Aktualności

 
Uwaga Rodzice

Uwaga Rodzice

W dniu 13 stycznia zapraszamy Państwa wraz z dziećmi
na 27 Finał WOŚP do Hali Sportowej przy
 Szkole Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim.

Z uwagi na zapewnienie przez organizatora atrakcji dla dzieci
 (animacje, konkursy, zabawy) Przedszkolny Finał WOŚP
 i związane z nim występy  odbędą się na Hali Sportowej.
Spotykamy się na miejscu o godzinie 16.45.

Tradycyjnie Przedszkolaki zaprezentują się w tańcach
i piosenkach.

Mikołajkowy Tydzień Czytania

Na łąki, na pola, biały śnieżek leci,
Już święty Mikołaj, śpieszy się do dzieci.
Słychać srebrny dzwonek, a wiatr głos ten niesie
Po łąkach, po polach, po szerokim lesie
Czekając cierpliwie stańcie dookoła
Już święty Mikołaj wchodzi do przedszkola.

 

         Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając - nasze przedszkole, w ramach społecznej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” realizuje cykl spotkań z książką. Nauczycielki we wszystkich grupach codziennie, w trakcie poobiedniego odpoczynku, czytają dzieciom bajki. Do akcji włączają się również rodzice, odwiedzają nas również zaproszeni goście.

        6 grudnia do naszego przedszkola przyjechał św. Mikołaj, który przywiózł dzieciom podarunki. Każda grupa śpiewała i mówiła wiersze dla Mikołaja, a Pani Dyrektor Katarzyna Ulewicz czytając dzieciom zabawny wiersz o Mikołaju, rozpoczęła Mikołajkowy Tydzień Czytania. Celem spotkania było rozpowszechnianie czytelnictwa i wprowadzenie dzieci w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Kolejnymi goścmi byli Pani Miranda Małkowska- Kierownik Żłobka, która z radością przeczytała nam bajkę „Bałwanek”, emertytowna Dyrektor przedszkola Pani Renata Woźniak. Czytanie wzbudziło zaciekawienie i zachwyt u naszych przedszkolaków. Malujące się na twarzach dzieci skupienie zdawało się mówić, że zostali przeniesieni w krainę bajek. Odwiedził nas również Tata Gabrysi z grupy Słoneczka Pan Cezary Szymański, który przeczytał  ulubione wierszyki swojej córki oraz Dziadek Kacperka z grupy Jagódki Pan Piotr Dziubich. Głośnemu czytaniu towarzyszyły pogadanki, zgadywanki dotyczące ulubionych książek i bohaterów literackich.

 

WARTO CZYTAĆ!

Czytanie to doskonała forma kontaktu z dzieckiem, znakomity sposób zaspokajania jego potrzeb emocjonalnych. Dziecko słucha wówczas głosu zaangażowanego w czytanie rodzica lub nauczyciela, może obserwować jego mimikę i gesty. Jest to świetny czas do wspólnej zabawy i śmiechu, ale też do prowadzenia rozmów. Często dzieci zadają pytania, aby upewnić się, czy dobrze zrozumiały treść książki, poznają znaczenie słów lub mają skojarzenia z poruszanymi tematami.

 

Beata Królak

 

Spotkanie z miłośnikiem przyrody- dr Radosławem Kożuszkiem

         W dniu 12 grudnia 2018r. w naszym przedszkolu odbyło się kolejne już spotkanie z dr Radosławem Kożuszkiem – pochodzącym z naszego miasta ekologiem, podróżnikiem, pracownikiem naukowym. Pan Radek w bardzo ciekawy i przystępny dla przedszkolaków sposób przedstawił tematykę dokarmiania zimujących w naszym kraju ptaków. W oparciu o prezentację multimedialną przedszkolaki zdobyły praktyczną wiedzę na temat czym dokarmiamy poszczególne gatunki ptaków oraz kiedy to należy robić. Dr Kożuszek nawiązał również do akcji charytatywnej „Wielka paka dla zwierzaka”, w której wzięły udział przedszkolaki wraz z rodzicami. Dzieci z zapartym tchem wysłuchały opowieści o smutnym losie bezdomnych zwierząt w schronisku i o tym jak można im pomóc np. poprzez adopcję. Na zakończenie spotkania gość w ramach Kampanii Społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom przepięknie przeczytał wiersz Marii Konopnickiej pt. „Stefek Burczymucha”.
        Gdy nadejdzie oczekiwany przez dzieci śnieg i mróz wtedy na pewno nie zapomnimy o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Odwiedzimy również leśne zwierzęta i zaopatrzymy ich paśniki w suchą karmę. Troska o zimujące ptaki i zwierzęta to jedno z zadań realizowanego w przedszkolu programu edukacji ekologicznej „Dziecko przyjacielem przyrody”, którego nadrzędnym celem jest szerzenie aktywnej postawy proekologicznej wśród przedszkolaków.

