Aktualności

 
Konkurs bajkowo-literacki

    13  marca zorganizowałyśmy w przedszkolu Konkurs Bajkowo - Literacki "Snuj się snuj bajeczko…".  Wzięły w nim udział dzieci z grupy: "Pszczółek ", "Motyli" i „Muchomorków”. Na konkurs przybyła Baba Jaga, która za dobre odpowiedzi nagradzała serduszkami - okazała się nie taka zła.
     W tym roku nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwało Jury w składzie: przewodnicząca p. Ewa Staszak oraz trójka rodziców z najstarszych grup.W pierwszej kolejności odbyła się część recytatorska, w którym jedno dziecko z grupy przedstawiło wiersz – wcześniej wybrany i przygotowany z wychowawczynią. Po tym zadaniu zostały ogłoszone wyniki. Pierwsze miejsce przyznane zostało Natanielowi P.za wiersz „Maszeruje wiosna” z grupy „Muchomorki”, natomiast drugie zdobyli Basia W. za „Psie smutki” z  gr. „Motyli” i Kamil Sz. za „Nadchodzi wiosna” z gr. „Pszczółek”.

    Następnie drużyny przystąpił y do zadań konkursowych. Pytania na pozór łatwe okazały się dla niektórych nieco trudne. Zadaniem dzieci było m.in. z wylosowanym rekwizytem odegrać scenkę. Odważne dzieci powtarzały trudne zdania np.: „chrząszcz brzmi w trzcinie”, „chrabąszcz brzęczy w gąszczu” itp. Odgadywały zagadki słowne, słuchały ciągu wyrazów i wskazywały tytuł  bajki  z którą one się kojarzą, segregowały do dwóch pojemników groch i fasolę. Nie zabrakło również zabaw ruchowych przy muzyce.  Po podliczeniu punktów wygrała grupa „Pszczółek”, a zaraz za nimi były „Motyle”  i „Muchomorki”.
    
Był to konkurs, ale przede wszystkim była to dobra zabawa. Jury podziękowało wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i wręczyło przedstawicielom grup dyplomy oraz książki,   a potem jeszcze pamiątkowe zdjęcie.

 

                                                                                                                   Marzanna  Czyżniak

Rekrutacja

Informacje o poszczególnych etapach  rekrutacji dzieci do przedszkola
na rok szkolny 2018/2019 znajdą Państwo w BIP w zakładce Rekrutacja

Kalendarium wydarzeń przedszkolnych 2017/2018

Marzec

8.03. Dzień Kobiet

13.03. „Snuj się snuj bajeczko” konkurs recytatorsko- literacki dla dzieci 5- letnich

14.03. Wyjazd dzieci 4-letnich do teatru we Włocławku

22.03.Wyjazd dzieci 5- letnich na VI Walentynkowy Turniej Przedszkolaka do Dobrego

21.03. Pierwszy Dzień Wiosny

22-28.03. Tydzień Kujawski

"Koza, koza beczy bo ją bolą plecy, koza, koza beczała bo po plecach dostała...'

Czas ostatków to w tradycji kujawskiej chodzenie z kozą. Przedszkolacy z grup Motyle i Pszczółki, na wzór dorosłych przebrały się w tłusty czwartek za postaci: parę młodą, babę, Żyda, diabła, lajkonika, a wszystkich ich wspomagały zwierzęcy przebierańcy: koza, bocian, niedźwiedź.  Przedszkolaki śpiewały znaną przyśpiewkę, tańczyły i psociły się jak wymagała tego tradycja, a za te wybryki otrzymały od odwiedzanych słodkie podziękowania.  Dzień wcześniej pięciolatki brały udział w warsztatach zapustowych organizowanym przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Dzieci wykonywały podczas wycieczki w muzeum barwne stroje z kartonu i bibuły, w których wystąpiły w tłusty czwartek. Tradycja i przednia zabawa w jednym.

