Imieniny Książki

rok temu

Nikt nie rodzi się czytelnikiem,
czytelnika trzeba wychować”

 

       Książki wychowują. Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, które dobra bajka, przeczytana ciepłym, modulowanym głosem, jest niezastąpiona. Joanna Papuzińska w książce „Czytania domowe” podkreśla rolę domu w wychowaniu do czytelnictwa. Pisze, że nawyk kontaktu z książką jest pewnym posagiem intelektualnym, który dziecko wynosi z domu. Decyduje nie tylko o jego wiedzy, ale również o pewnych właściwościach charakteru, preferowanych wartościach i postawach. Wspierając rodziców w powyższych działaniach, od lat kształtujemy w Przedszkolakach postawy czytelnicze. W maju nasze zadania są nasilone, a realizowany projekt „Imieniny Książki” stanowi kwintesencję wszystkich, całorocznych działań w tym zakresie.
   
 Tegoroczne „Imieniny Książki” rozpoczęły się Majowym Tygodniem Czytania z udziałem zaproszonych gości. W tym roku czytali nam dyrektor Szkoły Podstawowej, dyrektor ZEAS, dyrektor BiOK, skarbnik UMiG, radny, lekarz, członek Rady Rodziców.
W grupach odbywały się cykle zajęć tematycznie związane z książką  Od pisarza do bibliotekarza, czyli jak powstaje książka”, „Księgi, książki, książeczki – dla każdego coś innego”.

          Przemarsz ulicami miasta w dniu 18 maja był ostatnim zadaniem w projekcie. Dzieci w przebraniach za postaci bajkowe – każda grupa to inna bajka (Motyle – Smerfy, Żabki – Czerwone Kapturki, Pszczółki – Jaś i Małgosia, Biedronki – Kopciuszki, Misie – Świnki Trzy, Jeżyki – Królewna Śnieżka) barwnym korowodem przeszły ulicami Piotrkowa od przedszkola do biblioteki. Tam czekały na nas Kopciuszek, Baba Jaga, Gargamel, Myszka Miki, Świnka Pepa w wydaniu Pań pracujących w bibliotece. Wspólnie z nimi wróciliśmy do przedszkola. Głośne czytanie w grupach zakończyło realizację projektu „Imieniny Książki”.
        Tegoroczne „Imieniny Książki” odbywały się pod patronatem Aliny Miętkiewicz, długoletniej dyrektor Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Kujawskim, malarki i pisarki. Pani Alina Miętkiewicz zmarła w 2014 roku pozostawiwszy po sobie utwory literackie i obrazy. W holu przedszkola zorganizowany został kącik pamięci, w którym zagościły wybrane prace pani Ali. Wspomnieć należy, że pani Ala od początku wspierała nasze działania czytelnicze i każdego roku uczestniczyła w 
„Imieninach Książki” . Pamiętamy i dziękujemy……..

         Dziękujemy pracownikom biblioteki za pomoc i wsparcie w zorganizowaniu „Imienin Książki” oraz miejscowej Policji za bezpieczne przeprowadzenie nas ulicami Piotrkowa.


                                                                                                                                                                                                                                B. Pawłowska