Aktualności

 
Pasowanie na czytelnika

          Dzieci z grup: „Jeżyki”, „Motyle”, „Misie oraz „Biedronki” udały się w podróż do świata książek. Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie   Kujawskim była celem tej podróży. Głównym założeniem wizyty było zachęcenie przedszkolaków do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Podczas spotkania z panią bibliotekarką dzieci poznały zbiór zasad panujących w bibliotece, dowiedziały się, że książek nie wolno niszczyć, że zawsze należy je szanować. Wszystkie przybyłe przedszkolaki musiały złożyć przyrzeczenie i zostały uroczyście pasowane na czytelnika przez panią Irenkę, która za pomocą specjalnej księgi. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały czytanej  bajki, każde dziecko otrzymało zakładkę do książki. Radość nowych czytelników była ogromna.

       Zachęcamy rodziców do wspólnego odwiedzania biblioteki. W ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” do codziennego czytania bajek swoim pociechom.  Czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce moralnych zachowań, wzmacnia poczucie własnej wartości. Codzienne głośne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie przemocy. Umiejętność słuchania sprzyja stałemu poszerzaniu słownictwa zarówno biernego jak i czynnego, mobilizuje do poprawnego i swobodnego wypowiadania się. Kontakt z książką wzbogaca wyobraźnię dziecka, rozszerza świat ich uczuć i myśli.

Elżbieta Sobieraj

 

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

                 W dniu 28 września z udziałem strażaków z Powiatowej Państwowej Staży Pożarnej w Radziejowie odbyły się ćwiczenia ewakuacji przedszkola na wypadek pożaru. Po sprawnej ewakuacji przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się na czym polega praca strażaka oraz jakim sprzętem ratowniczym się posługują. Dzieci dowiedziały się, że ich praca nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pierwszej pomocy podczas powodzi, burz i wypadków drogowych. Prowadzą również wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu, a wymagają niecodziennej odwagi. Cenną wskazówką była informacja, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz w jaki sposób przewidywać i unikać zagrożeń podczas wspólnych zabaw z rówieśnikami. Dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe i dowiedziały się w jakich okolicznościach można ich używać. Największą atrakcję nasi goście zostawili na koniec. Strażacy pokazali dzieciom sprzęt i wyposażenie wozu strażackiego.

Dziękujemy strażakom za przybycie i przybliżenie pracy strażaka.

                                                                                                                                                                                                                      Hanna Betlińska

Wiersze i wierszyki Juliana Tuwima

                     1 października odbył się w przedszkolu konkurs recytatorski pt. „Wiersze i wierszyki Juliana Tuwima”. Celem konkursu była promocja czytelnictwa wśród najmłodszych, popularyzacja twórczości Juliana Tuwima oraz rozwijanie zdolności recytatorskich i umiejętności scenicznych. Swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowały dzieci z grup Biedronki, Jeżyki i Motyle. Przedszkolaki prezentowały wybrane przez siebie wiersze, które wraz z rodzicami przygotowywały w domu. Wysłuchaliśmy wierszy: „Kotek”, „Okulary”, „Abecadło”, „Spóźniony słowik” oraz „Idzie Grześ”. Mimo ogromnej tremy wszyscy uczestnicy świetnie zaprezentowali swoje talenty recytatorskie. Za włożony trud i pracę występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz nagrodami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

Występującym Recytatorom serdecznie dziękujemy i zachęcamy wszystkie dzieci do brania udziału w kolejnych konkursach.

Dziękujemy również rodzicom za pomoc w nauce wierszy oraz przygotowanie pięknych kreacji artystycznych.

                                                                                                                                                                                                    Hanna Betlińska

Obchody Dnia Przedszkolaka w Przedszkolu w Piotrkowie Kujawskim:

Każdy przedszkolak dobrze wie
Że kiedy wrzesień już kończy się
Od najmłodszego aż po starszaka
Wszyscy świętują Dzień
Przedszkolaka!

