Aktualności

 

 

 
 
 
Las najpiękniejszy jest jesienią

Minął sierpień, minął wrzesień,

już bociany odleciały.

Idzie jesień, idzie jesień…

szumi smętnie bór wspaniały”

 

Nadeszła piękna polska jesień, mieniąca się kolorami, pachnąca lasem, obfitująca w dary natury. Przedszkolaki postanowiły wykorzystać słoneczną pogodę i jak co roku, tak i teraz wybrały się na wycieczki do lasu. Jako pierwsze leśne ścieżki przetarły „Biedronki”, które 22 września powitały jesień w niedalekim Świeszu. Po nich słoneczną pogodę wykorzystały wszystkie przedszkolakii po kolei grupami odwiedzały jesienny las. Spacery leśnymi dróżkami zaowocowały znalezieniem darów lasu w postaci szyszek, żołędzi, zdarzały się też pierwsze kolorowe liście. Dzieci z zapałem poszukiwały grzybów, ale niestety brak deszczu sprawił, że w tym roku znalazły tylko kilka niejadalnych, czerwonych muchomorów, które oczywiście zachwyciły swoją niepowtarzalna urodą. W leśnych ostępach spotkaliśmy również ogromne mrowiska. Omijaliśmy je z daleka, bo to przecież dom pracowitych mrówek. W czasie pobytu na świeżym powietrzu wyjątkowo dopisuje apetyt. Pikniki na świeżym powietrzu były również ogromną frajdą dla przedszkolaków – oczywiście pamiętaliśmy o tym, aby zostawić po sobie porządek.

Tegoroczne wyprawy były bardzo udane, dzieci wyniosły z nich wiedzę o ekosystemie jakim jest las, poznały jego dary, nauczyły się właściwego zachowania w domu zwierząt. Ogromną atrakcją dla niektórych dzieci była również pierwsza w życiu przejażdżka autokarem. Takie wyjazdy to też okazja do integrowania się dzieci, poznawania swoich zachowań, reakcji.

                                                                                                                                                                                                                             Dorota Kurant

Dzień Przedszkolaka jest właśnie dzisiaj...."

          Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jak co roku obchodzony jest 20 września. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto 21 września. Z powodu pandemii COVID - 19 zabrakło wspólnej uroczystości, za to wszyscy świetnie bawili się w swoich grupach. „Biedroneczki”i „Pszczółki” odbyły Pasowanie na Przedszkolaka. Z przejęciem wykonywały przygotowane przez swoje wychowawczynie zadania, aby potwierdzić, że są już prawdziwymi przedszkolakami – starszakami: policzenie kropek na biedronce, odszukanie literek „P – jak Pszczółki”, „B - jak Biedronki”, zaśpiewanie piosenki czy wspólna recytacja wierszyka okazały się łatwymi zadaniami. Następnie w obecności pani Dyrektor przedszkolaki złożyły uroczyste ślubowanie, w którym zobowiązały się do przestrzegania zasad kontraktów grupowych. Pasowanie „zaczarowanym ołówkiem” to kolejna porcja pozytywnych emocji dla naszych dzielnych dzieciaków. Na dowód pasowania pięciolatki otrzymały pamiątkowe dyplomy a do grupy nowe zabawki do wspólnego korzystania.  Na pozostałe dzieci również czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Cały dzień spędziły na wesołej zabawie w sali i na świeżym powietrzu. Wszystkie dzieci otrzymały „słodkie co nieco” oraz zabawki którymi bawić się będą w przedszkolu.

 

Dorota Kurant

 

Dzień Kropki

 

Dnia 15 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kropki. To nietypowe święto obchodzone jest na świecie od 2008 roku. International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dzieci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W naszym przedszkolu wszyscy od samego rana cieszyli się tym dniem! Dzieci ubrane w kolorowe kropkowane stroje wysłuchały opowiadań o małej Vasthi - dziewczynce, która pomimo wielu przeciwności uwierzyła w siebie i o małej Kropce Psotce, która z kolei chciała zamieszkać w różnych ciekawych dla niej miejscach: skrzydełkach biedronki, kostkach do gry itp. Zabawom z kropkami nie było końca losowanie tajemniczych przedmiotów z worka w kropki, szukanie takich samych części kolorowych kropek, tworzenie obrazka na bazie jednej małej kropeczki, malowanie kropkami piłki, motylka itp. Okazało się, że mała, niepozorna kropka daje wiele możliwości zabawy, rozwijania kreatywności i wyobraźni. The Dot Day pewnie na stałe trafi do naszego przedszkolnego kalendarium.

