Aktualności

 
OGŁOSZENIE

 Szanowni Rodzice

W okresie wakacyjnym przedszkole czynne będzie od 3 do 31 sierpnia br. w godzinach od 7.00 do 16.00 z zachowaniem reżimu sanitarnego

 

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA

Zgodnie z Zarządzeniem nr 4/2020 Burmistrza Miasta i Gminy Piotrków Kujawski  z dnia 20 stycznia 2020 r. w sprawie ustalenia terminów przeprowadzenia postepowania rekrutacyjnegoi postepowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów na rok szkolny 2020/2021 do przedszkoli publicznych oraz oddziałów przedszkolnych o klas pierwszych w publicznych szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto i Gmina Piotrków Kujawski  informujemy, że od dnia 29 czerwca do 14 sierpnia br.  można składać wnioski o przyjęcie  do przedszkola w rekrutacji uzupełniającej.

Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola

Załączniki

Klauzula informacyjna

 

 


Ktoś mądry powiedział kiedyś, że życie składa się z powitań i pożegnań…”


         I nagle zmieniło się wszystko… świat się zatrzymał… ludzie zostali w domach… Nie ma dzieci w piaskownicach, rodzin w kinach i restauracjach, spotkań ze znajomymi… Ale edukacja jest nadal, bo rozwoju człowieka nic nie jest w stanie zatrzymać.  Przedszkola zostały zamknięte, a edukacja przeniosła się do domów i to nie tylko w wymiarze poznawczym, ale również społecznym i wychowawczym. Można by rzec, że los przeprowadza nam, dorosłym, sprawdzian z elastyczności, kreatywności, współpracy, empatii, myślenia adaptacyjnego – rozwiązywania problemów i wychodzenia poza schematy. Na co dzień projektantami przestrzeni uczenia się dzieci są głównie nauczyciele, ale dziś świat postawił dorosłych wobec wyzwania współtworzenia przestrzeni edukacyjnej zarówno przez nauczycieli, jak i rodziców. Jest to sytuacja nowa dla nas wszystkich. Na co dzień działaliśmy w dwóch przestrzeniach, które w pewnym zakresie przenikały się, jednak każda z nich żyła własnym życiem, co było naturalne, ponieważ dobowy czas dziecka był podzielony między byciem w domu i byciem w przedszkolu. Teraz naszym zadaniem jako nauczycieli i rodziców jest stworzenie dzieciom warunków pozwalających na optymalny rozwój bez wychodzenia z domu.

Na zakończenie roku szkolnego 2019/2020 - trudnego roku - nadszedł wyczekiwany przez wszystkich czas wakacji, urlopów.

Dziękując za wysiłek i współpracę, życzę wszystkim Dzieciom, Rodzicom, Nauczycielkom i Pracownikom naszego Przedszkola, by nadchodzące wakacje były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej  przygody. Bawcie się dobrze, nie zapominajcie jednak o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie. Wierzę, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, w doskonałych humorach oraz w normalnych tradycyjnych warunkach.

Naszym absolwentom życzę, aby doświadczenia zdobyte w naszym przedszkolu dodały Wam odwagi, wiary w siebie i pomogły lepiej zaaklimatyzować się w szkole. Wiążemy z Wami duże nadzieje, ponieważ jesteśmy przekonani, że Wasze umiejętności będą procentowały w przyszłości.

Wam drodzy Rodzice DZIĘKUJĘ za wspaniałą  owocną współpracę, za angażowanie się w życie przedszkola i grupy.

Dyrektor

Katarzyna Ulewicz

DYŻUR WAKACYJNY

Szanowni Rodzice!

        

Rodzice pracujący, którzy chcą skorzystać z usług opiekuńczych w przedszkolu w miesiącu sierpniu br. proszeni są o składanie wniosków w terminie od   22 do 30 czerwca br.

Przed wypełnieniem wniosku prosimy o zapoznanie się z regulaminem dyżuru wakacyjnego oraz procedurą bezpieczeństwa w związku z umożliwieniem zajęć opiekuńczych w czasie pandemii COVID-19 , które będą obowiązywać w trakcie pobytu dziecka w przedszkolu.

