Aktualności

 
Dzień Flagi

DZIEŃ FLAGI  W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM

W PIOTRKOWIE KUJAWSKIM

26.04.2018 r.

 

Dzieci tego dnia ubierają się w barwy narodowe –

 3 grupy na biało (Motyle, Pszczółki, Muchomorki)

 i 3 grupy na czerwono (Jagódki, Słoneczka, Biedronki).

Głównym elementem świętowania będzie wspólne zdjęcie  w plenerze – dzieci utworzą wielką flagę Polski.

 

ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO CZYLI ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

„Każde dziecko z autyzmem jest indywidualne, inne, każdy inaczej przeżywa ten stan. Autyzm to jest stan bardzo specyficznego odbioru świata, stan bardzo specyficznego uczenia się. Dzieci z autyzmem inaczejsię uczą, dlatego wymagają innych technik uczenia, by mogły nabywać umiejętności”

 

 

           Autyzm to stan, zaburzenie psychorozwojowe, które pojawia się wcześnie,a mianowicie  przed 3 rokiem życia. Objawia się zaburzeniami w trzech podstawowych sferach. Po pierwsze musimy mieć do czynienia z deficytem mowy, przy czym nie zawsze manifestuje się to w postaci niedorozwoju.  Zaburzenia mowy mogą być związane z nadmiernym mówieniem,  bądź też  z mówieniem na jeden temat.

Poza mową trudności musimy zdiagnozować jeszcze w dwóch innych sferach. W obrębie sfery społecznej nieprawidłowości mogą mieć bardzo różny obraz, począwszy od całkowitego zamknięcia się, które jest najczęściej kojarzone z autyzmem, odizolowania niereagowania na rówieśników, rodziców, czy inne bliskie osoby, kończąc na formach podczas, których mamy nadmierny kontakt. Ostatnia sfera, w której musimy stwierdzić problemy, to sfera zachowań. I tutaj, ile osób z autyzmem, tak szeroki wachlarz problemów możemy zobaczyć. Chodzi o bardzo trudne zachowania, które mogą być związane z agresją, destrukcją, także zachowaniami rutynowymi, czyli powtarzaniem pewnych form. Bardzo często nieprawidłowości te związane są z zaburzeniami przetwarzania bodźców z otoczenia. To niezrozumiałe dla nas odczucia. Na przykład bardzo cichy dźwięk powoduje wręcz ból fizyczny a głośny dźwięk powoduje przyjemność. To samo z dotykiem, czy innymi zmysłami. Te nieprawidłowości nie występują oczywiście u wszystkich dzieci.

8 kwietnia nasze przedszkole „zaświeciło sie na niebiesko”. Wszystkie przedszkolaki tego dnia przyszły ubrane na niebiesko. Następnie odbyły się zajęcia związanie z tematem autyzmu. Dzieci wykonywały prace plastyczne, słuchały opowiadania pt. Mój brat ma autyzm” oraz brały udział w  niebieskim marszu. Tego dnia nie zabrakło także informacji dla rodziców. Przygotowane zostały ulotki oraz gazetka scienna.

Autyzm nie jest chorobą zaraźliwą, nie kłuje, nie brudzi....

Opracowano na podstawie źródeł internetowych

Katarzyna Dziubich

 

 

 „Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”

 W dniu 11 kwietnia 2018r. przedszkolaki z grupy „Pszczółki” odwiedziły starszych kolegów z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Radziejowie. Wizyta była zwieńczeniem XIX już edycji akcji charytatywnej, organizowanej przez w/w placówkę pod hasłem„Dzieci - Dzieciom”, podczas której zbieraliśmy przybory szkolne dla podopiecznych Ośrodka. Po przekazaniu podarunków, dzieci miały okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalno - taneczne  wobec zaproszonych gości i obecnej na uroczystości młodzieży. Uroczystość zakończyły podziękowania ze strony organizatorów oraz  słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Udział w akcji „Dzieci – Dzieciom” był  dla naszych przedszkolaków wspaniałą  lekcją integracji i tolerancji. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy sprawić radość dzieciom  tak bardzo  skrzywdzonym przez los. Jednocześnie w imieniu dzieci,  młodzieżyi nauczycieli  z OSW w Radziejowie chcielibyśmy podziękować wszystkim rodzicom,  którzy zaangażowali się i wspomogli    akcję sprawiając, że na  twarzach obdarowanych zagościł uśmiech.

Dorota Kurant

Tydzień Kujawski

  Poszanowanie tradycji narodowych i regionalnych – duma bycia Polakiem, mieszkańcem regionu zwanego Kujawami, oto zadania jakie stawiamy naszym małym wychowankom. Chcemy aby dzieci poznały zamierzchłe dzieje i nauczyły się pielęgnować to co minęło, co stanowi o bogactwie, kulturze naszego narodu, jego odrębności i co nas wyróżnia spośród innych narodów. Poprzez edukację regionalną  i narodowo-patriotyczną chcemy kształtować właściwy stosunek dzieci do przeszłości  i uczyć je rozumieć teraźniejszość. Realizacja powyższych treści wiąże się ściśle z udziałem nauczycieli, dzieci      i rodziców w wydarzeniach  o charakterze regionalnym i patriotycznym.