 

               Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka  został uchwalony przez Sejm  we wrześniu 2013 roku. Ma on  podkreślać wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci orazpopularyzować nowoczesne wychowanie przedszkolne. Dodatkowo dostarcza dzieciom okazję do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.Święto ma swój hymn, a tego dnia we wszystkich placówkach przygotowuje się mnóstwo atrakcji. Mytakże dokonałyśmy wiele starań,aby  umilić Przedszkolakom ich  święto. Obchody rozłożyłyśmy na dwa dni.W poniedziałek dzieci dowiedziały się o historii i intencji powołania święta, osłuchiwały się z hymnem Przedszkolaka (młodsze, starsze pamiętały z ubiegłego roku), brały udział w różnorodnych, grupowych konkursach i zabawach oraz zostały poczęstowane pysznym deserem, przygotowanym na tą okazję przez panie kucharki. Dzień drugi – wtorek – to zabawa z animatorkami Olą i Kasią oraz  wizyta pana Burmistrza z życzeniami dla Przedszkolaków i pysznymi słodkościami.Czytając dzieciom wiersz Juliana Tuwima „Okulary”, pan Burmistrz zainaugurował Tydzień Głośnego Czytania oraz udział przedszkola w projekcie „Od trzeciego roczku bez książeczki ani kroczku”.W przerwie dla wszystkich dzieci serwowana była pizza zasponsorowana przez państwa Dorotę i Jarosława Kaczorowskich, właścicieli pizzerii „Zorba” w Dobrem,  za co bardzo, bardzo dziękujemy.Na pamiątkę Dnia Przedszkolaka każde dziecko zostało obdarowane książeczką i balonikiem.

Bogumiła Pawłowska

Pierwsze dni w przedszkolu

        Nadszedł wrzesień a wraz z nim początek kolejnej przedszkolnej przygody. Od kilku dni nasze przedszkole wypełnił dziecięcy gwar. W salach i na korytarzach słychać głośny śmiech, radosne rozmowy, dźwięki aut i klocków. Jest to jednak bardzo wymagający czas dla nas wszystkich, czas adaptacji i wzajemnego poznawania.

Jest to czas wymagający dla:

  • dzieci - bo muszą odnaleźć się w nowej dla nich rzeczywistości, szczególnie dotyczy to najmłodszych, którzy po raz pierwszy przekraczają próg przedszkola; dla trzylatków to często również pierwsze sytuacje, kiedy zostają oddzieleni od rodziców, najczęściej od mam;

  • rodziców - bo chcieliby, żeby ich dziecko zostało przedszkolakiem, ale jednak pojawiają się wątpliwości, obawy, niepewność… czy dziecko sobie poradzi, czy nie będzie płakało, czy pani wystarczająco się nim zajmie?;

  • nauczycieli - bo trzeba poznać nowe dzieci, zadbać o ich dobre samopoczucie
    w przedszkolu i w grupie, każdemu spieszyć z pomocą, nierzadko przytulić i otrzeć łzy, rozwiązywać pierwsze konflikty i wykazać się nadludzką wprost cierpliwością.

W chwili obecnej, po kilku dniach uczęszczania do przedszkola wiele dzieci z ochotą i radością przekracza nasze progi. Przedszkolaki coraz ładniej razem się bawią, poznają zasady współżycia w grupie rówieśniczej, uczą się wierszy, dziecięcych zabaw i piosenek. Proces adaptacji trwa jeszcze w grupach najmłodszych dzieci, ale dotyczy również starszych, nowoprzyjętych przedszkolaków. Większość z nich przecież po raz pierwszy rozstała się z kochanymi rodzicami, a przedszkole przez kilka następnych lat ma być ich drugim domem. Od kiedy przekroczyły przedszkolne progi, otworzył się przed nimi nieznany, fascynujący świat – świat pełen niespodzianek, radosnych, dziecięcych zabaw i nowych kolegów– a przedszkolne przyjaźnie trwają nieraz całe życie.

Dorota Kurant

 

Akcja ADAPTACJA

Droga mamo, drogi tato…

Kończy się powoli lato.

Do przedszkola się wybieram,

w nową podróż więc zabieram:

pantofelki i przebranie, kocyk na leżakowanie.

Już na sobie mam ubranie,

lecz uważnie popatrz na nie!

