Aktualności

 
Przedszkolaki przyjaciółmi przyrody

My, przedszkolaki na ziemskiej kuli,
wiemy, że Ziemię trzeba przytulić,
zadbać o lasy, powietrze, wodę,
kwiaty, zwierzęta – całą przyrodę!...”

Agata Widzowska

       W naszym przedszkolu od lat realizowany jest program: „Dziecko przyjacielem przyrody”, w ramach którego dzieci od najmłodszej grupy wiekowej uczą się poszanowania środowiska przyrodniczego, poznają faunę i florę najbliższej okolicy. W związku z realizacją w/w programu dnia 20 lutego nasze przedszkole odwiedził pan Maciej Maciejewski – ornitolog, fotograf pasjonujący się przyrodą naszych pięknych Kujaw a w szczególności okolic Kruszwicy i Gopła. Pan Maciek w ciekawy i przystępny sposób opowiedział „Motylom”, „Słoneczkom” i „Muchomorkom” o ptakach mieszkających w naszych okolicach. Wytłumaczył, jak należy im pomagać poprzez wieszanie budek lęgowych i dokarmianie zimowa porą. Przedszkolaki dowiedziały się również czym zajmuje się ornitolog i co trzeba zrobić żeby nim zostać. Pan Maciejewski uczestniczył również we wręczeniu nagród dzieciom, które wraz z rodzicami i dziadkami wykonały piękne karmniki i budki lęgowe na konkurs z „Gazetki Przedszkolaka”. Dziękujemy naszemu gościowi za pouczającą i miłą wizytę oraz prezent w postaci budki łęgowej. Gdy nadejdzie ciepła wiosna zaprosimy pana Maciejewskiego do naszego piotrkowskiego parku, żeby tam bezpośrednio na łonie przyrody poznawać życie i zwyczaje naszych ptasich przyjaciół.

       Kolejne spotkanie z przyrodą miało miejsce dwa dni później, kiedy to przyjechały do nas owady – w dosłownym znaczeniu tego słowa. Podczas spotkania z żywą przyrodą pani z Agencji Artystycznej Klaps – Art. zaprezentowała przedszkolakom: modliszki, liśćce, straszyki, patyczki, chrabąszcze, szarańcza itp. Niektóre z nich można było zobaczyć w ich domkach np. modliszki, a inne np. liśćce, zupełnie bezpośrednio – na ręku opiekunki. Zachwytom przedszkolaków nie było końca, a początkową obawę zastąpił zaciekawiony wzrok i szeroki, radosny uśmiech.

      Ostatni tydzień lutego upłynął „Motylom” i „Jagódkom” na przygotowaniach wyjazdu do lasu. Dzieci przynosiły pokarm dla sarenek, zajączków oraz dzików i z niecierpliwością czekały na niecodzienną wycieczkę. W piątek 1-go marca w towarzystwie panów: Witolda Merdera i Zdzisława Kaźmierczaka: myśliwych z Koła Łowieckiego „Grzywacz” pojechały do lasu i wyłożyły siano, marchew, ziemniaki i zboże w leśnym paśniku. Obejrzały również patrolkę do obserwacji zwierząt. Wprawdzie mroźna zima powoli ustępuje miejsca ciepłej wiośnie, ale z pewnością zechce jeszcze poprószyć śniegiem i postraszyć mrozem a wtedy leśne zwierzęta z chęcią skorzystają z darmowej stołówki. Były to kolejne już lekcje ekologii w których uczestniczyły nasze przedszkolaki. Wiek przedszkolny jest najlepszym okresem do wprowadzenia elementów edukacji ekologicznej, wdrażania dzieci do bycia świadomym, odpowiedzialnym za stan środowiska naturalnego dorosłym człowiekiem.