Magdalena Gregor

Zimą pomagamy skrzydlatym przyjaciołom

  W dniu 09 lutego 2018r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z dr Radosławem Kożuszkiem – pochodzącym z naszego miasta ekologiem, podróżnikiem, pracownikiem naukowym. Gość w bardzo ciekawy i przystępny dla przedszkolaków sposób przedstawił tematykę zimowego dokarmiania zimujących w naszym kraju ptaków. Dzieci mogły też obejrzeć prezentację multimedialną. Przedszkolaki zdobyły praktyczną wiedzę na temat czym dokarmiamy poszczególne gatunki ptaków oraz kiedy to należy robić. Na zakończenie spotkania nasz gość   w ramach Kampanii Społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom przepięknie  przeczytał   wiersz Marii Konopnickiej pt. „Stefek Burczymucha”

            Gdy nadchodzi oczekiwany przez dzieci śnieg i mróz wtedy   nie zapominajmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Wprawdzie wokół naszego nowego przedszkola nie ma jeszcze zbyt dużej ilości ptasich gniazd, ale mamy nadzieję, ze już za kilka lat wróbelki i sikorki tłumnie zamieszkają w naszym najbliższym otoczeniu. Troska o zimujące ptaki to jedno z zadań realizowanego w grupie „Pszczółki” programu edukacji ekologicznej, którego nadrzędnym celem jest   szerzenie aktywnej postawy proekologicznej wśród przedszkolaków.        

                                                                                                                       Dorota Kurant                                                                                                                                                                                                                         

Jak co roku w karnawele wszyscy bawia się wspaniale

  Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Tak też było u nas. W dniu 31.01. bawiły się najmłodsze dzieci z grup: Jagódki, Słoneczka, Biedroneczki, a 1.02 starsze przedszkolaki czyli  Pszczółki, Motyle, Muchomorki oraz zaproszona grupa „O” ze Szkoły Podstawowej. Sala przedszkolna wyglądała bajecznie i kolorowo, przystrojona serpentynami i balonami. 
  Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje. Można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Pan Łukasz zachęcał wszystkich do tańca. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami, które nie odstawały i też były w strojach karnawałowych. Uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia, a  rozsypywane w powietrze konfetti porwało znów wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić soczku.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

       Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.  Kolejny bal karnawałowy już za rok.

Marzanna Czyżniak

Elżbieta Sobieraj

Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka i z pewnością   o randze obchodów święta Babci i Dziadka w przedszkolu nikomu nie trzeba przypominać. Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni, w których obdarzani są Oni szczególnymi dowodami miłości. Obok Dnia Mamy i Taty oraz Dnia Dziecka jest to najważniejsze święto w roku, istotne i bardzo mocno przeżywane przez dzieci – głównych gospodarzy tych uroczystości.  W Naszym Przedszkolu w obecnym roku szkolnym uroczyste spotkania  z okazji Święta Babci i Dziadka przebiegały w kilku etapach. Każda grupa przedszkolna zapraszała swoich Dziadków i Babcie w inny dzień. Licznie przybywający do naszej placówki Goście zasiadali przy przygotowanych dla nich stołach i niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach przedszkolaków widać było ogromną radość, skupienie oraz nutkę niepokoju. Każda grupa wspólnie ze swoimi paniami przygotowała część artystyczną, na której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne, wręczyły wykonane własnoręcznie laurki i złożyły życzenia. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić miłość i szacunek oraz podziękowaćw życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w dniu ich występu. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone w naszej placówce chwile na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci jak i Babć oraz Dziadków.i zadumy. Szczęśliwe, uśmiechnięte, a nawet rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil i zadowolenie ze wspólnej zabawy. To były naprawdę wyjątkowe dni, pełne radości  i zabawy. Kochane Babcie i Dziadkowie na chwilę znowu mogli poczuć się dziećmi i wraz ze swoimi wnuczętami wspólnie tańczyli i śpiewali. Wszystkim towarzyszył uśmiech na twarzy   Niejednej Babci i Dziadkowi, łezka kręciła się w oku, a na ustach można było zobaczyć uśmiech. Publiczność nie żałowała również pochwał dla swoich wnuków i nagrodziła ich gromkimi brawami.  Niecodzienni Goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez Rodziców. Na zebranych czekała jeszcze jedna niespodzianka – tańce.
Dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków. 

