Aktualności

 

 

 
 
 
Dzień Babci i Dziadki

Dzień Babci i Dziadka to dzień wyjątkowy, pełen ciepła i radości, po prostu bajkowy!

            Styczeń to pod wieloma względami miesiąc wyjątkowy dla każdego przedszkolaka, jego środowiska rodzinnego i wychowawczego, jak również dla nas, nauczycieli wychowania przedszkolnego. Rozpoczyna się kolejny, nowy rok, nastaje czas karnawału, a wraz z nim bale pełne bajkowych postaci z dziecięcych marzeń.

Ponadto zbliżają się ferie zimowe, czas odpoczynku wśród śnieżnej scenerii. Jednakże najistotniejszymi wydarzeniami, które mają miejsce właśnie w styczniu, są Dzień Babci  i Dzień Dziadka . Dzieci przygotowują się na tę okoliczność, uczestnicząc w różnorakich formach ekspresji artystycznej, tworząc prezenty dla ukochanych dziadków oraz z ogromnym entuzjazmem opowiadając o relacjach, jakie łączą je z tak wyjątkowymi osobami, jakimi są ich babcie i dziadkowie.

            Obecne realia życia codziennego powodują, iż dziadkowie w coraz większym stopniu uczestniczą w procesie wychowawczym dzieci. Z uwagi na obowiązki zawodowe rodziców, rola dziadków to nie tylko wypełnianie dziecięcego czasu zabawą, lecz także kształtowanie umiejętności oraz osobowości wnuków. Dla dzieci dziadkowie to osoby o szczególnym znaczeniu, relacje między nimi mają bowiem wyjątkową specyfikę. Spotykają się tak odmienne pokolenia, że nie sposób uznać tej więzi za bezcenną. Dziadkowie, pełni życiowej mądrości oraz doświadczeń, których źródła upatrywać należy w czasach wolnych  od wszechobecnej cyfryzacji, pozwalają dzieciom przenieść się w nieco inną rzeczywistość – pełną bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, wymagających kreatywności wolną od prostych rozwiązań. Jednocześnie dziadkowie dzięki wnukom poznają uroki codzienności XXI wieku, tak odmiennej od ich wizji dzieciństwa. Takie spotkania pokoleń, wzrosłe na fundamencie miłości, zrozumienia i szacunku, dają plony w postaci niezwykle silnego przywiązania.

(Wychowanie w Przedszkolu styczeń 2018r.)

                                                    

Kochane Babcie, Kochani Dziadkowi

Życzmy  Wam rzeki i piasku przy rzece na wspaniałe, piaskowe fortece.

I poziomek w leśnych kotlinach,

 drzew, na które dobrze się wspinać.

                                                                                                                          Niech od Bałtyku aż do stóp Tatr

                                                    Żyją nam Babcie i Dziadkowie 100 lat!

                                                                                                         Przedszkolaki

 

 

 

 

 

 

VII Przedszkolny Finał WOŚP

             DSC0583512 stycznia przedszkolaki zagrały z WOŚP kolejny już raz. Podczas przedszkolnego finału szansę na występ mają wszystkie chętne dzieci, nie ogranicza nas pogoda, czy późna pora dnia, robimy to zawsze w piątek przed wielkim krajowym finałem. Zapraszamy wszystkich rodziców, babcie, dziadków, ciocie i wujków, rodzeństwo i wszystkich, którzy chcą zobaczyć nasze popisy. Na tę okazję zawsze przygotowane mamy występy wokalno-taneczne, gramy też na instrumentach. W tym roku usłyszeć można było „Mam tę moc” i zobaczyć układ choreograficzny do tego wielkiego hitu, tańce do piosenek przedszkolnych i top hitów muzyki dziecięcej np. „My delfiny”, „Taniec Mai” czy tez nieśmiertelne „Kaczuchy”. Oczywiście najwspanialsze zawsze są urocze maluszki, był to ich pierwszy występ w karierze przedszkolnej dla tak szerokiego grona. Trzylatki tańczą, choć to za dużo powiedziane, płaczą lub przyglądają się publiczności podczas swojego występu. W trakcie i po przedstawieniu zawsze zbieramy pieniążki, organizujemy także kiermasz wytworów pracy dzieci i pań z przedszkola, z którego dochód także wpływa do  puszki WOŚP. Tego roku uzbieraliśmy dla WOŚP kwotę 696,06 zł. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za wsparcie i zapraszamy za rok, bo też będziemy grać dla orkiestry i potrzebujących dzieci „ do końca świata i o jeden dzień dłużej…”

Magdalena Gregor

Spotkanie przy choince

       DSC05692 Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich ludzi a zwłaszcza dla dzieci szczególnym przeżyciem. Najbardziej jednak ekscytujący i absorbujący jest okres przedświąteczny, w którym planujemy, robimy zakupy, sprzątamy, dekorujemy...