Czy potrafią moje ręce

samodzielnie zdjąć w łazience

spodnie, kiedy potrzebuję?

Butów też nie zasznuruję!

No i będzie problem wielki!

Więc na rzepy pantofelki

daj mi, proszę. No i tyle…

Trudna sprawa – pożegnanie…

Więc gdy jakieś mam pytanie

odpowiadaj i zachęcaj,

nie strasz nigdy, nie zniechęcaj!

Pokaż, powiedz, no a potem

coś, co najpierw jest kłopotem

zniknie, niczym mała bańka.

A przedszkolna, fajna bajka

potrwa długich kilka lat,

więc w przedszkolny ruszam świat.

Co dziś mamy do zrobienia?

Buziak, cześć, do zobaczenia!

A gdy wrócisz…

Ach, jak miło!

To opowiem Ci, jak było!

 

Czym jest proces adaptacji?

Przygodę z przedszkolem w grupach młodszych zawsze rozpoczynamy procesem zwanym adaptacją. Okres adaptacyjny to czas, kiedy dzieci przyzwyczajają się do nowej sytuacji i zasad panujących w przedszkolu. W proces ten angażuje się wiele osób – od całego personelu przedszkola, po (prawdopodobnie) całą rodzinę z rodzicami na czele.

Co wpływa na proces adaptacji i od czego zależy jej przebieg?

Z procesem adaptacji ściśle wiąże się definicja gotowości przedszkolnej. To ogromnie ważne, aby dziecko, rozpoczynające przygodę z przedszkolem było na to gotowe psychicznie. Gotowość przedszkolan jest najprościej mówiąc dojrzałością do rozstania z rodzicami, funkcjonowania w grupie i nawiązywania więzi społecznych, a także nauki do samodzielności i asertywności. Ogólnie przyjęto, że trzeci rok życia dziecka jest właśnie tym wiekiem, w którym dziecko osiąga dojrzałość i jest gotowe na pójście di przedszkola. To właśnie ten wiek pozwala już na wdrożenie czynności edukacyjnych ( w przypadku dzieci poniżej 3 roku życia należy mocniej skupić się na czynnościach opiekuńczych). Jednak nie można zakładać, że każdy trzylatek ma gotowość przedszkolną. Jest mnóstwo dzieci w wieku 4 i 5 lat, które tej gotowości jeszcze nie osiągnęły.

Jak to wygląda z punktu widzenia rodzica/nauczyciela?

Z doświadczenia wiemy ( i jest to doświadczenie nauczycielskie i rodzicielskie), że gotowość przedszkolna dotyczy nie tylko dzieci. Rodzice także przeżywają rozstanie, a często też fakt, że pozostawiając dziecko w przedszkolu tracę kontrolę nad sytuacją. Pojawiają się wówczas wątpliwości i pytania, a czasami nawet wyrzuty sumienia: czy moje dziecko sobie poradzi? Czy będzie tam zadowolone? Czy będzie płakało? Kto go utuli? Kto mu pomoże? Przecież ja go zostawiam i nawet nie mam możliwości sprawdzenia jak się czuje – to są naturalne uczucia i wątpliwości, które towarzyszą wszystkim rodzicom. Proszę jednak pamiętać, że dziecko w przedszkolu nie zostaje samo. Jest w grupie pełnej rówieśników – kolegów i koleżanek, którzy znają się na księżniczkach, smokach i wyścigówkach lepiej niż rodzice, a w dodatku potrafią się godzinami bawić, śmiać i to im się wcale nie nudzi! - Czyż to nie jest idealne środowisko dla dziecka? Ponad to nad grupą przedszkolną czuwa wiele osób (z wychowawcą na czele), którzy zrobią wszystko, aby dziecko czuło się bezpiecznie i aby jego wszystkie potrzeby były zapewnione, a zapisanie dziecka do przedszkola jest naturalnym etapem w życiu dzieci i rodziców.

Czy Państwa dziecko jest gotowe?

