Aktualności

 
POLICJANCI Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU

           Policjanci z Posterunku Policji w Piotrkowie Kujawskim, zachowując wszystkie środki związane zapobieganiem COVID-19 spotkali się z przedszkolakami. Wizyta związana była z realizacją programu „Bezpieczny i zdrowy przedszkolak”. Mundurowi przypomnieli dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Mali słuchacze utrwalili numery alarmowe, dowiedzieli się jakie zagrożenia mogą ich spotkać w drodze do przedszkola i na co zwracać uwagę, a także czego trzeba unikać. Policjanci wyjaśnili, jak należy zachowywać się w przypadku kontaktów z osobami obcymi. Przedszkolaki dowiedziały się również jak należy zachować się na wypadek ataku psa, ćwiczyły  także jedną z najbezpieczniejszych form obrony -  pozycję „żółwia”.

Zapamiętaj!

Stań, nie uciekaj.

Nie patrz psu w oczy.

Nie odwracaj się.

Stań do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach. To pozwoli Ci utrzymać równowagę.

Staraj się przyjąć pozycję „żółwia”. Ochronisz te części ciała, które zwykle gryzie pies.

Hanna Betlińska

Hej Kujawy, jakie cudne! Poznajemy naszą małą Ojczyznę- Kujawy.

          Poszanowanie tradycji narodowych i regionalnych – duma bycia Polakiem, mieszkańcem regionu zwanego Kujawami, oto zadania jakie stawiamy naszym małym wychowankom. Chcemy aby dzieci poznały zamierzchłe dzieje i nauczyły się pielęgnować to co minęło, co stanowi o bogactwie, kulturze naszego narodu, jego odrębności i co nas wyróżnia spośród innych narodów. Poprzez edukację regionalną  i narodowo-patriotyczną chcemy kształtować właściwy stosunek dzieci do przeszłości  i uczyć je rozumieć teraźniejszość. Realizacja powyższych treści wiąże się ściśle z udziałem nauczycieli, dzieci      i rodziców w wydarzeniach  o charakterze regionalnym i patriotycznym. Tak było w naszym przedszkolu dotychczas. Niestety okres pandemii utrudnia dogłębną realizację naszych działań mających na celu zapoznanie dzieci z regionem.

Tydzień kwietniowy co roku poświęcony był folklorowi Kujaw. W tym roku niestety pewne zadania nie mogły być zrealizowane. Spotkanie z artystami ludowymi czy obcowanie z muzyką ludową na żywo. Nie wybraliśmy się również na wycieczki krajoznawcze np. do Kłóbki czy chociażby powiatowego mini muzeum kujawskiego mieszczącego się w dawnej plebani w Radziejowie. Mali Kujawiacy jednak mimo wszystko poznali swój region, chociażby na zdjęciach. Rozmawialiśmy o otaczających nas przyrodniczych krajobrazach i najbliższych miejscowościach, które dzieci znają. Wiemy jak wygląda herb Piotrkowa i poznaliśmy legendę o powstaniu naszego miasteczka. Tańczyliśmy kujawiaka i śpiewaliśmy słynne „Czerwone jabłuszko”. Słuchaliśmy gwary kujawskiej poznając stare wyrazy. Jeden z dni poświęcony został dawnej modzie i mogliśmy przymierzyć piękny strój kujawski. Najlepszym dniem w tygodniu kujawskim jest zawsze ten dedykowany jadłu z dawnych lat. Smaki kujawskie, czyli żurek, gzik, kartofle z masłem i solą oraz deser w postaci drożdżucha z powidłami. Ależ było pysznie. Najbardziej jednak brakuje nam występów „Na kujawską nutę”, kiedy to w pięknych strojach prezentujemy folklor kujawski w postaci tańców i piosenek. Mamy nadzieję, że może już w następnym roku wszystko wróci do normy i ponownie będziemy realizować tematy kujawskie w pełnej formie.

Oczywiście mówiąc o Kujawach nie zapominamy o Polsce. Koniec kwietnia to tematy i działania patriotyczne. Tworząc piękne prace prezentujące barwy narodowe uczciliśmy biało-czerwoną majówkę.