W przedszkolu  tak jak w każdej rodzinie dzieci przygotowują się do Świąt. Aby i w tym roku mogły cieszyć się i przeżywać tę świąteczną atmosferę. Już poraz dziewiąty wszystkie grupy brały udział w projekcie „Spotkanie przy choince“. Na początku grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj  wręczając długo oczekiwnne prezenty.  Niespodzianką okazało sie  także spotkanie, na którym gościliśmy pracowników Biblioteki i Ośrodka Kultury
w Piotrkowie, który zaprezentowali świąteczną  inscenizację i przywieźli poraz drugi do przedszkola Świętego Mikołaja. Kolejnym punktem projektu było spotkanie z aktorami  teatru „Trójka“ z Bydgoszczy.  Dzieci miały okazję obejrzenia przedstawienia pt. Zimowy żart z Mikołajem. Tradycyjnie jak co roku dzieci upiekły pierniczki.   
W oczekiwaniu na święta nasze przedszkolaki brały udział
w konkursie plastycznym, na „Szopkę Bożonardzeniową”, „Świętego Mikołaja“ oraz „Bożonarodzeniowe drzewko“.  Kolejny raz zostaliśmy zaskoczeni pomysłowością prac dlatego też wszystkie dzieci biorace udział w konkursach zostały nagrodzone. Tradycją naszego przedszkola są spotkania, które wprowadzają w nastrój świąt Bożego Narodzenia oraz dają dzieciom możliwość poznania tradycji tych świąt. Takie spotkania wzmacniają więzi rodzinne. Dzieciom i nauczycielkom dają satysfakcję z możliwości sprawiania innym radości i przyjemności. W zorganizowaniu spotkań jasełkowych mają swój udział rodzice poprzez przygotowywanie dzieciom przepięknych strojów. Przedszkolaki DSC05730natomiast z wielkim zapałem uczą się swoich ról oraz kolęd, które prezentują swoim bliskim. Ponieważ święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym śpiewamy kolędy. Dlatego też w naszym projekcie nie mogło zabraknąć wspólnego kolędowania, które zostało przygotowane we współpracy z Biblioteką i Ośrpdkiem Kultury.
Do świętowania zaprosilismy emerytowanych i obecnych pracowników przedszkola,  absolwentów, rodziców i dzieci. Tuż, tuż przed świętami odbyło się spotkanie wszystkich dzieci oraz pracowników przedszkola podczas, którego dzieci z grupy „Pszczółki” przedstawiły  Jasełka.

  Czas rodzinnych spotkań jeszcze przed nami. Mamy satysfakcję, że możemy naszym najmłodszym przekazywać tradycyjne polskie zwyczaje i uczyć ich szacunku dla nich. Bo cóż może być wspanialszego niż świadomość, że udało się wprowadzić w życie dziecka trochę tradycji.

Katarzyna Dziubich

Goście u Pszczółek

nelW dniu  13 grudnia 2017r w grupie „Pszczółki” miały miejsce niecodzienne odwiedziny.  Z przedszkolakami spotkali się  panowie Jan Wojciechowski i Wincenty Merder- myśliwi ze współpracującego z naszym przedszkolem Koła Łowieckiego „Grzywacz”. Swoją wizyta ogromną niespodziankę sprawiła  dzieciom Nel Jędrzejewska (wnuczka pana Merdera), która w ubiegłym roku uczęszczała do naszej grupy a obecnie wraz z rodzicami mieszka w Finlandii. Na jej widok okrzykom radości nie było końca.  Nel uczęszcza do fińskiego przedszkola: opowiadała kolegom o zwyczajach panujących w jej obecnej grupie, zaśpiewała fińską piosenkę, był też czas na ulubioną zabawę Nelki w „Miotlarza”. Następnie do  wysłuchania wierszyków o zwierzętach czytanych przez  pana Wojciechowskiego zaprosiliśmy grupę „Motyle”. Na koniec na przedszkolnym placu zabaw  wraz z naszymi gośćmi zasadziliśmy drzewka iglaste, przywiezione z podsumowania akcji „Myśliwi-dzieciom, dzieci - zwierzętom” w Bydgoszczy.