Nie da się tego sprawdzić pierwszego dnia. Nie da się także ocenić tego w pierwszym tygodniu. Ocena gotowości przedszkolnej wymaga czasu i obserwacji. Szczególnie istotne są w tym przypadku kontakty społeczne. Czy dziecko ma potrzebę wchodzenia w interakcje, czy chce przebywać wśród innych dzieci. Tutaj trzeba zaznaczyć, że dziecko na początku nie potrafi współdziałać, trudno będzie mu się komunikować i nawiązywać kontakt, ale to powinno zmienić się z biegiem czasu. Dziecko, które osiągnęło gotowość przedszkolną to takie dziecko, które jest ciekawe, obserwuje co robi grupa i w co się bawi nawet jeśli jeszcze nie uczestniczy w tej zabawie. Duży wpływ na gotowość przedszkolną ma samodzielność. Nie chodzi o to, aby dziecko ze wszystkim radziło sobie samo, ale o to, by próbowało sobie radzić. Z doświadczenia wiemy, że dzieci, które potrafią samodzielnie skorzystać z toalety, samodzielnie ubrać buty, czy kurtkę – czują się pewniejsze siebie, a co za tym idzie czują się bezpieczniej. Dlatego warto wyposażyć szafę dziecka w ubranka luźniejsze, dresowe, wygodne i takie, które łatwo będzie ubrać i zdjąć. Podobnie buty dziecka również powinny być wygodne i łatwe w obsłudze. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że w przedszkolu nauczyciel zawsze chętnie pomoże dziecku w każdej czynności, pod warunkiem, że dziecko poinformuje go o tym. Czasami w grupie liczącej ponad 20 dzieci można nie zauważyć takiego momentu. Komunikacja między nauczycielem, a dzieckiem jest ogromnie ważna i należy ją kształtować od samego początku. Jeśli dziecko będzie widziało w nauczycielu osobę, która zawsze mu pomoże – będzie mu łatwiej o taką pomoc poprosić i zakomunikować, że z daną czynnością sobie nie radzi. Bardzo istotny jest tutaj fakt, że obraz nauczyciela ( w dziecięcych oczach) tworzy nie tylko sam nauczyciel (swoim zachowaniem), ale także rodzic.

Jak pomóc dziecku w czasie adaptacji?

Proces adaptacji bywa trudnym czasem dla wszystkich: dla dziecka, dla rodziców i dla nauczyciela. Może trwać długo lub krótko, może być trudny lub bardzo łatwy. Nie ma gotowej recepty na ten czas. Za każdym razem adaptacja wygląda inaczej, a największy wpływ na czas jej trwania ma współdziałanie rodziców - nauczycieli i dziecka. Tutaj bardzo pomaga konsekwencja i rutyna, czyli organizowanie całego procesu wstawania, ubierania się i przyjścia do przedszkola zawsze w taki sam sposób i mniej więcej o tej samej porze – bez pośpiechu. Przychodząc do szatni pozwólmy dziecku odnaleźć swoją szafkę i swój znaczek (udało się? – Brawo!). Warto też, umówić się na jedno, standardowe rozstanie, które zawsze będzie wyglądało tak samo ( na przykład: buziak, żółwik, piąteczka! – albo lepiej: buziak, poskok, obrót, piąteczka, papa!). Bardzo ważne jest, aby dziecko wchodziło do sali na własnych nogach, dlatego jeśli jest taka możliwość, aby dziecko z szatni przeszło pod drzwi sali samodzielnie – należy to wykorzystać.

Dziecko nie zna nauczyciela, boi się nowego miejsca, więc zabieranie go z rąk mamy, czy taty (siłą, bo przecież dziecko się przed tym broni) z pewnością nie pomoże w procesie adaptacji i w zdobyciu dziecięcego zaufania.

Proces adaptacji ułatwia też informowanie dziecka o czasie. Dzieci nie wykształtowały jeszcze poczucia czasu. Warto więc poinformować dziecko: przyjdę po obiadku. Wtedy nauczyciel, za każdym razem, gdy dziecko zapyta, kiedy przyjdzie mama, czy tata odpowie: jeszcze plac zabaw, obiad i mama! - to naprawdę uspokaja.

