Bezpieczeństwo przede wszystkim.....

2 miesiące temu

Każdy człowiek, dziecko jak i osoba dorosła powinna czuć się bezpiecznie w swoim społeczeństwie. Współcześnie na każdym kroku spotykamy się z wieloma zagrożeniami i wypadkami. Statystyki policyjne dowodzą, iż bardzo często ofiarami wypadków są dzieci. Poniekąd przyczyną takiego stanu rzeczy jest rozproszona i mimowolna uwaga, niski poziom myślenia przyczynowo- skutkowego, słaba spostrzegawczość i orientacja przestrzenno- czasowa, skłonność do podejmowania żywiołowych decyzji. Skłania to nas wychowawców do podejmowania działań podnoszących świadomość wychowanków w zakresie unikania zagrożeń. Uwrażliwienie dziecka na zagrożenia dla zdrowia i życia, które mogą pojawić się w czasie zabawy w domu i przedszkolu, podczas poruszania się po ulicy i przechodzenia przez nią, w kontaktach z obcymi, i wreszcie, na niebezpieczeństwa, które wiążą się ze złymi warunkami pogodowymi. Zdrowie wiąże się bezpośrednio z bezpieczeństwem i jest także jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Często mówimy, że jest ono najważniejsze. Wychowanie zdrowotne w przedszkolu to kształcenie czynnych i świadomych postaw wobec bezpieczeństwa, kształtowanie prawidłowych postaw ciała i nauka jak dbać o zdrowie. Przekazując dzieciom niezbędną wiedzę o zdrowiu, kształtując postawy prozdrowotne, przyczyniamy się do wypracowania zdrowego stylu życia oraz dbałości o własne zdrowie. Na początku czerwca nasze przedszkolaki miały możliwość bliżej zapoznać się z zawodami, jaki i sprzętem związanym ze zdrowiem i bezpieczeństwem. W KOLOROWYM TYGODNIU w przedszkolu gościliśmy funkcjonariuszy policji z Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie i Posterunku Policji w Piotrkowie Kujawskim, druhów strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Piotrkowie Kujawskim, ratowników medycznych z Pogotowia Ratunkowego z Radziejowa i żołnierzy z Jednostki Wojskowej z Inowrocławia. Przedszkolaki z ciekawością słuchały o zadaniach jednostek dbających o zdrowie, życie i bezpieczeństwo. Chętnie oglądały sprzęty ratownicze i samochody. Niektóre dzieci już wiedzą kim zostaną w przyszłości.

Hanna Betlińska