Jeden wiosenny tydzień, co roku poświęcony jest folklorowi Kujaw. Dzieci dzięki naszym działaniom (ciekawe zajęcia, uroczystości, wycieczki, spotkania z artystami ludowymi) poznają bliżej swoje miasto i region.

Dzieci-Dzieciom

                                                                                                                     Przyjaciele są jak ciche anioły.....

Antoine de Saint-Exupery

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji charytatywnej  „Dzieci- dzieciom” na rzecz wychowanków
Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radziejowie.
Ideą akcji jest niesienie pomocy  rzeczowej (przybory szkolne, zabawki, gry), integrowanie uczniów  z różnych środowisk, rozwijanie umiejętności tolerancji, akceptacji zrozumienia.

Katarzyna Dziubich

Kalendarium wydarzeń przedszkolnych 2017/2018

Kwiecień

2.04. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2.04. Światowy Dzień  Świadomości Autyzmu  Dzień ten w przedszkolu obchodzimy 8 kwietnia

7.04. Światowy Dzień Zdrowia

17.04. Pokaz cyrkowy dla dzieci

22.04.   Dzień Ziemi

23.04.  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  7.04 - 30.06 Realizacja projektu edukacyjnego „Akademia zdrowego i bezpiecznego przedszkolaka”

 

                                                                                              

 

        

 

Tydzień Kujawski - 22-28 marca

Przebieg tygodnia folkloru kujawskiego:

 

Czwartek – 22.03.2018r. MUZYKA LUDOWA– występ zespołu „Piotrkowianie” – muzyka ludowa na żywo, zabawy naszych babć i dziadków. Dzieci tego dnia ubierają się na ludowo.

Piątek – 23.03.2018r. – KUJAWSKIE BAJANIE – słuchanie wybranych legend kujawskich, omawianie ich i wykonywanie ilustracji do nich – zajęcia w grupach.

Poniedziałek - 26.04.2018r – „PISANKI, KRASZANKI” - sztuka ludowa, wizyta w przedszkolu ludowej twórczyni zajmującej się malowaniem jaj. (W grupach lepienie z masy solnej, fajans kujawski, wzory kujawskie na serwetkach, fartuszkach, malowanie jaj, itp.)

Wtorek – 27.03.2018r. - DAWNE SMAKI - jadło i gwara kujawska ( w grupach organizowany jest poczęstunek typu gotowane pyry i gzik, ogórki kiszone, chleb ze smalcem, żurek, ciasto drożdżowe.)

Środa - 28.03.2018r. – „GOŚCIE, GOŚCIE” – wizyta w naszym przedszkolu dzieci             z Osięcin – zespół tworzony przez przedszkolaki pod nazwą „Kujawiaczek” – tańce, przedstawienie o tematyce ludowej i wspólne zabawy.

Finał tygodnia kujawskiego:

Piątek – 06 .04. 2018r. godzina 10.00 - „HEJ, KUJAWY JAKIE CUDNE”-  pokaz umiejętności wokalno-tanecznych o tematyce ludowej z udziałem zaproszonych gości: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie.

Inne poruszane tematy do wyboru „Apteczka babci” – zioła i ich właściwości.

lub do wyboru „Dawne prace, dawne sprzęty” – poznanie sprzętów użytku codziennego: maselnica, młynek, moździerz, pogrzebacz, kopanka, itp.

Wycieczka do muzeum kujawskiego dla grup młodszych – Redecz Krukowy.

 

Witamy Cię Wiosenko

            Tradycją naszego przedszkola jest uroczystość Powitania Wiosny. W dniu 21 marca wszystkie dzieci zebrały się w sali „Pszczółek” żeby pożegnać zimę i powitać upragnioną i długo wyczekiwaną wiosnę. Tego roku oprócz przedszkolaków i pracowników przedszkola na wiosnę wyczekiwali specjalni goście, którzy nas tego dnia po raz pierwszy odwiedzili tzn. dzieci i opiekunowie z Centrum Terapii, Rewalidacji i Wspomagania Rozwoju w Inowrocławiu. „Pszczółki” jako gospodarze uroczystości  zaprezentowały przedstawienie  pt. „Cztery pory roku”,  podczas którego dzieci mogły przypomnieć sobie oznaki i symbole poszczególnych pór roku. Aktorzy zaprezentowali również  staropolski zwyczaj topienia kukły zwanej „Marzanną”, która to symbolizowała odchodzącą, nielubianą już  zimę.
W trakcie przedstawienia wszyscy dobrze się bawili przy  znanych piosenkach a na koniec mieli okazję zatańczyć radosny „Taniec Mai” i zaśpiewać Pani Wiośnie gromkie „Sto lat!”.

            Dorota Kurant