Aktualności

 

UWAGA RODZICE !!!

Informujemy, że DNI ADAPTACYJNE dla dzieci nowo przyjętych do przedszkola odbędą się od 29-30-31. 08.2022r .  Dzieci z rodzicami mogą przebywać  w przedszkolu   w godzinach  od 9.00 do 11.00.

Zebranie organizacyjne dla rodziców wszystkich przedszkolaków odbędzie  się w sierpniu. O szczegółach będziemy informować na stronie internetowej przedszkola www.przedszkolekujawiaczek.dlaprzedszkoli.eu oraz na ogłoszeniach umieszczonych  w witrynach sklepowych.

Drodzy Rodzice Kochane Dzieci

Szybko minął nam ten przedszkolny rok 2021/22. Zaczyna się najpiękniejsza pora  – wakacje… To czas letnich kąpieli, słońca, długich spacerów i ciekawych przygód.

Z okazji długo wyczekiwanych wakacji życzymy wszystkim przedszkolakom bezpiecznych słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń,  uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do przedszkola:)

W tym roku szkolnym mury naszego przedszkola opuści pięćdziesięcioro dwoje dzieci. Żegnamy się z 5-latkami, które od przyszłego roku będą uczęszczać do klas zerowych   w Szkole Podstawowej. Życzymy im samych sukcesów na kolejnym „szczeblu” edukacji.

Nasze dzieci jak co roku brały  udział w licznych pokazach umiejętności, zdobywały nagrody w konkursach, zwiedzały ciekawe miejsca, poznawały różne zawody, prowadziły doświadczenie i eksperymenty. Zdobyliśmy III miejsce w przeglądzie tanecznym   „Na Kujawską Nutę” organizowanym przez Kujawsko- Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. III miejsce i wyróżnienia w konkursie ekologicznym „Drzewa naszych lasów” organizowanym prze Nadleśnictwo Włocławek.  Byliśmy zdobywcami I miejsc w konkursach organizowanych prze B i OK. Braliśmy udział w międzynarodowym  projekcie edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cala”  zdobyliśmy certyfikat uznania. Realizowaliśmy innowacje m.in. „Mały – Wielki Teatr”, dzięki innowacji dzieci mogły rozwijać uzdolnienia artystyczne: teatralne, muzyczno- ruchowe, taneczne i plastyczno- techniczne;  „ W poszukiwaniu wartości”, „Emocja”; projekty – ogólnopolskie: „Oto Hałabała zna go Polska cała”- świat wartości, „Z kulturą mi do twarzy”,  „Technikoludek”- przedszkolak w świecie nowoczesnych technologii”; Systematycznie współpracujemy z  kampanią społeczną Cała Polska Czyta Dzieciom,  realizujemy program czytające przedszkola, bierzemy udział w konkursie na najlepiej przeprowadzona kampanię.

 

Składam serdeczne podziękowanie RODZICOM, za dobre słowo, za inicjatywę  i zaangażowanie, którym zależy na dobru naszej placówki – na budowaniu jej pozytywnego wizerunku.

Absolwentom i ich Rodzicom życzymy powodzenia i sukcesów w szkole.

 

Z pozdrowieniami i wyrazami szacunku

Dyrektor – Katarzyna Ulewicz,

 Grono Pedagogiczne i Pracownicy Przedszkola

 

„Piękna nasza Polska cała” – międzynarodowy projekt edukacyjny pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji i Nauki i czasopisma „Bliżej Przedszkola”.

Nasze przedszkole po raz pierwszy wzięło udział w powyższym projekcie. Projekt przeznaczony był dla szkół, przedszkoli, domów kultury czy ośrodków szkolno-wychowawczych. Główne założenia projektu dotyczyły:

  • Kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycję Polski,
  • Kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucie tożsamości narodowej,
  • Dostrzeganie piękna i wartości polskiej nauki i kultury,
  • Poznanie historii, tradycji, architektury, przyrody swojego regionu,
  • Uwrażliwienie na piękno języka polskiego,
  • Budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem, okazywanie szacunku członkom rodziny i osobom z bliskiego otoczenia, dostrzeganie potrzeb innych, rozwijanie poczucia empatii, zachęcanie do niesienia pomocy.

