Aktualności
„…ale On się narodzi, niecierpliwie już czeka,
na stajenkę ubogą i na serce człowieka…”
Jadwiga Zgliszewska
Kiedy nadchodzi grudzień, wszyscy oczekują na zbliżające się Boże Narodzenie, a z największą niecierpliwością czekają oczywiście dzieci. W naszym przedszkolu po „Andrzejkach” czuć już świąteczną atmosferę – a to związane jest z realizacją projektu „Spotkanie przy choince”. Realizacja projektu w bieżącym roku przebiega nieco skromniej niż w latach ubiegłych, co związane jest z pandemią COVID– 19 i brakiem możliwości zapraszania gości (w tym rodziców) do przedszkola. W dniu 7 grudnia na przedszkolnym placu zabaw bawił się Mikołaj po kolei odwiedzając wszystkie dzieci z zabawkami do korzystania w przedszkolu. Nie zapomniał też o indywidualnych prezentach i w szatni, w dziecięcych bucikach zostawił drobne upominki. Kiedy minęły „Mikołajki”, nadszedł czas na zajęcia, zabawy związane z tematyką świąteczną. Przedszkolaki uczyły się kolęd i wierszyków świątecznych, które zaprezentowane zostały rodzicom na stronach grupowych. Dekorowały pierniczki, które wspaniale smakowały podczas grupowych Wigilii. Wtedy to po raz kolejny przedszkolaków odwiedził Mikołaj, który w zamian za wierszyk, piosenkę i obietnicę grzecznego zachowania obdarował je prezentami. Realizacja projektu „Spotkanie przy choince” to również pamięć o innych. Dziękujemy za upominki podarowane pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie Kujawskim, które zostały przekazane organizatorom akcji „Najazd Świętych Mikołajów…”. Z kolei mieszkańcy Domu Seniora „Pod Topolami” mieli okazję skosztować naszych pysznych, lukrowanych pierników. Przedszkolaki pamiętały też o zwierzętach: „Pszczółki” urządziły w pobliskim lesie „Choinkę dla zwierząt”, a „Biedronki” zebrały największą ilość karmy dla psiaków z miejscowego schroniska, którą przekazaliśmy wolontariuszom Komitetu Społecznego „Serce dla Małego Bezdomniaka”. Nie zapomnieliśmy również o przyjaciołach przedszkola, którzy otrzymali od nas świąteczne życzenia, a Koło Caritas kartki świąteczne - dochód z ich sprzedaży ułatwi przygotowanie paczek świątecznych dla potrzebujących.
We wszystkie te działania angażujemy przedszkolaków, aby od najmłodszych lat uczyły się wrażliwości i empatii wobec potrzeb drugiego człowieka, nie tylko w okresie świątecznym.
Dorota Kurant, Katarzyna Dziubich
Drogie dzieci
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie Zaczarowany świat kukiełek.
Prace są przepiękne i napewno wykorzystamy je podczas grupowych teatrzyków.
„Buty, świece i …
dziecięce hokus pokus,
mary, dary
niech się spełnia andrzejkowe czary…
Andrzejki w przedszkolu „Kujawiaczek” to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Dzieci z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały kiedy dorosną, wróżyły z butów, przebijały serduszka z imionami przyszłych wybrańców serca, losowały karteczki z których dowiadywały się, co czeka je w przyszłości. Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka, jako pretekst do dobrej zabawy. Większą część andrzejkowych uroczystości wypełniały konkursy, tańce, pląsy i zabawy przy muzyce. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy, która sprawiła, iż w przedszkolu zagościł radosny i wyjątkowy nastrój.
Magdalena Gregor
Kto z nas nie miał w dzieciństwie swojego ukochanego misia, takiego, bez którego nie można było zasnąć?
25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel maluchów i najmilsza przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Słodki niedźwiadek jest nieodłącznym towarzyszem zabaw, a także symbolem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek, filmów. Z tej okazji zaprosiliśmy dzieci i rodziców do napisania życzeń dla jubilata......... Efekty wspólnej pracy można obejrzeć poniżej, a także w zakładce- GALERIA
Kochany Misiu życzę Ci: dużo puchu i wielu ze mną zabaw w ruchu, by Ci nici nie puszczały, oczka, uszka nie odpadały. Żebyś był silny i zdrowy, bym swiat mogła z Toba zwiedzić kolorowy
Jagoda Szmyt
Kochany Misiu Pluszowy, choć nie jesteś juz nowy to dla mnie jesteś WYJĄTKOWY!!! Z okazji Twojego Święta życzę Ci miodku bez liku, cukierków w koszyku, dużo czułości oraz dobrego nastroju i zebyś już zawsze mieszkał w moim pokoju.
Leon Kornacki
Mój Miś ulubiony, to piesek mojej mamy. Jest taki szalony...... może dlatego bo jest kratkowany . Jedno oczko ma czarne, drugie granatowe. Futerko wytarte, nosek ułamany. Dlatego go kocham, bo to piesek mojej mamy.
Antoni Brzeziński
MÓJ MISIU KOCHANY! Chcę pluszowego misia i to prawdziwego. Szybko! Bo nie mogę doczekać się mojego przyjaciela ukochanego.
Leon Szmyt
Dla Misiaczkow Kochanych mnóstwo rączek do całowania, kołysania i przytulania a dla Misiow Łakomczuszków pełno miodku w brzuszku
Aleksandra Mielcarek
WSZYSTKIM DZIECIOM DZIĘKUJEMY I GRATULUJEMY POMYSŁÓW.......
„Życzliwość jest pragnieniem szczęścia drugich”
T. Pesch
Od lat w każdym roku Dzień taki wypada.
Mam na myśli Dzień niezwykły -21 listopada.
Dzień, w którym wiele radości i życzliwości.
Uczynności, uprzejmości i wyrozumiałości
Radujmy się zatem, że taki Dzień mamy.
A o innych dniach nie zapominajmy.
Bo od nas zależy, jak się zachowamy.
Czy dziś pomożemy każdemu słabszemu.
Ustąpimy miejsca w tramwaju starszemu?
Czy pomożemy rodzicom, zrobimy zakupy?
Umyjemy talerze po zjedzeniu zupy?
Mówce zawsze dziękuję, przepraszam i proszę.
A Dzień Życzliwości niech będzie na co dzień.
Z najlepszymi życzeniami
Dyrektor przedszkola
Katarzyna Ulewicz
Fundacja ABCXXI patronuje cyklowi UKRYTE SŁOWA prezentowanemu na łamach magazynu „Świerszczyk”
Zapraszamy do rodzinnej lektury wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej, w których część słów została zastąpiona rysunkami!
Zachęcamy do regularnego czytania magazynu „Świerszczyk”,
który w tym roku obchodzi 75. urodziny!
Czy wiesz, że…?
Pierwszy numer pisma ukazał się w Łodzi w maju 1945. Tytuł wymyśliła Ewa Szelburg-Zarembina, późniejsza inicjatorka budowy Szpitala-Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka. Grający za kominem świerszcz miał być symbolem tego, co wiele dzieci utraciło w wojennej zawierusze – ciepła rodzinnego domu.
Źródło: https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/cykl-ukryte-slowa/