 

Dorota Kurant

WYPRAWA DO KRAINY LODU

W ostatnich dniach lutego Słoneczka „wybrały” się w podróż do krainy lodu. Podróż była trudna i męcząca, jechały pociągiem, leciały samolotem, płynęły statkiem, przedzierały się przez wodę na kawałkach kry (kartki papieru). Kiedy dotarliśmy na biegun dzieci poznały położenie tego obszaru na kuli ziemskiej, obejrzały prezentację dzięki, której poznały żyjące tam zwierzęta, ludność jak i sam wygląd mroźnej Arktyki. Słoneczka zafascynowała budowla, w jakiej mieszkają Eskimosi, czyli igloo, toteż następnego dnia zbudowały własne z kostek cukru, zaś możliwość spróbowania "lodowych cegieł igloo" sprawiło im największą frajdę. Były zafascynowane cudem natury jakim jest zorza polarna. Biała kraina tak bardzo spodobała się dzieciom, że przeniosły mały jej fragment do sali i wspólnymi siłami wykonały makietę Arktyki. W kolejny dzień poznały właściwości lodu. Zajęcia te w całości oparte były na przeprowadzanych przez dzieci eksperymentach, które doprowadziły małych naukowców do samodzielnych wniosków. Słoneczka poprzez zmysł dotyku, węchu i smaku manipulowały kostkami lodu, poznając jego właściwości. Mali badacze okazali się wielkimi znawcami nauki, którzy obserwacje szybko zamieniali w trafne spostrzeżenia. Na początku dzieci jednogłośnie ustaliły, że lód to zamarznięta woda. A potem metodą „burzy mózgów” wymieniały jego właściwości: zimny, twardy, bez zapachu, bez smaku. Gdzie można go znaleźć: lodowisko, lody na patyku, mrożonki. Przedszkolaki przeprowadziły w grupach doświadczenia stawiając pojemnik z lodem na kaloryferze, posypywali solą i rozpuszczali w dłoniach, dokładnie obserwowały co się z nim dzieje?. Jedną z zabaw była obserwacja kostek lodu zanurzonych w zimnej i ciepłej wodzie. Wnioski nasuwały się same: lód szybciej rozpuszcza się w ciepłej wodzie. Największą frajdą było barwienie lodu kolorowymi barwinkami spożywczymi i obserwacja przez lupę.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszej wyprawy do krainy lodu.

 

Elżbieta Sobieraj

 

Mali odkrywcy i badacze- zajęcia badawcze w grupie Muchomorki

              Środowisko, w którym wychowujemy nasze dzieci w dużym stopniu różni się od tego, w którym wychowywaliśmy się kiedyś. Internet, telewizja satelitarna, gry komputerowe, pięknie wydane, kolorowe książeczki – wszystko to oddziałuje na umysły naszych dzieci. Dzięki temu dzieci już od najmłodszych lat posiadają znacznie większy zakres wiedzy i informacji niż my w ich wieku. Ważnym elementem nauki poprzez zabawę jest rozwój u dzieci ich naturalnej pasji odkrywania świata. Badaniu, obserwacji i odkrywaniu właściwości rzeczy i zjawisk towarzyszy napięcie, które dostarcza dziecku różnorodnych przeżyć: zadowolenia, satysfakcji, radości z tego, że coś poznało, odkryło, doszło do jakiegoś wniosku. Działalność badawcza wywiera korzystny wpływ na różne sfery rozwoju dziecka, m. in. na sferę aktywności twórczej. Dzieje się tak, gdyż dziecko podejmując zabawę badawczą staje przed określonym problemem, którego rozwiązanie jest bezpośrednim celem samej zabawy. Zabawy badawcze są też świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych tj. : analiza, synteza, porównywanie i uogólnianie. Przy okazji dzieci rozwijają umiejętność krytycznego myślenia, wytrwałość, koncentrację uwagi, spostrzegawczość oraz poszerzają horyzonty myślowe.

Zapraszamy do obejrzenia w galerii zdjęć Muchomorkowych eksperymentów mlecznych......

Katarzyna Dziubich

Ogłoszenie

Serdecznie zapraszam 4 marca o godzinie 13.00 na  spotkanie  z psychologiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radziejowie.

Rodzice zainteresowani  spotkaniem proszeni są o zgłaszanie się  do sekretariatu w celu wpisania na listę.

