Aktualności

 
Bądź z innej bajki- cyberprzemoc

    Dzieci korzystają z sieci już od najmłodszych lat. Dlatego mówimy o nich, że są internetowym pokoleniem. Nieograniczony dostęp do sieci to przede wszystkim wielka szansa, która może również okazać się… zagrożeniem. Spójrzmy na statystyki. Czy wiedzieliście, że ponad 60% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat używa urządzeń mobilnych takich jak tablet czy smartfon, w tym 25% z nich – codziennie?

Przemoc, której dzieci doświadczają w internecie, jest w dużej mierze przedłużeniem konfliktów przeniesionych ze środowiska rówieśniczego. Cyberprzemoc to zjawisko, które często dzieje się poza wzrokiem rodziców, w miejscach, gdzie ich nie ma. Może dotknąć każdego – i dobrego ucznia, i tego, który na lekcjach radzi sobie nieco gorzej. I popularnego w szkole i tego, który ma gorsze kontakty z rówieśnikami.

 

Kafelka_kapturek

 

 

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolekujawiaczek/cyberprzemocdruk-.pdf

 

Jak potoczyły się losy Czerwonego Kapturka? 

Zobaczcie bajkę o wyjątkowej dziewczynce i przeciwnościach,         z którymi przyszło jej się zmierzyć...

 

https://youtu.be/ryi1mjN4LZA

 

Czerwony Kapturek to dobry punkt wyjścia do rozmów o cyberzagrożeniach, z którymi może się mierzyć Twoje dziecko. Mateusz Świstak, twórca “Baśni na warsztacie” rozmawia z Anną Borkowską - psycholog i ekspertką instytutu badawczego NASK na temat hejtu i cyberprzemocy.  

 

https://youtu.be/8VJ8bksqImg

 

źródło; https://www.gov.pl/web/badz-z-innej-bajki

Uwaga Rodzice!

 

    Rozpoczął się II semestr pracy dydaktyczno-wychowawczej. Jesteśmy po obserwacjach dzieci, znamy więc ich poziom wymaganych umiejętności, osiągnięcia i trudności. Każde dziecko wymaga troski i uwagi. Z przedszkolakiem, który doskonale sobie radzi, pracujemy, aby rozwijać zdobyte już umiejętności. Z dzieckiem, u którego obserwujemy trudności, niepowodzenia, deficyty, poprzez wspomaganie go w domu i w przedszkolu, niwelujemy wszelkie braki. Pozwoli to na wyrównanie dziecku szans i łatwiejszy start w szkole.

    Z moich obserwacji wynika, że dzieci mają trudności z ćwiczeniami i zadaniami wymagającymi dobrego słuchu fonematycznego na przykład: powtarzanie i odtwarzanie rytmu słuchowego, powtarzanie rymowanek, dobieranie rymujących się nazw obrazków, analiza prostego zdania, synteza sylabowa i głoskowa, analiza sylabowa i analiza głoskowa. Opanowanie wymienionych umiejętności pozwoli dziecku na bezproblemowe opanowanie nauki czytania w klasie „0”.

W kształceniu logicznego myślenia ważna jest między innymi umiejętność dostrzegania zależności między przyczyną a skutkiem. Wyćwiczymy tę umiejętność poprzez układanie i opowiadanie historyjek obrazkowych z zachowaniem logicznego ciągu. Ważną umiejętnością do opanowania jest swoboda wypowiadania się na temat dowolnego przedmiotu, ilustracji. Umiejętność ta bardzo przyda się dzieciom w szkole na przedmiotach humanistycznych. W przedszkolu jest czas na jej rozwijanie.
    Zapraszam Państwa do lektury artykułów, które zawierają wskazówki i ćwiczenia jak rozwijać powyższe umiejętności (artykuły znajdują się w zakładce PUBLIKACJE)

  1. Znaczenie historyjki obrazkowej dla rozwoju mowy i myślenia dziecka.

  2. Jak wspierać rozwój umiejętności opowiadania.

  3.  Słuch fonematyczny – ćwiczenia.

 