Wnioski dostępne są na stronie internetowej przedszkola.
Wypełnione wnioski można przesłać na adres 
przedszkole@piotrkowkujawski.pl lub wrzucić do skrzynki pocztowej przy wejściu głównym przedszkola.

 

- Procedura bezpieczeństwa w związku z umożliwieniem zajęć opiekuńczych w czasie pandemii COVID-19  w Przedszkolu Samorządowym Kujawiaczek” w Piotrkowie Kujawskim.

 - Wniosek

- Regulamin dyżuru wakacyjnego

- Oświadczenie odbioru dziecka

- Oświadczenie rodzica (dostarczamy podpisane w dni przyprowadzenia dziecka do przedszkola)

31 LIPCA PROSIMY O OSTATECZNE POTWIERDZENIE PRZYPROWADZENIA DZIECKA NA DYŻUR

OGŁOSZENIE

Informujemy rodziców, że od poniedziałku 15 czerwca w godzinach od 9.00 do 12.00 
będzie można zgłaszać się do przedszkola po odbiór rzeczy   pozostawionych przez dzieci .

W związku z istniejąca sytuacją pandemiczna, proponujemy następujący harmonogram:

 

Poniedziałek 15 czerwca  - grupa Misie i Motyle

Wtorek 16 czerwca  - grupa  Misie i Motyle

 

Środa 17 czerwca - grupa Biedronki i Jagódki

Czwartek 18 czerwca - grupa Biedronki i Jagódki

 

Piątek 19  czerwca - grupa Muchomorki i Pszczółki

Poniedziałek 22 czerwca  - grupa  Muchomorki i Pszczółki

 

Szanowni Rodzice!

           Uprzejmie informujemy, że w  związku z  decyzją rządu (wytyczne MEN  oraz Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego) o otwarciu przedszkoli informujemy, że Przedszkole Samorządowe w Piotrkowie Kujawskim zostało otwarte od 11 maja 2020 roku.

            Główne warunki pobytu dziecka w przedszkolu, określa Procedura bezpieczeństwa w związku z umożliwieniem zajęć opiekuńczych w czasie pandemii COVID - 19.   Rodzice, którzy zdecydują się skorzystać z możliwości opieki zobowiązani są powiadomić Dyrektora placówki o tym fakcie co najmniej dwa dni wcześniej przed przyprowadzenie dziecka do przedszkola, poprzez przesłanie na adres  e-mailowy przedszkole@piotrkowkujawski.pl  wypełnionych poniżej dokumentów.

Przed wypełnieniem wniosku proszę zapoznać się z procedura bezpieczeństwa.

 

- Procedura bezpieczeństwa w związku z umożliwieniem zajęć opiekuńczych w czasie pandemii COVID-19  w Przedszkolu Samorządowym Kujawiaczek” w Piotrkowie Kujawskim.

 - Wniosek

- Oświadczenie odbioru dziecka

- Oświadczenie rodzica

DLA WSZYSTKICH DZIECI Z PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO KUJAWIACZEK

Z OKAZJI NAJPIĘKNIEJSZEGO DLA NAS WSZYSTKICH ŚWIĘTA „DNIA DZIECKA” ŻYCZYMY WAM SAMYCH NIEZAPOMNIANYCH CHWIL, PRZEPEŁNIONYCH RADOŚCIĄ, UŚMIECHEM I SŁOŃCEM. MAMY NADZIEJĘ, ŻE WKRÓTCE SPOTKAMY SIĘ W NASZYM PRZEDSZKOLU I POWRÓCĄ „STARE DOBRE CZASY” – NORMALNOŚCI - CZEGO ŻYCZYMY WAM DROGIE DZIECI I WSZYSTKIM WKOŁO.

