Aktualności

 
Dzień Wszystkich Świętych - czas refleksji i zadumy

          27 października 2022r w nawiązaniu do Święta Zmarłych oraz zbliżającego się Święta Niepodległości, dzieci z grupy MISIE odwiedziły cmentarz. Celem było oddanie hołdu żołnierzom, powstańcom i poległym mieszkańcom, a także zapalenie zniczy i chwila zadumy  nad grobami zmarłych pracowników przedszkola. Szczególną uwagę zwróciliśmy na te groby, o których nikt już nie pamięta. Obeszliśmy cmentarz dookoła, oglądaliśmy groby świątecznie ustrojone kwiatami, wieńcami oraz zniczami. Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. Doskonale wiedziały, jak należy się zachować w takim miejscu. Dla dzieci była to bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie  w ich pamięci.

Ewa Staszak

Dzień Dyni w grupie Biedronki

          Dnia 28 października w grupie najmłodszej świętowaliśmy dyniowy dzień. Dynia jako warzywo zyskuje na znaczeniu nie tylko ze względów na jej walory ozdobne związane   z jesiennymi trendami w dekoracji domu, czy w związku ze znanym świętem Halloween. Jest to zdrowe i odżywcze warzywo, które możemy wykorzystać na wiele sposobów robiąc  z niego dodatek do mięs, dżem dyniowy, ciasto dyniowe czy zupę. Dawniej na Kujawach na dynię mówiono „bania” i gotowano ją na mleku i taki smak dyni przypominam sobie  z dzieciństwa u babci.

        My jako przedszkolaki tego dnia wykorzystaliśmy dynie zgromadzone w kąciku przyrody jako materiał do świetnej zabawy. Oglądaliśmy różne rodzaje dyni, porównywaliśmy kolory, faktury skórki, wielkości, ciężar, odróżnialiśmy te ozdobne od jadalnych. Odbył się też slalom z dyniami pomiędzy pachołkami, oraz próby utrzymania się w pozycji stojącej na okrągłej dyni. Dzieci dowiedziały się ciekawostek na temat dyni na przykład, że pochodzi  z Ameryki Południowej i że jadalne są też jej pestki.  Dynia została też bohaterką przebieranek, przebrana za żabkę zachęcała nas do skakania, przebrana za jeża do tuptania, itp. Zaciekawieni warzywem postanowiliśmy poznać jej wnętrze. Drobne paluszki wyszukały wszystkie pesteczki, choć śliskie i zimne nie każdemu przypadły do gustu. Kiedy dynia była już pusta w środku nadszedł czas na „wybuchającą dynię”, czyli mały eksperyment z pomarańczową pianą (sodka, ocet i barwnik) wydobywającą się z jej wnętrza. Piana spodobała się dzieciom, więc wykonaliśmy na koniec pracę plastyczną pt: „piankowa dynia”. Sylwetę warzywa trzeba było zapełnić pachnącą, zabarwioną pianką do golenia. Jakież były to miłe doznania zmysłowe dla naszych rączek i nie tylko.

Magdalena Gregor

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

            Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jednio z tych świąt nietypowych które są za równo przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.  Początkowo książka w rękach malucha jest tylko zabawką – przedmiotem manipulacyjnej zabawy. Dopiero rodzice mogą zainteresować dziecko jej treścią. Początkowo bardziej opowiadamy, oglądamy obrazki, wskazujemy postacie, naśladujemy odgłosy. Stopniowo koncentracja dziecka rozwija się i z coraz większym zainteresowaniem słucha oraz aktywnie uczestniczy w czytaniu z rodzicami. Głównym celem głośnego czytania jest wspieranie rozwoju zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, zaciekawienie nauką czytania oraz kształtowanie relacji rodzic dziecko. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest w szkołach, przedszkolach oraz blibliotekach, gdzie organizowane są sesje czytelnicze. W rolę czytających wcielają się bibliotekarze, nauczyciele oraz rodzice. Dzieci mogą tez zobaczyć jak wygląda praca w bibliotece, opowiedzieć o swoich ulubionych książkach czy poznać nowe propozycje związane z zainteresowaniami. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie które jest motywem przewodnim święta oraz wspaniałą okazją do budowania więzi i współnego spędzania czasu dziecka z najbliższymi. Święto więc warto obchodzić codziennie a jeśli każdy poświeci na nie choćby 30 minut, bedzie to duzy sukces. Najważniejszą rolę w budowaniu nawyku czytania spełnia dom rodzinny dziecka, a przedszkole uzupełnia domowe czytanie. Naszym zadaniem jest również rozwijać zamiłowanie do czytania. Aby zaszczepić w najmłodszych miłość do książki zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Głośnego Czytania, na który zaprosiliśmy  Panią Irenę Sobczak z Gminnej Biblioteki Publicznej. Pani bibliotekarka  przeczytała wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.  Było to pierwsze spotkanie, a już dostarczyło wiele radości, ponieważ przebiegło w fantastycznej atmosferze i głęboko wierzymy, że na długo pozostanie w pamięci uczestników.

