Aktualności

 
Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

 

 

 

Dnia 26  listopada obchodzimy  Światowy Dzień Pluszowego Misia. To kolejna okazja by świętować urodziny jednej z najpopularniejszych przytulanek na świecie. Zachęcamy by tego dnia dzieci ubrały się na kolor pomarańczowy lub żółty i przyniosły do przedszkola ulubionego misia lub książeczkę z tym bohaterem.

Zapraszamy również do udziału w  konkursie „Mój przyjaciel Miś”. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać ulubionego misia, bohatera literatury dziecięcej lub uszycie własnego misia. Prace wykonane wybranymi przez siebie technikami oraz w dowolnym formacie składamy w grupach do 19.11.2018r.

 

Dzień Postaci z Bajek.

 

 

 

„Bajki, baśnie zarówno te czytane jak i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta…

5 listopada obchodzimy
Międzynarodowy Dzień Postaci
z Bajek.

Aby uczcić ten dzień prosimy przebrać dzieci za ulubioną postać bajkową.

W grupach odbędą się wspólne tańce, zabawy oraz czytanie bajek.

Dzień Edukacji Narodowej

Zacną rzeczą jest uczyć się,

lecz jeszcze zacniejszą – nauczać”
(M. Twain)

 

W piątek 19 października br. zaproszeni przez dzieci goście oraz wszyscy pracownicy naszego przedszkola przybyli na akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu dzieci przyszły odświętnie ubrane i równie świątecznie obchodziły ten dzień.
Każda z grup przygotowała z tej okazji krótki występ artystyczny oraz upominki dla pracowników naszego przedszkola. Dzieci w ten sposób podziękowały za opiekę, wychowanie, naukę, troskliwe ramiona, dobre rady, czyste sale, i smaczne posiłki. Zaproszonymi gośćmi byli: emerytowani pracownicy naszego przedszkola, Sławomir Bogucki burmistrz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski. Wszyscy byli zachwyceni występami dzieci, które z pełnym zaangażowaniem umiliły ten wyjątkowy dzień.

Dziękujemy

Elżbieta Sobieraj

Recytatorski konkurs wierszy patriotycznych

We wtorek 16.10.2018 roku odbył się wewnątrzprzedszkolny konkurs recytatorski „A ja jestem Polak mały”, którego celem było: upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kształtowanie uczuć patriotycznych i rozwijanie umiejętności recytatorskich.

Uczestnicy i jury mieli przyjemność wysłuchać pięknych interpretacji wierszy  znanych  i mniej znanych poetów.  Mimo tremy, pokonując barierę lęku  do rywalizacji stanęło 16 przedszkolaków z grupy „Jagódki”, „Słoneczka”, „Motyle” i „Muchomorki”.

Komisja w składzie pani logopeda, przedstawiciel biblioteki, i rodzic nie miała łatwego wyboru i po burzliwej naradzie przyznała:  

W grupie wiekowej 4-latki

I miejsce Filipowi Tyczkowskiemu z grupy „ Jagódki”  za recytację wiersza „ Rota małego Polaka” 

II miejsce Sarze Smentek  za recytację wiersza „Polska jest wspaniała„ .

 

W grupie wiekowej 5 latki

 I miejsce zajęła Martynka Sikorska  z grupy „Muchomorki”, za recytację wiersza „ 11 listopada”

II miejsce Gabrysia  Pawikowska  z grupy Słoneczka za recytację wiersza „ Twój dom„

III miejsce ex aequo zajęli Franciszka Pietrzak z grupy Motyle, za recytację wiersza „ Polska”

Lenka Kotas i Oskar Zaborowski z grupy Muchomorki za  recytację wiersza     „ Niepodległość”

Wszystkim uczestnikom gratulujemy , dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.

 

Ewa Staszak

Elżbieta Sobieraj

Jesienne wyprawy do lasu.

Szumiał las, śpiewał las, gubił złote liście,
świeciło się jasne słonko, chłodno, a złociście...”

 

 