Elżbieta Doręda

Podziękowania

„Jeden z najgłębszych sukcesów życia polega na tym, że tylko wszystko

co robimy dla innych jest tym, co naprawdę warto robić.”

Caroll Levis

                                           Podziękowania

Pragniemy z całego serca podziękować Państwu za udział w akcji
„I Ty możesz zostać Św. Mikołajem”
celem, której było zebranie funduszy na wzbogacenie bazy dydaktycznej dla naszych przedszkolaków.
Dzięki Waszemu  wsparciu finansowemu możliwy będzie zakup nowoczesnego i atrakcyjnego wyposażenia przedszkola.

         Nawet nie wiecie, jak bardzo pomaga pokonywać codzienne troski i kłopoty myśl, że KTOŚ o nas myśli, pamięta i nas wspiera.

                                                                                                                                                                   Rada Rodziców i Dyrektor
                                                                                                                                                                    Przedszkola Samorządowego "Kujawiaczek"

                                                                                                                                               

Dzień Babci i Dziadki

Dzień Babci i Dziadka to dzień wyjątkowy, pełen ciepła i radości, po prostu bajkowy!

            Styczeń to pod wieloma względami miesiąc wyjątkowy dla każdego przedszkolaka, jego środowiska rodzinnego i wychowawczego, jak również dla nas, nauczycieli wychowania przedszkolnego. Rozpoczyna się kolejny, nowy rok, nastaje czas karnawału, a wraz z nim bale pełne bajkowych postaci z dziecięcych marzeń.

Ponadto zbliżają się ferie zimowe, czas odpoczynku wśród śnieżnej scenerii. Jednakże najistotniejszymi wydarzeniami, które mają miejsce właśnie w styczniu, są Dzień Babci  i Dzień Dziadka . Dzieci przygotowują się na tę okoliczność, uczestnicząc w różnorakich formach ekspresji artystycznej, tworząc prezenty dla ukochanych dziadków oraz z ogromnym entuzjazmem opowiadając o relacjach, jakie łączą je z tak wyjątkowymi osobami, jakimi są ich babcie i dziadkowie.

            Obecne realia życia codziennego powodują, iż dziadkowie w coraz większym stopniu uczestniczą w procesie wychowawczym dzieci. Z uwagi na obowiązki zawodowe rodziców, rola dziadków to nie tylko wypełnianie dziecięcego czasu zabawą, lecz także kształtowanie umiejętności oraz osobowości wnuków. Dla dzieci dziadkowie to osoby o szczególnym znaczeniu, relacje między nimi mają bowiem wyjątkową specyfikę. Spotykają się tak odmienne pokolenia, że nie sposób uznać tej więzi za bezcenną. Dziadkowie, pełni życiowej mądrości oraz doświadczeń, których źródła upatrywać należy w czasach wolnych  od wszechobecnej cyfryzacji, pozwalają dzieciom przenieść się w nieco inną rzeczywistość – pełną bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, wymagających kreatywności wolną od prostych rozwiązań. Jednocześnie dziadkowie dzięki wnukom poznają uroki codzienności XXI wieku, tak odmiennej od ich wizji dzieciństwa. Takie spotkania pokoleń, wzrosłe na fundamencie miłości, zrozumienia i szacunku, dają plony w postaci niezwykle silnego przywiązania.

(Wychowanie w Przedszkolu styczeń 2018r.)

                                                    

Kochane Babcie, Kochani Dziadkowi

Życzmy  Wam rzeki i piasku przy rzece na wspaniałe, piaskowe fortece.

I poziomek w leśnych kotlinach,

 drzew, na które dobrze się wspinać.

                                                                                                                          Niech od Bałtyku aż do stóp Tatr

                                                    Żyją nam Babcie i Dziadkowie 100 lat!

                                                                                                         Przedszkolaki