Dziękujemy panom myśliwym za wizytę i z niecierpliwością czekamy na zimowy wyjazd do lasu a Nel życzymy powodzenia  w dalekiej Finlandii i zapraszamy do nas przy każdej okazji.

Dorota Kurant

Integracja już od przedszkola

DSC05028Każdy ma prawo do szczęścia
i swego miejsca w społeczeństwie".
Maria Grzegorzewska

Najodpowiedniejszym czasem na kształcenie prawidłowych postaw wobec drugiego człowieka,  a więc także niepełnosprawnego, jest okres pobytu w przedszkolu.

Wychowanie integracyjne jest także cennym doświadczeniem dla dzieci. Korzystnie wpływa na ich rozwój społeczny i intelektualny. Dziecko pełnosprawne zwykle „podnosi poprzeczkę” dla swoich możliwości, stara się być coraz lepsze, by być wzorem dla swego niepełnosprawnego kolegi. Wspólne przebywanie z dziećmi niepełnosprawnymi uczy je empatii, tolerancji, szacunku i otwartości wobec tego co inne. Sprzyja wzrastaniu wrażliwości emocjonalnej, poszerza wiedzę o człowieku i życiu, uczy dostrzegania innych niż własnych problemów, zrozumienia odmienności drugiego człowieka, trudności w jego funkcjonowaniu, a także gotowości niesienia mu pomocy, bycia uważnym i odpowiedzialnym w kontaktach z nim. Dzieci są doskonałymi obserwatorami, znają możliwości i potrzeby swoich kolegów.

Integracja w naszym przedszkolu to wspólne bycie razem dzieci zdrowych i niepełnosprawnych, wesołych i smutnych, dzieci o różnych możliwościach, potrzebach i zainteresowaniach jednoczących się we wspólnym działaniu. Bycie razem daje szansę akceptacji inności w sposób spontaniczny i naturalny, daje szansę na radość, uśmiech, pracę i zabawę.

DSC 1157Od 20 do 30 listopada w  przedszkolu realizowany był  projekt Integracja już od przedszkola, którego głównym założeniem  było pokazanie dzieciom, że ludzie różnią się od siebie. Nie wszyscy są w pełni sprawni, ale to nie znaczy, że są gorsi. Zależało nam na wykształceniu przyjaznego stosunku dzieci do osób z niepełnosprawnością. Starałyśmy się nauczyć dzieci tolerancji wobec rówieśników różniących się wyglądem czy też zachowaniem.
I tak........

20 listopada odbyły się zajęcia związane z Międzynarodowym  Dniem  Praw Dziecka.
Przedszkolaki  zapoznały się z korczakowskimi prawami dziecka, oglądały   przygotowaną wystawę  oraz wykonały plakat Wyspa Tolerancji. 21 listopada obchodźiliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Tego dnia wyjątkowo byliśmy dla siebie życzliwi, pomocni i tolerancyji. 22 listopada odwiedziliśmy  Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi, gdzie dzieci mogły zwiedzic pracownie, w których powstają różnorodne przepiękne prace. W dniach 23-24 listopada  przedszkolaki oglądały wystawę prac wykonanych przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Radziejowie. 28 listopada odbył  się integracyjny wyjazd  na salę zabaw do Włocławka. Był to czas na swobodną zabawę wypełnioną radością i uśmiechem.

Serdecznie dziękujemy za udział w projekcie.

 Katarzyna Dziubich.