Bogumiła Pawłowska

REKRUTACJA 2021/2022

Uwaga Rodzice

Informujemy, że na podstawie zarządzenia nr 8/2021 Burmistrza Miasta i Gminy Piotrków Kujawski rozpoczynamy proces rekrutacji dzieci na rok szkolny 2021/2022

Poniżej przedstawiam terminy przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego
 i postępowania uzupełniającego ustalonego przez organ prowadzący - Miasto i Gminę Piotrków Kujawski

 

 

Rodzaj czynności

Termin postępowania rekrutacyjnego

Termin postępowania uzupełniającego

Potwierdzenie kontynuacji wychowania przedszkolnego (przyjmowanie od rodziców deklaracji o pozostawieniu dziecka w dotychczasowym przedszkolu, oddziale przedszkolnym.)

 

 od 1 lutego 2021 r.

do 9 lutego 2021

 

-------------------------

 

Wniosek o potwierdzenie kontynuacji wychowania przedszkolnego

 

Złożenie wniosków o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu

      Wniosek o przyjęcie do przedszkola

załaczniki

do wniosku dołączamy tylko te załaczniki, które dotycza państwa sytuacji życiowej

 

od 10 lutego 2021 r. do 26 lutego 2021 r.

 

od 28 czerwca 2021 r. do 13 sierpnia 2021 r.

 

Weryfikacja złożonych wniosków przez komisję rekrutacyjną.

 

od 01 marca 2021 r. do 05 marca 2021 r.

 

od 16 sierpnia 2021 r. do 19 sierpnia 2021 r.

Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

 

08 marca 2021 r.

 

20 sierpnia 2021 r.

 

Potwierdzenie przez rodzica (opiekuna prawnego) woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia.

 

od 09 marca 2021 r. do 15 marca 2021 r.

 

od 23 sierpnia 2021 r. do 26 sierpnia 2021 r.

Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych .

 

16 marca 2021 r.

 

27 sierpnia 2021 r.

 

 

 

 

 

 

Drodzy Rodzice

 

Nasze przedszkole bierze udział w kampanii

 

BĄDŹ Z INNEJ BAJKI  - BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

 

           Celem kampanii jest uświadomienie WAM Drodzy Rodzice, że zagrożenia, z którymi Wasze dzieci mogą się zetknąć w wirtualnym świecie, są równie prawdziwe jak te pojawiające się w świecie realnym. Chcemy pomóc Wam lepiej zrozumieć, na jakie zagrożenia mogą trafić Wasze dzieci w internecie. Chcemy podpowiedzieć, jak ich uniknąć i jak o nich rozmawiać.  W ramach kampanii udostępnimy materiały, które są świetnym wstępem do rozmowy z dzieckiem o cyberzagrożeniach - można dowiedzieć się z nich, co trudnego może nas spotkać w sieci i jak sobie z tym wspólnie poradzić. Jest to atrakcyjna forma współczesnych animacji opartych na znanych baśniach. Kampania jest realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Kultury. Internet to miejsce, w którym zachować trzeba pewne zasady bezpieczeństwa. O tym właśnie są nasze bajki.
 

Szkodliwe treści niczym zima opanowały cały świat i… Przekonajcie się sami! Czy Kajowi uda się ustrzec przed negatywnym wpływem filmików nagrywanych przez Królową Śniegu? 

 

Krolowa Sniegu WGDN

 

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolekujawiaczek/patostreamydruk.pdf

 

Zachęcamy do obejrzenia pierwszego filmu „Królowa Śniegu #patostreamy”.

 

https://www.youtube.com/watch?v=fcf0aojLXqg&feature=youtu.be

 

 źródło; https://www.gov.pl/web/badz-z-innej-bajki

Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

W tym roku szkolnym ze względu na panującą sytuację epidemiczną związaną z COVID-19 ferie zimowe odbywają się jednocześnie na terenie całego kraju w terminie od 4 do 17 stycznia 2021r. Rekomenduje się, aby w czasie zimowego odpoczynku dzieci pozostały blisko swoich miejscowości zamieszkania. Należy ograniczyć mobilność w tym okresie, przez co zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Musimy pamiętać również o aktualnych zasadach i ograniczeniach związanych z COVID-19, które możemy zaleźć na stronie www.gov.pl.

Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brak czasu. Należy pamiętać, że zima niesie ze sobą szczególne zagrożenia, którym sprzyjają warunki atmosferyczne Mamy nadzieję, że zasady, o których Wam przypomnimy będą doskonałym kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych. Odpoczywajcie, cieszcie się przygodami, jednak zawsze dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz innych.

Przypominamy

1. Zachowujemy dystans.

2. Myjemy często i dokładnie ręce.

3.Zasłaniajmy usta i nos.

4.Klucze od mieszkania zawsze nosimy pod ubraniem.

5. Nie chwalimy się na podwórku o tym, że nikogo nie ma w domu.

6. Nie opowiadamy o wyposażeniu domu i zasobach majątkowych rodziny.

7. Nie podajemy nikomu swego adresu zamieszkania

8. Nie ufamy nigdy osobom obcym – nie podajemy żadnych informacji o sobie ani o członkach swojej rodziny, nie bierzemy od nich proponowanych upominków, nie korzystamy z zaproszeń na spacer lub do domu, nie wsiadamy do ich samochodów.

9. Idąc na górkę czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto wziąć ze sobą ciepły napój   w  termosie.
10. Kiedy zobaczymy obcego psa:

 

  nie uciekajmy ani nie odwracajmy się do psa tyłem,

 

   nie krzyczymy ani nie machamy rękoma,

 

  opuszczamy głowę i kierujemy nasz wzrok w bok,

 

  należy wycofywać się ustawiając się bokiem do psa.


11. Należy też pamiętać o tym, by być dobrze widzianym na drodze (zwłaszcza po zmierzchu) co zapewni  nam   wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze.
12. Przebywając w domu z pewnością wielu z Was będzie korzystało z Internetu. Jest on kopalnią wiedzy, należy jednak nie zapominać, że Internet wykorzystywany nieostrożnie może wyrządzić nam i innym ludziom wiele krzywdy.
Musimy więc wszyscy  pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci:
 

nigdy nie podajemy swoich danych osobowych, posługujemy się tylko Nickiem, nie podajemy danych tj. imię, nazwisko, numer  telefonu,  adres domowy, 
 

 trzeba mówić, gdy coś jest nie tak, czyli w sytuacji, kiedy ktoś lub coś nas zaniepokoi lub wystraszy koniecznie trzeba powiedzieć  o tym  rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Można również skontaktować się ze specjalistami od spraw bezpieczeństwa    w Internecie pod adresem strony internetowej:Helpline.org.pl lub dzwoniąc pod numer 800 100 100

należy również zabezpieczyć swój komputer – każdy komputer, który jest podłączony do Internetu powinien mieć zainstalowany          odpowiedni  program antywirusowy tylko wówczas będzie zabezpieczony przed atakiem wirusów lub hakerów.

 

PAMIĘTAJ!

Ubieraj się „NA CEBULKĘ”.

NIGDY nie zjeżdżaj na sankach lub nartach, jeśli zjazd prowadzi w stronę ulicy, stawu lub jeziora. Upewnij się, że nie ma przed tobą żadnej przeszkody.

NIGDY nie przyczepiaj sanek do samochodu!

Rzucając śnieżkami SPRAWDŹ czy nie są zbyt twarde, czy nie mają kawałków lodu lub kamieni.

NIGDY nie baw się na zamarzniętym stawie lub jeziorze! Lód nie jest jednolity na całej powierzchni wody. W każdej chwili może się załamać!

KILKA POMYSŁÓW NA ZABAWĘ Z DZIECKIEM W DOMU:

Zabawa w teatr

Teraz do teatru nie mamy możliwości pójść, ale możemy pobawić się w domowy teatr. Wystarczy przygotować rekwizyty i scenę. Można odegrać sceny znanej lub wymyślonej bajki lub zagrać samych siebie, ale z zamianą ról. Dzieci wcielają się w rolę rodziców, natomiast rodzice w rolę dzieci. W takiej zabawie możemy zobaczyć siebie oczami dziecka.

Domowa Baza

Dzieci uwielbiają budować bazy z poduszek, kołder, prześcieradeł i krzeseł. To rewelacyjny pomysł na wieczorną zabawę.