 

 

 

DYREKTOR , NAUCZYCIELE I PRACOWNICY PRZEDSZKOLA

 

 

 

 

 

 

Dzień Dziecka

Dziś jest ulubione święto wszystkich dzieci, tych młodszych i tych starszych, czyli Dzień Dziecka. Jak jednak spędzić go w czasach koronawirusa, gdy wszystkie kina, teatry i baseny jeszcze są pozamykane? Wielu rodziców zastanawia się, jaką atrakcję zapewnić swoim pociechom, by Dzień Dziecka był miło wspominany, pomimo wciąż trwającej epidemii. Skoro nie można wyjechać, trzeba wykorzystać możliwości, które mamy we własnym domu. Użyjcie wyobraźni. Dzieci będą zachwycone, gdy ten dzień spędzicie z nimi cały, bawiąc się i poświęcając im czas. Odpuście na chwilę obowiązki i bądźcie tylko dla nich. Zbudujcie bazę z koców i poduszek, udekorujcie dom balonami, grajcie z nimi w gry planszowe, a na deser zaserwujcie lody. Zjedzcie kolację na balkonie lub tarasie, a jeśli jest to możliwe wyjdźcie na spacer, na rower lub hulajnogę. Dajcie dzieciom swój czas i dobry nastrój, a będą tego dnia szczęśliwe. A może piknik? Wystarczy koc, koszyk z jedzeniem i napojami, gra planszowa lub badminton. Dzieci cenią czas spędzony z rodzicami, szczególnie, gdy angażujecie je we wspólne przedsięwzięcie. Jeśli dodatkowo mają one coś wspólnego ze słodyczami, to pełnia szczęścia jest gwarantowana. Dzieciom wiele zabawy sprawi wspólne pieczenie babeczek czy ciasta. Kreatywność w czasie pandemii musi wychodzić na nowe poziomy, ale warto podejmować wysiłek, by ten okres był dla dzieci jak najmniej uciążliwy i zapamiętały go dobrze, bo to, że będą go pamiętać jest pewne. Wspólne spędzenie czasu oraz rozmowa i zabawa są najlepszym prezentem, jaki rodzic może dać swojemu dziecku. Bardziej opłaca się zainwestować w aktywność, którą możemy wykonywać razem, niż kolejną zabawkę, która szybko trafi do szafy. Nic nie zastąpi czasu spędzonego razem, więc pamiętajcie o tym w Dniu Dziecka.

 

Hanna Betlińska

(Na podstawie źródeł internetowych)

ŚWIADOME DZIECKO TO SZCZĘŚLIWY CZŁOWIEK

Dzieci swoje prawa mają, ich rodzice je kochają.

Czy są duże czy też małe, wszystkie mają swoje zdanie.

Maja prawo do zabawy, oraz swoje własne sprawy.

Nie bij! Nie krzycz! Nie poniżaj! Zawsze kochaj! Nie ubliżaj!

Służ pomocą, dobrą radą - dziecka uśmiech Twą zapłatą.

Troszcz się o nie cały czas, niech z radością patrzy na świat.”

Roksana Kuźniarska, lat 10

 

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.

O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw. Upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka nie jest wymierzone przeciwko rodzicom. Zarówno rodzice, opiekunowie jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają. Zapisy zawarte w Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

Jakie prawa mają dzieci (wg Konwencji o Prawach Dziecka)

Prawa cywilne i wolności osobiste, umożliwiające rozwój dziecka: 

  • prawo do życia i rozwoju;

  • prawo do tożsamości i identyczności (prawo do nazwiska, imienia, obywatelstwa, wiedzy o własnym pochodzeniu);

  • prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania;

  • prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach jego dotyczących w postępowaniu administracyjnym i sądowym;

  • prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi;

  • prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej, wyzysku, nadużyć seksualnych i wszelkiego okrucieństwa;

  • prawo do godności i szacunku;

  • prawo do nietykalności osobistej.

Prawa socjalne:

  • prawo do odpowiedniego standardu życia;

  • prawo do ochrony życia;

  • prawo do zabezpieczenia socjalnego;

  • prawo do opieki zdrowotnej,

  • prawo do wypoczynku i czasu wolnego.

Prawa ekonomiczne:

  • prawo do nauki;

  • prawo do ochrony pracy podejmowanej w ramach wakacyjnego zarobku lub w ramach nauki.