Katarzyna Ulewicz - dyrektor przedszkola

Podróż w przeszłość- czyli zabawy naszych babć i dziadków

Dzisiejszym dzieciom trudno uwierzyć w to, że kiedyś nie było telefonów komórkowych, tabletów, laptopów z dotykowym ekranem i Internetu, a zabawa przebiegała równie fantastycznie, a może nawet i lepiej. Muchomorki postanowiły spróbować czy rzeczywiście tak było….zatem grały w warcaby, klasy, kapsle oraz w gumę. Na koniec wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że przy zabawach naszych ukochanych babć i dziadków spędziliśmy wspaniałe i radosne chwile.

 

Katarzyna Dziubich

 

Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia, Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiew.

        W dniach od 04 do 08 lutego 2017 roku w naszym Przedszkolu odbyły się uroczystościz okazji Dnia Babci i Dziadka. Zajmują oni szczególne miejsce w serduszku małego dzieckai są bardzo ważnymi osobami w jego życiu. Dlatego, Dzień Babci i Dziadka obchodzimyw naszym przedszkolu bardzo uroczyście. Muchomorki, Jagódki, Motyle, Pszczółkioraz Słoneczka w tych dniach zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Dzieci przygotowały specjalny dla nich program artystyczny. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze,  wnuczęta wyraziły swoją miłość
i wdzięczność do ukochanych osób. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem Niejednej babci i dziadkowi zakręciła się łza w oku.Następnie wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom przygotowane samodzielnie upominki i laurki z pięknymi życzeniami. Następnie przedszkolaki zaprosiły babciei dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwośći zrozumienie.To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwei rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkaniai chwile spędzone wspólnie z wnukami, z pewnością pozostaną w pamięci zarówno dzieci jak i Babć oraz Dziadków.

 

    Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.   

                                                                                                                                                                                                                                                                                    
 

 

Elżbieta Sobieraj

Karnawałowe szaleństwo czas zacząć

       Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, wyczekiwany. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas w piątek 11 stycznia, kiedy to odbył się wielki bal karnawałowy. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, strażaka, Spider-Mana, tygryska, pszczółkę ,…  nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich . W tym roku animatorzy rozbawiali milusińskich w naszym przedszkolu. Chodzące Maskotki zaprosiły do tańca Mai, który rozpoczął wspólną zabawę Małych Imprezowiczów.
Te ciekawe przebrania, balony, serpentyny ale również specjalna muzyka, zabawy tematyczne, na zawsze zostaną w pamięci Maluchów.

                             

                                                                                                               Elżbieta Sobieraj

                                                                                                              Marzanna Czyżniak

Kalendarium luty 2019

4 lutego

Dzień Babci i Dziadka w grupie Muchomorki

5 lutego

Dzień Babci i Dziadka w grupie Jagódki

6 lutego

Dzień Babci i Dziadka w grupie Misie 

7 lutego

Dzień Babci i Dziadka w grupie Biedroneczki

7 lutego 

Wyjazd grupy Motyle do teatru w Inowrocławiu

8 lutego 

Dzień Babci i Dziadka w grupie Motyle i Słoneczka

8 lutego

Dzień Bezpiecznego Internetu

11 lutego

Kapsuła czasu- pokaz multimedialny

21 lutego

Owady- teatrzyk dla dzieci

 

Bezpieczne ferie

        Nadeszły wyczekiwane przez najmłodszych ferie zimowe. W związku z zimową przerwą szkolną  Policja przygotowała kilka wskazówek dla najmłodszych oraz rodziców. Przerwa szkolna jest po to by odpoczywać, bawić się i realizować zainteresowania na które brakuje czasu w okresie trwania szkoły. Ferie zimowe kojarzą się z zabawą na śniegu, wyjazdami na zimowiska, choć nie tylko. Pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim i swoich współtowarzyszy zabawy.

Pamiętajcie:

  • pod żadnym pozorem nie wchodźcie na lód, szczególnie na rzekach i jeziorach
  • nie zjeżdżajcie na sankach i nartach w miejscach położonych w bliskiej odległości
    dróg i zbiorników wodnych
  • używajcie kasków podczas jazdy na nartach, do 16 roku życia jest to obowiązek na
    zorganizowanym stoku narciarskim
  • dbajcie o prawidłowy ubiór, chroniący przed skutkami silnych mrozów
  • nigdy nie doczepiajcie sanek do samochodu – takie kuligi są niebezpieczne!
  • pamiętajcie o elementach odblaskowych - nie tylko poza miastem.