Zimą pamiętamy o zwierzętach

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem”

Arthur Schopenhauer

Wielkimi krokami zbliża się zima. To lubiana przez dzieci pora roku. Puszysty, biały śnieg daje możliwość radosnej zabawy, na którą z niecierpliwością czekają wszystkie przedszkolaki. Jednak czas kiedy dzieci mogą beztrosko hasać po śniegu, jest bardzo nieprzyjazny dla bezdomnych zwierząt, ptaków zimujących w Polsce oraz mieszkańców lasu.W naszym przedszkolu dzieci już od najmłodszej grupy uczą się, że należy pomagać zwierzętom w tym jakże trudnym dla nich czasie. Od kilku lat organizujemy też „Choinkę dla zwierząt”. W tym roku wyjazd poprzedziliśmy spotkaniem z panem Witoldem Soroko, myśliwym z Koła Łowieckiego „Budowlani”. Gość odwiedził nas 8-go grudnia i opowiedział dzieciom o zwyczajach leśnych zwierząt, zachowaniu się w lesie, przeczytał pouczające opowiadanie o segregacji odpadów. Obdarował również przedszkolaków kolorowankami, książeczkami oraz sprzętem sportowym. Kilka dni później „Pszczółki” wybrały się do lasu w Jerzycach (tereny Koła Łowieckiego „Budowlani”), gdzie obficie zaopatrzyły podsyp przywiezionym siankiem, marchewką, ziemniakami, kukurydzą, dyniami itp. Przedszkolaki samodzielnie i z zapałem wyłożyły przywiezione pokarmy, a następnie udały się na spacer po lesie. Gdy zima zawita na stałe czeka nas jeszcze troska o ptaki zimujące w Polsce i odwiedzające nasz plac zabaw – „Jerzyki” już urządziły „ptasią stołówkę”.

Jeszcze raz dziękujemy łowczemu panu Witoldowi Soroko z Koła Łowieckiego „Budowlani” w Bydgoszczy za podarowane prezenty, które z radością wykorzystamy podczas pobytu w przedszkolu.

Dorota Kurant