Prawa kulturalne:

  • prawo do korzystania z dóbr kultury;

  • prawo do informacji;

  • prawo do znajomości swoich praw.

Prawa polityczne lub publiczne – dzięki nim dziecko może uczestniczyć w życiu państwa:

  • prawo do stowarzyszania się i zgromadzeń w celach pokojowych;

  • prawo do wyrażania swoich poglądów.


 

Dorota Kurant

(Na podstawie źródeł internetowych)

 

26 maja -Dzień Matki

Matka –  najpiękniejsze słowo w językach świata. 

Dzień Mamy jest obchodzony prawie na całym świecie. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy, oraz że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość. Na świecie święto to jest obchodzone w różny sposób i w różnych terminach. W niektórych krajach Dzień Mamy jest świętem ruchomym.

Historia święta

Swoje źródła Dzień Matki ma, jak się zapewne domyślacie, w starożytności. W antycznej Grecji i Rzymie kobiety-matki-boginie były symbolem płodności i urodzaju. W Grecji obchodzono wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw. Natomiast w Rzymie odbywały się uroczystości na cześć bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów.

Zapomniana nieco tradycja odżyła dopiero w XVII wieku. W Anglii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono Niedzielę u Matki (Mothering Sunday). Był to dzień wolny od pracy, w którym dorosłe pracujące dzieci wracały do domów rodziców, by oddać cześć swoim matkom. To święto zawdzięcza swoje powstanie temu, iż wielu ubogich angielskich chłopców i dziewcząt służyło w tamtych czasach w domach bogatych Anglików. Zazwyczaj była to praca codzienna, łącznie z sobotami i niedzielami, i nieraz trzeba było udać się w dalekie strony. Z tego powodu służba żyła w domach swoich pracodawców i nie mogła sobie pozwolić na częste odwiedziny rodzin. W Niedzielę u Matki dostawali oni dzień wolnego po to, aby mogli odwiedzić rodzinny dom i spędzić choćby trochę czasu ze swoją rodziną. Symbolem święta było matczyne ciasto, które piekły i przywoziły do domu córki na znak szacunku i miłości. Dzieci dawały mamom podarunki, głównie kwiaty i słodycze, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Święto przetrwało do ok. XIX w. a następnie do jego obchodów powrócono po zakończeniu II wojny światowej. W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie.

Dzień Matki na świecie

W zależności od kraju także sposób świętowania jest inny. Czasem związany jest z legendami, czasem nabiera charakteru religijnego, historycznego albo komercyjnego. W Indonezji obchodzone jest 22 grudnia, bo ta data upamiętnia pierwszy kongres kobiet Indonezji z 1928 roku. W Nepalu związane jest legendą o Devaki i obchodzone jest w kwietniu. W Panamie powiązane jest z niepokalanym poczęciem Matki Boskiej (8 grudnia).

Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii na przykład dzień ten zwie się Mothering Sunday, czyli „niedziela u matki“ i wypada w czwartą niedzielę wielkiego postu. Dawniej z okazji tego święta należało udać się do katedry, gdzie dzieci obdarowywały matki kwiatami. Brytyjczycy kojarzą też określenie Simnel Sunday, które pochodzi od nazwy ciasta owocowego o migdałowym aromacie, wypiekanego na Dzień Matki, ale ze względu na post, zjadanego dopiero na Wielkanoc. Tradycja ta zanikła podczas rewolucji przemysłowej w XIX wieku, ale po drugiej wojnie światowej Dzień Matki powrócił do kalendarzy, a wraz z nim zwyczajowe podarunki. Najpopularniejszymi kwiatami wręczanymi Mamom są róże, goździki i chryzantemy.

USA
Z pozoru Dzień Matki wygląda dość tradycyjnie, tak jak w innych krajach są tam oczywiście kwiaty, kartki, pudełko czekoladek, wyrazy wdzięczności. Jest jednak coś jeszcze. Domy oraz budynki instytucji publicznej ubarwiane są flagą narodową ku czci matek narodu. To dowód na doniosłość tego święta, które także ma swoją matkę – Annę Jarvis. Wywalczyła ona ustanowienie Dnia Matki świętem narodowym i dzięki niej co roku druga niedziela maja należy do rodzicielek.

