekscytujący i absorbujący jest okres przedświąteczny, w którym planujemy, robimy zakupy, sprzątamy, dekorujemy...

W przedszkolu tak jak w każdej rodzinie dzieci przygotowują się do świąt. Aby i w tym roku mogły cieszyć się i przeżywać tę świąteczną atmosferę poraz dziesiąty wszystkie grupy brały udział w projekcie Spotkanie przy choince. Już na początku grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj wręczając długo oczekiwne prezenty .Tradycyjnie jak co roku dzieci piekły pierniczki, brały udział w gminnym konkursie plastycznym Stroik Bożnarodzeniowy zorganizowanym przez Bibliotekę i Ośrodek Kultury oraz przedszkolnym Aniołki, miały możliwość obejrzenia wystawy świątecznych ozdób uczestników Srodowiskowego Domu Samopomocy w Radziejowie. Kolejny raz zostaliśmy zaskoczeni pomysłowością prac. Tradycją naszego przedszkola są spotkania, które wprowadzają w nastrój świąt Bożego Narodzenia oraz dają dzieciom możliwość poznania tradycji tych świąt. Takie spotkania wzmacniają więzi rodzinne. Dzieciom i nauczycielkom dają satysfakcję z możliwości sprawiania innym radości i przyjemności. W zorganizowaniu spotkań jasełkowych mają swój udział rodzice poprzez przygotowywanie dzieciom przepięknych strojów. Przedszkolaki natomiast z wielkim zapałem uczą się swoich ról oraz kolęd. Ponieważ święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym śpiewamy kolędy. Dlatego też w nasyzm projekcie nie mogło zabraknąć wspólnego kolędowania, na które zaprosiliśmy przyjaciół z współpracujących z nami placówek i instytucji, emerytowanych i obecnych pracowników przedszkola, absolwentów, rodźiców i dzieci. Tuż przed świętami odbyło się spotkanie wszystkich dzieci oraz pracowników przedszkola podczas, którego dzieci z grupy „Pszczółki” przedstawiły Jasełka. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział projekcie. Mamy satysfakcję, że możemy naszym przedszkolakom przekazywać tradycyjne polskie zwyczaje i uczyć ich szacunku dla nich. Bo cóż może być wspanialszego niż świadomość, że udało się wprowadzić w życie dziecka trochę tradycji.

 

Katarzyna Dziubich

OGŁOSZENIE

W dniach od 23 grudnia do 3 stycznia przedszkole pełni dyżur
dla dzieci 9-godzinnych, zgodnie z  deklaracją rodziców.

ZAPROSZENIE

„Jest taki dzień bardzo ciepły,
cho
ć   grudniowy…”

 

 SERDECZNIE   ZAPRASZAMY RODZICÓW

NA WIGILIJNY KONCERT KOLĘD,
   KTÓRY ODB
ĘDZIE SIĘ 17.12.2019r.

   O GODZINIE 14.30

 

                                          

 

Mikołajki

Mój kochany Mikołaju cały rok czekałem

Byłem bardzo, bardzo grzeczny, bardzo się starałem”

 

Wszyscy lubimy prezenty. Lubimy dawać i lubimy dostawać. Najprzyjemniejszyjednak jest czas oczekiwania na nie. Pełni pozytywnych emocji oczekiwaliśmy  więc Świętego Mikołaja, prezentów i niespodzianek towarzyszących  spotkaniu  z  Mikołajem. Pierwszą niespodzianką był Elf  pomocnik -  Pan Burmistrz Sławomir Bogucki z workiem słodyczy. Nasz gość przeczytał dzieciom wiersz pt. To „Mikołaj Święty” i tym samym rozpoczął Mikołajkowy Tydzień Czytania.  Po wysłuchaniu nadszedł czas na drugą niespodziankę. Przy dźwiękach piosenki „Święty Mikołaju” na przedszkolną scenę wszedł bardzo, bardzo zmęczony  i strudzony Mikołaj, który szybko położył się pod choinką  i …zasnął. Po chwili wpadli  złodzieje i ukradli worek z prezentami. Ależ się działo! Rozemocjonowane przedszkolaki patrzyły z wielką uwagą na te wydarzenia. Wszyscy mieli jednak wspaniały humor,bo i Mikołaj i Rozbójnicy i Króliczek oraz Rumcajs z Babą Jagą, to nikt inny jak panie z przedszkola. Brawurowo z wielkim zaangażowaniem wcieliły się  w  role, dając jednocześnie pokaz swoich aktorskich umiejętności. Dzieci były zachwycone,  a brawom nie było końca. Po teatralnych emocjach nadszedł czas na …Mikołaja, ale już tego „prawdziwego”. Przyszedł, a wraz z nim zielony Elfik i duuużo prezentów dla wszystkich.  Nieoceniony Pan Sławomir Kawczyński w roli Mikołaja dostarczył dzieciom  moc radości  i zabawy. W trakcie spotkania dołączył do nas kolejny Elf z prezentami – Pan Dyrektor Stanisław Kwiatkowski. Po Mikołajkowych wrażeniach – kolejna atrakcja – występ artystów z agencji „Cyrkus”. Tę niespodziankę ufundowała dzieciom Rada Rodziców.  Wszystkim, którzy zadbali o radość i uśmiech przedszkolaków w dniu 6 grudnia, w imieniu dzieci bardzo, bardzo dziękujemy.

