Choinka dla zwierząt

„Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem”

Arthur Schopenhauer

„ Zima, zima, zima mróz i zawierucha a my się śmiejemy od ucha do ucha…”- Dzieci bardzo lubią zimę i wesołe zabawy na śniegu. Puszysty, biały śnieg jest tym na co z niecierpliwością czekają wszystkie przedszkolaki. Jednak czas kiedy dzieci mogą beztrosko hasać po śniegu, jest bardzo nieprzyjazny dla bezdomnych zwierząt, ptaków zimujących w Polsce oraz mieszkańców lasu.

W naszym przedszkolu dzieci już od najmłodszej grupy uczą się, że należy pomagać zwierzętom w tym jakże trudnym dla nich czasie. „Jeżyki” i „Pszczółki” z okazji Dnia Kundelka odwiedziły schronisko działające przy Zakładzie Komunalnym w Piotrkowie Kujawskim, aby przekazać zebraną wcześniej karmę i wspomóc bezdomne psiaki. Następnie dnia 2 – go grudnia postanowiły zorganizować „Choinkę dla leśnych zwierząt” i w „mikołajkowy” czas pojechały do lasu w Jerzycach (tereny Koła Łowieckiego „Budowlani”), gdzie obficie zaopatrzyły paśnik przywiezionym siankiem, marchewką, ziemniakami, kukurydzą, dyniami itp. Przedszkolaki samodzielnie i z zapałem wyłożyły przywiezione pokarmy a następnie udały się na spacer po lesie. Wyjazd ten jest już tradycją w naszym przedszkolu i corocznie przedszkolaki uczestniczą w zimowym dokarmianiu a my cieszymy się, że dzieci tak chętnie pomagają zwierzętom. Gdy zima zawita na stałe czeka nas jeszcze troska o ptaki zimujące w Polsce i odwiedzające nasz plac zabaw. Mamy nadzieję, że zaszczepiona w przedszkolakach miłość do zwierząt w dorosłym życiu zaprocentuje miłością do ludzi.

Dorota Kurant