Projekt realizowany był w terminie od 25 września 2021 do 25 czerwca 2022 roku w grupie Biedroneczki.  Dzieci wykonały liczne zadania wynikające z założeń projektowych między innymi:

1.         Znajomość i śpiewanie hymnu Polski.

2.         Zorganizowanie kącika o tematyce folkowej i patriotycznej z logo projektu.

3.         Występ z okazji  z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.

4.         „Zielona Niepodległa” – zasadzenie drzewa, założenie klombu lub ogródka na terenie placówki.

5.         Nauka piosenki projektowej „Piękna nasza Polska cała”.

6.         „Kodeks Patrioty” – praca plastyczna.

7.         „Dzień Mody Patriotycznej” – zorganizowanie w placówce pokazu mody patriotycznej (u nas z okazji „Dnia Flagi”).

8.         „Tu mieszkam” – zaprojektowanie i wykonanie pocztówki ze swojej miejscowości.

9.         „Herb i flaga naszego miasta” – praca plastyczna.

10.       „Bohaterzy z sąsiedztwa” – wyjątkowe osobowości, które rozsławiły miejscowość lub region, zorganizowanie wystawy.

11.       „Każdy przedszkolak – Mały Patriota – Wielki Człowiek” – zapoznanie dzieci z Prawami Dziecka, wykonanie plakatu tematycznego.

12.       „Kapsuła czasu” – napisanie listu do przyszłych pokoleń, wykonanie kapsuły i umieszczenie jej pod zasadzonym drzewem.

13.       „Mam chusteczkę haftowaną” – zapoznanie z 3 znanymi zabawami ludowymi.

14.       „Tańce narodowe”- zapoznanie z historia tańców polskich, nauka i zaprezentowanie wybranego z nich.

15.       „Bal u Królowej Jadwigi” – zorganizowanie balu w strojach z epoki.

16.       „Chodź pomaluj mój świat „ – plener malarski, malowanie kujawskiej przyrody.

17.       „Według przepisu babci” – degustacja regionalnej potrawy, umieszczenie przepisu na stronie ( u nas stół wielkanocny i tradycyjny żurek kujawski).

18.       „Zabawy i zabawki naszych rodziców i dziadków” – wykonanie wybranej zabawki pokoleniowej.

19.       „Tydzień Legend i Baśni Polskich” – czytanie, inscenizacje, prace plastyczne na ten temat.

20.       „Jesteśmy Polką i Polakiem” – wykonanie fotobudki z regionalnym strojem ludowym wykonane z okazji 11 listopada.

21.       „Na majowej łące” – założenie zielnika polskiej roślinności, zabawy na łące.

Wykonane zadania miały na celu rozkochanie w naszej Ojczyźnie dzieci, aby kiedyś, kiedy nas już nie będzie – pamiętali i nieśli dalej historię, tradycję i piękno Polski. Przedsięwzięcie to było zbieżne z realizowanym od lat programem autorski realizowanym w naszej placówce „Kujawy nasza mała ojczyzna”. 

Koordynator projektu

Magdalena Gregor

WYNIKI XI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„LAS TO NASZ DOM”

 

W dniu 22 czerwca 2022r. komisja konkursowa w składzie:

  1. Dorota Kurant – nauczyciel, organizator konkursu;

  2. Elżbieta Doręda – nauczyciel przedszkola;

  3. Elżbieta Sobieraj– nauczyciel przedszkola.

rozstrzygnęła XI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny o tematyce ekologicznej „Las to nasz dom”. Na konkurs wpłynęło łącznie 36 prac w dwóch kategoriach wiekowych z 26 przedszkoli, punktów przedszkolnych, szkół, domów kultury oraz osób prywatnych z całej Polski. W konkursie nie brały udziału dzieci z naszej placówki. Po długiej naradzie wyłoniono najpiękniejsze prace:

Dzieci młodsze: 3,4-latki

  1. I miejsce: Dawid Gambiec – Przedszkole Publiczne
    w Górkach;

  2. II miejsce: Mikołaj Muskała – Publiczne Przedszkole nr 54 w Opolu;

  3. III miejsce: Aleksander Laszewicz – Przedszkole Małych Odkrywców w Piaskach.

wyróżnienie:

  1. Antonina Stala – praca prywatna, Bochnia.

Dzieci starsze: 5,6-latki

  1. I miejsce: Hanna Porowska – Gminny Ośrodek Kultury
    w Szepietowie;

  2. II miejsce: Natalia Boguska – Przedszkole Gminne
    w Michałowie;

  3. III miejsce: Zuzanna Lewandowska – Przedszkole nr 317 „Smykolandia” w Warszawie.

wyróżnienie:

  1. Natalia Strządała - Przedszkole Publiczne w Zabrzegu;

  2. Maria Kaźmierska – Publiczne Przedszkole Samorządowe
    w Trzebielu;

  3. Jagoda Kościelna - Niepubliczne Przedszkole w Grzybnie.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za piękne, pomysłowo wykonane prace i zapraszamy do udziału w następnej XII edycji konkursu w kolejnym roku szkolnym.

 

Organizatorzy

 

 

OGŁOSZENIE

Rodzice pracujący, którzy chcą skorzystać z usług opiekuńczych
w przedszkolu w miesiącu sierpniu br., proszeni są o składanie wniosków w terminie od   6 do 15 czerwca 2022 r.

Wnioski dostępne są na stronie internetowej przedszkola
oraz w sekretariacie.
Wypełnione wnioski można wrzucić do skrzynki pocztowej przy wejściu głównym przedszkola lub złożyć w sekretariacie.

 

WNIOSEK NA DYŻUR WAKACYJNY

 

Na kujawską nutę.....

       W naszym przedszkolu bardzo ważna jest edukacja regionalna. Od wielu lat we wszystkich grupach realizowany jest program „Kujawy nasza mała ojczyzna”. Od najmłodszych lat staramy się wyposażyć dzieci w wiedzę o najbliższym środowisku. Związek z własnym regionem jest sprawą bardzo istotną dla ukształtowania poczucia własnej tożsamości. Ukazywanie dzieciom tego, co w ich rodzinnej miejscowości jest piękne to najprostszy sposób budowania postaw patriotycznych uczuć. Realizując program dzieci poznają piosenki ludowe, tańce, gwarę kujawską jak również tradycje.
        Nasze przedszkole po raz kolejny wzięło udział w Przeglądzie „Na kujawską nutę”. Tym razem naszą placówkę reprezentowała grupa dzieci pięcioletnich „Motyle”. Konkurs z powodu sytuacji pandemicznej odbywał się w formie zdalnej. Motyle zaśpiewały „Piękna ziemia”
i zatańczyły do utworów „Czarna Kura”, „Grozik”, „Czerwone jabłuszko”. Zaprezentowały również zabawy „Ulijanko” i „Stoi różyczka”. Piękne wykonanie przedszkolaków urzekło jury konkursu i przyznano nam 3 miejsce. Motyle będą mogły się na żywo zaprezentować odbierając nagrodę w Centrum Kultury Browar we Włocławku.

Hanna Betlińska

Dzień Dziecka

      Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W tym roku Dzień Dziecka w naszym przedszkolu odbył się pod hasłem: ,,sportowo – zabawnie i kolorowo”. Pogoda dopisała i mogliśmy świętować na przedszkolnym placu zabaw. Zabawę rozpoczęła Pani Dyrektor Katarzyna Ulewicz składając życzenia przedszkolakom. Odwiedził naszych wychowanków również Burmistrz Miasta i Gminy Pan Sławomir Bogucki wręczając małe co nieco. Wszystkie przedszkolaki z uśmiechem na twarzy uczestniczyły w aerobiku i zabawach muzyczno-ruchowych, a po wspólnych pląsach i tańcach, przyszedł czas na swobodne zabawy. Na dzieci czekały kąciki: sportowy, plastyczny, sensoryczny w których każde dziecko mogło bawić się. Przeciąganie liny, wyścigi w workach, malowanie na foliach, zabawy sensoryczne to niektóre z proponowanych zabaw. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również bańki mydlane, które powodowały prawdziwy zachwyt i radość dzieci. Na zakończenie tego wesołego i pełnego wrażeń dnia, każda grupa otrzymała pyszny tort ufundowany przez Radę Rodziców, za co bardzo dziękujemy.
Wszystkim Dzieciom jeszcze raz życzymy wielu radości i spełnienia marzeń!

Hanna Betlińska


 

Światowy Dzień Pszczół w naszym przedszkolu

Pszczoła to jest owad mały, ale wielce doskonały.

W ulu domek ma i pracuje tam co dnia.

Zapyla kwiaty, daje nam miód,

malutka pszczółka to wielki cud!”

 

         Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest co roku 20 maja. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia a pozyskiwanie miodu to tylko część ich działalności, gdyż zapylającą też  krzewy i drzewa.
Z tej okazji w naszym przedszkolu dzieci z „Pszczółek” i „Jeżyków” zorganizowały wspólny Dzień Pszczół, którego celem było budzenie świadomości u dzieci o pożyteczności pszczół oraz integracja przedszkolaków z obu grup. Podążając za myślą Alberta Einsteina, że „jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia; nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi…” przedszkolaki podjęły działania w celu ich bliższego poznania.

Wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas pytania min:

  • Gdzie mieszkają pszczoły?

  • Jak produkuje się miód?

  • Czy pszczoły żądlą dla zabawy lub ze złośliwości?

  • Czy pszczoła może użądlić wiele razy?

  • Co dzieje się z pszczołą kiedy użądli?

   Dzieci miały okazję spróbować różnych gatunków miodu – każdy był pyszny i zdrowy. Przyjaciółka dzieci maskotka Pszczółka Maja „usłyszała” gromkie 100 lat, została wybujana na chuście animacyjnej, obejrzeliśmy też fragment bajki o jej przygodach i zatańczyliśmy w rytmie utworu „Taniec Mai” a na koniec wykonaliśmy różnorodne prace plastyczno techniczne. Dzień Pszczół był fajną imprezą integrującą dzieci z dwóch grup i stanowi zaczątek powrotu do normalności po długim okresie izolacji i niełączenia się spowodowanej epidemią koronawirusa.

Dorota Kurant,

Katarzyna Dziubich.

 

 

Imieniny Książki

Nikt nie rodzi się czytelnikiem,
czytelnika trzeba wychować”

 

       Książki wychowują. Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, które dobra bajka, przeczytana ciepłym, modulowanym głosem, jest niezastąpiona. Joanna Papuzińska w książce „Czytania domowe” podkreśla rolę domu w wychowaniu do czytelnictwa. Pisze, że nawyk kontaktu z książką jest pewnym posagiem intelektualnym, który dziecko wynosi z domu. Decyduje nie tylko o jego wiedzy, ale również o pewnych właściwościach charakteru, preferowanych wartościach i postawach. Wspierając rodziców w powyższych działaniach, od lat kształtujemy w Przedszkolakach postawy czytelnicze. W maju nasze zadania są nasilone, a realizowany projekt „Imieniny Książki” stanowi kwintesencję wszystkich, całorocznych działań w tym zakresie.
   