                                                                                                                                                                                                                                                               Opracowano na podst. źródeł internetowych

Dominika Kozłowska

Bezpieczny przedszkolak

19 października 2022r. dzielnicowy st.asp Andrzej Karpiński oraz mł.asp. Magdalena Cywińska- Grobelska odwiedzili nasze przedszkole. Policjanci przypomnieli jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Zwrócili uwagę jak ważne dla bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych. Przypomnieli przedszkolakom numery alarmowe jak również kiedy należy z nich korzystać. Policjanci pokazali jak należy się zachować w czasie ataku psa i przyjąć pozycję tzw. „jeżyka”. Poruszono także temat ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami nieznajomymi.

 

Hanna Betlińska

 

Ja wirusów się nie boję

Pierwszy, przedszkolny konkurs plastyczny „Ja wirusów się nie boją” został rozstrzygnięty. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości plastycznej jak również propagowanie zachowań prozdrowotnych. Konkurs przeznaczony był dla dzieci w wieku 3-5 lat. Zadaniem było wykonanie pracy przestrzennej. Zgłoszono 21 ciekawych, pomysłowych prac.  Biorącym udział dzieciom gratulujemy. Wszystkie przedszkolaki otrzymały dyplomy i upominki.

Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

Hanna Betlińska

Dzień Przedszkolaka

Jestem sobie Przedszkolaczek
Nie grymaszę i nie płaczę
Na bębenku marsza gram
    ram tam tam, ram tam tam……

 

           Dla przedszkolnej społeczności Dzień Przedszkolaka to ważne wydarzenie. Jego obchody rozłożyłyśmy na dwa dni. W pierwszym dniu, świętowałyśmy we własnym gronie, organizując tańce, konkursy, występy. Był też świąteczny tort, z wizerunkiem przedszkola, ufundowany przez Radę Rodziców. W drugim dniu, chcąc zaznaczyć naszą obecność w środowisku lokalnym, zaprosiłyśmy do udziału w obchodach przedszkolaków ze szkolnych „zerówek”, Pana Burmistrza, panią Dyrektor Przedszkola i Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej. Zorganizowałyśmy przemarsz przedszkolaków ulicami miasta do miejscowego Domu Kultury. Dla zapewnienia bezpieczeństwa asystowali nam funkcjonariusze z Posterunku Policji w Piotrkowie Kujawskim. W parku, na terenie przy budynku Domu Kultury, dzieci wysłuchały serdecznych życzeń od zaproszonych gości, poczęstowały się słodyczami (od Pana Burmistrza) i oddały się wspólnej, integrującej zabawie. Chętne dzieci mogły zwiedzić budynek, w którym dawniej mieściło się przedszkole i pobiegać po „starym” placu zabaw (rodzice przedszkolaków pewno jeszcze pamiętają spędzone tam lata?). Rześka pogoda nie sprzyjała długim harcom więc z żalem wszyscy musieliśmy wracać. Dziękujemy panu Dyrektorowi i pracownikom BiOK oraz funkcjonariuszom Policji za współpracę i pomoc. Cieszymy się, że zawsze możemy na Was liczyć ;)
Na dzieci z przedszkola czekała jeszcze jedna niespodzianka – „Magiczny Cyrk” czyli występ iluzjonisty Pana Mirosława Zgierskiego również ufundowany przez Radę Rodziców.

Bogumiła Pawłowska

WITAMY

SERDECZNIE WITAMY! NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW I RODZICÓW  PO WAKACYJNEJ PRZEWIE.

MAMY NADZIEJE, ŻE WYPOCZĘCI I Z UŚMIECHEM NA TWARZY WRACACIE  W PRZEDSZKOLNE PROGI.

