Wizyta w bibliotece i Izbie Regionalnej w Radziejowie

13 dni temu

23 kwietnia jest Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, dlatego dzieci z grupy „Słoneczka” i „Misie” wybrały się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Radziejowie. Dla maluchów ze „Słoneczek” była to pierwsza wycieczka autokarowa. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć nie tylko pokaźny księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, ale również zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek, dowiedziały się od pani bibliotekarki, jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, jak należy się w niej zachowywać i jak chronić książki przed zniszczeniem. Pani bibliotekarka również przeczytała nam jedną z książeczek oraz pokazała jak wiele jest gatunków książek dla dzieci. Opowiadała o swojej pracy, pokazała kartę czytelnika, mówiła do czego służy. Wskazywała na regały, gdzie są książki dla dzieci młodszych, nieco starszych i dla dorosłych. Zwracała uwagę na to, że niektórych książek i czasopism nie można wypożyczać do domu, ale można z nich korzystać w czytelni. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Zdecydowana większości dzieci była pierwszy raz wśród tylu książek. Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci podziękowały za oprowadzenie po świecie książki. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki obdarowany zakładkami do książek, uśmiechem na twarzy i pełen wrażeń.

Mamy nadzieję, że nasze działania rozbudziły wśród dzieci zainteresowania książką i przyczynią się do zapisania przez rodziców dzieci do biblioteki oraz codziennego czytania swoim pociechom! Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze, za co serdecznie dziękujemy.

Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie przepięknej Izby Regionalnej w Radziejowie - dar ludzi dobrej woli. Znajdują się tam eksponaty oraz różne rękodzieła z regionu kujawskiego, nawet sprzed wielu setek lat. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak kiedyś wyglądał dom, w jaki sposób przyrządzane były posiłki, poznały narzędzia pracy- maselnia, maglownica, balia, niecka, kołowrotek, garnki gliniane, sierp, mosiężne naczynia i wiele innych. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się dawne stroje, łóżko z siennikiem, kolebusia dla maluszka oraz łyżwy przykręcane na śrubki. Ta wycieczka sprawiła dzieciom wiele radości i na zawsze pozostanie w ich pamięci. A my nauczyciele jesteśmy dumni, że mamy taką perełkę w naszej okolicy, dzięki której możemy naszych wychowanków przenieść choć na chwilę w czasy naszych przodków.

Marzanna Czyżniak