 Tegoroczne „Imieniny Książki” rozpoczęły się Majowym Tygodniem Czytania z udziałem zaproszonych gości. W tym roku czytali nam dyrektor Szkoły Podstawowej, dyrektor ZEAS, dyrektor BiOK, skarbnik UMiG, radny, lekarz, członek Rady Rodziców.
W grupach odbywały się cykle zajęć tematycznie związane z książką  Od pisarza do bibliotekarza, czyli jak powstaje książka”, „Księgi, książki, książeczki – dla każdego coś innego”.

          Przemarsz ulicami miasta w dniu 18 maja był ostatnim zadaniem w projekcie. Dzieci w przebraniach za postaci bajkowe – każda grupa to inna bajka (Motyle – Smerfy, Żabki – Czerwone Kapturki, Pszczółki – Jaś i Małgosia, Biedronki – Kopciuszki, Misie – Świnki Trzy, Jeżyki – Królewna Śnieżka) barwnym korowodem przeszły ulicami Piotrkowa od przedszkola do biblioteki. Tam czekały na nas Kopciuszek, Baba Jaga, Gargamel, Myszka Miki, Świnka Pepa w wydaniu Pań pracujących w bibliotece. Wspólnie z nimi wróciliśmy do przedszkola. Głośne czytanie w grupach zakończyło realizację projektu „Imieniny Książki”.
        Tegoroczne „Imieniny Książki” odbywały się pod patronatem Aliny Miętkiewicz, długoletniej dyrektor Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Kujawskim, malarki i pisarki. Pani Alina Miętkiewicz zmarła w 2014 roku pozostawiwszy po sobie utwory literackie i obrazy. W holu przedszkola zorganizowany został kącik pamięci, w którym zagościły wybrane prace pani Ali. Wspomnieć należy, że pani Ala od początku wspierała nasze działania czytelnicze i każdego roku uczestniczyła w 
„Imieninach Książki” . Pamiętamy i dziękujemy……..

         Dziękujemy pracownikom biblioteki za pomoc i wsparcie w zorganizowaniu „Imienin Książki” oraz miejscowej Policji za bezpieczne przeprowadzenie nas ulicami Piotrkowa.


                                                                                                                                                                                                                                B. Pawłowska

UWAGA ! KONKURS!

REGULAMIN

XIV PRZEDSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

LAS TO NASZ DOM

 

  1. Organizatorem konkursu jest Przedszkole Samorządowe w Piotrkowie Kujawskim.

  2. Konkurs obejmuje dzieci z Przedszkola Samorządowego „Kujawiaczek” w Piotrkowie Kujawskim.

  3. Prace należy oddawać do wychowawcy grupy do dnia 3 - go czerwca 2022r.

  4. Rozstrzygnięcie konkursu do 10- go czerwca 2022r.

  5. Celem konkursu jest:

  • propagowanie proekologicznych zachowań wśród przedszkolaków;

  • usystematyzowanie wiedzy na temat ekosystemu jakim jest las;

  • wzbogacenie wiedzy dzieci na temat otaczającej nas przyrody;

  • kształtowanie właściwego, opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt;

  • odkrywanie piękna w polskiej, kujawskiej przyrodzie;

  • rozwijanie współpracy z instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody.

  1. Prace plastyczne należy wykonać techniką dowolną płaską, na papierze formatu A3 lub A4 i opisać w następujący sposób:

  • imię i nazwisko autora;

  • wiek i grupa przedszkolna;

  • imię i nazwisko opiekuna.

  1. Prace plastyczne oceniane będą w trzech kategoriach:
    I - dzieci trzyletnie;

    II- czteroletnie;
    III - dzieci pięcioletnie.

  2. W każdej z trzech kategorii wiekowych przyznane zostaną nagrody za trzy pierwsze miejsca oraz ewentualne wyróżnienia.

  3. Wyniki konkursu umieszczone na stronie internetowej przedszkola  www.przedszkolekujawiaczek.dlaprzedszkoli.eu

 

                                                                                                                                                                                                          Opracowała: Dorota Kurant