Dorota Kurant

 

Spotkanie przy choince- podsumowanie projektu.

              Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinny czas. Czekamy na nie co roku, lubimy stroić dom i szykować ozdoby na choinkę. Dla najmłodszych wyglądanie pierwszej gwiazdki i rozpakowywanie prezentów to chwile pełne szczęścia. W tym czasie każdą z przedszkolnych sal przebiera się w świąteczne dekoracje. Najpiękniejsza jest jednak choinka, której ubieranie sprawia dzieciom wiele radości. Jest to czas, na który czekają nie tylko dzieci ale i dorośli. W naszym przedszkolu to również wyjątkowy okres.

Aby i w tym roku mogły cieszyć się i przeżywać tę świąteczną atmosferę wszystkich przedszkolaków zaprosiliśmy po raz kolejny do udziału w projekcie „Spotkanie przy choince“. I tak….. nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj wręczając prezenty, aktorzy z przedstawieniem „Świąteczne poszukiwania” i „Psoty nie z tej ziemii”. Ponadto przedszkolaki piekły pierniczki, brały udział w konkursie plastycznym „Bożonarodzeniowe drzewko“, uczestniczyły w koncercie kolęd wraz z emerytowanymi i obecnymi pracownikami przedszkola, absolwentami i rodzicami, brały udział w akcji charytatywnej „Świąteczna kartka”. W ten świąteczny czas dzieci z grupy Słoneczka odwiedziły Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Radziejowie gdzie zaprezentowały swoje umiejętności taneczne a także uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Nie lada niespodzianką okazał się wyjazd na salę zabaw do Ślesina. Przez cały grudzień mogliśmy oglądać wystawę ozdób świątecznych wykonanych przez uczestników Środowiskowego Dom Samopomocy w Radziejowie oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi. Tradycyjnie, na kilka dni przed Bożym Narodzeniem, odbywały się spotkania jasełkowe. Uroczystość Jasełek w naszym przedszkolu jest od wielu lat wpisana w kalendarz imprez
i uroczystości. Integruje ona dom rodzinny i przedszkole, wprowadza wszystkich w świąteczny nastrój, a jednocześnie pozwala kultywować obrzędowość wynikającą z tradycji.

Katarzyna Dziubich


 

Zdrowych spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt Narodzenia Pańskiego.

Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy.

Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku

oraz spełnienia w życiu osobistym i zawodowym.

życzy 

Dyrektor Katarzyna Ulewicz

Zaproszenie

                           „Jest taki dzień bardzo ciepły, choć   grudniowy…

 

 

 

 

 SERDECZNIE   ZAPRASZAMY RODZICÓW

NA WIGILIJNY KONCERT KOLĘD,KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ

19.12.2018r. O GODZINIE 14.00

       Społeczność przedszkola

STARSZAKI TO BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI

       W dniu 30.11.2018 r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs wiedzy o bezpieczeństwie pod hasłem „Bezpieczny przedszkolak”. W konkursie wzięły udział najstarsze dzieci z trzech grup przedszkolnych – „Motyle”, „Słoneczka” i „Muchomorki”. Dzieci brały udział w kilku konkurencjach: rozwiązywały zagadki i odpowiadały na pytania w formie quizuo bezpieczeństwie w domu, na podwórku i na ulicy, pokazywały za pomocą zielonych i czerwonych karteczek czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. Wskazywały jak zachowają się i kogo zawiadomią w różnych niebezpiecznych sytuacjach, dobierały numery alarmowe, układały z puzzli znaki drogowe. Podczas zabawy sprawnościowej prowadziły zręcznie kolegę z zawiązanymi oczami po krętej drodze. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: dyrektor przedszkola, przedstawiciele policji. Dzieci z wszystkich grup sprawnie pokonały wszystkie konkurencje, wykazały się znajomością zasad bezpieczeństwa, stosowały w zabawie zdobyte informacje z zakresu znajomości zasad ruchu drogowego, umiejętnie współpracowały i współdziałały w zespole. Doskonale znają numery alarmowe i wiedzą w jakich sytuacjach należy z nich korzystać. Na wszystkie pytania konkursowe i zagadki padały tylko prawidłowe odpowiedzi, nie było żadnej pomyłki. W związku z tym jury pogratulowało wiedzy i umiejętności uczestnikom konkursu i uznało, że zwycięzcami zostały wszystkie grupy ex aequo. W nagrodę wszystkie grupy otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców i piotrkowską policję. Wszyscy przedszkolacy zostali wyposażeni w znaczki odblaskowe, które otrzymały od burmistrza Piotrkowa Kujawskiego pana Sławomira Boguckiego.