Bardzo ważne jest, aby podczas trwania adaptacji przedszkolnej nie wprowadzać dziecku żadnych większych zmian w życiu. Nie rozstajemy się w tym czasie ze smoczkiem czy ulubioną maskotką, pieluszką.

Dzieci na proces adaptacji reagują w różny sposób. Może zdarzyć się tak, że dziecko, spało samo i zasypiało samodzielnie , a w trakcie adaptacji zapragnie powrócić na łóżko rodziców. Dziecko może budzić się w nocy mimo, że wcześniej tego nie robiło, może częściej korzystać z toalety, mniej jeść, częściej płakać. Tego oczywiście nie wolno lekceważyć, ale trzeba dać temu czas i szanować takie emocje. Adaptacja jest dla dziecka bardzo męczącym procesem. Wymaga umiejętności odbierania wielu bodźców na raz, umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej ( a więc też dzielenia się zabawkami), a co najtrudniejsze wymaga rozstania z rodzicami, czego dzieci często nawet nie chcą zaakceptować. Dlatego najważniejsze jest wsparcie rodziców, wyrozumiałość, szanowanie uczuć dziecka i czas, który w tej sytuacji czyni cuda.

Co utrudnia adaptację?

W przypadku dzieci młodszych proces adaptacji może utrudniać kilka czynników, jak na przykład mowa. Dzieci w wieku trzech lat często mówią „po swojemu”. Z czasem nauczyciel pozna ten język i będzie rozumiał każdy komunikat, ale na początku warto wesprzeć nauczyciela. Rodzice najlepiej wiedzą, jak dziecko w domu komunikuje swoje potrzeby, jak nazywa dane czynności, co robi, gdy chce skorzystać z toalety, co robi, gdy chce mu się pić. Doświadczenie nauczyło nas, że takie komunikaty często nie wiążą się z logiką osoby dorosłej, ale są ogromnie ważne, ponieważ każde dziecko chce być rozumiane – jeśli już podejmuje próbę komunikacji, Dlatego, jeśli dziecko ma „swój słownik języka polskiego” warto podpowiedzieć nauczycielowi co w tym słowniku się znajduje.

 

Na zakończenie…

Szanowni Państwo, aby Państwa dziecko było w przedszkolu szczęśliwe i prawidłowo się rozwijało – konieczna jest współpraca dwóch ekspertów. Pierwszym ekspertem są rodzice – nikt nie zna dziecka, tak dobrze, jak mama i tata. Drugim ekspertem jest nauczyciel. Jedna i druga strona kieruje się miłością i dąży do celu, którym jest prawidłowy rozwój dziecka. Kiedy dwie strony mają jeden cel współdziałanie staje się kluczem do sukcesu.

Opracowano na podst. źródeł internetowych 

Ewa Staszak

 

 

DRODZY RODZICE

 

Listy dzieci z przewidywanym przydziałem do grup na rok szkolny 2021/2022 zamieszczone są w gablocie przy wejściu do przedszkola.

 

 

Zajęcia adaptacyjne dla dzieci nowoprzyjętych odbędą się w piątek 27 sierpnia br.

grupa I o godzinie 9.00 – 10.00,

grupa V o godzinie 10.30- 11.30,

grupa VI o godzinie 12.00- 13.00.

 

ZEBRANIE INFORMACYJNE Z DYREKTOREM PRZEDSZKOLA DLA WSZYSTKICH RODZICÓW ODBĘDZIE SIĘ W ŚRODĘ 25 SIERPNIA O GODZ. 16.00. O ILE POGODA NA TO POZWOLI, ODBĘDZIE SIĘ W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM.

 

Serdecznie zapraszam

Katarzyna Ulewicz - dyrektor przedszkola

 

Wszystkim Rodzicom

składamy najserdeczniejsze podziękowania
za całoroczną współpracę,

 życzymy,  by okres wakacyjny był czasem
odpoczynku i radości.

Z okazji długo wyczekiwanych wakacji życzymy wszystkim przedszkolakom
bezpiecznego 
i  słonecznego wypoczynku,
interesujących podróży,
niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień

oraz szczęśliwego powrotu do przedszkola:)

 

Dyrektor, nauczyciele i pracownicy przedszkola