Magdalena Gregor

 

 

Bal u Pszczółek

Słychać w ulu gwar wesoły bzz, bzz, bzz…

Wylatują z ula pszczoły bzz, bzz, bzz…

Skrzydełkami pocierają bzz, bzz, bzz…

Na swych głowach czułki mają bzz, bzz, bzz…

 

         Wszyscy wiedzą, jak ważne są pszczoły w życiu planety. Te małe owady są niezwykle pożyteczne. Oprócz tego, że wytwarzają pyszny miód to poprzez zapylanie w sposób bezpośredni przyczyniają się do przetrwania wielu gatunków roślin.. Dlatego też od kilku lat na całym świecie obchodzony jest, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych - Światowy Dzień Pszczół. W naszym przedszkolu ten dzień w wyjątkowy sposób świętował pięciolatki z grupy „Pszczółki”. Od samego rana w naszej sali pojawiły się: księżniczki, rycerze, piraci była też jedna żółto – czarna pszczółka. Po krótkim wstępie o pszczelich zwyczajach i znaczeniu tych małych owadów w życiu człowieka, nadeszła pora na zaległy bal przebierańców, który w karnawale nie odbył się z powodu pandemii.  Dzieci bawiły się w rytm dziecięcych przebojów, poznały też kilka nowych zabaw np. „Tańczymy Labada”, „Praczki” , zasiadły również do wspólnego, słodkiego poczęstunku.  Zabawa sprawiła dzieciom wiele radości i dała kolejną okazję do integracji i wzajemnego poznania się przedszkolaków.

 

Dorota Kurant, Katarzyna Dziubich

 

Przedszkole Samorządowe w Piotrkowie Kujawskim zaprasza do udziału
w X ogólnopolskim konkursie plastycznym ,,Las to nasz dom”  

Cele konkursu:

  • propagowanie proekologicznych zachowań wśród przedszkolaków;
  •  kształtowanie właściwego, opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt;
  • odkrywanie piękna w polskiej przyrodzie;
  •  usystematyzowanie wiedzy na temat ekosystemu jakim jest las;
  • wzbogacenie wiedzy dzieci na temat otaczającej nas przyrody;
  • inspirowanie do pracy twórczej i wyłonienie dziecięcych talentów.  
Przyjście Wiosny

            W oczekiwaniu na wiosnę, która po śnieżnej zimie przez prawdziwe i duże „Z” okazała się bardzo wyczekiwanym gościem, „Biedronki” postanowiły przygotować przedstawienie teatralne. Nasz teatrzyk nosił tytuł „Przyjście wiosny” . Wystąpiły w roli aktorów wszystkie chętne dzieci. Na specjalnie przygotowanej scenie pojawiły się dekoracje wiosenne: krokusy, trawka, kwitnące morele, i inne. Dzieci wcieliły się w następujące postaci: wiatr, słoneczko, marzec, wiosna, bałwanek, żabki, dzieci Kasia i Piotruś, miś, biedronki, pszczółki, motyl, pasikonik, przebiśnieg. Nasz występ był podsumowaniem bloku tematycznego pt: „W świecie teatru”, który realizowaliśmy w marcu. Mimo pięknych strojów dzieciom towarzyszyło duże przejęcie i oczywiście trema. Zachowując reżim sanitarny (odstępy, maseczki i otwarte okna), zaprezentowaliśmy nasze aktorskie umiejętności grupie „Pszczółki” pani dyrektor oraz pani logopedzie. Wszystko poszło znakomicie, występ podobał się naszym gościom i Pani Wiośnie, gdyż za oknem niebo się rozchmurzyło i zaświeciło piękne, wiosenne słoneczko. Nasz biedronkowy teatrzyk miał za zadanie pożegnać zimę a powitać wiosnę i chyba nam się to udało.

 

Magdalena Gregor

Spotkania przedszkolaków z teatrem

             Zabawy teatralne to ważny element pracy pedagogicznej przedszkola. Teatr będący syntezą sztuk, wykorzystuje wszystkie środki wyrazu artystycznego charakterystyczne dla różnych rodzajów twórczości. Kontakt dzieci z teatrem to nie tylko oglądanie spektakli teatralnych, ale przede wszystkim zabawa w teatr. Rola nauczyciela sprowadza się do rozbudzania i ukierunkowywania aktywności dzieci, ich kreatywności. Cel  ten przyświeca Innowacji Pedagogicznej „MAŁY – WIELKI TEATR” realizowanej w  przedszkolu  w bieżącym roku szkolnym. Pierwsze kontakty dzieci z teatrem poświęcone były zabawom dramowym, w których nie ma gotowych ról, rekwizytów ani scenariusza. Są one oparte na wyobraźni, pantomimie, twórczości ruchowej, a niekiedy na słowie podczas różnych sytuacji w ciągu pobytu dziecka w przedszkolu. Drama jest sposobem poznawania świata za pomocą działania, opiera się na naturalnej skłonności człowieka do naśladownictwa i zabawy oraz umiejętności życia fikcją literacką. Dzięki dramie można zmienić złe nawyki w zachowaniu dzieci oraz uwrażliwić je na problemy otaczającego świata. Wprowadzanie zajęć teatralnych i ćwiczeń dramy w naszym przedszkolu pomaga doskonaleniu języka ojczystego. Dzieci uczą się poprawnie, głośno i wyraźnie wypowiadać słowa, zdania, czemu służą zajęcia i ćwiczenia z profilaktyki logopedycznej.  W miesiącu marcu wszystkie grupy realizowały tematykę dotyczącą teatru. Zorganizowana została sala teatralna z kącikami; teatru cieni, pacynek, kukiełek, żywego aktora ze sceną i garderobą. Dzięki pokazom multimedialnym zostały wprowadzone w świat teatru od kulis. zapoznały się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi teatru. Dowiedziały się jak wygląda scena teatralna i poszczególne jej elementy.  Ponadto dzieci zapoznały się ze sposobem powstawania sztuki teatralnej i wzbogaciły swój słownik o takie pojęcia jak: reżyser, rekwizyty, scenografia, kostiumy, choreografia, drama, pantomima. Oglądały przedstawienia teatralne w różnych formach, co było inspiracją do spontanicznych zabaw. Inicjowały odgrywanie ról znanych postaci bajkowych, wchodziły w role reżysera, posługiwały się kukiełkami, pacynkami, duże zainteresowanie zyskał teatr cieni. Niespodzianką dla przedszkolaków były krótkie scenki teatralne w wykonaniu Pań wychowawczyń: „Rzepka”, „Trzy świnki”, „Jaś i Małgosia”, „Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Zbudź się Misiu”. Starszaki z grupy Biedronki przygotowały przedstawienie pt. „Przyjście Wiosny” na które zaprosiły dzieci z grupy Pszczółki panią dyrektor oraz panią logopedę.
Teatr jest dla naszych przedszkolaków rzeczywistością wyjątkową, w której wszystko może się zdarzyć a odtwórca roli ma okazję realizować swoje marzenia, by stać się kimś innym.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć

Elżbieta Sobieraj


 

OGŁOSZENIE

DRODZY RODZICE

Od poniedziałku 19 kwietnia 2021 r. wznawiamy działalność opiekuńczo-wychowawczo-dydaktyczną  w przedszkolu.

 

Poniżej przypominam godziny pracy poszczególnych grup zgodnie z organizacją pracy przedszkola na rok szkolny 2020/21

 

Misie 7.30 – 15.00

Motyle 6.30 – 15.30

Biedroneczki 7.30 – 16.30

Pszczółki 8.00 – 15.00

Żabki 8.00 – 13.00

 

Rodzice, którzy nie wyrażają zgodny na przebywanie dziecka w grupie łączonej proszeni
są o przyprowadzanie i odbiór dziecka w godzinach pracy grupy.

 

                                                         Serdecznie zapraszamy

                                                      Dyrektor przedszkola Katarzyna Ulewicz

Ogłoszenie

Drodzy Rodzice, w związku z decyzją Rządu  o przedłużeniu obostrzeń   dotyczących funkcjonowania przedszkoli i żłobków,
przedszkole będzie zamknięte do dnia 18 kwietnia 2021 r.

Informujemy rodziców, że opiekę  będą miały zapewnioną wyłącznie dzieci rodziców wykonujących zawody medyczne i służb porządkowych, (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policjii straży pożarnej) w trakcie wykonywania przez nich obowiązków służbowych.

 

Wzór oświadczenia

 

                                                         Dyrektor przedszkola - Katarzyna Ulewicz

Bądź z innej bajki- grooming

Child grooming, czyli uwodzenie dziecka w internecie to poważne zagrożenie, które może przynieść wiele niebezpiecznych konsekwencji dla Twojej rodziny. Rodzicu, warto dowiedzieć się o najskuteczniejszych działaniach, które mogą przerwać to zjawisko. Sprawdź, jak rozpoznać, gdy ktoś próbuje wykorzystać zaufanie Twojej córki lub syna w internecie, a także jakie kroki podjąć, by pomóc dziecku.

 

 

Złota Rybka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolekujawiaczek/groomingdruk.pdf

 

Młody rybak był tak zapatrzony w prezenty od złotej rybki, że prawie całkiem zagubił się w sieci. Na szczęście pomoc nadeszła w ostatniej chwili… Sprawdź!!

 

https://youtu.be/IZAtNLspQIM

 

Posłuchaj rozmowy Mateusza Świstaka, twórcy “Baśni na warsztacie”, z Anną Kwaśnik - ekspertką Państwowego Instytutu Badawczego NASK, na temat child groomingu. Z podcastu dowiesz się więcej o samym zjawisku, jego źródłach oraz o tym, jak należy postępować, jeżeli Twoje dziecko padnie jego ofiarą.

 

 

https://youtu.be/uUs30Jl19hU

źródło; https://www.gov.pl/web/badz-z-innej-bajk