Serdecznie dziękujemy.

 Elżbieta Sobieraj
Marzanna Czyżniak

Mikołajki w Kujawiaczku

Mój kochany Mikołaju cały rok czekałem

Byłem bardzo, bardzo grzeczny, bardzo się starałem”

       Cały rok wszyscy czekamy na Świętego Mikołaja, ale najbardziej nie mogą się doczekać dzieci. Dlatego w dniu imienin Mikołaja, czyli 6 grudnia, od rana towarzyszą wszystkim pozytywne emocje, niecierpliwe oczekiwanie i świąteczny nastrój. Czekanie i niepewność (przyjdzie czy nie przyjdzie) umilały dzieciom piosenki i muzyka o tematyce świątecznej i „mikołajowej”, zabawy taneczno-ruchowe przy wspomnianych piosenkach, Pani Dyrektor zaś czytając dzieciom zabawny wiersz o Mikołaju, rozpoczęła Mikołajkowy Tydzień Czytania. Dużo radości i śmiechu było kiedy to, nieproszona przez nikogo, odwiedziła nas zaprzyjaźniona Baba Jaga (Pani Beata), która koniecznie chciała zostać Świetym Mikołajem. Niestety, dzieci nie wyraziły zgody i dalej czekały na gościa. Pojawił się, ale zakatarzony, kaszlący i słaby, bez prezentów i od razu położył się do łóżka. Na szczęście jego żona – Pani Mikołajowa, sobie tylko znanymi miksturami, szybko uleczyła Mikołaja. Była to tylko inscenizacja, w której w główne role wcieliły się pani Hania i Pani Dorota. Po ponownych tańcach i piosenkach wreszcie ktoś zapukał do drzwi i…..tak to był On – Święty Mikołaj, a zanim skromny Elf z wieeelkim worem prezentów. Po przywitaniach nastąpił długo oczekiwany moment, czyli wręczanie prezentów. Każda grupa dostała wymarzone upominki. W podziękowaniu dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. I tak spotkanie z Mikołajem dobiegło końca, strudzony poszedł dalej nieść radość innym dzieciom. Nam na osłodę zostały pyszne cukierki od Pana Burmistrza, za które bardzo dziękujemy. Czekamy znów na Świętego Mikołaja……

Bardzo dziękujemy Panu Sławkowi z miejscowego Banku Spółdzielczego, że zechciał być z nami w ten mikołajkowy dzień.

 

Bogumiła Pawłowska

 

Inni, ale tacy sami- podsumowanie projektu.

Każdy ma prawo do szczęścia
i swego miejsca w społeczeństwie".
Maria Grzegorzewska

 

  Najodpowiedniejszym czasem na kształcenie prawidłowych postaw wobec drugiego człowieka, a więc także niepełnosprawnego, jest okres pobytu w przedszkolu.

Wychowanie integracyjne jest cennym doświadczeniem dla dzieci. Korzystnie wpływa na ich rozwój społeczny i intelektualny. Dziecko pełnosprawne zwykle „podnosi poprzeczkę” dla swoich możliwości, stara się być coraz lepsze, by być wzorem dla swego niepełnosprawnego kolegi. Wspólne przebywanie z dziećmi niepełnosprawnymi uczy je empatii, tolerancji, szacunku i otwartości wobec tego co inne. Sprzyja wzrastaniu wrażliwości emocjonalnej, poszerza wiedzę o człowieku i życiu, uczy dostrzegania innych niż własne problemów, zrozumienia odmienności drugiego człowieka, trudności w jego funkcjonowaniu, a także gotowości niesienia mu pomocy, bycia uważnym i odpowiedzialnym w kontaktach z nim. Dzieci są doskonałymi obserwatorami, znają możliwości i potrzeby swoich kolegów.

Integracja w naszym przedszkolu to wspólne bycie razem dzieci zdrowych i niepełnosprawnych, wesołych i smutnych, dzieci o różnych możliwościach, potrzebach i zainteresowaniach jednoczących się we wspólnym działaniu. Bycie razem daje szansę akceptacji inności w sposób spontaniczny i naturalny, daje szansę na radość, uśmiech, pracę i zabawę. Przebywanie w grupie rówieśniczej umożliwia zdobywanie i wzbogacanie doświadczeń społecznych. Dzieci pełnosprawne łatwiej zrozumieją problemy niepełnosprawnego kolegi, uczą sie tolerancji, szacunku i wrażliwości. Dzieci niepełnosprawne, spotykając życzliwość i zrozumienie, pokonują lęk przed nową nieznana sytuacją, przed nowym środowiskiem. Poprzez wspólne działania dzieci uczą się opiekuńczości i odpowiedzialności za innych. 

 Celem projektu było: