„My, przedszkolaki na ziemskiej kuli,
wiemy, że Ziemię trzeba przytulić,
zadbać o lasy, powietrze, wodę,
kwiaty, zwierzęta – całą przyrodę!...”
Agata Widzowska
W naszym przedszkolu od lat realizowany jest program: „Dziecko przyjacielem przyrody”, w ramach którego dzieci od najmłodszej grupy wiekowej uczą się poszanowania środowiska przyrodniczego, poznają faunę i florę najbliższej okolicy. W związku z realizacją w/w programu dnia 20 lutego nasze przedszkole odwiedził pan Maciej Maciejewski – ornitolog, fotograf pasjonujący się przyrodą naszych pięknych Kujaw a w szczególności okolic Kruszwicy i Gopła. Pan Maciek w ciekawy i przystępny sposób opowiedział „Motylom”, „Słoneczkom” i „Muchomorkom” o ptakach mieszkających w naszych okolicach. Wytłumaczył, jak należy im pomagać poprzez wieszanie budek lęgowych i dokarmianie zimowa porą. Przedszkolaki dowiedziały się również czym zajmuje się ornitolog i co trzeba zrobić żeby nim zostać. Pan Maciejewski uczestniczył również we wręczeniu nagród dzieciom, które wraz z rodzicami i dziadkami wykonały piękne karmniki i budki lęgowe na konkurs z „Gazetki Przedszkolaka”. Dziękujemy naszemu gościowi za pouczającą i miłą wizytę oraz prezent w postaci budki łęgowej. Gdy nadejdzie ciepła wiosna zaprosimy pana Maciejewskiego do naszego piotrkowskiego parku, żeby tam bezpośrednio na łonie przyrody poznawać życie i zwyczaje naszych ptasich przyjaciół.
Kolejne spotkanie z przyrodą miało miejsce dwa dni później, kiedy to przyjechały do nas owady – w dosłownym znaczeniu tego słowa. Podczas spotkania z żywą przyrodą pani z Agencji Artystycznej Klaps – Art. zaprezentowała przedszkolakom: modliszki, liśćce, straszyki, patyczki, chrabąszcze, szarańcza itp. Niektóre z nich można było zobaczyć w ich domkach np. modliszki, a inne np. liśćce, zupełnie bezpośrednio – na ręku opiekunki. Zachwytom przedszkolaków nie było końca, a początkową obawę zastąpił zaciekawiony wzrok i szeroki, radosny uśmiech.
Ostatni tydzień lutego upłynął „Motylom” i „Jagódkom” na przygotowaniach wyjazdu do lasu. Dzieci przynosiły pokarm dla sarenek, zajączków oraz dzików i z niecierpliwością czekały na niecodzienną wycieczkę. W piątek 1-go marca w towarzystwie panów: Witolda Merdera i Zdzisława Kaźmierczaka: myśliwych z Koła Łowieckiego „Grzywacz” pojechały do lasu i wyłożyły siano, marchew, ziemniaki i zboże w leśnym paśniku. Obejrzały również patrolkę do obserwacji zwierząt. Wprawdzie mroźna zima powoli ustępuje miejsca ciepłej wiośnie, ale z pewnością zechce jeszcze poprószyć śniegiem i postraszyć mrozem a wtedy leśne zwierzęta z chęcią skorzystają z darmowej stołówki. Były to kolejne już lekcje ekologii w których uczestniczyły nasze przedszkolaki. Wiek przedszkolny jest najlepszym okresem do wprowadzenia elementów edukacji ekologicznej, wdrażania dzieci do bycia świadomym, odpowiedzialnym za stan środowiska naturalnego dorosłym człowiekiem.
Dorota Kurant