Mikołajki

    Resized 20171206 081931 1883Mikołajki to jeden z najbardziej oczekiwanych przez maluchów dni w roku. Zaraz po teatrzyku dzieci zebrały się w dużej sali i wyczekiwały na upragnionego gościa. Jednak była chwila niepewności, gdy Śnieżynka wbiegła przejęta do sali, była przerażona, że jeszcze nie ma Mikołaja. Znalazła jednak list od świętego. W liście Mikołaj poprosił dzieci, aby pomogły przygotować Jego wyjściowy, świąteczny strój. Przedszkolaki doskonale sobie poradziły   z tym zadaniem. Ku ich radości gość dotarł do naszego przedszkola, które mieści się przecież   w nowym budynku. W trakcie wizyty świętego, z życzeniami i słodyczami odwiedził nas również burmistrz p. Sławomir Bogucki. Mimo iż zapracowany staruszek nie miał za dużo czasu - czekały na niego przecież jeszcze inne dzieci -  z miłą chęcią został chwilkę dłużej. Nie zapomniał również o prezentach dla dzieci. Przedszkolaki obiecały, że postarają się zachowywać grzecznie w przedszkolu i w domu, a Mikołaj będzie nas mógł ponownie odwiedzić. Czekamy z niecierpliwością!

Marzanna Czyżniak

Andrzejki

DSC 1189Andrzejki w Naszym Przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość.  Dzieci z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach.  Swoją przyszłość odkrywały  losując przedmioty, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały kiedy dorosną, wróżyły z butów, przebijały  serduszka z imionami, losowały karteczki z których dowiadywały się, co czeka  je w przyszłości.  Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka, jako pretekst do dobrej zabawy. Jednak większą część andrzejkowych uroczystości wypełniały konkursy, tańce, pląsy i zabawy przy muzyce. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy, która sprawiła, iż w przedszkolu zagościł radosny i wyjątkowy nastrój.

Elżbieta Sobieraj

Nagroda

20171123 110109W dniu 23 listopada w auli Bydgoskiej Szkoły Wyższej delegacja  przedszkola w osobach: pani dyrektor Katarzyny Ulewicz,  nauczycielki  realizującej program pani Doroty Kurant, dzieci: Ingi i Leny Gawrońskich oraz Zosi Betlińskiej wraz  z myśliwymi panami: Janem  Wojciechowskim i Zdzisławem Merderem uczestniczyła w uroczystej gali podsumowującej program edukacji ekologiczno-łowieckiej „Myśliwi  - dzieciom,  dzieci – zwierzętom” za rok szkolny 2016-17. Spośród ponad 100  realizujących program szkół i placówek  wyróżniono  15 najlepszych  a my  byliśmy jedynym nagrodzonym  w województwie kujawsko – pomorskim przedszkolem. Ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich były nagrody, ponieważ  oprócz pucharu, dyplomów, sadzonek drzew iglastych, upominków i słodyczy dla dzieci otrzymaliśmy 32-calowy telewizor. Znajdzie on swoje miejsce w sali „Pszczółek” a wykorzystamy go do oglądania filmów edukacyjnych i bajek przez  wszystkie przedszkolaki.  Program realizowany jest już od kilku lat  we współpracy  z Urzędem Marszałkowskim  i Wojewódzkim Urzędem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i jest to nasza  kolejna zdobyta w nim nagroda.

Współpraca z myśliwymi niewątpliwie jest atrakcją dla przedszkolaków: wspólne wyjazdy do lasu, wypuszczanie kuropatw i bażantów, zimowe dokarmianie zwierząt, różnorodne spotkania i pogadanki  uczą dzieci wrażliwości na piękno naszej przyrody i stanowią niewątpliwe uatrakcyjnienie ich pobytu w przedszkolu. Bardzo ważnym aspektem tej współpracy jest również promowanie naszej placówki  na forum województwa.

Dorota Kurant

Kalendarium wydarzeń przedszkolnych 2017/2018

 

Grudzień

 

 christmas 2931843 340

 

1-23 XII Spotkanie przy choince- projekt edukacyjny realizowany we wszystkich grupach:

 pieczenie pierniczków,wykonanie ozdób świątecznych

udział w konkursie Szopka Bożonarodzeniowa 
organizowanym przez Bibliotekę i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

6 XII Mikołajki 

Teatrzyk w wykonaniu aktorów z Bydgoszczy pt. "Zimowe żarty z Mikołajem"

13 XII Spotkanie z Mikołajem

teatrzyk, gry, konkursy przygotowane przez pracowników Biblioteki i Ośrodka Kultury w Piotrkowie Kujawskim

15 XII Teatrzyk " Komputerowe przygody Wesołka" w wykonaniu aktorów Arena

 20 XII Koncert kolęd dla dzieci, rodziców i pracowników przedszkola

21 XII Jasełka przedszkolne dla dzieci i pracowników przedszkola