Nadeszła piękna polska jesień, mieniąca się kolorami, pachnąca lasem, obfitująca w dary natury. Gdy minął czas adaptacji i nadszedł piękny, złoty październik przedszkolaki postanowiły wykorzystać słoneczną pogodę i jak co roku, tak i teraz wybrały się na wycieczki do lasu. Przez trzy kolejne dni las w Świeszu rozbrzmiewał dźwięcznymi głosami rozbawionych dzieci. Na początek leśne ścieżki przetarły „Jagódki” i „Słoneczka”, następnie „Motyle” i „Muchomorki”. Na koniec swoją pierwszą wycieczkę odbyły nasze dzielne maluszki czyli „Biedroneczki” wraz z „Misiami”. Spacer leśnymi dróżkami zaowocował znalezieniem różnorodnych darów jesieni: żołędzi, szyszek, kolorowych liści. Dzieci z zapałem poszukiwały również grzybów, niestety długotrwały brak deszczu sprawił, że nie znaleźliśmy nawet najmniejszego muchomorka. „Motyle” i „Muchomorki” wraz z panią Hanią zabrały się również za sprzątanie leśnej polany, na której dorośli zostawili śmieci- była to więc praktyczna lekcja ekologii i troski o ochronę środowiska. Każda z wycieczek kończyła się piknikiem na świeżym powietrzu, podczas którego przywiezione w plecakach specjały znikały w błyskawicznym tempie. Przedszkolaki pożegnały las we wspaniałych humorach i z nadzieją, że jeszcze kiedyś go odwiedzą.

 

Dorota Kurant

 

Spotkanie z teatrem......

    W środę 03.10.2018r. w naszym przedszkolu odbył się spektakl teatralny pt. „Psoty nie z tej ziemi” o tematyce profilaktycznej w wykonaniu aktorów Teatru Impresariat Artystyczny Inspiracja z Krakowa. Było to spotkanie z dwoma budzącymi sympatię barwnymi i zabawnymi stworami, specjalistami od psot, którzy przywędrowali do nas wprost z Krainy Bajek.  Aktorzy w wesoły sposób pokazali jakie to niebezpieczeństwa czyhają na dzieci i co powinny wiedziećo bezpieczeństwie w zakresie ruchu drogowego, kontaktu z „obcymi” osobami oraz zagrożeniach wynikających z korzystania z Internetu. Zabawna, a zarazem bardzo pouczająca fabuła przedstawienia służyła nie tylko poznawaniu i przyswajaniu reguł bezpiecznego zachowania, ale również zachęcała naszych małych widzów do aktywnego w nim udziału.
                                                               Teatrzyk został ufundowany  przez  Urząd Miasta i Gminy w Piotrkowie Kujawskim.

DZIĘKUJEMY

Elżbieta Sobieraj

Kalendarium Październik 2018

 

 

3 października
 

Psoty nie z tej ziemi
 

teatrzyk dla dzieci z zakresu bezpieczeństwa

 

5 października

 

Światowy Dzień Zwierźąt

 

14 październik

 

Urodziny Kubusia Puchatka

 

 

Dzień przedszkolaka

Dzień Przedszkolaka jest właśnie dzisiaj
cieszy się Basia, Jasio i Krysia……

 

25 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Założeniem naszym było, iż dla dzieci będzie to dzień pełen niespodzianek, wesołej zabawy, humoru i radości. Jesteśmy pewne, że cel został osiągnięty   (o czym świadczą na zdjęciach uśmiechnięte dziecięce buzie). Wielkie świętowanie rozpoczęłyśmy od zaśpiewania naszym dzieciom gromkiego 100 lat. Potem nadszedł czas na niespodzianki.   Niespodzianką nr 1 był pokaz cyrkowo-iluzjonistyczny w wykonaniu Pana Mirosława Zgierskiego z „Magicznego Cyrku”. Dzieci były zachwycone. Po pokazie zostały zaproszone na „tańce-połamańce”. Dzieci tańczyły w rytm ulubionych piosenek według wskazówek „wodzirejów” czyli swoich pań. Niespodzianką nr 2 były zawody, które dzieci wszak uwielbiają. Tym razem w szranki stanęły Panie. Do pokonania miały cztery konkurencje:

  1. Zjedzenie kubka kisielu i zostanie łasuchem-łakomczuchem.

  2. Czyja to dziewoja – z zasłoniętymi oczami panie miały za zadanie rozpoznać kim jest stojąca przed nimi dziewczynka (żeby ułatwić zadanie była to dziewczynka
    z grupy, a dzieci mogły podpowiadać udzielając odpowiedzi na zadawane przez panią pytania.

  3. Kto cięższy – zadanie polegało na przebiciu balona siadając na nim.

  4. Nasz wspólny domek – i znów z zasłoniętymi oczami panie miały narysować przedszkole i podpisać swój rysunek.

Śmiechu i radości było co niemiara. Przedszkolaki dzielnie kibicowały swoim Paniom, które także świetnie się bawiły. Rysunki zostały wyeksponowane w holu przedszkola, a nauczycielki nagrodzone dyplomami. Dyplomy wręczały powołane na czas świętowania „panie dyrektorki”.  Niespodzianka nr 3 zaskoczyła nas w trakcie pląsów i tańców. Był to Pan Burmistrz Sławomir Bogucki i Pani Dyrektor Katarzyna Ulewicz. Oboje złożyli dzieciom życzenia, a Pan Burmistrz tradycyjnie ofiarował „worek” słodyczy. Warto nadmienić, iż Burmistrz Miasta i Gminy od początku tj. od momentu proklamowania Dnia Przedszkolaka, corocznie uczestniczy w jego obchodach. Wspólnie z gośćmi stanęliśmy do „rodzinnej” fotografii upamiętniającej nasze święto. Kolejne niespodzianki dla dzieci to upominki. Rada Rodziców ufundowała dzieciom pamiątkowe plakietki, a sąsiadujący z nami Zakład cukierniczo-piekarniczy „AS” Wiśniewscy pyszne muffinki, za które  z całego serca dziękujemy. Na koniec został dzieciom odczytany list od Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Zmęczone tańcami, ale bardzo zadowolone z atrakcji, dzieci rozeszły się do sal by zjeść obiad,  a na deser podarowane muffinki. To był bardzo udany dzień.            Dzień Przedszkolaka!

Pawłowska Bogumiła

Obchody 100- lecia Odzyskania Niepodległości

 

Kochani Rodzice!

Zapraszamy do udziału w konkursach patriotycznych

z okazji 100-letniej rocznicy
Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Konkurs literacki

Wiersz na 100 lat Niepodległości– napisanie wiersza patriotycznego. 

Konkurs plastyczny

Polska Mój Dom – wykonanie pracy dowolną techniką plastyczną.

              Termin: 31.10.2018

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

PROJEKT

PATRIOTYCZNO-EDUKACYJNY

Z OKAZJI 100 ROCZNICY

ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

 

Podobny obraz

 

Czy jestem dużym, czy małym przedszkolakiem, to jestem dumny z tego, że jestem Polakiem”

Mamy powody do radości, bo zbliża się 100 lat niepodległości”

 

 

Cel główny:

  • przypomnienie i uświetnienie obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę, a także promowanie patriotyzmu.

Cele:

  • rozwijanie przynależności narodowej,
  • poszerzanie wiedzy na temat wydarzeń historycznych związanych z naszą Ojczyzną,
  • wzbudzanie szacunku do symboli narodowych,
  • rozwijanie wrażliwości na pamięć i szacunek dla osób, które poświęciły życie dla Polski,
  • budowanie lokalnego patriotyzmu,
  • ukazanie postaw moralnych budujących patriotyzm,
  • poznawanie polskich pieśni patriotycznych,
  • zachowanie właściwej postawy podczas śpiewania hymnu,
  • wszechstronne rozwijanie talentów artystycznych dzieci,
  • budowanie wspólnoty i więzi międzypokoleniowej.

 

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

  1. Patriota to ja” – wykonanie kącika patriotycznego w holu – zainaugurowanie
    obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

  2.  „Niepodległa” – wykonanie plakatu o charakterze informacyjnym i historycznym.
  3.  „Kodeks Małego Patrioty” – wspólne opracowanie.

  4.  „Polska – mój dom” – konkurs plastyczny.

  5.  „Wiersz na 100 lat Niepodległej – konkurs literacki.

  6.  „Życzenia dla Polski” – konkurs literacko-plastyczny (laurka lub pocztówka.

  7.  „Kocham Cię Polsko” – między grupowy teleturniej wiedzy o Polsce.

  8.  „Album Polaka Przedszkolaka” – dokumentowanie działań patriotycznych w formie prezentacji multimedialnej lub albumu.

  9. 100-lecie Odzyskania Niepodległości” – wykonanie gazetki.

  10.  „Kuchnia Polska” – serwowanie dań.

  11. Nasza Polska” – poranki poetyckie. Słuchanie wierszy, opracowań legend.

  12.  „Dla Ciebie Polsko” – spotkania czytelnicze z zaproszonymi gośćmi.

  13. A ja jestem Polak mały” – konkurs recytatorski.

  14.  „Biało-Czerwona” – zajęcia plastyczne.

  15.  „Ojczyzna, kraina, która się w sercu zaczyna” – spotkanie z członkami grupy rekonstrukcyjnej.

  16. Co to są symbole narodowe” – zajęcia edukacyjne.

  17.  „Polskie ABC” – śpiewanie hymnu, Roty i innych pieśni patriotycznych.

  18.  „Po Piotrkowie, Kujawach śmigamy – naszą małą Ojczyznę zwiedzamy” – wycieczki krajoznawcze.

  19.  „Kwiaty dla bohaterów narodowych mamy, na grobach je składamy” – opieka nad pomnikiem i zapalenie zniczy.

  20.  „Niepodległość” - wieczornica.

  21.  „Parada Patriotów” – marsz ulicami miasta.

  22.  „100 Uczynków” na 100 – lecie.

  23.  „Koncert Polski” – Toruńska Orkiestra Symfoniczna.