Dzieci z grup: „Jeżyki”, „Motyle”, „Misie oraz „Biedronki” udały się w podróż do świata książek. Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie   Kujawskim była celem tej podróży. Głównym założeniem wizyty było zachęcenie przedszkolaków do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Podczas spotkania z panią bibliotekarką dzieci poznały zbiór zasad panujących w bibliotece, dowiedziały się, że książek nie wolno niszczyć, że zawsze należy je szanować. Wszystkie przybyłe przedszkolaki musiały złożyć przyrzeczenie i zostały uroczyście pasowane na czytelnika przez panią Irenkę, która za pomocą specjalnej księgi. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały czytanej  bajki, każde dziecko otrzymało zakładkę do książki. Radość nowych czytelników była ogromna.

Zachęcamy rodziców do wspólnego odwiedzania biblioteki. W ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” do codziennego czytania bajek swoim pociechom.  Czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce moralnych zachowań, wzmacnia poczucie własnej wartości. Codzienne głośne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie przemocy. Umiejętność słuchania sprzyja stałemu poszerzaniu słownictwa zarówno biernego jak i czynnego, mobilizuje do poprawnego i swobodnego wypowiadania się. Kontakt z książką wzbogaca wyobraźnię dziecka, rozszerza świat ich uczuć i myśli.

Elżbieta Sobieraj