SZCZEGÓLNIE CIEPŁO WITAMY NASZYCH NOWYCH PRZEDSZKOLAKÓW,

KTÓRYM ŻYCZYMY SZYBKIEJ ADAPTACJI,  WSPANIAŁYCH ZNAJOMOŚCI  ORAZ WIELU SUKCESÓW W ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ ROKU SZKOLNYM.

RODZICOM OWOCNEJ WSPÓŁPRACY I ZADOWOLENIA.

                                                                                                                                                                         DYREKTOR KATARZYNA ULEWICZ

 

ADAPTACJA

Jak pomóc dziecku w pierwszych, trudnych dniach pobytu w przedszkolu
 Spróbujmy przekonać dziecko, że przedszkole to fajne miejsce. Odbierajmy dziecko z przedszkola nieco wcześniej (bardzo stresująca jest dla dziecka sytuacja , gdy większość dzieci już poszła do domu).

 Jak przygotować dziecko do przedszkola?
Nie wzbudzajmy w dziecku żadnej niepewności z powodu pójścia do przedszkola, ponieważ to wywołuje u dziecka stres! Porozmawiajmy ze znajomym dzieckiem , które lubi chodzić do przedszkola w obecności naszej pociechy. Zaprośmy je do wspólnej zabawy. Czytajmy dziecku opowiadania, w których bohaterowie chodzą do przedszkola. Oglądnijmy wspólnie z naszym dzieckiem w telewizji ciekawy i wesoły program o przedszkolu . Dodajmy pozytywny komentarz. Zapoznajmy dziecko z przedszkolem, pokażmy mu ogród, salę zabaw, poznajmy je z przyszłą wychowawczynią. Przedstawmy przedszkole jako miejsce pełne zalet: nowi koledzy i koleżanki, nowe zabawki, wspólne zabawy, itd.

OGŁOSZENIE

Listy dzieci z przewidywanym przydziałem do grup na rok szkolny 2022/2023

zamieszczone są w gablocie przy wejściu do przedszkola.

Zajęcia adaptacyjne dla dzieci nowoprzyjętych odbędą się  29,30,31 sierpnia br. o godzinie 9.00 – 10.00.

DO PRZEDSZKOLA PRZYCHODZI 1 RODZIC I DZIECKO, KTÓRE ZOSTAŁO PRZYJĘTE.
PROSZĘ O NIEPRZYPROWADZANIE MŁODSZEGO I STARSZEGO RODZEŃSTWA.

ZEBRANIE INFORMACYJNE Z DYREKTOREM PRZEDSZKOLA  DLA WSZYSTKICH RODZICÓW ODBĘDZIE SIĘ W ŚRODĘ
31 SIERPNIA  O GODZ. 16.00.

 

Zapraszam serdecznie
Katarzyna Ulewicz - dyrektor Przedszkola Samorządowego

Bądź bezpieczny w czasie wakacji!!!

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadchodzi tak wyczekiwany czas wakacji. Mamy nadzieję, że tegoroczne wakacje dla wszystkich będą przyjemne, a zwłaszcza bezpieczne.

Kilka cennych rad i uwag jak spędzić bezpiecznie wakacje:


 Pamiętaj, że jezdnia nie jest placem zabaw! Zachowaj na niej wyjątkową ostrożność
 Korzystaj ze ścieżek rowerowych; jeżeli jedziesz po jezdni, uważaj na znajomość przepisów ruchu drogowego
 Zabezpieczaj rower przed kradzieżą
 Nie pożyczaj roweru nieznajomym
 Pamiętaj, że unikniesz urazów, jeśli będziesz zakładał kask ochraniający głowę
 Uważaj podczas przechodzenia przez jezdnię, korzystaj z przejść dla pieszych
 Pamiętaj, że kąpiemy się tylko w miejscach wyznaczonych i oznakowanych
 Nigdy nie skacz do wody w miejscach, których dna nie znasz
Nie wchodź do wody po posiłku
Zawsze słuchaj poleceń ratownika

 Kąp się w miejscach dozwolonych pod opieką rodziców
Nie zaśmiecaj plaży, dbaj o jej czystość
Na zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni
Nie niszcz i nie zaśmiecaj otoczenia, dbaj o środowisko
Rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych
Nie korzystaj z propozycji jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi
Uczestnicząc w pracach polowych zawsze zachowaj ostrożność
Nie zbliżaj się do obcego psa, nie dotykaj go, nawet jeśli robi wrażenie łagodnego

Życzymy by nadchodzące wakacje były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń.
Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody.