11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości

Ziemia ojców, dziadów i pradziadów należy zastąpić argumentem ziemia dzieci, wnuków i prawnuków.”
– Julian Tuwim

Urodziny Polski poprzedziło szereg działań, które wykonywane były w naszym przedszkolu. Od najmłodszych lat, kiedy to dziecko przekracza próg przedszkola po raz pierwszy w odpowiedni do jego wieku sposób pobiera pierwsze lekcje patriotyzmu. Prezentujemy symbole narodowe, uczymy wierszyków o Polsce, piosenek i hymnu, wykonujemy ciekawe prace plastyczno-techniczne. Patriotyzmu uczymy również przez umiłowanie regionu- Kujaw, który jest naszą małą ojczyzną. Święta narodowe, szczególnie Święto Niepodległości staramy się uczcić godnie i robimy to od lat. W obecnej pandemicznej sytuacji pamiętamy o święcie, przygotowujemy występy lecz nie możemy zaprosić na nie rodziców i wybranych gości. Nasze popisy wokalne, recytatorskie i taneczne w formie nagrań zostały udostępnione rodzicom poprzez popularny komunikator Messenger.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu w zajęciach o patriotyzmie prowadzonych w przedszkolu przyłączyliśmy się do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska Cała”. W ramach projektu, w który zaangażowane są dwie grupy z wychowawczyniami - Biedronki i Misie musimy wykonać 20 ciekawych, patriotycznych zadań. W przededniu urodzin Polski posadziliśmy w ramach hasła „Zielona Niepodległa” drzewko dla Polski, a w uroczystym zasadzeniu pomógł nam pan burmistrz Sławomir Bogucki. Nieopodal drzewka zakopaliśmy dla potomnych kapsułę czasu. W kapsule każda grupa z wychowawczyniami, pani dyrektor i pan burmistrz umieścili listy dla przyszłych pokoleń. Oprócz występów, które również zalicza się do zadań, wykonana została fotobudka Małego Polaka, gdzie z chęcią wszyscy się fotografowaliśmy.

Przed nami jeszcze wiele zadań, na które nie możemy się już doczekać…

Magdalena Gregor