Dorota Kurant

 

 

Uwaga Rodzice!

 Od dnia 7 września w przedszkolu będą przeprowadzane logopedyczne badania przesiewowe. Służą one „wyłowieniu” z tłumu tych dzieci, które mają różnego rodzaju trudności z mową i artykulacją.

Badania przesiewowe:

  • pomagają dokonać oceny mowy u wszystkich dzieci uczęszczających do placówki,

  • ocenić postępy dzieci, które uczestniczyły w poprzednim roku szkolnym w zajęciach logopedycznych,

  • stanowią podstawę do zakwalifikowania na zajęcia logopedyczne dzieci, które wcześniej nie były objęte wsparciem logopedycznym,

  • niejednokrotnie są przyczyną zorganizowania logopedycznych konsultacji
    z rodzicami, które uświadamiają rodzicom znaczenie trudności dziecka.

Jak wygląda badanie przesiewowe?

Logopeda indywidualnie bada rozumienie i nadawanie mowy. Poziom badania powinien być dostosowany do norm rozwojowych dzieci. Zazwyczaj logopedyczne badanie przesiewowe obejmuje:

  • badanie rozumienia mowy,

  • badanie opowiadania (konstruowanie zdań, gramatyka),

  • badanie artykulacji,

  • badanie sprawności narządów artykulacyjnych (w tym sprawność języka i warg, ocenę wędzidełka podjęzykowego),

  • ocenę toru oddechowego.

Infomacje zwrotne

Po zakończonych badaniach rodzice zostaną poinformowani (w czasie indywidualnych konsultacji), czy dziecko ma trudności z jakimkolwiek z badanych obszarów, czy konieczne są konsultacje z innymi specjalistami (np. ortodonta, laryngolog) i czy dziecko zostało zakwalifikowane na zajęcia logopedyczne w placówce.

Logopeda- Bogumiła Pawłowska

UWAGA RODZICE

OD PONIEDZIAŁKU 7 WRZEŚNIA:

DZIECI 5-GODZINNE PROSIMY PRZYPROWADZAĆ  W GODZINACH OD 8.00  DO 8.30 , ODBIERAĆ OD 12.30 DO 13.00

 

DZIECI 9-GODZINNE PROSIMY PRZYPROWADZAĆ W GODZINACH OD 6.30  DO 8.30 , ODBIERAĆ PO GODZINIE 14.30 (PO PODWIECZORKU)

 

POZA TYMI GODZINAMI ZE WZGLĘDÓW ORGANIZACYJNYCH DRZWI PRZEDSZKOLA NIE BĘDĄ OTWIERANE W CELU WYDANIA DZIECKA.

W WYJĄTKOWYCH PRZYPADKACH WCZEŚNIEJSZY ODBIÓR DZIECKA PROSZĘ UZGADNIAĆ Z WYCHOWAWCĄ.

 

                                                                    DYREKTOR PRZEDSZKOLA - KATARZYNA ULEWICZ

INFORMATOR DLA RODZICÓW

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PONIŻSZYMI INFORMACJAMI DOTYCZACYMI ROZPOCZĘCIA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO.

 

PROSIMY RODZICÓW O ZGŁASZANIE SIĘ DO PRZEDSZKOLA W DNIACH 28  i 31 SIERPNIA W CELU POBRANIA DOKUMENTÓW WYMAGANYCH W ZWIĄZKU Z POBYTEM DZIECKA W PRZEDSZKOLU.

WYPEŁNIONE DOKUMENTY PROSIMY ODDAĆ W DNIU PRZYPROWADZENIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA.

Informacje o składkach na Radę Rodziców i wyprawkę przedszkolaka podane będą 28 sierpnia w zakładce  Rada Rodziców.

OGŁOSZENIE

 Szanowni Rodzice

W okresie wakacyjnym przedszkole czynne będzie od 3 do 31 sierpnia br. w godzinach od 7.00 do 16.00 z zachowaniem reżimu sanitarnego

 

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA

Zgodnie z Zarządzeniem nr 4/2020 Burmistrza Miasta i Gminy Piotrków Kujawski  z dnia 20 stycznia 2020 r. w sprawie ustalenia terminów przeprowadzenia postepowania rekrutacyjnegoi postepowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów na rok szkolny 2020/2021 do przedszkoli publicznych oraz oddziałów przedszkolnych o klas pierwszych w publicznych szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto i Gmina Piotrków Kujawski  informujemy, że od dnia 29 czerwca do 14 sierpnia br.  można składać wnioski o przyjęcie  do przedszkola w rekrutacji uzupełniającej.

Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola

Załączniki

Klauzula informacyjna