 

                                                                                                                                                                                                                                 Bogumiła Pawłowska

INNNI, ALE TACY SAMI

,, Dzieci przekraczają delikatną granicę poznania tego, co najwazniejsze,
a niewidoczne dla oka, bo dobrze widzi się tylko sercem...”

 

Integracja w naszym przedszkolu to wspólne ,,bycie razem” dzieci zdrowych i niepełnosprawnych, dzieci o różnych możliwościach, potrzebach i zainteresowaniach jednoczących się we wspólnym działaniu. Nasze przedszkole stwarza przedszkolakom szansę na poznanie osób niepełnosprawnych, kształtując w nich szczególną wrażliwość na drugiego człowieka, na jego specyficzne potrzeby, na jego doskonałości i niedostatki. Przedszkolaki  uczą się tolerancji, szacunku, szczerości, przyjaźni i wyrozumiałości. Dzieci zdrowe i niepełnosprawne wzajemnie się poznają, oswajają ze swoją innością, wpływają na siebie, stwarzają sytuacje, które w naturalny sposób modyfikują zachowania. Naturalność reakcji wzmacnia zaufanie  i pomaga im w odnajdywaniu własnej tożsamości. Dlatego też tradycją naszej placówki jest udział dzieci, rodziców, zaproszonych gości w  projekcie integracyjnym „Inni, ale tacy sami”, realizację którego rozpoczęliśmy od obchodów Międzynarodowego  Dnia  Praw Dziecka oraz Dnia  Życzliwości i Pozdrowień. Przedszkolaki dowiedziały się, że każdy z nas ma  takie same prawa bez względu na  to czy jest osobą niepełnosprawną, czy w pełni sprawną, poznały także znaczenie słów życzliwość, przyjaźn i serdeczność. W tym dniu przedszkolaki z pozdrowieniami odwiedziły podopiecznych Domu Seniora „Pod topolami” oraz Domu Pomocy Społecznej w naszym mieście. Kolejnym punktem naszego projektu był wyjazd grupy Muchomorki do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radziejowie, gdzie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności  aktorskie, taneczne i recytatorskie.  Miłym akcentem  było  także spotkanie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej z Nowej Wsi, którzy poprzez piękne piosenki  wzbudzili zachwyt wszystkich przedszkolaków oraz pracowników placówki.  Następnie odbyły się Andrzejki z udziałem  dzieci z klasy Oc Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim. Zabawy  nie było końca, a wspólna wróżby andrzejkowe dostarczyły wiele radości i uśmiechu. Razem z naszymi kolegami ze szkoły zorganizowaliśmy także wystawę prac plastycznych na temat „Niepełnosprawność w oczach dziecka”. Wspólne wychowanie i kształcenie integracyjne przynosi więc korzyści zarówno każdemu dziecku  jak i całej społeczności przedszkolnej, a w przyszłości pozwoli stworzyć bardziej wyrozumiale, tolerancyjne i pozytywnie nastawione społeczeństwo.

 

         Podsumowaniem naszego projektu niech będzie cytat Marii Grzegorzewskiej:

              „Każdy ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie”.

                                                                                                                                                                                                                                  Katarzyna Dziubich