Indie
W Indiach kult matki zawsze był mocno obecny w tradycji. Hindusi obchodzą w październiku dziewięciodniowe święto Durga Puja ku czci bogini matki Durga. Od 10 lat swoje święto mają hinduskie mamy. W tym dniu, tak jak w wielu innych miejscach na świecie, dostają one kwiaty i drobne upominki. A dodatkowo – zaproszenie na obiad poza domem, żeby chociaż w dniu swojego święta odpoczęły od zajęć w kuchni.

RPA
W Południowej Afryce druga niedziela maja dedykowana jest wszystkim mamom, ale także babciom oraz innym bliskim sercu kobietom. Są one obdarowywane rozmaitymi upominkami i tradycyjnymi goździkami. Tego dnia wszystkie dzieci, małe i duże, wkładają ubrania w kolorach czerwieni i różu. Te barwy są poświęcone żyjącym matkom. Natomiast w biel ubierają się ci, których mamy już odeszły.

Kanada
W tym kraju Dzień Matki jest bardzo popularnym świętem. Przypada w drugą niedzielę maja, jak w większości państw na świecie. Goździki oraz piękne kartki z życzeniami są symbolami święta. Kanadyjskie Mamy obdarowywane są też ręcznie wykonanymi upominkami, biletami do teatru czy bonami markowych sklepów. Tradycyjnie tego dnia organizuje się rodzinne przyjęcie, często poza domem, na przykład w restauracji. Zwyczajowym prezentem są też przyrządzane przez dzieci potrawy, zwłaszcza ciasta i ciasteczka, pieczone według specjalnych, wyłącznie w tym dniu wykorzystywanych przepisów.

Polska
26 maja mamy są zwykle obdarowywane przez swoje dzieci kwiatami i różnego rodzaju drobnymi prezentami, najczęściej własnoręcznie przygotowanymi. Te młodsze pociechy przygotowują w szkołach na lekcjach plastyki piękne, kolorowe laurki, w których piszą życzenia. Starsze dzieci zapraszają mamy na przedstawienia, w których biorą udział i występują specjalnie dla nich.

Francja
Francuski zwyczaj honorowania roli matek został zapoczątkowany przez Napoleona, a od 1950 roku oficjalnie ustanowiono Dzień Matki jako przypadający na ostatnią niedzielę maja. Wyjątkiem są lata, kiedy pokrywa się z Zielonymi Świątkami – wówczas zostaje przeniesiony na pierwszą niedzielę czerwca. We Francji kwiaty nie są aż tak popularnym podarkiem. Starsze dzieci ofiarowują mamom kosmetyki czy książki. Najmłodsze dzieci obdarowują Mamy własnoręcznie wykonanymi laurkami, drobiazgami czy wierszykami. Tradycją jest stylowy rodzinny brunch lub obiad, którego w tym szczególnym dniu nie musi przygotowywać mama. Zamiast bukietu kwiatów ofiarowuje się Mamom samodzielnie upieczone ciasto.

Niemcy
Pierwszy Muttertag, czyli Dzień Matki, miał miejsce w Niemczech w 1922 roku. Dziesięć lat później ogłoszony został świętem narodowym, obchodzonym w drugą niedzielę maja. Poprzez kwiaty, kartki czy drobne upominki dzieci wyrażają swą miłość, wdzięczność i szacunek dla swoich ukochanych mam. Zazwyczaj święto jest obchodzone w drugą niedzielę maja, choć jeśli wypada ona w Zielone Świątki, wówczas Dzień Matki przekłada się o tydzień wcześniej.

Niezależnie od kultury, szerokości geograficznej czy języka dzieci na całym świecie w Dniu Mamy wyrażają swoją miłość do niej najpiękniej jak potrafią. Bukiet polnych kwiatów i własnoręcznie przygotowana laurka są dla każdej mamy piękną pamiątką o magicznej mocy.

Źródło; Internet

   Autorka: Karolina Ślusarczyk