Czółko

To świetna zabawa dla całej rodziny. Wystarczy zrobić kilkanaście kartek np. z postaciami z bajek. Usiąść w kółku, wylosować kartkę i “przykleić” na czółko. Każdy uczestnik zabawy zadaje pytanie, a odpowiedzią może być tylko “TAK” lub “NIE”. Jeżeli zgadnie
i usłyszy “TAK” może zadać kolejne pytanie, jeżeli usłyszy “NIE”, kolejka przechodzi na kolejną osobę. Gramy do momentu, aż każdy zgadnie co ma wypisane na czółku. Osoba, która zgadnie pierwsza - wygrywa.

Kalambury

Wystarczy wypisać na kartkach hasła (mogą to być bajki, filmy, książki). Każdy uczestnik losuje po jednej kartce i pokazuje (lub rysuje). Oczywiście nie można nic mówić. 

Piraci z Karaibów

Rodzice rysują mapę mieszkania i oznaczają w nim miejsce, gdzie znajduje się skarb, który wcześniej schowali. Skarbem może być drobny upominek, ulubiona słodycz lub po prostu przedmiot z domu, który dzieci muszą znaleźć.

Domowe kino

Oglądanie bajek w telewizji można zamienić na wyjście do kina bez wychodzenia
z domu. Wystarczy poukładać poduchy i koce na podłodze, przygotować popcorn, napoje, zgasić światło. Wcześniej dzieci mogą przygotować bilety do kina.

Wehikuł czasu

Czas w domu może być małym wehikułem czasu. Zbliża się Dzień Babci i Dziadka a to dobry moment aby powspominać i przejrzeć stare fotografie. Dzieci będą miały mnóstwo zabawy z odgadywaniem „kto jest na zdjęciach”.

 

Życzymy bezpiecznego i radosnego wypoczynku.

 

Opracowano na podstawie źródeł internetowych

Hanna Betlińska

ŚWIĄTECZNY TYDZIEŃ Z BAJKĄ

     Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w przedszkolu odbyło się świąteczne czytanie bajek. Za sprawą bajek pani dyrektor Katarzyna Ulewicz, pani Małgosia, pani Renia i pani Ela przeniosły dzieci w magiczny świat Świętego Mikołaja. Pięknie ilustrowane książki pozwoliły odkryć i zrozumieć magię tych niezwykłych świąt. Zabrały dzieci w daleką i fascynującą podróż pełną przygód. Dowiedziały się skąd Mikołaj bierze prezenty, i jak to się dzieje, że zdąża je wszystkie rozdać na czas. W świątecznym nastroju i atmosferze, dzieci opowiadały o znanych tradycjach towarzyszących świętom w ich domach: sianko pod obrusem, wieczerza wigilijna z dwunastoma potrawami, dzielenie się opłatkiem, wolne miejsce przy stole, choinka, śpiewanie kolęd. W grupie Żabki świąteczną bajkę przeczytał również sam ŚWIĘTY MIKOŁAJ, który odwiedził dzieci. Magii świąt nie było końca.

Elżbieta Sobieraj

 

Ogłoszenie

Szanowni Państwo

W związku z tym, że na dyżur wigiliny nie zgłosiło się żadne dziecko  24 grudnia (wigilia) przedszkole będzie nieczynne.

31 grudnia (Sylwester) przedszkole pracuje  w godzinach 7.00 - 15.00.

W związku z czekającą nas przerwą feryjną prosimy rodziców o dekalarację (na grupach messengerowych) czy dziecko będzie chodziło do przedszkola w dniach 4- 17 stycznia.

 

Prosimy o przestrzeganie zadeklarowanych przez siebie decyzji.

 

                                                                                                                                                              Dyrektor Przedszkola Katarzyna Ulewicz

Życzenia

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice,

Świąt białych, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem,

spędzonych w ciepłej, atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów.

Świąt dających radość i odpoczynek, oraz nadzieję na nadchodzący  Nowy Rok.
 

Ślemy Państwu ciepłe myśli i życzymy dobrych emocji.

 

Dyrektor Przedszkola Katarzyna Ulewicz